Gemengde Berichten. PE11 T ELE Git A A fT"'" 's.GIUraaA61. 20 Augustus. Onder dagteekening van heden heeft H. M. de Koningin-Regentes het nieuwe ministerie benoemd, waarvan de samenstelling reeds is medegedeeld. Post en telegraphie. 0 n d e r w ij s. allen te voeden; toch leden velen gebrek. Daarenboven lagen duizenden bij duizenden bunders grond woest zonder dat eene poging gedaan weijd om deze productief te maken. Verder deelde hij mede, dat een telegram met betuiging van sympathie ontvangen was van de afdeeling »Haarlem" van den soc.-dem. bond, en dat het comité van de meeting besloten had een telegram te zenden aan het congres van socialisten te Brussel, van dezen inhoud: »Leve de internationale arbeiders beweging". Daarna traden in de beide tenten en op de tribune als sprekers opde heeren Gerhard, van Amsterdam, Stoffel, van Deventer en De Clercq, van Haarlem. Bij den heer Gerhard was verreweg het grootste publiek de tent was stampvol, terwijl deze bij den heer Stoffel voor 3A gevuld was. Daar het weer winderig was en de heer De Clercq buiten sprak, is dit waarschijnlijk oorzaak, dat zijn publiek het minst talrijk was. Na de pauze traden: de heer mr. D. v. Eek, van Leeuwarden, G. L. v. d. Zwaag, van Wolvega. en mej. Stellingwerf-Jentinek, van Leeuwarden. Al deze sprekers drongen aan op landnationalisatie; de heeren Gerhard, v. d. Zwaag en Van Eek wezen er echter telkens op, dat zij als sociaal-democraten nationalisatie van den bodem niet voldoende achtten, maar toch meenden deze zaak te moeten voorstaanomdat dit een groote schrede was om te voorzien in de groote nooden des volks. Door al de woordvoerders werd geprofeteerd, dat een groote hongers nood zou volgen, ten gevolge van het mis lukken van den oogst, doch er werd tevens bijgevoegd, dat er toch nog genoeg voorraad was om dit te voorkomen, maar nu de specu latiegeest den hongersnood zou doen komen. Na het spreken stelden de verschillende afdeelingen van den bond voor algemeen kies- en stemrecht (die van den bond van sociaal-democrate" waren bjjna niet vertegen woordigd) zich onder hare banieren en trokken zij, met de muziek voorop, door Drachten. De burgemeester begeleidde met een kleine politiemacht den tocht, welke eindigde op het terrein der vergadering, waar de heer Mansholt de bijeenkomst sloot, na een woord van dank gesproken te hebben voor de hou ding van het hoofd der gemeeiite, die den tocht door Drachten had toegestaan, hetgeen elders geweigerd was. Omstreeks 4 ure was de samenkomst geëindigd. Begrafenisfondsen. Thans is verschenen het rapport, door de heeren prof. Molengraaf!, prof. Legebeke en J, L. Huijsinga, civ.-ingenieur te Utrecht, dooi de iMaatschappij tot Nut van het Algemeen" benoemd om in commissie een onderzoek in te stellen naar de hier te lande bestaande begrafenisfondsen. De commissie heeft haar arbeid een boek van meer dan 200 bladzijden, groot formaat gesplitst in1. Algemeen over zicht en statistiek der fondsenII. Finan- cieele toestandIII. RechtstoestandIV. Organisatie en voorwaarden van uitkeering V. Wijze waarop de begrafenisfondsen wer ken VI. Grieven tegor. den bestaanden toe stand; VII. Voorstellen tot verbetering. Na een beschrijving van den gang van het onderzoek, vermeldt de commissie het aantal en den aard van de beschreven fondsende lijst telt 433 nummers* Van deze zijn 192 begrafenisfondsen, 170 begrafenis- en ziekenfondsen, 12 begrafenis fondsen (werklieden- en vakvereenigingen), 37 begrafenis- en ziekenfondsen (werklieden- of vakvereenigingen). De fondsen zijn zeer ongelijk verdeeld over de verschillende provin ciën ïn Friesland vindt men éen instelling op 6919 inwoners, in Drente éen op 65,104 deze provincie is 't karigst bedeelddaarna volgt Groningen, en dan Overijsel met éen fonds op 14.785 inwoners. De provincie Zuid-Holland bezit de meeste fondsen, en geen stad is zoo rijk daaraan als Rotterdam. In Overijsel en Zeeland worden geen groote begrafenisfondsen aangetroffen. De commissie heeft getracht door directe telling het aantal leden der begrafenisfondsen te leeren kenen; hij 345 instellingen is het gelukt het aantal der ingeschrevenen tame lijk nauwkeurig te bepalenmen vond een totaal van 1.959.966 leden. Het verzekerd kapi taal bij de 345 fondsen bedroeg f 127.631.455, of f65,12 per lid. Meer dan 90 pCt. der leden en van het kapitaal treft men aan bij de eigenlijke be grafenisfondsen, waartoe dan ook nagenoeg al de grootere instellingen hehoorende werklieden en vakvereenigingen zijn alsnog van zeer geringe beteekenis. De commissie berekent dat het aantal inwoners van ons land, dat deelgenoot is van een begrafenis fonds, te stellen is op 2.212.407 en komt tot de conclusie, dat de helft der geheele bevolking van ons land verzekerd is in een of ander fonds voor een gemiddelde som van zestig gulden per hoofd, hetwelk een totaal verzekerd bedrag van honderd een en dertig millioen gulden uitmaakt Door de leden wordt per jaar in de fond sen bijgedragen een som van vier millioen een honderdduizend guldendoor de fondsen wordt per jaar uitkeering gedaan voor ruim 50.000 overledenen, tot een totai.1 bedrag van meer dan f2.000.000. Het bedrag, dat per jaar van de premiën aan onkosten afgaat, is voor het geheele rijk ruim f 1,400,000. Het totaal bedrag van de bezittingen der fondsen wordt dooi de commissie berekend op 12'/s millioen, het jaar lij ksch inkomen voor al de fondsen op 4'/s millioen gulden. Wat de premiën betreft, zegt het rapport, dat de tarieven op verre na volmaakt zijn, dat op veel gebrekkigs en vele onregelmatig heden valt te wijzen, maar dat de premiën over 't algemeen zóo gesteld zijn. dat te verwachten is, dat zij voldoende zullen zijn om de fondsen in staat te stellen, hun ver plichtingen na te komen. Uit de beschouwingen over uitkeering eu sterfte blijkt, dat in 't algemeen de sterfte geringer is dan bij het vaststellen der netto premiën is ondersteldwelke uitkomst trouwens niet nieuw is, naar de commissie erkent. Sprekende over de soliditeit der fondsen, meent de commissie, dat van een groot aan tal kan verwacht worden, dat zij inderdaad solide zouden blijken, zoo een behoorlijk on derzoek naar den toestand der financiën werd ingesteldjnaar ook bij een belangrijk aan tal is het twijfelachtig of de bezittingen vol doende kunnen geacht worden. Bij 25 fondsen vond de commissie geen geld in kas en geen noemenswaardige bezittingen en niet alleen bij kleine fondsensamen tellen deze metaal- vrije inrichtingen circa 160,000 leden, die vol vertrouwen hun geld storten. Beoordeeld zijn 247 fondsen, daarvan waren 81 goed, 89 tamelijk en 77 slechtdeze slechte fondsen hebben 333,717 leden en een verzekerd be drag van f21,690,463. Een looper, zekere M. v. D., in dienst dei- maatschappij tot exploitatie van staatsspoor wegen te Rotterdam, moest Dinsdag voor zijn patroon eene som van f 3000 incasseeren. Tot nu toe is hij niet teruggekeerd, waarom zijne opsporing en aanhouding bij de politie is verzocht. Johanna de Hon, weduwe van Corn. Vuik te Kapelle-aan-den-IJsel, viert morgen haar lOOsten verjaardag. Zij woont bij hare dochter, eene weduwe van 70 jaar, in, en mist het gezicht. Te Naaldwijk is een jongeling, die zich had afgezonderd om ongestoord eenig schrijfwerk te kunnen verrichten, dood in zijne kamer gevonden. Dinsdagmiddag is onder de gemeente Oegst- geest een man door de stoomtram overreden, met het gevolg dat beide beenen werden afgereden en het hoofd zwaar gekneusd werd. Per wagen en paard werd hij onder toezicht van den gemeente-veldwachter dier gemeente naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebrachtbij aankomst aldaar bleek hij reeds overleden te zijn. Zekere S. van 't S. te Amsterdam, die voor eenigen tijd geleden verloofd was geweest met een meisje dat in de Plantage Franschelaan diende, A.T., doch dezer dagen haar afscheid had gekregen, vertoonde zich gisterochtend herhaaldelijk in de nabijheid van het huis waar zijne vroegere beminde woonde, klaar blijkelijk om haar op te wachten. Te 12 uur ongeveer kwam zij van eene boodschap terug, .en werd door haar minnaar aangevallen en op den grond geworpen. In de worsteling die volgde, bracht v. 't S. het meisje eenige mes steken in de borst en aan hals en zijde toe, terwijl hij zelf aan de ringers verwond werd. De woesteling werd in hechtenis genomen en naar het Israëlietisch gasthuis gebracht om verbonden te worden. Het dienstmeisje werd per rijtuig naar liet gasthuis vervoerd. Hare wonden bleken niet van ernstigen aard te zijn, zoodat zij, na verbonden te zijn, weder naar huis kon gaan. Op het bureau der 2e sectie vond een verhoor plaats en werd het mes, dat bij de worsteling gebroken was, ge- deponeerd.Volgens geruchten zou juist gisteren de dag zijn geweestwaarop de gescheiden, gelieven in den echt zouden worden verbon den, en v. 'tS. Dinsdagavond een sarrenden brief hebben ontvangen,waarin hem de verbro ken belofte in herinnering werd gebracht. (IIll) Te Garrel (Oost-Friesland) sloeg dezer dagen de bliksem in eene kudde schapen en doodde 23 stuks. Overscliie. In de Schie, nabij den Tem pel, is Zaterdagmiddag een roeiboot, waarin twee knapen, Jan van der Heijden, wees jongen in het R.-k. weeshuis te Schiedam, en diens broeder gezeten waren, door een tjalk .overzeild. Zij werden door den kapitein van de stoomboot 's-Tlertogenhosch, den heer T. Oosterdag, bijgestaan door zijn knecht, nog gelukkig gered. De tjalkschipper trok zich van deze zaak niets aan en zeilde rustig voort. Amsterdam. Ook lieden kon de raads vergadering geen voortgang hebben. Slechts twee leden en twee wethouders waren op gekomen. De vergadering is nu ten derden male uitgeschreven op morgen. Deventer. De regeering heeft aan dr. Prins opgedragen gegevens te verzamelen van de schade, door de herhaalde overstroo mingen in de Berkelstreek veroorzaakt, en eene statistiek op te vragen van liet aantal overstroomingen in de laatste 10 jaren. ratten. Tot lid der Provinciale Staten van Gelderland is gekozen de heer E. J. Vitringa (liberaal) met 638 van de 1162 uitgebrachte geldige stemmen. Deanti-revo- lutionnaire candidaat, graaf Van Limburg Stirum, bekwam 503 stemmen. Utrecht. In de Ox-anjestraat te dezer stede overleed nog niet lang geleden een 5-jarig knaapje, onder omstandigheden, welke zoowel aan de moeder als aan een paar buur vrouwen aanleiding gaven om te vermoeden, dat de kleine betooverd was. Nadat dit vermoeden eenmaal was ont staan, werd niet langer geaarzeld met het bedje van het kind te onderzoeken, en toen men daarin een aantal roosjes en allerlei vreemdsoortige figuren aantrof, bestond er weldra geen twijfel meer, of op den armen kleine was werkelijk de kwade hand gelegd met voormeld noodlottig gevolg. Wie de heks echter was, niemand durfde het hardop zeggen, hoewel ieder voor zich overtuigd was, dat allen het oog op dezelfde persoon gevestigd hadden. Men wilde eerst meer zekerheid hebben, alvorens openlijk tegen haar op te treden, en daartoe werd besloten hare handelingen nauwlettend g&de te slaan. De verlangde zekerheid werd echter spoediger verkrege.x dan men had durven hopen. Dezer dagen kreeg nl. een der buur vrouwen een bezoek van de vei'meende heks en stond niet weinig verschrikt te kijken, toen onmiddellijk daarop een pot met kool, di«x op liet vuur stond, ophield te koken en niet meer aan den kook was te brengen, welke moeite men daartoe ook deed, voordat de heks weder was vertrokken. Dat hier wel degelijk hekserij in het spel was werd door niemand der bijgeloovige buurtjes meer betwijfeld en het gevolg hier-, van is dan ook, dat men het de arme vrouw sedert dat tijdstip zoo lastig maakt, dat 2ij zich bijna niet meer op de straat durft ver- toonen en de hulp der politie reeds heeft moeten inroepen. Te Mescaney en Avhus, in Luxemburg, beeft den J dn een onweer gewoed, zooals men er nog nooit een beleefde, en dat een vol uur duurde. Er vielen hagelsteenen, of liever ijsklompen, die tot 300 gram wogen. Geheel de oogst is bedorven of vernield. Het onderzoek naar de oorzaken van de spoor wegramp te St. Mandé i» afgeloopen. De machinist Caro en de onder-chef van Vincennes zullen vei- volgd worden. Het aantal dooden en gewonden blijkt 180 te zijn. Zooals te verwachten was, zijn te Bern de feesten, voor den middag en den avond van den 17n dezer ter viering van liet zevende eeuwfeest uitgeschreven, ten gevolge van het spoorwegonge luk bij Zollikofen, niet doorgegaan. De laatste berichten spreken van 14 dooden en 23 ernstig gewonden. Een vreeselijke ramp wordt uit Port au Prince (Haiti) bericht. Daar zijn door een groote over strooming en het instorten van de St.-Marcusbi ug 800 inenschen om het leven gekomen. De nieuwbenoemde ministers zullen mor gen, Vrijdag 21 Augustus, des middags te 12 uren, op het Loo in handen van de Regentes den ambtseed of belofte (de minister Lely behoort tot de Doopsgezinde gemeente) afleg gen. De nieuwe bewindslieden zullen nog den zelfden dag de portefeuilles van hunne axnbts- voorgangers overnemen, daar hunne benoe ming ingaat met 21 Augustus. Voor de telegraafkantoren Bayamo Guantanamo en Manzaniflo op Cuba via Key-West is het tarief per woord bepaald op f 1.95 via Key- WestSantiago f 3.25. Op de voordracht voor onderwijzer 3o klasse aan de le openbare tusschenschoo! (hoofd de heer J. C. Sander i te Schiedam, zijn geplaatst de heeren 0, Ooms, N. Bleecke en N. JJalthj allen te Schiedam. i e uitat lots woidt een teekencuisus voor ambachtslieden geopend, welke door de «Maat schappij tot Nut van 'tAlgemeen" geldelijk ondersteund vvomt, De gemeente heeft de lokalen iler ie o, 1. sch .ui kosteloos voor dezen curaus afgestaan.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3