Mils ei moeöie iiwêiê peten. Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Armenzorg. V i s s c h e r ij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Beursbericht van .Amsterdam. Wisselkoersen. Prijzen van Coupons weid werden samenscholingen op de markt en in de verschillende straten voorkomen. Later in den avond werd de markt afgezet en verzochten de officieren aan het publiek, dat zich op de stoepen van sociëteiten en café's bevond, naar binnen te gaan en de deuren te sluiten. Aan dit verzoek werd onmiddellijk gevolg gegeven. De sabel bleef in de scheede en de orde werd op uitstekende wqze gehandhaafd. Men verwacht algemeen, dat door de jus titie een onderzoek zal worden ingesteld, in hoever Donderdag, onder de leus van hand having der orde, misbruik van gezag ge maakt is. In de gemeenteraadszitting van Zaterdag verklaarde de burgemeester, dat hij last had gegeven om samenscholingen, waaruit balda digheden ontstonden, driemaal te sommeeren om uiteen te gaan, en zoo dan aan dat bevel geen gevolg gegeven werdze uiteen te drijven. Zoo men anders heeft gehandeld, zijn zijne bevelen niet opgevolgd. Een voorstel van den wethouder Yan der Steen, de strek king hebbende, dat de raad zich tot de Koningin-Regentes zou wenden, met verzoek de gemeente te ontlasten van den thans dienstdoenden commissaris vaa politie, vond nog geen instemming, omdat men meende dat een onderzoek moest voorafgaan. De behandeling der zaak werd daarom uitgesteld tot de volgende vergadering. De talrijke menigte die voor het stadhuis had post gevat, juichte den wethouder zeer toe. Zaterdagavond werden een paar kwaad willigen gearresteerd. Zondagavond hadden geen samenscholingen plaats en behoefde de politie niet handelend op te treden. De cava lerie trad ook niet op. Vrijdagavond werd de lo luit. Van Lelyveld door een steen aan het hoofd getroffen. Zaterdagavond werd een vergadering ge houden, waarin twee adressen werden vast gesteld, een aan de Koningin-Regentes en éen aan den raad, strekkende om den com missaris te ontslaan. De adressen zijn reeds van vele handteekeningen voorzien. Delft. Naar men verneemt, zullen H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes op 11 September a.s. het Agnetapark te Hof-van-Delft met een bezoek vereeren. 's-Grayenhoge. Zaterdagnamiddag ten 3Va ure is de eerste ministerraad gehouden van het nieuwe Kabinet. Utrecht. Gisterochtend is in de onmid dellijke nabijheid van het centraalstation alhier een man aangereden, die een kind op den arm droeg. De man is letterlijk in stukken gereden, terwijl van het kind de beide beenen en de rechterarm werden verbrijzeld. Uit Berlijn wordt van 21 dezer gemeld dat wegens de bultengdwöne duurte der granen een groot aantal branderijen het werk gestaakt of belangrijk ingekrompen hebben, terwijl ook de vervaardiging van aardappel-brandewijn en stijfsel aanzienlijk beperkt is. Vrijdagavond word de beruchte Londensche wijk Whitecbapel in opschudding gebracht door een persoon, dieeene vrouw aanhield en baar met de woorden: nik bon Jack the Ripper", meteen revolver dreigde. Op het hulpgeroep der vrouw snelden eenige politie agenten toe, die den kerel grepen en hem in het bezit vonden van een langen dolk. In Denemarken wordt de schade, door de aanhoudende regens aan den oogst toegebracht, op 300 milioe® krotnan geraamd. De prijzen der levensmiddelen stijgen voortdurend, zoodat de winter door velen met bezorgdheid wordt te gemoet gezien. De berichten omtrent den oogst in Zweden en Noorwegen zijn meer dan treurig. Was de graanopbrengst doorgaans zoo groot, dat belang rijke hoeveelheden konden worden uitgevoerd, dit jaar zal zij, ten gevolge der voortdurende regens, ver beneden de ongunstige verwachting blijven. Sedert weken staan de laagvlakten letterlijk onder water, op sommige punten zelfs meer dan een meter. Sedert menschen-heugenis heeft Zweden geen zoo slechten zomer gehad. Uit Rome wordt gemeld dat Zondag, na een droogte van 3 maanden, de eerste regen is ge vallen. Een rijtuig van den trein, die van de Aziatische zee kwam, heeft vuur gevat in de tunnel tus- schen de stations Rioto en Bagni Perretta. In dit rijtuig zaten vijftig leden eene muziekvereeni- ging, die van Venetië terugkeerden. Bijna allen sprongen uit den trein voor deze stilhield en aldus werden er velen gekwetst. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat plannen in behandeling zijn genomen betreffende den bouw eener brug over den Bosporus, die Konstan tinopel met Scutari zal verbinden. Die brug zal eene lengte van 2000 meter verkrijgen en bestem^ worden voor een spoorweg, een tramlijn en voor andere voertuigen en voetgangers. Komt dit plan tot verwezenlijking, dan zal weldra de Anatoii- sche spoorweg in rechtstreeksche verbinding met de Europeescbe spoorlijnen worden gesteld. De onderneming wordt, naar men zegt, door Fransche en Belgische kapitalisten geldelijk gesteund. De brug zal den naam verkrijgen van Pont Hamidié. Volgens een telegram uit Midland (Texas) zijn de pogingen om regen te maken, waarvan wij dezer dagen melding maakten, met schitterenden uitslag bekroond. Verleden Dinsdag reeds ver- kieeg men regen uit eene lucht, die, toen de operaties aanvingen, wolkeloos was en waaruit geen boer water zou hebben voorspeld. Generaal Dyrenforth houdt staande.dat de regen ongetwij feld werd teweeggebracht door de ontploffing van »oxyhydrogeen ballons", urackarock" kruit en dynamiet. Dinsdagnamiddag om 3 uur werd uit het hoofdkwartier der aëronauten, op 25 mijlen van Midland, een groote ballon opgelaten, die ongeveer 1% mijl in de hoogte steeg en toen uiteenbarstte de slag klonk als een donderslag. De zon scheen helder op dat oogenblik, de hemel was blauw, er waren siechts enkels witte wolkjes te bespeu ren. De weerwijzer wees aan, dat de lucht buiten gemeen droog was, en de barometer stond op mooi weer. Tien minuten na de ontploffing wer den een aantal vliegers opgelaten, en toen zij hoog in de lucht stonden, spatte het aan hunne staarten bevestigde dynamiet uit elkander. Toen werd eene groote hoeveelheid donderpoeder over den grond verspreid, over eene oppervlakte van twee vierkante mijlen, en doormiddel van electri- citeit aangestoken. Het gedruisch klonk alsof er eenige batterijen artillerie achtereenvolgens wer den afgevuurd. De rook steeg tot eene hoogte van 200 voet en werd spoedig daarop door een stortvloed van water nedergeslagen. Be lucht was snel bedekt geworden de barometer begon t, dalen tien minuten nadat de ballon was ontploft, en de regen stroomde neer. Het centrum van de bui was boven bet hoofdkwartier der aëronautene en werklieden langs den Texas-Pacific-spoorweg verklaren, dat zij zich over eene uitgestrektheid van 1000 mijlen uitbreidde. De ontploffing werd te Midland duidelijk gehoord en op 40 mijlen ver der gelegen plaatsen. Proeven op nog grooter schaal zuilen worden genomen. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar Bergen (Noorwegen) bestaat door middel van het stoomschip Ingerid. De laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op 27 Augustus, des avonds te 6 uren. De collecte voor de noodlijdenden door den hagelslag beeft in 109 gemeenten van N.-Brabant opgebracht f 12.147.18Vj.Met de giften die bij de commissie zijn ingekomen is thans bijna f20.000 bijeen. VLAARDINGEN. Sedert de laatste opgaaf kwamen alhier binnen 13 schepen, gezamenlijk aanbrengende 288 iast haring. MAASSLUIS. Sedert de laatste opgaaf kwamen alhier binnen 9 schepen, waarvan 1 te Scheveningen thuis beboerende. gezamenlijk aan brengende 2296 ton en 240 kantjes pekel en 30 kantjes steui haring. KRAL1NGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 238 zalmen, die de kleine voor f 0.80 en de groote voor f 1.10 per Va kilo werden vet kocht. De vorige week werden alhier ter markt aan gevoerd en verkocht 990 zalmen en 227 St.-Jacob- zalmpjes. Ook door do vissebers K. en W. Hoetmeer te Nederhorst-den-Berg werden dezer dag en bij het openen van een paling daarin <"i:e levende palinkjes gevonden, door een vliet omgeven. De grootste, die eene lengte had van 4 centi meter, is nog drie dagen in een vischstolp met water gevuld, in leven gebleven. Men weet, dat het lang een strijd tusschen de geleerden is geweest, of de palingen al dan niet levende jongen ter wereld brengen. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Zuidzande ds. A. D. J. Scholte A.Hz., te 's-Gravenzandete Ravenswaai ds. A. van Veen, te Benschop te Leerdam (toez.) ds. B. J. van Heijningen, te Kesterente Haren dr. P. H. Roessiugb, te Emmente Rouveen ds. H. Dorenveld, te Huizen te Wierden ds. H. Bruijel, te Steen- wijkerwoldte Langweer c. a. ds. D. van Popta, te Papendrecht. Aangenomen: naar Workum door ds. Van der Weide, te Aalsum. Bedankt: voor Biervliet door ds. J. C. V. Meischke, te Raamsdonk- voor Workum (toez.) door ds. J. Doorenbos, te Bnrneveld voor Brussel door ds. J. Ossen waarde, te Sluis; voor Wissekerke door ds. B. M. Mantz, te 's-Heer-Abtskerkevoor Drachten (toez.) door ds. F. G. A. Pantekoek, te 's-Heerenberg. In zake de keikelijke quaestie te St.-Anna- Parochie is door het classicaal bestuur te Leeuwarden eene commissie benoemd, die vele manslidraaten opgeroepen heeft persoonlijk te verschijnen in hare zitting, die zij Maandag a.s. en volgende dagen te St.-Anna-Parochie zal houden. De lidmaten hebben inlichtingen te geven en zoo noodig zich te verantwoorden over de reglementswijziging, die in September 1890 tot stand is gekomen op voorstel der kerk voogden. Dezen behooren, ten gevolge de wijzi ging, zoo zij onder censuur zijn gesteld, alleen dan af te treden, zoo zich in een daartoe ge houden vergadering de meerderheid der stemge rechtigde lidmaten er voor verklaart. Hierdoor en dit is dan ook de reden, om welke het besluit is genomen kunnen de hoogere keikbesturen niet beletten, dat de kerkvoogden, zooals reeds eenige malen ge schiedde, politieke, in casu socialistische, sprekers toelaten in het kerkgebouw. De lidmaten worden thans beschuldigd door het provinciaal kerkbe stuur, zirh door de regeling en de wijziging te bebben vergrepen aan het reglement van orde en tucht der Ned .-hervormde kerk. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Rouveen de heer G. J. van der Vecht, catid. te Kampen. Aangenomen: naar Geesteren door den heer F. Staal, cand. te Iiapellenaar Broek- op -Langendijk door den heer J, Gideonse, cand, te Delft. Bedankt; voor Wissekerke c. a. door ds. F. C. van Dorp, te Laar. Door wijlen mevr. de wed. P. Bruntink, in leven wonende te Utrecht en aldaar onlangs overleden, is aan de gemeente te Zaandam eene som van f 10,000 gelegateerd, met de bepaling, dat het vruchtgebruik van dat kapitaal levens lang moet worden genoten door iemand, te Utrecht -woonachtig. BURGERLIJKE STAND. Geboren21 Augustus. Hendrik Herman, zoon van H. H. Kemmer en C. Kerkhof, Houtstraat. 22. Pieter, zoon van G. Moraal en J. C. van Os, Buitenhavenweg. 24. Pieter, zoon van G. Schrooten en J. Huiskes, Singel. Anna Maria Elizabeth, dochter van W, H. Does en C. A. J. Febrier, West- Frankelandsche laan Johanna Cornelia Liduina, dochter van J. Dries en J. H. Eik- mans, Qroemoeegje. Maria, dochter van I. S. van der Ster en M. Koudstaal, Steen- straat. 25. Moortje, dochter van C. Rijn hout en J. G, den Held, Buitenhavemveg. Overleden 23 Augustus. Catharina Maria Sigmonü, oud 10 weken, Singel. Verkocht: 22 Augustus 1891. Notaris H. W. M. Roelants, Zestien woningen en erve, in de Spoorstraat, wijk A. nos. 169' tot en met 160sVs-te zamen groot 677 centiaren, in veiling 1 f 400, 2 f 300, 3 f 300, 4 220, 5 f260, 6 f280, 7 f260, 8 f380, 9 f320, 10 f220,11 f200. 12 f200, 13 f200,14 f200, 15 f240, 10 f300. De perceelen 14 en 916 zijn verkocht voor de sommen opgebracht in veiling, en da per ceelen 5, 6, 7 en 8 gecombineerd verkocht voor f 1190. Notarismr. H. M. C. Poortman. Een pakhuis met kantoortje en erve, staande in de Heerenstraat, wijk E, no. 98, groot 70 vierk. ellen, in veiling f 500. Een pakhuis met open grond en erve, staande nevens bovenstaand perceel, wijk E, no 97, groot 75 vierk. elfen, in veiling f400. Gecombineerd verkocht voor f930. Een woning en erve, met een aandeel in een gedeeltelijk overdekte gang, staande in de Heeren straat, wijk E, no. 96b, groot 17 vierk. ellen, in veiling f60. Verkocht voor f70. Een woning en erve, staande in de Prinsen- steeg, wijk F, no. 82, groot 37 vierk. ellen, in veiling f500. Verkocht voor f520. Per Tei.egr. 1 24 Aug. 25 Aug 2t/s pCt. Nedetlan-i 79 79 S ui ten!. Sp/inje 67% 67% 41 39% 971/s 97% Oostenr. Kg. He 63% 63 '121% 1203A Baltische 041/4 62% 77716 77 77% 76% 18'J 18% Ttnksche 10'A 16% Italië 1887 (Sjiw.) 51% Ceittial. Pari Hu 31 31 Dein er Rn» Ui nu le 15% I0I/2 Canadian Pacific 84% 85 Mtssouii Kansas 14% USA 6pCt. 1*1101 laen Bomt. 104 1041/4 Zweel sol ie N. Spw. Mij 17%, 17% Aami. Cultuur Mij 21/2 2% Ineomebond Missouri 41 41% 4°/0 Missouri 76 76% Pief. Missouri 23% Union Shares 35'A 37% Omtrent de stemming der beurs op gisteren zegt het N. v. d. D. De buitenlandsche staatsfondsenmarkt ver keerde voor de meeste soorten in eene flauwe stemming alleen Douane Turken maakten eene zeer gunstige uitzondering, daar deze zeer willig waren de omzet was evenwel niet bijzonder levendig. Ook Atnerikaaneche sporen waren voor het meerendeel wat zwakker, hetgeen hoofdzakelijk moet worden toegeschreven aan winstrealisatién Centra! Shares waren zeer vast. Hollandsche staatsfondsen weinig verschil. Buitenlandsche staatsfondsen naeerendeels a IA lager, alleen Douane Turken 2% hooger. Van Industrieeion daalden Afrik. Handelsver. HA, daarentegen noteeren Deli-Batavia 2%> aand. Cultuur »A hooger. Binnenlandsche sporen stil. Aand. Warschau-Weenen en Russische sporen Vt a HA lager. Amerikaansche meerendeels ]A a 1 pCt. lager, Central Shares vast. SHet-Offlcteel, Oblig. Koper 2326. Oblig. Peninsular Koper sluiten sterk aange boden. Rotteidain, 25 Augustus. Hoi t. f 11071/2 47.771/2 47.671/2 b 47.55 59 25 101.75 1 40.60 Disc. per 3/m. honden 2%pCt. 1 f 12.— Parijs 3 Fi. 100 47.35 Antw.en lii nssel 3 100 47.30 Zwits. Banlcpl. 31/2 100 47.15 Duitscbe Rbkpl. 4 51, 100 58.65 Weenen 4 Fl. 100 «100.75 [tal, Bankpl. 6 I.s. 100 46.10 Peteisbuig lts. 100 3121.— Lissabon 6 1000 NoorscheBankpl.s Kr. 100 65.25 New-York Ds. 1 2.43% Disconto van Wisselbrieven 3 31/2 pCt. en van Pioniessen Amsterdam, 25 Augustus. Russen 111 G. R. Russen in Z. R. Polen p. Zilv. R. 1.901/2 1.201/j 1.83% Met. Pap. p. 11. 21 f 21.35 Zilv.Jaii 21 21.35 Engelse!» per «11,52% Eng. metatiid. 11.92 Vsj Spaanse!» buitl. Portugeesehe. 11.97%^in frankenp. Juli 47.55 Fransche «47.30 1 Belgische47.30 Div. in ReioliMii.58.90 Hamb.-Russen 1-32'/; .Spaanse!» biuul. iuptasteis1 2.10 Aineitkjlolil'ap. 2.461/2

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3