Maandag 17 Augustus. N°. 7822. A0. 1891. Eerste Blad. ij f- e n-veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biimenlamlsclic Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Schiedam, 15 Augustus 1891. "Was liet, omdat het op den duur een tonig begon te worden, altijd over den czaar en zijn Gallische vrienden te höoren spreken, dat daar eensklaps weer een quaestie werd opgerakeld, die lang had gerust Wie zal 't zeggen, maar 't gaf toch eenige afleiding, toeu dezer dagen het Nijldal eens weder ter sprake kwam. Egypte behoort nog altijd tot de domeinen van den Grooten Heer te Konstantinopelmaar sedert jaren wordt het door Engeland voor hem bewaard, en is Engeland, wat het wel nimmer was, ook nu niet belangeloos werkzaam geweest, Egypte heeft ten minste eenige jaren een ordelijk bestuur gehad. Dat evenwel onder zoodanige vreemde inmenging het gezag van den eigenlijken landsheer niet wordt verhoogd, spreekt van zelf, en zoo komt de Verheven Porte nu en dan eens met een herinnering aan Engeland, om toch eindelijk de boorden van den Nijl maar weer te verlaten, en er Turkije en zijnen grootwaardigheidsbekleeders de vrije hand te laten. Zoo kreeg dan nu ook de ïurksehe gezant in Engeland, Rustem-pacha, onlangs den last, het hoofd van hetBritsche Kabinet, lord Salisbury, de wenschen en begeerten van Z. M. den sultan kenbaar te maken. De edele lord nam de zaak verwonderlijk kalrn opgaarne wilde hij het vraagstuk in overweging nemendes sultans wenschen vervullen, niets zou hem liever zijn dan dit; maar 't was nu eigenlijk geen tijd voor de behandeling \an zaken; de overige ministers waren op ieis; hij zelf, lord Salisbury, stond ook op het punt eenige weken vrijaf te nemeneen paar maanden geduld, dan zou de zaak overwogen worden. Men behoeft geen zienersblik te hebben, om met bijna wiskunstige zekerheid te berekenen, wat er dan gebeuren zal. De Engelsche regeering :zal het aan de Turksche heeren volmondig toegeven, dat de bezetting van Egypte slechts van tijdelijken aard is; ze zal 't volkomen met die heeren eens zijn, dat er is een tijd van komen, maar ook een tijd van gaan. Ze zal zich daartoe ook volkomen bereid verklaren, maar ze zal te gelijk afrekening verlangen. John Buil lieeft geld en bloed aan Egypte ten offer gebracht, en hij seen prqetisch man, die op de dubbeltjes past. Eu nu beweren we zeker niet te veel, als we onder de Turksche diplomaten geen Oldenbarneveld ontdekken, die in een dergelijk zaakje hier te lande, Engeland handig eenige millioenen onder de oogen hield, en het daardoor bewoog de pandsteden, die het hier bezet hield, te verlaten. Toch zal de Engelsche regeering met voor zichtigheid moeten handelen in dezen zon derlingen tijd. Scherpzinnige lieden immers meenden in dej [herinnering der Porte aan Engeland, de hand van Frankrijk en Rusland te zien. Deze beide mogendheden zouden de Turksche bewindslieden hebben aangeraden, de zaak van Egypte op den voorgrond te stellen. Engeland zou daardoor in1 een moei lijken toestand geraken: in troebel water is het goed visschen, enz. enz. Zeker, Frank rijk en Rusland zouden zoo gehandeld kunnen hebbende omstandigheden geven echter aan leiding tot het vermoeden, dat de sultan en zijn raadslieden zelf de Egyptische zaak heb ben opgerakeld; ze hebben er dit mede ge wonnen de aandacht is er op gevestigd, en Frankrijk en Rusland hunnen, als ze willen, een quaestie te meer opwerpen, en dit is al gevaarlijk genoeg. Overigens zijn de Franschen niet geste gen in de achting van ernstige lieden. Ze hebben zich, in hun Russen-vereering als groote kinderen aangesteld; opmerkelijk, dat de vinnigste kastijding, die ze ontvangen hebben om hun opgewondenheid hun is toe gediend door een hunner geestigste bladen, de Figaro. Beter zal geen buitenlandsch journalist het nadoen; men doet best er zoo veel mogelijk over te zwijgen. De roggequaestie, deze is onverwachts door Rusland opgeworpen. Met het oog op den minder gunstigen oogst en de behoeften in het land zelf, heeft Rusland den uitvoer van ge noemde graansoort verboden. Moet uit den aard zoodanige ingrijpende maatregel aller wegen diepen indruk maken, zeker wel het meest in Duitschland, Daar te lande wordt door de mindere standen meest roggebrood gegeten. Stijgende prijzen van een zoo alge meen' voedingsmiddel in een land, waar de mindere man het toch al niet te breed heeft, is een schrikbeeld voor een regeering, die het ernstig met zijn volk meent. Want hooge prijzen der voedingsmiddelen doen ontevreden heid ontstaan, en waar slechts kiemen van ontevredenheid zijn, weten handige lieden daarvan uitstekend partij te trekken. Is de Russische maatregel genomen om vooral Duitschland onaangenaam te zijn? Er zijn er, die dit beweren. Anderen echter herinneren er aandat sedert maanden de zaak van den uitvoer ter sprake is ge bracht, en dat de Russische regeering ver standig doet, met in de allereerste plaats voor haar eigen onderdanen te zorgen. Bo vendien zeggen ze: hoe voorkomend is in de laatste dagen de Duitsche gezant te Peters- burg niet door den czaar behandeld? Anderen nog beweren, dat de Vereenigde Staten, Oostenrijk, Rumenië, Indië zelfs best kunnen leveren, was Rusland verbiedt uit te voeren, jammer, dat het bewezen is, hoe weinig de productie van de rogge in genoemde landen beteekent. Keizer Wilhelm heeft alweder een onder werp, waaraan hij buitengewone zorg kan wijden. Wanneer de herfst in het land komt, zal het Italiaansche parlement voor de behande ling van gewichtige vraagstukken worden geplaatst. De financiën zqn er in deerlijke wanorde. Wat te doen Bezuinigen, waarop De tegenwoordige bewindslieden spreken van hervormen. In de eerste plaats minder ministerieele almacht en meer zelfstandig heid voor de gewestelijke besturen, zoodat de prefecten niet om de minste beuzeling bij de ministers om bevelen moeten komen; derhalve een soort van gewestelijk bestuur als hier te lande. Daarenboven wenscht men het aantal amb tenaren te verminderen, dat onder de vorige regeeringen verbazend is toegenomen, niet omdat ze hoog noodig waren, maar omdat het gewoonte was geworden, dat optredende ministers vrienden, zoo bijzondere als poli tieke, aan allerlei banen en baantjes helpen. De Frankfurter Zeitung zegt kortweg: In Italië dient de helft der staatsinkomsten tot betaling der staatsschuld, de andere helft tot betaling der ambtenaren, van welke een groot aantal weinig of niets uitvoert, en goed betaald wordt. De traktementen der lagere ambtenaren, die hard moeten wei-ken, o. a. die bij de posterijen en de spoorwegen, noemt het blad eenvoudig hongerloonen. Dat het ministerie bij zijn arbeid met tal van tegenstanders zal te rekenen hebben, wie twijfelt er aan Doch dat het een heer lijken strijd aanbindt, is zeker. SCHIEDAM15 Augustus 1S!)1. De productie van de afgebrande stoom- brauderij van de firma B. A. J. Wittkampf bedroeg dagelijks ruim 1600 kilo gist en 85 HL gedistilleerd van 50 Naar men zegt, zou de brand veroorzaakt zijn door het springen van een peilglas van een distilleertoestel. Woensdag jl, werd door den raad van toezicht op de spoorwegen de spoorweg RotterdamMaassluis met alle kunstwerken geïnspecteerd en alles in orde bevonden. Naar de N. JE. Ct. verneemt, zal de eerste afdeeling der staatscommissie van arbeids- enquête weldra een onderzoek instellen naai de onderstandsfondsen, meer bijzonder wat de zieken- en begrafenisfondsen betreft. Waarschijnlijk zal daartoe eerst het Nuts- rapport over die fondsen worden afgewacht. De commissie zou haar onderzoek in de provincie Friesland beginnen. Eenige hoofdstukken der staatsbegrooting zijn bij den Raad van State ingekomen, en eerstdaags volgen de andere. Vad Uit vertrouwbare bron wordt aan de Haags. Ct. medegedeeld, dat de heer Scyfiardt, luit.-kolonel van den generalen staf, de porte feuille van oorlog heeft aanvaard, en dat op den 18n a s. de samenstelling van het Kabinet officieel bekend zal worden. Naar men aan de Amst. Ct. uit Den Haag mededeelt, is het bericht, dat de minister van oorlog door den generaal-majoor L. P. van der Beek, den commandant der Nieuwe Hollandsche waterlinie, zou worden opge volgd, niet als vertrouwbaar aan te nemen, daar generaal Van der Beek, evenals de tegenwoordige minister van oorlog Bergansius, als streng-geloovig katholiek bekendstaat. In de vergadering der vereeniging tegen kwakzalverij te 's-Gravenhage, onder leiding van mr. L. Zegers Yeeckens gehouden, wer den na eenige meer huishoudelijke werkzaam heden eenige voorstellen behandeld. Het eerste strekte om den minister van binnen- landsche zaken te verzoeken eene uitbreiding van de vastgestelde lijst te geven van genees middelen, welke niet anders dan door apothe kers mogen verkocht worden, met aanwijzing van het maximum hoeveelheden. Aanleiding tot dat verzoek was, dat aan de politie mede werking was gevraagd om misbruiken tegen te gaan, welke medewerking was toegezegd, maar waarhij tevens op de noodzakelijkheid was gewezen om ofllcieele lijsten vast te stel len. Het voorstel werd bestreden en verwor pen omdat de politiebezat zij die lijsten toch machteloos zou staan tegenover de kwak zalvers. Een gedachtenwisseling volgde over het plaatsen van advertentiën in het Maandblad. Een voorstel deze zaak betreffende werd mede verworpen. Buiten behandeling werd gelaten een voor stel om te trachten, in gemeenten waar die niet bestaat, eene verordening te verkrijgen tegen den verkoop van geneesmiddelen. Bij acclamatie werd aangenomen een voor stel om, in plaatsen waar afdeelingen bestaan, bij uitgevers van couranten plaatsing te ver krijgen van een rubriekwaarschuwing tegen kwakzalvers. Nog werd besloten, zich bij adres tot de Tweede Kamer te wenden tot verbetering dei- regeling van den verkoop van geneesmiddelen door onbevoegden. Aan de plaatselijke gezondheidscommissies zal medewerking worden gevraagd om de kwakzalverij te bestrijden. Men schrijft uit Den Haag Sic transit gloria mundiEr is hier opge richt eene naamlooze vennootschap, ten doel hebbende het uitoefenen eener kleerwas- scherij en bleekerij. Dat is zal men zeg gen eene zeer gewone zaak. Maar wat er bijzonders aan is, is dit, dat deze was- Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het gehcele Rijk AfzomJeilijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. HUKEAV: B OT EllSTKAA T, E 3 7. Advertentieprijs: vaa 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Oonrant1.I0. Iedere gewone regel meer- 0.10 Okie ma.tl. geplaatst wordt tegen twebmaai. beiekeml.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1