Binnenlandsclie Berichten. Clanwilliam een feestmaal van 60 couverts, .voor hoofdofficieren der admiraliteit, waarbq Gervais de eereplaats verkreeg; ook was er - een feestmaal van 50 couverts voor de andere Fransche officieren. Ten 11 ure bal in het stadhuis en electrïsche verlichting. De regeering heeft een verdrag gesloten met den Canadian-Pacific-spoorweg voor het vervoer van troepen door Canada, wanneer, ingeval van een vijandelijken aanval op Indië, het Suez-kanaal geblokkeerd wordt. De troe pen zouden te Halifax worden ontscheept, per spoor naar Vancouver worden gebracht, om daar weer scheep te gaan. Men beschouwt dit verdrag als geheel tegen Rusland gericht. De groote werkstaking der smeden op de scheepswerven aan de Clyde, welke ongeveer twee maanden geduurd heeftis geëindigd. B E L G I E. Bij de voortzetting der beraadslagingen over de plichten der werkende klasse ten opzichte van oorlog heeft de commissie het volgende besluit voorgesteld sliet congres is van oordeel, dat het voor allen, die van geen oorlog meer willen hooren. een eisch van plicht en belang is, toe te treden tot de socialistische partij, die de eenige partij van vrede is. Met het oog op den dreigenden toestand van Europa en de woelingen der regeerende klassen doet het congres eeu beroep op de werklieden der geheele wereld om alle velleïteiten van oorlog en alliantie tegen te gaan en door ontwikkeling van internationale samenwerking van het prole tariaat de zegepraal van het socialisme te bespoedigen." Dit voorstel is aangenomen met de stemmen van alle nationaliteiten, op die van Nederland na. Een voorstel der Nederlandsche afgevaar- -digden, om te verklaren dat de socialisten van alle landen bij elke oorlogsverklaring een beroep op het volk zullen doen om eene algemeene werkstaking af te kondigen, is met de stemmen van 13 tegen 3 nationaliteiten ""verworpen. Het socialisten-congres te Brussel ging in zijne zitting van gisteren over tot het stemmen over de resolution Donderdag door de Duit- schers voorgesteld en geteekend door een groot aantal afgevaardigden vau alle landen. De resolution werden door alle nationaliteiten, hij hoofdelijke stemming, goedgekeurd. Dit votum werd door het congres met toejuichin gen ontvangen. De slotsom van bedoelde resoluties is werkstakingen en boycotten zijn de .onmisbare wapenen der werklieden. Het congres beveelt in ieder geval goed onderzoek aan van de omstandigheden, waaronder de werklieden deze gevaarlijke wapenen moeten bezigen. Het congres beschouwt het als noodzakelijk, dat de klasse der werklieden zich bij wijze van corporatie vereenigt, beveelt de ondersteu- zoo even ontvangen heb, verzocht u mede te dealen, mevrouw, dat zijne afwezigheid nog acht dagen langer zal duren, dan hij bepaald had. Hij was te zeer met bezigheden overstelpt om over bijzonderheden te kunnen schrijven. Aan zijn verzoek voldoende, verzoek ik beleefd ver schooning, wanneer ik misschien op een onge legen tijd ben gekomen." Mevrouw knikte koel, beleefd, zooals zij het tegenover een bediende zou gedaan hebben. Koenraad had zoo iels verwacht en keerde zich kalm om, om heen te gaan doch intusschen was Bianca genaderd en had zeer goed het hoogmoedig gebaar van hare moeder opgemerkt. »Mama," sprak zij aai zeiend, terwijl zij den jongeling teiughield, »wij ontvangen heden avond gezelschap en mijnheer Walther schijnt op het oogenblik geen dringende werkzaam heden te hebben." Mevrouw zag hare dochter met een verwij tenden, toornige» blik aan. dUw vader," zeide zij, nheeft mijnheer Wal ther eens voor altijd veroorloofd cm hier te ver schijnen, zoo dikwijls hij dit verkiest. Hij behoeft ning van de syndicale organisatie ten krach- stigste aan, en protesteert tegen de pogingen van de regeeringen om het recht van ver- eeniging te verkorten. Voorts vraagt het con gres afschaffing van. wetten, die inbreuk maken op dat recht en b° :reelt het aan, in elk land een secretariaat vza den arbeid in te stellen. ITALIË. De koning is gisterochtend met den minister van oorlog te Perrero aangekomen. Hij werd door de bevolking zeer toegejuicht, heeft de militaire manoeuvres bijgewoond en is ver volgens naar Turin vertrokken. Aan de Tribuna wordt uit Londen gemeld, dat er sprake is van een reis van koning Humbert naar Engeland, en dat men in Osborne hoopt, dat dan de koningin den koning zal vergezellen. Tusschen de ministerieele bladen en de organen van het Vaticaan wordt sinds eenige dagen een heftige pennestrijd gevoerd over de vraag of het eerstvolgende conclave te Rome gehouden zal kunnen worden. Terwijl de clericale bladen zich verheugen in het voor uitzicht vau de ontstemming die in Italië teweeggebracht zou worden indien het conclave in den vreemde bijeenkwam, ver klaart de Ojpmione, die naar men weet, vrij nauwkeurig de meeningen vau het Kabinet weergeeft, dat eeu niet te Rome gekozen paus alleen met behulp van een vreemde strijdmacht in Italië's hoofdstad zou kunnen terugkeeren. Uit eeu vergelijkenden staat van de han delsbeweging tusschen Frankrijk en Italië blijkt, dat Frankrijk in 1886 voor 75Va millioen aan wollen en zijden stoffen naar Italië heeft gezonden, terwijl in 1890 de export dezer koopwaren slechts 18 millioen heeft bedragen. It K IJ E. Uit Konstantinopel wordt medegedeeld, dat de Russische regeering een buitengewoon groeten voorraad graan in de militaire depots opslaat. De militaire autoriteiten verklaren, nog nimmer zulke dringende orders tot pro viandeering ontvangen te hebben als thans. Omtrent de ontvoering van den Italiaan- sclien spoorweg-ambtenaar Solini, door roo- vers te Demirkapou, nabij Salonica, wordt nader gemeld dat drie werklieden met hem verdwenen zijn, en dat de roovers een losprijs eischen van 2000 Turksche ponden, binnen elf dagen te voldoen, en de verzekering dat geen troepen tegen hen zullen worden afge zonden. De Italiaansche gezant te Konstan tinopel heeft bij de Porte terstond de noodige stappen gedaan tot bevrijding der gevangenen. Osrnan-pacha is tot minister vau oorlog benoemd. S E E Y I E. Volgens een bericht uit Belgrado zijn voor geen bijzondere uitnoodiging om van de partij te zijn." tO, zeker, mevrouw," zeide de jonkman edoch ik ken mijne positie te goed om misbruik van de goedheid van mijnheer Brückner te maken." Mevrouw keerde zich zonder verder te ant woorden om. Up hetzelfde oogenblik trad een lakei, in de rijke en smaakvolle livrei van het huis, de stoep op en diende aan sMijnheer de graaf Van Melsberg". Mevrouw gelastte den aangedienden persoon binnen te laten. Bianca had aan Koenraad, onverschillig hoe hare moeder er over dacht, de hand ten afscheid goreikt. Bij het hooren van den naam Mels berg had een roode gloed haar gelaat over- togen. Koenraad zag dit, zag hoe hare blikken zich onrustig naar het salon en vervolgens beschaamd naar den grond richtten hij zag ook, hoe hare borst begon te hijgen, gevoelde, dat hare band in de zijne beefde. Rumeensche rekening vierhonderd vaartuigen naar de Donauhavens, Galatz en Braila ge zonden om graan te halen, voor Zuid-Duitsch- land bestemd. AMERIKA. Blijkens bericht uit Valparaiso schijnt de oorlog in Chili zijn toppunt te bereiken. Een beslissende slag wordt elk oogenblik verwacht. Het leger van de Congrespartrj is Donder dag te Caldera ontscheept en telt 8000 goed uitgeruste manschappen. Waarschijnlijk zal de vloot der Congrespartij Valparaiso van uit zee avnvallen, terwijl terzelfder tijd haar leger de stad te land zal bestoken. CHINA. De Standard verneemt uit Shanghai dat een sterk Cliineesch smaldeel op weg is naar Naukin, en dat er een tweede bijeengebraoht wordt benoorden den. Yangtsekiang. De Chineesche regeering maakt zich ernstig be zorgd over de dreigende houding van de vertegenwoordigers der mogendheid, voor het geval dat China eene genoegdoening mocht blij ven weigeren. In Ilunan heeft het volk, door de literati opgeruid, de Chineesche expeditie, die geko men was tot het spannen van telegraafdraden, aangevallen en verjaagd. SCHIEDAM, 22 Augustus 1891. Naar het Handelsblad verneemt, wenscht de heer Tak van Poortvliet de betrekkingen van minister en Kamerlid niet te vereeni gen en zal hij zich dus niet hei'kiesbaar stellen. Hoe de andere drie ministers Kamerleden, over de vereeniging oordeelen, zal weldra blijken. In allen geval zullen de Provinciale Staten van Noord-Holland binnen 30 dagen moeten bijeenkomen om een lid der Eerste Kamer te kiezen, en zullen de kiezers in de distric ten Hoorn, Emmen en Amsterdam worden opgeroepen om afgevaardigden ter Tweede Kamer aan te wijzen. Voor den thans weldra ten einde loopen den zittingstijd der oude Kamer zijn aan vullingskeuzen overbodig geworden. Wat de nieuwe Kamer betreft, welke op 45 September optreedt, laat de kieswet 29 dagen tijd voor de aanvullingskeuzen, die derhalve uiterlijk in de tweede week van October behooren te geschieden. Voor de betrekking van burgemeester van Amsterdam noemt men o. a. den jongstbe- noemden wethouder, den heer Serrurier. De afgetreden minister van marine, de schout-bij-nacht G, Kruijs, zal met 1 Septem ber weder optreden als chef van den marine staf bij hel departement van marine te 's-Hage. Uit Suriname wordt gemeld, dat, in ver- Bittere smart werd ook op zijn gelaat zicht baar, doch snel daalde hij de trap af en ver dween achter het bosschage. Een oogenblik bleef hij nog in de donkere schaduw staan en zag hoe een hoog en slank gebouwd huzarenofficier te voorschijn trad en de dames op elegante wijze begroette. Nog bitterder werd hij gestemd. Hij, de burgerzoon, teruggestooten, bijna gehoond hij, de weikzame, begaafde jongeling, die al zijne krachten inspande om iets te worden in de wereld, werkte ook ten bate van dit gezin en hield mede de draden in handen, waarvan de einden uitliepen in gindsche weelderige salons. En al toorniger blikken wierp hij derwaarts en dreigend hief hij de hand omhoog: doch een oogenblik slechts beheersehte hem dat gevoel van edele veront waardiging. Weder boog hij lijdzaam het hoofd en nam kalme berusting de plaats in van het vluchtig opkomend wraakgevoel. Met vasten tred vervolgde hij zijn weg naar de werkplaat sen der nijverheid. Graaf Melsberg was een jonkman van mis hand met het nieuwverkregen grondgebied tusschen de Lawa en de Tapanahonie, het korps marechaussees in de kolonie zal worden uitgebreid. In de laatste dagen ziet men in de Am- sterdamsche grachten een toestel voorbij varen, dat veel bekijks heeft. Het is een water- velocipède van de nieuwste constructie, ont worpen en vervaardigd door den heer A. J. L. Siddréeen jong werktuigkundige te Am sterdam. H et bestaat uit twee lange en smalle water dichte houten schuitjes, die op de manier van waterschoenen naast elkander zijn geplaatst daarboven verheft zich een toestel dat liet meest overeenkomt met een safety tandem zoodat het plaats geeft aan twee personen. De trappers brengen een stel van tandraderen in beweging, die een schuin liggende as doen draaien, waaraan een schroef is bevestigd. Met de stuurstangen, als bij een gewoon rijwiel ingericht, wordt liet dubbele roer in werking gebracht, dat zeer gemakkelijk werkt. Het geheel heeft een draagvermogen \an 240 KG en is zeer licht. De ontwerper is zelfs bij riiw weder een paar maal het IJ overgestoken, zonder dat de velocipède veel bezwaar ondervond van den golfslag. Met eenige verbeteringen hoopt de heer Siddré de bruikbaarheid van dit water-rijwiel nog te verlioogen, o. a. door er een zeil op te bevestigen. (H. v. d. L Hos bons villageois! Onlangs toen in de Loosduinsche vaart een schuitje omsloeg, met landbouwvoortbreugselen voor Eugeland be stemd, bleek dat onder in Ue manden de af zender de meest waardelooze dingen had gestopt, die aan de Engelschen als deugde lijke waar werden berekend. Dat deze West lander niet de eenige bedrieger is, daarvan getuigt een brief door den vertegenwoordiger van een groot Engelscli huis aan zijn agent, den heer Du Mosch, tijdelijk te Rotterdam, gericht Die brief luidt »Bij het openen van enkele der vijf tonnen roode aalbessen, die gij voor ons tegen f180 per ton kocht, vonden wij in een twaalftal manden genoeg steenen om een half seive te vullen. Natuurlijk zullen wij alleen de vruch ten betalen, die wij ontvingen, en daar bouwmaterialen hier zeer goedkoop zijn, ge voelen wij geen lust om transportkosten voor puin te betalen. Wil trachten te voor komen dat deze dingen in 't vervolg weer gebeuren en laat aan de lieden, van wie gij de bessen kocht, weten, dat hun bedrog is ontdekt. Uw dienstv. Israel Joel, Covent Garden, Londen." Op de ontvangst van dezen brief schrijft schien vier en twintig jaar. De donkere blauwe uniform met zilveren fressen deed zijne hoog- opgeschoten gestalte zeer gunstig uitkomen. Houding en manieren getuigden van eene hoogst- beschaafde opvoeding. Zijn manlijk schoon gelaat sprak van moed en vastberadenheid, zelfs van overmoed en driestheid. Hij was een weinig bleek om zijne donkere, vurige oogen speelde een eenigszins zwaarmoedige trek ook zijn mond, waarvan de bovenlip met een kleinen snorbaard getooid was, getuigde van afmatting, zooals meer voorkomt bij jongelieden, die bezig zijn hunne jeugdige krachten te verspillen, zonder te bedenken, hoe gaarne tnen eens op later jaren do verloren tijd en krachten zou willen terugkoopen. Heden scheen hij bijzonder onrustig en verstrooid. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6