pikant A0. 1891. Maandag 24 Augustus. N°. 7827. Timede Blad. Feuilleton. i "Vij f- en-ve ©r tigs t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buiteiilandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. il IU bo mu. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers t 1.85. - 2.50. - 0.10, BVREAV: BOTBtt§TRAAT, E 3 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. 1.10. Iedere gewone regel meer.-0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLAN». De particuliere Berlijnsche correspondent der L2V. II. Ct. schrijft dd. 21 Augustus: Heden heeft Moltke's i> Geschiedenis van den Duitsch-Franschen oorlog" het licht ge zien. Het werk, 27 vel druks, is in beknopten en populairen stijl geschreven en bevatmeeren- deels slechts bekende zaken, maar ook veel militair en een weinig staatkundig nieuws. In de inleiding schrijft Moltke «Zoolang de natiën een afzonderlijk bestaan behouden, zullen er geschillen zijn, welke slechts met de wapenen kunnen worden be slecht, maar in het belang der menschheïd is het te hopen, dat de oorlogen zeldzamer worden, gelijk zij ook vreeselijker geworden zijn." Het uitbreken van den oorlog schrijft Moltke hieraan toe, dat de vrijzinnige stroorning n Frankrijk tegen de alleenheerschappij van Napoleon in verzet kwam, zoodal deze hare macht binnenslands verzwakt, naar buiten versterken moest. Bazaine komt er in het boek zeer slecht af. Moltke beschuldigt hem, dat hij op het slagveld, alleen uit politieke overweging, on juiste maatregelen nam, welke liet verlies der veldslagen van 16 en 18 Augustus ten gevolge hadden. De eerste poging van Bazaine, om uit Metz door de Duitsche liniën te breken, toen Mac Mahon in aantocht was, is volgens Moltke slechts eene parade-manoeuvre ge weest. Bazaine is wel geen verrader, maai bij heeft eene zware misdaad tegen het vader land begaan, doordien hij zijne militaire in zichten en zijn plicht ondergeschikt maakte aan politieke mogelijkheden. Ook heeft Mac Mahon met zijn mislukten tocht op Sedan tegen zijn betere militaire inzichten gehandeld. Mac Mahon gehoor zaamde de regeering als trouw soldaat, zijne meening en zijnen roem opofferende. Napoleon komt er niet minder slecht af. Napoleon had, naar het heette, aan de spits van zijn leger willen sterven, maar Moltke schrijft: Napoleon heeft geweigerd,generaal Wirnpfen te volgen bij eene poging om met geweld door de Duitsche liniën te breken, en integendeel hem bevolen onderhandelingen aan te knoopen. Omtrent het Duitsche Sedan-feest schrijft MoltkeHet is moeilijk te verklaren, waarom wij, Duitschers, den 2n September vieren, waarop niets gedenkwaardigs gebeurd is dan alleen wat het onvermijdelijk gevolg was van den werkelijk roem vollen In September. In een slotwoord doet Moltke d« ïegende te niet van den »grooten krijgsraad", die in oorlogen vaak heet gehouden te worden. Vóór Königgralz b.v. bestond de geheele gfoote krijgsraad in een onderhoud van hoogstens tien minuten tusschen koning Wilhelm en Molkc. Zoodra de Pruisische Landdag weer bijeen komt zullen nieuwe voorstellen worden ingediend betreffende de Welfenfondsen. De hertog van Cumberland zal niets krijgen, maar een aanzienlijk bedrag zal ter beschik king van de provincie Hannover gesteld worden. Op Nieuw-Guinea zijn twee zendelingen van het sRheinisclie" genootschap vermoord. F It A A K It IJ K. Het comité, dat gelden inzamelt ter voort zetting van den onderzoekingstocht in Afrika, die door Crampel was ondernomen en die hem en zijn gevolg het leven heeft gekost, heeft tot dusverre eene som van 16000 fr. bijeen. De Liberie verklaart, dat er noch te Parijs noch te Petersburg plannen gemaakt worden voor een reis der czarina naar Parijs. Wel, zegt liet blad, kan de grootvorst-troonopvol ger in den loop van het volgend jaar in Frankrijk? hoofdstad verwacht worden. Terwijl de Solcil, het hoofdorgaan der Oileanistische partij, voor eenige dagen het bekende artikel beyatte, waarin, naar aan leiding van de innige vriendschap tusschen Frankrijk en Rusland, de republiek geluk- gewenscht werd met haar succes en het blad verklaarde dat de monarchale partij verduisterd is door den luister, die de repu bliek tegenwoordig omgeeft terwijl dit en nog veel meer geschreven werd, zoodat men het er voor houden mocht, dat de strijd tegen de republiek bij de Soleil plaatsheeft gemaakt voor stille berusting, acht de graaf d'Haussonville den tijd gekomen, om in het zuiden des lands eene rondreis te doen om propaganda te maken voor de monarchie. Zoo was hij Maandag te Pau, Dinsdag te Biarritz en heeft in die beide plaatsen op gastmalen getoost en geredevoerd als in de dagen van weleer. Dat is eene manier van doen, zegt de Temps spottend, om het pu bliek te herinneren, dat er nog ergens een kroonpretendent is. Het publiek liep waarlijk groot gevaar het te vergeten. Indien men nu nog van de monarchalen spreekt, dan is het alleen om in het licht te stellen, gelijk, voor een paar dagen, naar aanleiding van een artikel in de Solcil, dat de verstandig- sten onder hen afzien van de pogingen, ten einde de beweging naar de republiek tegen te houden, en hunne hoop neerleggen in het museum van oudheden, dat de overwonne- lingen gewoonlijk te hunner laatste eere oprichten. E N E I. A N I). Het Fransche eskader, dat uit 6 schepen bestaat, werd Donderdag met veel geestdrift begroet toen liet om halfvijf ter reede van van Portsmouth aankwam. Hier lagen 17 Britsche oorlogsschepen voor anker. Op de gewone wijze werd den gasten het saluut gebracht. Het weder was prachtig. De reede wemelde van allerlei vaartuigen, waarop zich duizenden toeschouwers bevonden. Prinses Beatrix was tegenwoordig bij het luncheon, den Franschen admiraal en zijnen officieren gisteren door de koningin aange boden. Het regende onophoudelijk. Des avonds gaf de koningin een groot diner aan Gervais, de Fransche hoofdofficieren en den Franschen gezant. Waddington zat rechts, Gervais links van de koningin. Hare Ma jesteit stelde eenen dronk in op Carnot. De vlootschouwing op gisteren duurde drie uur en kwam overeen met die. welke in 1889 ter eere van den Duitschen keizer gegeven werd. De koningin is ten 3.20 aan boord gegaan, vergezeld van de prinsessen Louise en Beatrice, den bertog van Connaught en den prins van Wales. De revue is ten 3.25 begonnen. Het koninklijk jacht, door de liniën stoomende, werd met salvo's, muziek en gejuich van elk schip begroet. De admii-aal Gervais is ten 6.28 teruggekeerd. Ten 6.35 was de revue geheel afgeloopen. Al dien tijd had men mooi weder, nadat het in den voormiddag onophoudelijk had geregend. Des avonds ten 8 ure was bij admiraal Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gkegou Samarow. 9. «Hoe gaarne zou ik u elk oogenblik ten dienste staan, mejuffrouw Bianca," zeide hij, hartelijk hare hand drukkend. yGij weet, dat ik reeds als kind geen grooter vreugde kende dan u te helpen als ik konmaar" en zijne blikken verduisterden weder - «wij zijn geen kinderen meergij zijt zoo groot gewor den gij hebt de wereld en de wereldsche zeden leeren kennen, ook de scheidslijnen, die door de wereld tusschen menschen en menschen ge trokken worden, en het goede, trouwe hart, het edelaardige gevoel, dat gij nog uit uwe jeugd hebt overgehouden, dat zal u zelf zeggen, dat mijn trots, of," en nu klonk zijn toon weer bitter wanneer ik geen recht heb om trotsch te zijn, mijn gevoel van eigenwaarde mij niet veroorlooft u te naderen ep mij op te dringen aan mevrouw uwe moeder, die mij dit trouwens bij elke gelegenheid duidelijk genoeg doet gevoelen," Bianca sloeg zuchtend de oogen neder. »'t Is waar," zeide zij, «mijne moeder be handelt u keel en onvriendelijk, maar ik begrijp niet waarom. Mijn vader heeft toch bepaald gewild, dat wij u als huisgenoot moeten be schouwen en moeder doet anders altijd wat vader wil." «Misschien heeft uwe moeder gelijk, mejuf frouw," zeide Koenraad op bitteren toon«zij kan slechts als vriend omgaan met iemand, die met haar in rang gelijkstaat, en ik ben immers niet meer dan uwe vaders ondergeschikte, al laat hij mij dit ook nooit gevoelen. Wat ik ben, dat ben ik door hemrechten heb ik niet." «Geene rechten 7" riep Bianca. Heeft mijn vader niet duizendmaal gezegd, dat gij hem tiendubbel vergoedt, wat bij aan u gedaan heeft, wanneer hij do meest gewichtige werkzaam heden aan zijne fabriek gerust aan u kan over laten, en dat hij bovendien, al wat hij aan u gedaan heeft, aan de nagedachtenis van uw vader verschuldigd was Koenraad verbleektehij wilde antwoorden, misschien met een bitter woord, maar bij be dacht zich en staarde zwijgpnd naar den gi ond. «Neen, Koenraad," vervolgde Bianca, «zoo moet gij niot spreken, ten minste tegen mij niet, want ik denk er over als mijn vader. Mijne moeder moet gij niet al te euvel duiden," voegde het meisje er schuchter bij, «wat zij uit beginsel doet, al steunen die beginselen enkel op overlevering en vooroordeel. Wie weet of zij nog niet eens veranderen zal. O, ik houd mij vast overtuigd, ook zij zal nog eens var u houden." «Ik duid haar niets ten kwade," zeide Koen raad bedaard. «Ik trek mij alleen terug. Dat ben ik aan haar, bovenal aan mij zeiven ver plicht" «Doch gij wendt u ook van mij af!" riep Bianca, «van mij, wie gij toch niets kunt ver wijten. Waarom komt gij niet eens met mij in het park wandelen, zooals gij doet, als vader te huis iswaarom helpt gij mij niet meer, zooals vroeger, mijne tropische gewassen in de broeikassen verzorgen en vertelt mij van de streken, waar deze arme gevangenen in de vrije natuur tieren V' Koenraad zag haar aan met een weemoe digen blik. "Voordat hij antwoorden kon, klonk een schelle, scherpe stem uit de villa, die Bianca's naam riep. Deze zag ontsteld om en aan Koenraad ontglipte een zucht. Mevrouw Biückner had door de glazen vouwdeuren de jongelieden bespied. Hare onte vredenheid over dit onderhoud bleek genoeg zaam uit den toon harer stem. Bianca volgde niet dadelijk die roepstem. Koenraad snelde haar haastig voorbij, trad op de woning toe en boven aan de stoep ge- ko oen, ontblootte hij eerbiedig het hoofd en sprak «Mijnheer heeft mij in een schrijven, dat ik

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5