A°. 1891. Donderdag 20 Augustus. N°. 7824. 7 ij f-en -v© ertigste Jaargang-. Buitenlandsclie Bericliten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: X ODÉ. BUREAU: BOTEB8TRAAT, B 2 7. OUfll T. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afcondeilijke 1.85. - 2.50. - 0.10. «■ttaapraaas?1 uaajk iruggaBganaaagggmg"- ii_i 111r rr« 11 iw>i ÏBASKRUE, De zitting der algemeene raden is Maan dag geopend, zonder dat eenig opmerkens waardig voorval daarbij plaats greep. In sommige departementen werd geconstateerd, dat de meerderheid republikeinsch geworden was. Verscheidene presidenten wezen in hun openingsrede op de toenadering tusschen Frankrijk en Rusland een bewijs, volgens hen, dat de republiek aan Frankrijk haar plaats in de rij der natiën heeft doen her nemen. Te Nizza zeide de president (de minister Rouvier) o. a., dat de betere ver houding van Frankrijk tot het buitenland een gevolg was van de stabiliteit der tegen woordige regeeringook deed de heer Rou vier opmerken dat de oude partijen in het land beginnen te verdwijnen en men zich steeds algemeen gaat scharen rond de vaan der republiek. Maandagochtend zijn de Parysche aard- werkers weder bijeengekomen zij wachten met ongeduld de beslissing af van het socia listen-congres te Brussel, dat de aanleiding tot deze werkstaking en de gegrondheid van de grieven der werkstakers onderzoekt. Aan de vergadering werd medegedeeld dat ook de metselaars en ijzerwerkers in de voorstad Grenelle het voorbeeld der aard- werkers en karrevoerders gevolgd hebben. Bij de nationale boekdrukkerij hebben 1500 werklieden den arbeid neergelegd, omdat de directeur weigerde, een deputatie uit de vrouwelijke werklieden te ontvangen, die loonsverhooging eischten. De koning van Griekenland heeft Zondag in het Bristol-hotel gedejeuneerd met den Griekschen gezantden heer Delyannisen met den consul-generaal van Griekenland te Parijs. Vervolgens had Z. M. een langdurig onderhoud met admiraal Lejeune, die mede aangezeten had. Maandag vertoefde de koning een geruimen tijd bij den koning van Servië en den ex- koning Milan. De jonge koning van Servië is Maandag te Fontainebleau de gast geweest van den presi dent der republiek. Alexander I zat rechts van den heer Carnot, die aan zijn linkerhand den ex-koning Milan had doen plaats nemen. Hoewel generaal Boulanger dit voornemen ten sterkste had afgekeurd, hebben zijn vroe gere partijgeuooten gisteren een protest vergadering gehoudengericht tegen het bezoek, door het Fransche eskader aan Ports mouth te brengen. Na afloop der zeer rumoe rige bijeenkomst werd op den afgevaardigde Francis Laur geschoten, met het gevolg dat deze een schampschot in het gelaat bekwam en zijn koetsier door een revolverkogel in den rug getroffen werd. Er gaat een verzoekschrift aan den ge- Advertentieprijs: an 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10# Iedere gewone regel meer0.10. Driemaai. geplaatst wordt tegen Ywebhaai, berekend. meenteraad te Parijs ter teekening rond, om den Boulevard Sebastopol te herdoopen en den naam te geven van Boulevard Cronstadt. De eerste benamingdie slechts pijnlijke herinneringen bij Rusland kan opwekken, wil men alzoo doen plaats maken voor eene, die aan eene bezegeling der vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland doet denken. Ter gelegenheid van een muziek-en gym- nastiekconcours te Remiremont, hield de heer Méline, de bekende rapporteur der douane- commissie, een paar redevoeringen, waarvan de eerste niets meer dan een opwekking van alle Franschen tot eensgezindheid inhield terwijl in de tweede de redenaar zich op politiek terrein begaf. De heer Méline sprak natuurlijk over de Fransch-Russische sym pathieën, verheugde zich bovenmate over den steun van den machtigsten souverein ter wereld, en gaf uitdrukking aan het gevoel van fierheid dat ieder Franschman moet bevangen, in dezen tijd, nu voor het eerst door een vreemd monarch een goed woord gericht wordt tot ons volk, langen tijd zoo ongelukkig, maar tevens zoo bewonderens waardig, om de moeite die het zich gegeven heeft, teneinde zich op te richten uit de vernedering. Ook de minister Guyot heeft een politieke rede gehouden, waarin de bekende voordee- len der republikeinscbe instellingen werden uiteengezet. DC1ISCHLAO. "Volgens de Folitische Nachrichten is de wond aan 's keizers knie geheel genezen. Het loopen veroorzaakt hem geen pijn meer, maar hij mag nog niet paardrijden, en om die reden zou hij Kiel voorloopig als residentie hebben gekozen. In den Rijksdag zal een voorstel worden ingediend, om van Cuxhaven een marine station met torpedohaven te maken. De rijksbank zal, op uitnoodiging van den rijkskanselier, voortaan granen beleenen tot twee derden van de waarde. Tot dusver was de uiterste grens der beleening 50 pCt. van de waarde. Meu hoopt daafHoor den invoer te vergemakkelijken. De bekende conservatieve afgevaardigde graaf Kanitz verklaart zich in de Kreuzzeitung voor eene tijdelijke opheffing der graan rechten, omdat het ernstige van den toestand niet te loochenen valt. Hij wil daardoor echter eene duurzame verlaging der graanrechten langs den weg der handelsverdragen ver mijden. Uit Zanzibar wordt gemeld, dat een Duit- sclie expeditie ter sterkte van 300 man van Bagamovo uit landwaarts is opgetrokken ter tuchtiging van de Matiti- enjmdere stammen, die in verzet zijn gekomen. Door regeeringsgezinde bladen wordt geop perd dat de regeering in het buitenland groote hoeveelheden graan opkoope. De National Zeitung meent dat de regeeaing het ernstige van den toestand niet genoeg in het oog houdt. In verscheidene steden van Slees- wijkHolstein hebben de bakkers het bakken van roggebrood reeds gestaakt. In de sfareken van Saar en Mosel en in Luxemburg is de oogst door hagelslag groo- tendeels Terwoest. De schade wordt geraamd op inillioenen. BELGIS. Het socialistisch congres heeft gisteren de beraadslaging over de organisatie ten einde gebracht. Aan een nieuwen Spaanschen anar- chistischen gedelegeerde werd de toegang tot het congres geweigerd. De rapporteur diende een ontwerp-besluit in, constateerende dat de wetten en decreten, m verschillende landen en op de conferentie te Berlijn aangenomen onvoldoende zijn, en de werklieden-partij aansporende tot het in het leven roepen eener permanente enquête omtrent den arbeid, alsmede tot het vereeni- gen barer krachten tegen de partij van het kapitaal en de bourgeoisie. De Italiaansche anarchistische afgevaardig de tot het socialisten-congres Merlino is gear resteerd. Reeds in Januari jl. was hij uit België uitgezet. Volgens gerucht zullen eenige andere afgevaardigden over de grenzen gezet worden. E B E I A S D. De reden, waarom het Britsche Middel- landsche-zee-eskader de vorige week plot seling in de haven van Alexandrië verscheen, blijkt thans te zijn dat de regeering heimelijk was gewaarschuwd dat elk oogenblik in Egypte een oproer kon uitbreken, voorname lijk door Franschen op touw gezet, met het doel den khedive te verjagen. Toen het eskader echter, op telegraphisch bevel, voor Alexandrië verscheen, vond het daar alles in de volmaaktste rust, en na eenige dagen in de Egyptische wateren gekruist te hebben is liet dan ook weder naar zijne standplaats teruggekeerd. De prins van Napels ft naar Noorwegen vertrokken en heeft, voor zijn vertrek, koningin Victoria telegraphisch zijn dank betuigd voor het buitengewoon vriendelijk onthaal, in Engeland genoten. Men verzekert dat de prins, op uitnoodiging der koningin, in het volgende jaar een reis zal maken door Engelscli Indië. Het parlementair onderzoek in zake de knoeierijen welke in Canada bij aanbestedin gen aan het licht zijn gekomen, is geëindigd. Het rapport werd in het Parlement voorge lezen. Bij wijze van conclusie stelde toen de leider der liberale partij, sir Richard Cart- wright, voor, te besluiten, dat het voortaan aan elk lid van het ministerie ten strikste verboden zjjn, in welken vorm ook, geschen ken aan te nemen. Ofschoon deze motie ge richt was tegen de tegenwoordige ministers, verzette de premier sir J. S. Thomson zich niet tegen het voorstel van den liberalen leider, hetwelk met algemeene stemmen werd aangenomen. E V S L A B B. Uit Tiflis wordt gemeld dat de Turksche consul aldaar naar Konstantinopel is geroe pen en dat hij aan de Porte een voorstel zal aanbieden betreflende de deelneming der in Turkije gevestigde Armeniërs aan de aan staande verkiezing van een geestelijk hoofd der gansche Armenische kerk. Te St.-Petersburg gelooft men dat het vertrek van den Russischen gezant te Parijs, baron Mohrenheim, naar St -Petersburg, in verband staat met een voorgenomen bezoek van den czaar en de czarina aan Frankrijk. AIEE1EA. Nu de minister van buitenlandsclie zaken Blaine geheel hersteld is en alle geruchten omtrent eene ongeneeslijke kwaal, waaraan hij zou lijden, enz. niet dan verkiezingsma noeuvres zijn gebleken, is zijne populariteit zoozeer toege. omen, dat president Harrison, het denkbeeld moet hebben opgegeven, zich het volgend jaar opnieuw candidaat te stellen voor het presidentschap. Zou de republikein scbe party door zoodanig besluit veel in een heid winnen, aan de andere zijde dreigt haal een ernstig verlies. De negers in Ohio, Indi ana en Illinois, tot dusver aanhangers van deze partij, aan wie zij hunne kiesbevoegd heid te danken hebben, zijn nl. ontevreden over de terugroeping van den gezant dor Unie in Haïti, een neger, en diens vervanging door een blanke, en denken er daarom ernstig aan, zich in de armen der democratische partij te werpen, die hun natuurlijk, gelijk steeds tegen den tijd van verkiezingen geschiedt, allerlei schoons voorspiegelt. Uit New-York wordt bericht, dat de Con gresbodem Esmeralda de guano-vverken op de Lobos-eilanden vernield heeft. Deze daad benadeelt veeleer Peru, dan wel de partij van Balmaceda, daar de guano-werken, volgens overeenkomst tusschen Chili en Peru, wel uitsluitend door de Chileensche regeering zouden worden geëxploiteerd, doch ten voor- deele der Peruaansche crediteuren. De korenbeurzen te New-York en Chicago blijven zeer onrustig. Beide sloten echter lager wegens groote verkoop-orders. Volgens bericht uit New-York aan de Standard, telegrapheerde een attaché van het Amerikaansche gezantschap te Peters burg Maandag naar Washington, dat de czaar een nieuw geweer heeft aangenomen met een kaliber van 3042, terwijl het Fransche kaliher 3142 is. Dit verschil zal het gebruik van elkanders patronen door de Russische en Fransche legers verhinderenen hieruit wordt afgeleid dat de overeenkomst tusschen X

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1