CHINA. Uit Shanghai -wordt a» n de Standard ge meld dat het geschil tusschen China en de vreemde gezanten betreffende het oproer, eene meer bevredigende wending neemt, zoodat vooruitzicht bestaat op eene vriendschappe lijke oplossing. Biimenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 25 Angnslns 1891. De commissaris des Konïngs is voornemens op Donderdag den 27n dezer onze gemeente te bezoeken en des namiddags te 2 uren ten raadhuize audiëntie te verleenen aan de autoriteiten, ambtenaren en ingezetenen der verlangen mochten hem over een of ander onderwerp te spreken. Trouw aan Koning en Vaderland toonden zich de braven van '30 en '31. De Koning loonde hen met het eeremetaal, dat nog de borst versiert van de overge blevenen. Die koninklijke erkenning van verdienste hoe eervol zij ook is siert wel, maar dekt niet voor de kouzij heelt geen gaten in de lompen, waarmede zoo velen der oud strijders zijn behangen. Van Nederland gaat de roep uit, dat't zoo liefdadig is maar die lompen getuigen van ondankbaarheid. Is die roep een logen of kunnen liefdadig heid en ondankbaarheid samengaan? Of het nu dankbaarheid of liefdadigheid zal zijn waardoor we gedreven worden is 't zelfde, als er maar genoeg bijeenkomt, om de lompen af te schaffenais er maar ge zorgd wordt, dat het Metalen Kruis van nu aan steeds op een toonbaar kleedingstuk kan gedragen worden. Stadgenooten, als den 30n de open schaal van het plaatselijk comité van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den ge- wapenden dienst aan uwe deurkomt, geeft dan eens met milde handlaat Schiedam dien dag eens toonen, dat het wat over heeft voor de ouden, die vroeger tegenover een 10- voudige overmacht palstonden en trouw bleven aan Koning en Vaderland. Oj) uitnoodigiug van den burgemeester heeft de commissie voor den ge wapenden dienst alhier, bestaande uit de heeren H. A. M. RoelanisJ. LoopuytS. Rijnbende en mr. A. J. Beukers, zich belast met de collecte, welke hier ter stede zal gehouden worden op 30 dezer, tot vorming van een ondersteu ningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd, tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille. Bij de administratie der posterijen is be noemd tot assistent de geagrefeerde klerk de heer H. M. B. Wentink te Schiedam. Zaterdagavond zijn twee personen, F. G'. en R. G., twistende uit eeu herberg aan de Buitenhaven komende, handgemeen ge raakt, waarbij eerstgenoemde ernstig aan het hoofd verwond werd. Door de politie naar zijn woning in het Klein Groenenda-al ge bracht, werd hem door den geneesheer Van der Sman hulp verleend. Donderdag 27 dezer zal alhier des morgens 7 uur 41 min. met den spoortrein aankomen een militair transport grenadiers en jagers, die zich naar het Hoofd zullen begeven, om van daar per stoomboot verder te worden vervoerd. Vrijdag 28 dezer des voormiddags te 9 urén komt alhier per spoor aan een detache ment grenadiers en jagers; daarvan zullen naar Hellevoetsiuis vervoerd worden 485 man, 3 paarden enz., en naar Brielle 58 man, 47 paarden, 4 stukken geschut enz. Op den In September a.s. zullen van hier naar Hellevoetsiuis worden vervoerd 478 militairen, 48 paarden, 4 stukken ge schut enz. Op den 5n September zullen alhier door trekken het muziekkorps der mariniers van Amsterdam naar Hellevoetsiuisdat per spoor zal aankomen te 11 uur 29 min. De hofrouw wegens het overlijden des Konings is Zondag geëindigd. De audientie-dagen der navolgende ministère zyn voortaan aldus vastgesteld Justitie: des Dinsdags halftwee. Financiën: des Donderdags 12 uren. Oorlog: des Donderdags 1 uur. Marinedes Vrijdags 11 uren. Koloniëndes Vrijdags 1 uur, (te beginnen met 4 September). Binnenlandsche zakendes Zaterdags 12 uren. Waterstaat enz.: des Zaterdags 1 uur. De minister van financiën maakt bekend dat op 22 dezer bij de betaalmeestersin kas wasf1,319,265.11'/» en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. il bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van 2,484,708.37Vs. De opper-ceremoniemeester maakt bekend, dat het hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, voor den tijd van acht dagec, ingaande 24 Augustus, den lichten rouw zal aannemen, wegens het over lijden van hare koninklijke hoogheid mevrouw de hertogin Eugenius van Wurtemberg, ge boren prinses Van Schaumburg-Lippe. Stct Bij kon. besluit van 4 Aug. is de heer Wm. L. Torrance erkend en toegelaten als consul van Columbia te Soerabaja. Met kon. machtiging i3 de heer Paul Kozakévitch erkend en toegelaten als vice- consul van Rusland te Amsterdam. Ingevolge kon. machtiging is de heer V. J. Faure erkend "en toegelaten als consulair agent van 'Frankrijk op Curasao. De nieuwbenoemde zaakgelastigde van Japan by ons hof, de heer Guusi Tanahashi, is te 's-Gravenhage aangekomen. De luitenant ter zee Hordijk is voorloopig ook aan den nieuwopgetreden minister van marine als adjudant toegevoegd. De heeren mr. H. J. Smidt, mr. W. K. baron van Dedem en mr. J. P. R Tak van Poortvliet, leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hebben, door de aanneming van hunne benoeming tot minister, ingevolge art. 96 der grondwet, dat lidmaatschap van rechtswege verloren. Ter vervulling van die opengevallen plaat sen moet thans in eik der hoofd-kiesdistric- ten Emrftew, Hoorn en Amsterdam eeu lid der Tweede Kamer worden gekozen, waartoe bij min. beschikking is vastgesteld Donderdag 10 September e.k.en voor de herstemming, zoo noodig. Donderdag 24 September. In de maand October of November a.s. zal te 's-Gravenhage een vergelykend onder zoek gehouden worden van personen, die wenschen te dingen naar de betrekking van klerk der posteryen, waarvoor twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Aanstelling van klerken der posterijen ge schiedt op een jaarwedde van f 400, welke belooning kan klimmen tot f 1200. Zij, die zicli aan het sub 1 bedoelde onder zoek verlangen te onderwerpen, moeten zich daartoe vóór 20 September '1891 aanmelden bij liet departement van waterstaat, handel en nijverheid, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Daarbij moeten bewijsstukken worden ovei gelegd, omschreven in de St.-Ct. No. 188, waarin ook de ver- eischten voor het examen zijn medegedeeld. Het Vaderland geeft een oordeel over het nieuwe Kabinet. Het blad meent, dat de heer Tak er zijn stempel aan zal geven en dat derhalve de denkbeelden van het manifest der sLiberale Unie" die van de te volgen politiek zullen zijn. Dat kiesrechthervorming op den voorgrond zal treden neemt het Vad. aan. ^Nochtans zal niet kunnen worden aangenomen, dat het Kabinet niet meer zal zijn dan een Kabinet ad hoc. Dan had, dunkt ons, de samenstelling niet zooveel moeite behoeven te baren, en dan zouden niet mannen als - SmidtPiorson en van Dedem zijn aangezocht of te vinden geweest, om de nederige rol van tijdelijke bewaarders der ministerieele portefeuilles te vervullen. Bepaaldelijk ondenkbaar is het, dat de pre sident van de Nederl. Bank zijn eervolle, onafhankelijke en lucratieve betrekking zou prijsgeven, gevoelde hij niet de roeping en de kracht in zich om als hervormer onzer belastingen op te treden." Na verschillende ministers afzonderlijk be sproken te hebben, eindigt het blad met er op te wijzen dat het nieuwe ministerie in zooverre optreedt onder een gunstig gesternte, dat het in de Kamer tegenover zich vindt een minderheid, terneergeslagen, gedesorga niseerd en van al haar bekwaamste elementen beroofd, en dnt het steunt op een meer derheid, die meer dan ooit de behoefte zal gevoelen, om door eensgezinde samenwerking aan de natie te toonen, dat van de vrij zinnige beginselen alleen hervorming is te wachten van zooveel, dat vraagt om hervor ming. »Moge het vertrouwen, waarmee wij het nieuwe wetgevend tijdperk te gemoet gaan, niet worden beschaamd. De hoofdzaak is, dat het Kabinet wete wat het wil en dat het de Kamer wete te leiden." De Kreuzzeitung meldt, dat in goed onder richte kringen niets bekend is van een be zoek, 't welk de Koningin-Regentes en de Koningin der Nederlanden in den loop van September a.s. te Berlijn zouden afleggen. Het bericht heeft dan ook op zich zelf weinig waarschijnlijks. De keizer is wegens de leger- oefeningen in September' niet te Berlijn aan wezig, terwijl de Regentes ten gevolge van de bijeenkomst der Kamers, die zij waarschijnlijk zelf zal openen, in eene beantwoording van het bezoek des keizers verhinderd wordt. Buitendien eischt de door het optreden van een nieuw ministerie gewijzigde toestand, dat de Regentes voorloopig in Nederland aanwezig zij. Men schrijft uit Hoorn aan het N. v. d. li. Als opvolger van den heer mr. "W. K. baron van Dedem, benoemd tot minister van koloniën, wordt alhier algemeen genoemd en gewenscht de heer Melchert de Jong Kz., zoon van het vroegere Kamerlid den heer K. de Jong. Aan den beeldhouwer Bart van Hove is namens H. M. de Koningin-Regentes opge dragen het maken van twee medaillons, de beide Koninginnen voorstellende. Aan den beeldhouwer Johan Keiler is opge dragen de buste te vervaardigen van wijlen prof. Donders, die in het nieuw oogljjders- gesticht te Utrecht zal worden geplaatst. De schilder Bosboom is ernstig ziek. Zijn toestand moet zorgelijk zijn. Aan alle oud-zouaven, die onder paus Pius IX gediend hebben, zal den paus een eereteeken worden geschonken, dat door de verschillende zouaven-comité's in Nederland op plechtige wijze zal worden uitgereikt. Het bestaat uit eene bronzen medaille, waar op de voorzijde geplaatst is de buste van paus Leo XIII en aan de keerzijde de woorden «Bene Merenti" (wel verdiend). Deze medaille moet gedragen worden aan een lint met blauwe en witte strepen, gelijk aan dat, waaraan het kruis van Mentana gedragen wordt. Het hoofdbestuur van den Nederlaudschen schutterijkader-bond heeft alle afdeelingsbe- sturen en correspondenten van dien bond uitgenoodigd om bij de in den loop dezer maand te houden wedstrijden en feestvierin gen de gelegenheid open te stellen om, ieder naar zijne krachten, iets te offeren voor de oud-strijders uit de jaren 1830 en'31, die in behoeftige omstandigheden verkeeren, en dan die gelden te zenden aan een der commissiën, welke zich voor dat doel hebben gevormd. Naar wij vernemen, bestaat bij de heeren V. van Meerten en J. C. Fabius het voor nemen hun ontslag als lid van den gemeen teraad van Delft te nemen. (Z>. Ct.) De heer P. H. Moora, directeur der Groen- van-Prinsterer-school, te Doetichem, is in hooger beroep gekomen tegen het raadsbesluit van genoemde gemeente, waarbij zijne toela ting tot lid van den gemeenteraad geweigerd werd, op grond van art. 23 lett. i der gemeentewet. Gedeputeerde Staten hebben evenwei afwij zend beschikt op zijn verzoek. Tot gemeente-geneesheer te Monster is benoemd dr. Van den Brink, aldaar. Niettegenstaande het onvaste weder blijft Scheveningen goed bezocht en er worden evenals andere jaren goede zaken gemaakt, niet het minst door het sKurhaus", waarin het hotel geen kamer onbezet is. Met de zeebaden gaat het niet zoo goed als in vorige jaren, een enkele maal slechts werd het getal van duizend baden overschreden. Van dien ongunstigen toestand is natuurlijk liet weder de oorzaak. Er wordt een nationaal congres van tim merlieden voorbereid. Het zal waarschijnlijk gedurende de Kerstdagen te Amsterdam ge houden worden. Zaterdagavond werd door eenige werklie- den, die bezig zijn aan het maken van eene haven op Fijenoord, in het talud van den Fijenoordschen dijk gevonden eene doodkist, waarin zich bevond het geraamte van een man, zonder hoofd. (Af. B. Ct.) Door een visscherman werd onder Halfweg de vischtorpedo teruggevonden, die het vorige jaar aan de inschietplaats werd vermist en ondanks alle nasporingen niet werd terug gevonden eene premie van f 500 was op het teruggevondene gesteld. De St.-Pleehelmuskerk te Oldenzaal, welke, naar men wil, reeds in de 11e eeuw ge bouwd werd, zal eene aanzienlijke herstelling ondergaan, welke op omstreeks f32,000 ge raamd wordt. Te Sneek sprong een 84-jarig man in de diepe gracht bij de Opperhuizerbrug, om een in levensgevaar verkeerend kind te redden. Met moeite bracht de oude de kleine op het droge. Donderdag jl. hebben te 's-Hertogenbosch weder ongeregeldheden plaats gehad, waarbij de gerneente-politie en de marechaussees op ruwe wijze zijn opgetreden, ten gevolge waarvan hunne taak Vrijdagavond door den burgemeeeter in handen werd gesteld van den majoor-commandant van het aldaar in garnizoen liggend 2e regiment huzaren. Die maatregel getuigde van een goed beleid vermits daarmede reeds dadelijk eenige vol doening werd gegeven aan de verontwaar diging der burgerij over het Donderdag ge pleegde onrecht. Met kalmte en vastberadenheid werden de bevelen gegeven. Men reed nu eens stapvoets, dan weder in gestrekten draf door de menigte heen, al naar gelang de omstandigheden dit medebrachten. Zonder onnoodigo drukte, zonder ruw ge-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2