Vrijdag 21 Augustus. N°. 7825. KENNISGEVING. Feuilleton. A". 1891. "Vij f - n -v© ertig-ste J aargaag. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlaiidsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. cony abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nonuners 1.85. - 2.50. 0.10. IICBEAIJ: BOTËBSÏBAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driëmaai. geplaatst wordt tegen tweemast, beiekend. Inrichtingen, welke gevaar, schade ol hinder kannen veroorzaken. BURGEMEESTER EN TETHODDEBS van Schiedam; Gezien de verzoeken lo. Van C. H. HOEK alhier om vergunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Nieuwe Haven, wijk G, no. 183®, kadaster sectie SI, no. 403, met een stoommachine van 4 paardenkracht en ketel met een ver warmingsoppervlak van 6 M2 2o. Van J. H. SANDERS alhier om ver gunning tot oprichting eener smederij voor koud smidswerk, in het pand aan de Nieuwstraat, wijk E no. 229, kadaster sectie B no. '1259. Gelet op de Artt. 6 en 7 der Wet van den 2den Juni 1875 Staatsblad no. 95); Doen te weten: Dat voormelde verzoeken met de bijlagen op de Secretarie der gemeente zijn ter visie gelegd; dat op Donderdag den 3n Sept. a.s., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize gelegenheid zal worden gegeven, om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken n te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagen, vóór het tijd- stfy hierboven genoemd, op de Secretarie der gemeente, \an de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20n Augustus 1891. Burgemeester en Weihouders voornoemd, VAN DIJK VAN SIATENESSE. Be Secretaris, VERNÈDE. D V 1 T S C II L A N D. De particuliere correspondent der N. 22. Ct. meldt van gisteren: De keizer heeft heden Kiel bezocht en in de militaire rijschool aldaar voor de eerste maal na het hem overkomen ongeluk weder gereden. De keizer zal Zaterdagochtend vroeg te Berlijn aankomen en zich terstond van het station te paard naar de groote herfstparade op het Tempelhofer veld begeven. De toon der dagbladen in zake de ophef fing der graan-invoerrechten wordt steeds dringender, en men verwijt haar, dat zij het ernstige van den toestand niet genoeg beseft. Reeds hebben hier en daar de bakkers het bakken van roggebrood geheel gestaakt, en van alle zijden komen berichten omtrent oogst-mislukking. Van Saar en Moezel o. a. is bericht ontvangen, dat nagenoeg alles daar door hagelslag is vernield. Tegenover "dergelijke toestanden vindt de werkeloosheid der regeering scherpe afkeu ring, en zelfs haar anders welgezinde bladen verlangen met nadruk het voor staatsreke ning ontbieden van buitenlandsch graan. De beweging tegen de graanrechten duurt onverminderd voort. «Zaterdag schrijft de liberale Vossische Zeitg. steeg de rogge- prijs te Berlijn tot 260 mark per ton, zegge 80 mark boven deu prijs, bij welken, volgens de uitdrukkelijke belofte der regeering, de verlaging der graanrechten noodig was. En op denzelfden dag besloot het ministerie den loop der zaak te zullen afwachten." Nog heftiger veroordeelt de Bremnnige Zeitg. het besluit der regeering. De heer Eugen Richter noemt de houding der regee ring des te meer onverantwoordelijk, omdat het te voorzien isdat zij toch spoedig door drang der omstandigheden genoodzaakt zal wordente doen hetgeen zij nu weigert uit eigen beweging toe te staan. Door regeeringsgeziude bladen wordt het denkbeeld geopperd, dat de regeering in het buitenland groote hoeveelheden graan opkoope. De National Zeitg. meent dat de regeering het ernstige van den toestand niet genoeg in het oog houdt. In verscheidene steden van SleeswijkHolstein hebben de bakkers het bakken van roggebrood reeds gestaakt. Dat het legerbestuur voortaan geen rogge meer zal gebruikenzal weinig baten, want Pruisen en Saksen verbruiken jaarlijks voor hunne legers niet meer dan 1,972,829 cente naars rogge, en in Zuid-Duitschland eten de soldaten nu reeds brood, dat voor twee derden uit tarwe en voor éen derde uit rogge bestaat. Geheel Duitschland verbruikt jaarlijks 100 millic-n centenaars rogge, zoodat de bezuini ging van den rogge-voorraad door het leger niet veel te beteekenen heeft. Ter wederlegging van de in den laatsten tijd herhaaldelijk verspreide geruchten, heeft vorst Bismarck dezer dagen aan een zijner vrienden te Kissingen verzekerd, dat hij geen machtiging zal geven, zijne gedenkschriften tijdens zijn leven openbaar te maken. B E I 6 1 In eene Dinsdagavond te Brussel gehouden bijeenkomst van metaalwerkerswaarop afgevaardigden tegenwoordig waren van Duitschland, Engeland, België, Nederland, Denemarken en Frankrijk, is in beginsel be sloten tot het in het leven roepen eener internationale metaalwerkers-vereeniging. Het socialisten-congres heeft bij acclamatie het beginsel van klassenstrijd aangenomen, omdat, zoolang de afscheiding van klassen bestaan zal, de emancipatie der werklieden onmogelijk is. Het congres heeft ook eene resolutie aan genomen, waarin het bestaan der antisemi tische quaestie wordt betreurd, doch besloten deze quaestie niet d fond te behandelen, maar ten aanzien daarvan over te gaan tot de orde van den dag. De anarchisten, die Zondag van het inter nationale socialisten-congres zijn buitenge sloten, hebben besloten Zaterdag a.s., des avonds, te 8 uur, in de Rubens-zaal, eene openbare vergadering te houden ter behan deling der vraag«Heeft het te Brussel vergaderend congres het recht den naam aan te nemen van socialistisch Merlino, de Italiaansche gedelegeerde op het socialisten-congres, die Dinsdag in hech tenis werd genomen, is scheep gegaan naar Londen, en wordt dus niet uitgeleverd. F B A N JE K IJ K. De werkstaking in de nationale drukkerij te Parijs is alweder geëindigd met een schikking tusschen directie en personeel. De Agence Havas maakt een manifest van Bulgaarsche uitgewekenen aan StambulofT openbaar, waarin diens naar Oostenrijk over hellende politiek afgekeurdeen vergelijk met Rusland aanbevolen en den minister verzocht wordt, te trachten prins Ferdinand tot troonafstand te nopen, eene constituante bijeen te roepen en door deze een nieuwen vorst te doen verkiezen. ENGELAND. Het Fransche eskader passeerde Spithead gisternamiddag ten 4 ure 10 min.; salut- F.ene Schets naar het leven. Naar het Iloogduitsch door Gregor Samarow. 8. Maar verscheen zij daar niet zelve op don drempel van het terras? Een jong meisje, ge tooid in wit gewaad, wier volle blonde lokken door de avondzon als met een lichtkrans werden omstraald, verscheen daar, en wie ze daar zoo zag staan, met vroolijken, welgevalligen blik het tooneel vóór haar overziende en de heerlijke avondlucht met volle teugen inademende, zou haar werkelijk voor den genius der lente, dor liefde en der hoop hebben kunnen houden. Hot was Bianca, en te gelijk met haar trad van den anderen kant van achter de breedo stammen der oude eiken de forsche gestalte van Koenraad Walther te voorschijn, zooals altijd in een eenvoudig donker gewaad gehuld. Zijn gebruind gelaat, houding en beweging spraken van wilskracht en vastberadenheid, eigenschap pen, welke zich nog sterker in hem ontwikkeld hadden door den omgang met het gezin van zijn pleegvader. Grooter tegenstelling kon men zich bijna niet denken dan die tusschen het van geluk stralende meisje in haar licht gewaad boven aan het sier lijk getooide terras en den ernstigen, somberen jongeling, nog half verborgen onder de donkere schaduwen der eiken. Men had hem bijna voor een der demonen kunnen aanzien, die den vrede in den feeeutempcl kwamen verstoren. Maar ook deze booze geest zou worden overwonnen, ja hij was reeds half ontwapend, toen hij een biik wierp op de schoone fee, een blik, waarin mede lijden en bewondering, geluk en kommer, zorg en liefde te gelijk te lezen stonden een blik, die sprak van die zonderlinge mengeling van tegen strijdige gewaarwordingen, die eens menschen ziel kunnen bestormen en haar kluisteren en slingeren, zoolang niet de strijd des levens aan al die gewaarwordingen vastheid en duurzaam heid geeft, ze verdeelt en scheidt als het prisma de zonnestraal, om ze weldra weder op éen punt te vereenigen, een brandpunt, waarop alle krachten der zie! vereenigd wei ken. Niet lang blonken liefde en hoop in Koenraads oog. Hij sloeg den blik ter aarde, duister wer den zijne trekken en een oogenblik kleurde een donker rood zijne wangen. Hij maakte een beweging om in de schaduw der boomen terug te wijken en terug te keeren op den weg, waarlangs hij gekomen was; doch reeds had Bianca hem gezien. Zij snelde de trap af, wenkte hem met de hand en riep hem vriendelijk bij zijn naam. Koenraad scheen nog te aarzelen aan de roepstem gehoor te geven, maar het was hem onmogelijk verder te gaan. Langzaam en weifelend trad hij nader op het kiezelpad tusschen de bloembedden en nog een maal schoten er stralen uit zijne oogen, toen het jonge meisje, hem te gemoct zwevend tusschen de bloembedden door, voor hem stand hield en hem met kinderlijke oprechtheid dehanddiukte. «Ha, dat is goed," zeide zij «dat gij toch eens komtWat heb ik u in lang niet gezien, ik geloof niet éénmaal sedert vader weg is. Gij weet toch, hoe graag ik u hier zie en u hoor vertellen van zoo veel, dat ik nog niet weet. Dan denk ik mij terug in den tijd, toen wij nog kinderen waren en gij mij, onnoozel wicht, alles zoo duidelijk wist te maken, wat ik niet vatten kon. Toen werdt gij nooit boos, als ik u dwaze vragen deed, en nu zult gij het immers nog niet worden Ik heb er eene heole lijst van gereedliggen, allemaal duistere plaatsen uit de boeken, die ik lees. Nu op het oogen blik herinner ik er mij geen enkele van maar gij zult nu immers niet meer zoo lang uitblijven Vader heeft mij uitdrukkelijk aangeraden mij tot u te wenden, als ik zwarigheden had, en hoe kan ik dat als gij u niet laat zien Nog altijd hield zij zijne hand vast. Hij keek een oogenblik ernstig in hare schoone, van jeugd en geluk stralende oogen en het scheen of de weerschijn van die stralen zich afspiegelde op zijn streng gelaat. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1