Gemengde Berichten. ■nijverheid, C. Lely, ingenieur, chef van het technisch onderzoek der Zuiderzeevereeniging; tot minister van koloniën, meester W. K. haron van Dedem, burgemeester van Hoorn, lid van de Tweede Kamer. SCHIEDAM, 22 Augustus 1891. Gaarne vestigen wij de aandacht op de in dit nummer voorkomende advertentie van Schiedams Mannenkoor Orpheus", betref fende zijn 25-jarig jubilé. Deze feestviering belooft alleszins luisterrijk en voor muziekliefhebbers genotvol te zullen zijn. Groote kunstwerken zullen worden ten gehoore gebracht met medewerking van de voornaamste solisten, terwijl het symphonie- orkest van Coenen, uit Utrecht, alom in den lande met eere bekend, en bestaande uit 52 musici, het feest zal helpen opluisteren. Voor een feest op zulk een schaal heeft de feestcommissie den toegangsprijs waarlijk niet te hoog gesteld. Bovendien hebben de leden van nOrpheus" nog het voorrecht van per soonlijken vrijen toegang. Naar men ons ver zekert, is het ook alleen in het vertrouwen, dat onze kunstlievende stadgenooten alge meen naar vermogen zullen deelnemen, dat het feest op dezen voet mogelijk gemaakt kan worden. Als wij nagaan, hoe veel er voor verschillende amusementen buiten de stad geofferd wordt, dan mogen wij met grond verwachten dat het vertrouwen der feest commissie, nu het geldt een waardig feest in Onze eigen stad te vieren, niet zal worden beschaamd. Wij hopen dan ook dat niemand de inteekenlijsten, die dezer dagen aange boden worden, zal afwijzen, maar dat ieder een zal doen wat in zijn vermogen is om de goede zaak te steunen, en een feest te helpen slagen, onze kunstlievende stad waardig. Blijkens achterstaande advertentiën zal de Holl. IJzeren-Spoorweg-Maatschappij Woens dag 26 Augustus een goedkoopen trein 2e en 3e klasse laten loopen van Rotterdam, Schie dam, Delft, Scheveuingen—Strand, Den Haag en Leiden, naar Haarlem, Velzen, Beverwijk (Wijk-aan-Zee en Duin) Alkmaar en Den Helder en terugen op Donderdag 27 Aug. van Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam (D. P. en Beurs)Dordrecht en Gorinchem naar Oosterbeek en Arnhem en terug. De prins Von Wied viert heden in den familiekring de 46e verjaring van zijn ge boortedag. De heer dr. Kapteijn, te Abkoude, heeft Van het hoofdbestuur van de maatschappij tot bevordering der geneeskunst eene opdracht ontvangen, een rapport uit te brengen over den aard en den omvang van de vervuiling van rivieren en andere wateren door faeca- liën. In velband hiermede heeft genoemde heer aan de burgemeesters in Nederland een rondschrijven gericht, met het verzoek de volgende vragen te willen beantwoorden en de beantwoording er van binnen 2 maanden op te zenden aan den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in hunne provin cie 1 o. Voor hoeveel ingezetenen uwer gemeente worden de faecaliën verzameld a. Door middel van Liernur's buizennet? h. Door tonnen of wisseltonnen c. In goed gemetselde beerputten, met gemetselden bodem en zonder overvloeipijpen? 2o. Komen de faecaliën uit deze beerputten aan den landbonw ten goede, of worden ze bij de lediging ten slotte toch in liet water geworpen 3o. Komen de faecaliën in uwe gemeente, die niet op eene der-boven beschreven wijzen verzameld worden, terecht in den bodem of in het water? Tiet gezag der encycliek. De Maasbode onderwerpt liet vraagstuk naar het gezag der jongste encycliek aan een onderzoek. Uitgaande van de uitspraak van het Vaticaansch concilie, betreffende de onfeilbaarheid, betoogt zij, dat, hoewel de encycliek quaesties behandelt, die voor het grootste gedeelte eenigermate aan geloof en zeden verwant zijnhoewel de paus zich tot alle geloovigen richt als algemeene herder en leeraar, er toch in geen enkele passage der encycliek een duidelijk merkbare strek king is, dat hij van zijn opperst apostolisch gezag heeft willen gebruik maken en een beslissing heeft willen nemen. De paus heeft niet ex cathedra willen spreken. Dit komt ook uit in den vorm. Een pause lijke verklaring, die zulk een beslist karakter zal dragen, behoeft niet tot de geheels kerk gericht te zijn, maai' wel is noodzakelijk het streng bepaald en gebiedend karakter, ge woonlijk bekrachtigd door de sanctie van het anathema. De encycliek over den toestand der arbei ders beantwoordt aan dezen eisch niet. Nergens heeft de paus gezegd, dat zij, die anders denken dan hij, hierdoor tot ketterij vervallen. Neen, de onfeilbare uitspraken der pausen, de leerstukken der kerk zijn wei degelijk door andere teekenen kenbaar. Bewijzen hiervoor zijn de encycliek Quanta Cura, de bulle over de Onbevlekte Ontvangenis en de uiteenzetting van het dogma der pauselijke onfeilbaarheid. Niets soortgelijks vinden wij in de encycliek de conditione opificum. Evenwelmen zou grootelijks ongelijk hebben, indien men aan 's pausen woord sslechts het gezag van een gewoon leeraar toekende, alsof er geen midden was tusschen het opperste leerend gezag van den pausen het eenvoudig en gewoon gezag van den mensch, al zou deze ook zijn een geleerde". In den breede toont de Maasbode aan, dat er, naast het onfeibaar gezag in den paus en in de kerk, nog een gezag is, wel is waar van lagere orde, doch niettemin van zeer hooge waardigheid". Van dat gezag is ge bruik gemaakt, en zoo de encycliek niet direct een echt katholieke gehoorzaamheid en instemming des geloofs vordert, zij heeft recht op een godsdienstigen eerbied, niet alleen voor het uiterlijk, maar zeer zeker een inwendigen eerbied, die diep in de ziel ge worteld is. Het moet een huldiging zijn, die haar grond vindt in de moreele zeker heid, dat de paus, door buitengewone voor lichting des Hemels, zich niet bedriegen kan. slndien derhalve", concludeert het blad, ssommige lezers er een hooger gezag aan toekenden, zullen deze artikelen voorzeker niemands bewondering en onderwerpende liefde en eerbied verminderd hebben, indien er mochten geweest zijn, die dachten te kunnen volstaan met een stilzwijgende toe stemming, die inwendig een vrije aanneming of verwerping wettigde, zij zullen, hopen wij, thans inzien, dat een rechtgeaard kind zijn volkomen onderwerping niet weigert aan het plechtig woord van een vader, dien de voor zienigheid op zulk een geheel bijzondere wijze met haar goddelijk licht omstraalt en voorlicht." Donderdag is te Rotterdam op 73-jarigen ouderdom overleden de bekende talentvolle tooneelspeelster mevr. ValoisSablairolles. Aangaande den luitenant v. S., van het Ned.-Ind. leger, in garnizoen te Buitenzorg, op wien door een krankzinnigen soldaat een moordaanslag gepleegd werd, kan worden gemeld, dat de hem toegebrachte wonden bijna geheel genezen zijn. De familie van genoemden officier, te Bergen-op-Zoom woon- j aehtig, ontving dezer dagen de gunstigste 1 berichten omtrent zijn toestand. Van den excursie-trein, die de Hollandsche j spoorweg-mij. gisteren van Den Haag, Rot terdam, Gorinchem en tusschenliggende sta- tions naar Nijmegen en Kleef deecl loopen werd door 602 personen gebruik gemaakt, nl. 72 eerste-210 tweede- en 320 derde klasse-reizigers. Naar men verneemt, is door de politie te Rotterdam aan Sequah de verkoop van zijne geneesmiddelen verboden. Aan den politie ambtenaar, die toezicht heeft bij zijn zittin gen in het verkooplokaal, is de last verstrekt om, zoo die verkoop toch mocht geschieden, proces-verbaal op te maken. Ook aan den geneesheer Hemmers, die bij de zittingen tegenwoordig is, moet het recht om die middelen te verkoopen op grond van de geneeskundige wet van 1865 zijn ontzegd. Eene familie, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen, kwam Zondagavond in een hotel te Delft aan. Na een goed leven te hebben genoten, zijn zij Donderdag met de noorder zon verdwenen, achterlatende een hooge onbe taalde rekening en twee ledige koffers. Op de Lemsterrijn bij het dorp Oostersee, niet ver van De Lemmer, had een vreeseïijk onheil plaats. De bemanning van een 6-tal schepen was bezig deze vaartuigen tegen den wind in te sleepen. Toen de eerste drie een eind waren voortgesleept en vastgemeerd, keerden de trekkers elf in getal met een boot terug orn de overige schepen te halen. Een stukje paal, waaraan een lap doek gebonden, diende tot zeil, om zoodoende des te spoediger ter plaatse te zijn. Onderweg echter had een van het gezelschap de aardigheid in den mast te klimmen, waardoor het bootje, dat met elf personen reeds meer dan gevuld was, schuin ging en water schepte. Men begon vervolgens te stoeien, met het onge lukkig gevolg, dat de boot omsloeg en allen te water geraakten. Op het hulpgeschrei kwamen spoedig eenige bewoners der buurt toeschieten, doch bij de redding bleek, dat vier der drenkelingen reeds overleden waren, terwijl een nog in bedenkelijken toestand verkeert. De ongelukkigen zijn schipper Hendrik Schuringvan Zwartsluismet zijn beide dochters, een van 12 en een van 16 jaren, en de knecht van een anderen schipper. Het tooneel, dat op den oever plaats vond, is niet te beschrijven. De vrouw van Schu ring zat daar stom en zinneloos van smart bij de lijken van haar man en dochters. (Ziv. Ct.) Een bankier te Arnhem is bijna de dupe van eene sluwe oplichtster geworden. Zekere juffrouw Bastiaan (in de Hofstraat) namelijk,/ kwam f 4000 terleen vragen en gaf als borg op den heer V. te Reijselburg, die voldoende gegoed werd bevonden. De bankier echter schreef aan dien heer en kwam tot de wetenschap, dat deze geen borg wilde zijn. Desniettegenstaande was de geteekende en gezegelde borgstelling reeds op zijn kantoor aanwezig. De politie werd hiermede in kennis gesteld, die de juffrouw in hare woning achterhaalde en naar het politiebureau over bracht. Zij zal zich nu voor de rechtbank hebben te verantwoorden terzake van poging tot oplichting, het stellen van een valsche handteekening en het desbewust gebruik maken van het valsche stuk. Het is ook gebleken, dat zij reeds eene oude bekende van de justitie is. ArnhCt.) Woensdag kwam de landbouwer V. te Sprundel tot de onaangename ontdekking, dat zijn geheele oogst, bestaande uit 448 schoven rogge, van zijn veld was ontvreemd. Dicht bij het station te 's Heer-Arends- kerke stond een metselaar met zijn makker te kijken, naar den zandtrein die van Middel burg kwam. Een sneltrein kwam van tegen overgestelde zijde aanzonder dat zij het bemerkten. Een der beide mannen werd dooi den trein aangereden en gedood. Ilij laat eene vrouw en vijf kinderen na. Rotterdam. Donderdagavond zijn er na afloop eener zitting van Sequah ernstige on geregeldheden voorgevallen. Sequah moet zich zeer ongunstig hebben uitgelaten over den heer Schreve, arts alhier, naar aanleiding van diens ingezonden stuk in dit blad over de geneesmiddelen van Sequah. De verkoop der fleschjes met olie en »prairie- bloem" werd gestaakten aan het publiek gezegddat men die kon bekomen bij den heer Schreve. Hierop trokken eenige aanwezigen naar de woning van dezen arts aan het Oostvestplein, trokken de schel af, sloegen het naambord stuk, en trachtten met steenen de ruiten in te werpen van het bovenhuis. Terwijl men nog bezig was de baldadigheden voort te zet ten, verscheen er eene talrijke politiemacht, die verdere wanordelijkheden tegengiug en de bende uit elkander dreef. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld, om zich te vergewissen of er mis schien termen aanwezig zijn om eene vervol ging in te stellen wegens aanzetting tot het plegen van geweld. (2V. B. Ct.) 's-Gravenhage. De afgetreden ministers begaven zich heden naar het Loo, om op uitnoodiging van H. M. de Koningin-Regentes met HH. MM. te dineeien. 's-Gravenhage. De nieuwopgetreden ministers hebben heden de zaken uit handen van hunne ambtsvoorgangers overgenomen en hunne functiën aan de departementen aanvaard. De afgetreden ministers namen op de ge bruikelijke wijze afscheid van de ambtenaren, en hunne opvolgers lieten zich de hoofden der afdeelingsn voorstellen. Apeldoorn. H. B. II. de hertogin van Meeklenburg-Schwerin, geboren prinses Eliza beth van Saksen-Weïmar, bracht gisteren een bezoek aan HH. MM. de Koninginnen op het Loo. Uit Dusseldorf wordt gemeld, dat de branders aldaar, wegens de hooge graanprijzen, den prijs van den brandewijn niet 8 mark per hectoliter hebben verhoogd. Van de 130 personen, die bij het spoonvegon- geluk te St. Mandé gewond werden, zijn volgens de XIXième Sièclenog tien in levensgevaar, terwijl 20 anderen ongeneeslijk krankzinnig zijn ten gevolge van den schrik. Een nieuw grootsch spoorwegplan wordt aan gekondigd door een Amerikaansch blad. Volgens dat blad is of wordt er een maatschappij opge richt met een kapitaal van 150.000.000 dollais. welke don aanleg beoogt van een ivchtstreek- sclie spoorwegverbinding tusschen New-York en Parijs. Die hjn zou loopen over Alaska en den Transsiberischen spoorweg. De treinen zouden met groote stoombooten over de Behringstraat gebracht worden. Vreemde taien worden tegenwoordig in sommige Amerikaansche steden door middel van phonogra- phische cylinders onderwezen. Van deze cylinders worden serieen verstrekt, die eene volledige reeks gesprekken bevatten in het Franseh ofDuitscli. Elke zin is genommerd en komt in schrift overeen met een boek dat de sleutel is voor de zinnen, dia op de cylinders voorkomen. Aldus wordt het onder wijs gelijktijdig door het gehoor en het gezicht ge noten en worden de moeilijkheden in de uitspraak overwonnen. Te Pretoria wordt een genootschap gesticht tot verdediging der onafhankelijkheid en ter bevordering van de belangen van het land. De taal van het genootschap zal zijn de Hol landsche of landstaal. Geene andeie zal echter woiden uitgesloten. Het Amerikaansche schip Alert heeft te Quebec het bericht gebracht, do in Labiador en aan de noord- ou westkust van Newfoundland de influenza en andere epidemische ziekten dermate heeisciien, dat eon groot deel der bevolking met in staat is te arbeiden en daarom gebrek hjdt.'

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2