schoten werden met het Engelsche eskader gewisseld. Het was prachtig weder; de'reede we melde van booten met duizenden toeschouwers gevuld; er heerschte groote geestdrift. RUSLAND. Blijkens het officieel orgaan van het minis terie van financiën wordt de rogge-oogst voor dit jaar geraamd op 711 millioen pud, waar tegenover staat dat de voorraad zoo goed als uitgeput is en voor het verbruik en den volgenden uitzaai 994 millioen pud noodig is, zoodat er 283 millioen pud te kort komt, in welke behoefte door maïs en aard appelen zal moeten worden voorzien. Luidens een telegram uit Odessa aan de Daily News, hebben 8000 Joden, meerendeels grondeigenaars, bevel gekregen om het land te verlaten. ITALIË. Het bericht van een der bladen, dat de gewezen minister-president Chrispi eene reis zal doen naar Zweden, Noorwegen, Nederland en België, blijkt ongegrond te zijn. Hij was in Zwitserland en is van daar reeds terug gekeerd naar Milaan, om verder naar Napels te vertrekken. Binnenlamlsche Berichten. SCHIEDAM, 20 Augustus 1891. Doordien de heer C. A. van Deventer zijne benoeming tot lid van den gemeenteraad niet heeft aangenomen, is eene nieuwe verkiezing uitgeschreven tegen "Woensdag 2 September a.s. De Koninginnen hebben aan den heer W. F. Kronenberg, directeur der kon. Deventer tapijtfabriek, H- D. tevredenheid en inge nomenheid betuigd met die fabriek en hem een belangrijke som gelds voor het werkvolk ter hand gesteld. De Koningin-Regentes heeft, als bewijs van hare belangstelling in den nationalen schietwedstrijd, te Wageningen te houden op 24, 25 en 26 Aug., ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der «Vereeniging tot Vrijwillige Oefening in den Wapenhandel", een aanzienlijk bedrag aan die vereeniging geschonken, hetwelk besteed wordt tot aan koop van een praehtigen prijs. Voor bezoekers van den wedstrijd is vrachtvermindering toegestaan door de staats spoor- en Hollandschen-spoorweg-directiün. Van het Loo wordt bericht Het aangekondigd bezoek ten hove van den vorst van Waldeck, vader van H, M. de Regentes, zal plaats hebben van 25 tot 30 Augustus. De verjaardag van II. M. de Koningin zal op het Loo worden gevierd. Gisteren ontvingen HH. MM. een bezoek van den .prins en de prinses Vou Wied, die door de twee prinsessen, hunne dodders, ver gezeld werden. Uit Den Haag wordt ons medegedeeld, dat de lieer Tak van Poortvliet als minister president zal optreden. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indiü van 19 Au- gustus wordt de gouvernements-koffie-oogst op Ja\a voor dit jaar thans geraamd op 382,807 pikol, De heer J. van Reijerdam, referendaris, chef der afdeding militie en schutterijen bij het departement van binnenlandsche zaken, zal, op zijn verzoek, met October 's rijks dienst verlaten. Voor de eerste maal zal in de volgende maand H. M. de vergadering der vertegen woordigers des volks uit naam van Koningin Wilhelmina openen, en dus als Regentes tot Je natie spreken. Het tijdstip, waarop de beide Koninginnen naar de residentie zullen komenis evenwel nog niet vastgesteld evenmin als dat, waarop de prins van Napels zal worden ontvangen. De Koningin-Regentes geeft er de voorkeur aan, in het schoone seizoen op het Loo te blijven, waar zooveel herinneringen voor Haar geest komen en waar Zij zoo teeder zorgt voor het dierbaar Koningskind, dat Haar door onzen overleden Vorst werd nagelaten, om Het op te voeden voor de gewichtige taak, welke eenmaal op de schouders van Koningin Wilhelmina zal rusten. (Z. Dgbl.) Dat Koningin Wilhelmina dit jaar haar verjaardag in Den Haag zou vieren en dat de aubade, die haar door een aantal Apei- doornsche kinderen zou worden gebracht, om die reden niet kon worden aangenomen, meent het Ril. op goede gronden te mogen be twijfelen. De rijkscommissie voor de examens ter verkrijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen, zal, aan vangende den 3n September, ten 9'/s ure zitting houden te Helder, in het raadhuis aldaar. Vóór 1 September e.k. moet men zich aanmelden bij den voorzitter der com missie, den heer J. H. P. E. Ivniphorst te 's-Gravenhagc. Zie Staatscourant No. 192. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland wenschen het bedrag van het presentiegeld voor de raadsleden te Amsterdam op f3 per zitting te bepalen. De verjaardag van Koningin Wilhelmina zal te Meppel dit jaar met een kinderfeest gevierd worden. Alleen de leerlingen der openbare scholen, ten getale van ruim 1100, zullen daaraan deelnemen. Behalve versnape ringen zullen de kinderen ook nog kunnen genieten van een draaimolen en verschillende spelen. Te Enkhuizen zal op den aanstaanden ver jaardag van Koningin Wilhelmina door ruim 600 leerlingen der verschillende scholen eene kindercantate worden gezongen, onder leiding van den heer Carl J. Th. Franke, kapel meester van het stedelijk muziekkorps der dd. schutterij, hetwelk daarbij zal medewerken, Aan het Utr. Dgbl. wordt uit Zuid-Afrika medegedeeld, dat de Volksraad van den Oranje- Vrijstaat besloten heeft, een expert postmees ter-generaal aan te stellen, benoembaar door den president, op eene jaarwedde van f 6000. Bedoelde correspondent schrijft«Mij dunkt, dit is een kans voor onze Hollandsche post ambtenaren! Vooral komen, mijns inziens, voor genoemde betrekking in aanmerking zij, die in Rotterdam, Amsterdam en andere steden gewerkt hebben, waar centraalpunten van het postverkeer, met buitenlandsche aan sluiting ter sprake komt. »lk raad mijnen landgenooten, die goed Engelsch kennen, zoo spoedig mogelijk hun applicaties in te zenden aan onzen president, den heer W. F. Reitz, met de vereischte aanbevelingsbrieven en getuigschriften. Vooral omdat eene benoeming van een Hollandsch postbeambte, die veel hooger in ontwikkeling staat dan een Engelsche ik weet dit uit eigen ondervinding onzen staat ten voor deel zal komen, maar nog meer, omdat ter versterking van het Atrikaansch-Hollandsch element een postmeester-generaal uit Neder land, met een van vrijheid blakend hart, den Vrijstater dierbaar zal zijn." Volgens een door de exploitatie-maatschappij ingesteld onderzoek, heeft de machinist van de stoomtram Den HaagScheveningen tijdens het ongeval van mevrouw T. v. B. aldaar, op 13 dezer, in alle opzichten be hoorlijk zijn plicht gedaan, zoodat aan verzuim van het personeel niet te denken valt. Voorts is gebleken, dat door de oplettend heid van den machinist Th. Smit de goede rentrein van 12 uur 55 van Rotterdam naar Amsterdam via Harmeien, tusschen laatst genoemd station en Amsterdam, nabij de Omvalbrug, aan een groot gevaar is ontsnapt. Door genoemden machinist werd namelijk nog tijdig een onvoldoende wisselstand ont dekt, waardoor eene ontsporing werd voor komen. De graven der Gorkumsche martelaren bij Brielle zijn dit jaar bezocht door 40,778 bedevaartgangers, uit verschillende streken van ons land. De verbindbaarheid der encycliek. Het Centrum is het oneens met de Maasbode over het vraagstuk van het strikt bindende der jongste encycliek. Mag de vraag of de paus ex cathedra sprak in ont- kennenden zin beantwoord worden«dan kunnen zegt het Centrum de tegen standers der staatsbemoeiing hunnen strijd met een min of meer gerust gemoed voort zetten en blijft hun. de gelegenheid open bij hunne oude meeningen geheel te vol harden, ondanks den pauselijken zendbrief". Intusschen acht het blad het «eenigszins te begrijpen, dat zij, wier sociale beschouwingen door de jongste encycliek zijn weerlegd, onwillekeurig naar uitwegen zoekenom van hun geliefkoosde, oude en verouderde ideeën te redden wat er nog van te redden is". Het Centrum acht het opmerkelijk, dat aan die ontkenning ook de Maasl. meedoet met een beslistheid als eerstgenoemd blad nog weinig heeft aangetroffen. Maar de paus verklaart toch, zoo zegt het Centrum dat het in de arbeiders-quaestie niet mogelijk is een oplossing te vinden zon der een beroep op godsdienst en kerk, en dat Hij dan ook handelt «rnet zekerheid en in de volheid van zijn recht". Doch er is meer. Voor handelingen ex cathedra is het voldoende ook volgens de jongste Umrers-artikelen van den eerw. heer Per- riot, sup. van het groot-seminarie te Langres lo. dat de paus optrede als hoogste leeraar van alle Christenen2o. dat Hij een zaak behandele, het geloof of de zeden be treffende 3o. dat Hij verklare, dat de leer, welke Hij verkondigt, door alle Christenen moet worden nageleefd. Aan de beide eerste voorwaarden nu is naar aller toestemming voldaan. Maar aan de derde? Het Centrum beroept zich op denzooeven genoemden schrijver in de Univers, die toe geeft, dat er gewoonlijk in de pauselijke stukken eene clausule is, die te kennen geeft, dat deze of gene leer voor goddelijk geopen baard moet worden gehouden en dat elke andere meening kettersch is, maar die niet temin beweert, dat er door de definitie van het Vatic. Concilie over de onfeilbaarheid sgeen enkele formule wordt ge- ei s c h t, en dat, dientengevolge, de bedoeling om tot instemming te verplichten uit een geheel ander bewijs kan voortspruiten dan uit een uitdrukkelijke verklaring". Dat nu is, meent de Univers, hier het geval. De encycliek Iierum Novarum «be hoort tot die zaken, welke aan hetleeraars- gezag van Christus' Stedehouder zijn onder worpen. Wij zijn een instemming verschuldigd, steunende op het onfeilbare woord van den souvereinen Opperherder". In denzelfden geest, zegt het Centrum hebben reeds andere eminente godgeleerden zich uitgelaten, maar het blad begrijpt, dat instemming hiermee «velen zeer moeilijk zal vallen, wanneer men weet hoe diep ook bij een deel der katholieken valsche sociale be schouwingen en afkeer van alle nieuwe zaken hebben wortel geschoten". «Het doel van den H. Vader", waarschuwt het blad «zal evenwel niet worden bereikt, wanneer men, op welke wijze dan ook, tracht de hooge beteekenis der encycliek te v e r k 1 e i n e n." Aan eene der talloos velen, die Vosmaer nog waardeeren, mej. C. van den Broek, die te Genève is gevestigd, danken wij de toezen ding van eene zeer verdienstelijke pastel- teekening: Vosmaer's graf op het kerkhof te Montreux. Een wit marmeren zerk, zijn naam, geboorte- en sterfjaar vermeldende, door cypressenloof overschaduwd, dekt het stoffelijk overschot van hem, wiens geest nog altijd onder zijne landgenooten leeft en leven zal, zoolang letteren en kunst in Nederland in eere blijven. En niet slechts zijne landgenooten alleen erkennen den dichterlijken, wijsgeerigen, aes- thetischen schrijver. Zijne werken, met name zijne «Amezone" en «Inwijding", worden door de vertaling in het Duitseh, Fransch en, wat het eerste betreft, in liet Engelsch, bij andere volken bekend, genoten en ge prezen. Mejv Van den Broek deelde ons mede, dat ook een Engelsche vertaling van «Inwij ding" in bewerking is. (Arnh. Ct.) In het Radicaal Weekblad wordt door den heer D. R. Mansholt betoogd, dat er een scheuring of verwijdering is ontstaan tusschen de volkspartij en de sociaal democra tische partij. Hij geeft de schuld aan de leiders der sociaal-democraten. Zij spelen hoog spel, omdat zij duidelijk zien aanko men dat hun partij zal worden overvleugeld door de volkspartij, althans in het noorden van ons land. Maar door hun onzinnig drijven brengen zij de democratie zelf in gevaar. Want niet alleen dat elk geweld dadig verzet tegen de bestaande regeerïngen voorshands gesmoord zal worden in bloed ook al gelukt liet voor een oogenblik aan onze terroristen om tijdelijk de regeering in handen te krijgen, de onvermijdelijke reactie zal te heviger en langduriger zijn naarmate de ontwikkeling der democratische denk beelden bij het volk in zijn geheel is terug gebleven. De heer Mansholt is van meening, dat niet langs den weg der revolutie, maar langs den geleidelijken zij het dan ook. langs een langen, vervelenden, afmattenden en 'verdrietigen weg, zal moeten worden voortgegaaneen weg die met algemeen kiesrecht, benoeming eener volksregeering, leerplicht, arbeidswetgeving enz. begint. «Zeer levendig kan ik mij voorstellen, vervolgt hij, dat onervaren en vurige volks vrienden, begaan met het onnoemlijke lijden van het grootste deel van het volk, eiken maatregel toejuichen, die verandering in den onhoudbaren toestand brengt. Ook ik zou niets liever willen dan door een coup d'etat den heelen verrotten winkel ondersteboven werpen, indien er maar eenige kans bestond dat er duurzame verbetering uit geboren zou worden. Maar deze kans bestaat m. i., nog niet, en het is derhalve dwaas, om niet te zeggen «misdadig", thans reeds revo lutie te prediken, die noodzakelijk moet uit- loopen op vernietiging der democratie". Volgens hem is de volkspartij op den goeden weg en hij raadt haar aan zich tot haar naastbyliggenden plicht te bepalen. Zondag werd te Drachten eene openbare vergadering gehouden, georganiseerd door het comité der Friesche volkspartij, ten gunste van landnationalisatie. De bijeenkomst werd gehouden op een stuk weiland, waarop groote tenten door de volkspartij waren opgericht, terwijl in het midden, op een tribune, welke met ongeveer' 50 vaandels was behangen, de muziek een plaatsje had. De samenkomst werd door ongeveer 6000 personen bezocht, uit alle oorden van Friesland en oen gedeelte van Groningen. De voorzitter van den Ned. bond voor landnationalisatie, de heer D. K. Mansholt, van Ulrum (Gr.), opende nadat de muziek het «Vrijheidslied" gespeeld had de bijeen komst. Hij betoogde, dat do Nederlamlsche grond groot en vruchtbaar genoeg was om O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2