Be muziek der Deventer Harmonie zal het feest opluisteren. Bij den groothertog van Saksen waren Woensdag in het «Kurhaushotel" aan tafel genoodigd de minister Van Tienhoven en echtgenootede Duitsche legatieraad te 's-Gravenhage en jhr. Van der Hoeven, Nederl. gezant te Berlijn. De eerste audiëntie van den minister van oorlog werd gisteren hezocht door verschil lende opper- en hoofdofficieren, o. a. den generaal Van Teijlïngen. De audiëntie van den minister van water staat, handel en nijverheid zal op Zaterdag 29 dezer niet plaats hebben. De audiëntie van den minister van. bui- tenlandsche zaken is vastgesteld des Vrijdags van 1112 uur, te beginnen met 4 Sep tember a.s. Met machtiging van Hare Majesteit de Koningin-weduwe, Regentes, is door de regee ring de uitnoodiging der regeeringen van 'Italië en van Portugal aanvaard, om een Nederlandse!» rechtsgeleerde te benoemen, teneinde als scheidsrechter uitspraak te doen in een geschil lusschen beide regeeringen gerezen, ter zake der vordering van een Italiaansch onderdaan tegen de Portugeesche regeering, en is als zoodanig aangewezen mr. J. Heemskerk Az., minister van staat, lid van den Raad van State. De heer jhr. Gevers Deyrioot, referendaris bij het kabinet des Konings, dienstdoende ten paleize Het Loo, is als zoodanig afgelost door den heer baron Van Zuylen van Nyevelt, hoofdcommies. De luitenant-generaal ridder Alewijn buitengewoon adjudant van H. M. de Koningin, is Woensdag naar Zeist vertrokken, teneinde als chef van den generalen staf de manoeuvres der 2e divisie bij te wonen. Onder het afgetreden ministerie moet een maatregel aanhangig zijn gebleven, waarbij de duur der arbeids-enquête, welke ultimo •December van dit jaar ten einde loopt, met een halfjaar, hoogstens een jaar, wordt verlengd. De afdeeling der commissie voor de arbei ders-enquête, welke nog zitting hield in het gebouw van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, zal deze week hare werkzaamheden eindigen. De consul-generaal der Nederlanden te Bern merkt op, dat het verzenden van betere qualiteiten Uoilandsche kaas naar Zwitser land de vraag naar dat artikel daar te lande zeer zou doen toenemen. Zoowel in Zwitserland, zegt hij, als in Spanje en Italië ontmoet men steeds be trekkelijk de slechtste Noordliollandsehe, zoo genaamde Edammer kaas, terwijl de goede qnaliteit witte kaas, die de Engelsehen steeds met den naam »Goudsche" bestempelen, niet wordt aangetroffen. (St.-Ct.) In den laatsten tijd zegt het Vaderland is het gebruik geworden, dat de Kabinets- vormerals tijdelijk voorzitter optredende,voort- "durend in die betrekking bestendigd wordt. Zoo waren de heeren Heemskerk enMackay gedurende Imn ministerïën tijdelijk voorzitter van den raad van ministers". Op dit oogenblik is, naar men ons mede deelt, de lieer Van Tienhoven met die functie bekleed. Naar uit Amsterdam aan de FrJcjZtg. gemeld wordt, heeft de Nederlandsche bank weder voor een half millioen gulden Naples afgegeven voor Uuitschland. Voor het lidmaatschap der Tweede Ivamer in het district Hoorn wordt ook nog door velen genoemd de heer D. F. Pont, dijkgraaf van het waterschap de Purmer te Edam. In het district Emmen (vacature mr. H. J. Smidt) komt in aanmerking de heer K. E. Borger, burgemeester der gemeente Meppel. Tot candidaat voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer in het district Hoorn werd door de vrijzinnige kiesvereeniging «Plicht en Recht" te Purmerend met bijna algemeene stemmen gesteld mr. Treub te Amsterdam. De liberale kiesvereeniging »Emmea" te Emmen heeft tot candidaat voor het lidmaat schap der Tweede Kamer, vacature mr. H. J. Smidt, gesteld den heer dr. P. H.Roessingh, predikant te Emmen. Den rijksveldwachter 3e klasse B. Tilly te Overschie is op zijn verzoek, met ingang van 20 dezer eervol ontslag verleend. In de derde afdeeling van het XXIste Nederlandsch taal- en letterkundig congres te Gent, dat voorgezeten werd door jhr. A. de MaereLimnander, sprak de heer M. Horn, van Schiedam, en stelde de volgende motie voor: «Het XXIste Ned. taal- en letterk. congres spreekt de wenscheljjkheid uit, dat Nederlandsche tooneeldirecteuren steeds het eigendomsrecht van buitenlandsche drama tische auteurs zullen eerbiedigen, daar dit tevens aan ons nationaal tooneel in het algemeen en aan de oorspronkelijke tooneel- literatuur in het bijzonder zal ten goede komen". Deze motie werd bij acclamatie aangenomen. De heer Max Rooses, van Antwerpen leidde in de algemeene vergadering het vol gende punt in: Hetaanleereneenertweede taal in het lager onderwijs is schadelijk voor de ontwikkeling van ons volk en gevaarlijk voor het behoud en den bloei onzer taal". Ook deze stelling werd door het congres met groote meerderheid aangenomen. Voorts deed op de algemeene vergadering prof. mr. H. P. G. Quack, van Amsterdam, verslag der commissie van bijstand van prof, De Vries' Woordenboek der Neder landsche taal. De nieuwe redacteuren dr, G.C. Uhlenbeck en W. de Vreese zullen roet 1 September e.k. hunnen werkkring aanvaarden. In de commissie werd, in plaats van wjjlen den lieer II. cle Veer, tot lid benoemd de heer W. H. de Beaufort. Het le en 4e deel van het woordenboek zijn nu volledig gereed. Indien alles meewerkt, zullen nog 25 jaren noodig zijn voor de voltooiing van het werk, dat waarschijnlijk 13 deelen zal beslaan. De middelen zijn toereikend. Sinds de oprichting der vereeni- ging zijn buiten de regelmatig terugkeerende subsidiën aan giften en bijdragen ongeveer f18,200 ontvangen. Daarvan bezat men nog op 1 Juli jl, f9500. Het congres besloot, onder stormachtigen bijval, een telegram van hulde te brengen aan prof. De Vries. Het volgende congres zal te Arnhem worden gehouden. Felix Dahn, de gevierde Duitsche letter kundige, die sinds eenigen tijd logeert in het Oranje-hotel te Scheveningen, hield Woens dagavond voor een uitgelezen publiek in het Casino van het hotel een voordracht in dicht maat, getiteldaRolandin". Deze Karei- legende, welke door Dahn te Scheveningen werd bewerkt, bevat een aan aantal schoone episodes. De dichter genoot grooten bijval. De toegangsgelden komen ten bate van de weduwe Harteveld, wier echtgenoot onlangs te Scheveningen overboord is geslagen en verdronken. De te Breda gehouden collecte ten behoeve der uit Rusland verdreven Israëlieten heeft opgebracht f 578.71 !/s- Velen hebben zeker wel eens geboord of j gelezen, dat J. H. Nicholson, te Londen, oortrommels te koop aanbiedt. Een ingezetene van Hellevoetsluis schreef er om, zond 14 Juli jl. aan genoemd adres f 2.53 en zes dagen later f 27.94. In een brief van 18 Juli jl. toch werd hem door Nicholson ver zekerd, dat hem, na ontvangst van dit bedrag, het gevraagde met de noodige inlichtingen zou worden gezonden. Hij heeft echter tot nog toe -niets ontvangen. Omdat het ver wachte uitbleef, zijn op zijn verzoek bij den consul-generaal der Nederlanden te Londen informaties ingewonnen en nu blijkt o. a., dat bedoelde persoon een poos geleden ge- failleerd en thans bezig is, nieuwe slachtoffers te maken. Nicholson is door den consul aan zijne verplichtingen ten opzichte van den afzender van 't geld herinnerd, maar het vermoeden is gewettigd, dat dit niet veel zal baten. Het slot van 's consuls brief luidt: «Trouwens, ik geloof niet, dat de afzender van het geld veel zou hebben aan kwak zalversartikelen, gelijk hij heeft besteld. Er zijn in Nederland waarlijk goede oordokters genoeg, zoodat men zich volstrekt niet tot dergelijke buitenlandsche wonderdokters be hoeft te wenden". Woensdagochtend heeft de heer Ch. J. Schüssler, een te Katwijk logeerend badgast, eene moedige daad verricht. Door den krachtigen zuidwesten wind en de sterke strooming waren de tonnen van de bomschuit Marinus Baeliaan gebroken, zoodat de schuit wegdreef en midden in de branding op de bank bleef zitten. Op de schuit bevonden zich slechts drie personenhet was dus zaak, dat de gemeenschap met het strand spoedig hersteld werd. Niemand der toeschouwers durfde zich in zee wagen, toen bovenge noemde heer, trots wind en strooming, in zee sprong, naar de schuit zwom en het genoegen smaakte een ljjn aan het strand te brengen. Met gejuich werd hij daar door de toeschouwers ontvangen. Gisterochtend is aan den vischsteiger te IJmuiden een der opvarenden van een daar liggende smak vermoord gevonden. Een ander heeft zwaar gewond de vlucht genomen op zijne schuit.Vermoedelijk is deze misdaad door Engelsche visschers in een twist Woensdag avond laat geschied. De politie doet onder zoek. Van alle Engelsche visschersschepen is het vertrek belet. De vermoorde heet Albert Kooper, uit Zand- voort, nalatende vrouw en acht kinderen. Hij maakte geen misbruik van sterken drank, en behoorde tot de bemanning van de smak Nep- tunns. De verwonde is Albert Glas, van Eg- mond, zijn toestand is tamelijk gunstig; hij is schipper van de Heldersche smak Willem en Coen. Drie Engelschen zijn gearresteerd. Het verhoor zou gisteren plaats hebben. De justitie is daar aangekomen. Dinsdagochtend is het gerecht van Heeren veen naar Tijpje vertrokken, in verband met den dood van eene kraamvrouw, die stierf na van tweelingen verlost te zijn. Deze noodlottige afloop wordt hieraan toegeschre ven, dat geen andere verloskundige hulp dan die van hare schoonmoeder was ingeroepen. Te Haule heeft een jongeling, uit drift naar men zegt, een meisje met een vork in het hoofd gestoken. Dadelijk is de hulp van een geneesheer te Oosterwolde ingeroepen, doch het meisje is gisternacht overleden, na voortdurend buiten kennis gebleven te zijn, zoodat de marechaussees niets van haar konden vernemen. Te Borne is de vrouw van den fabrieks arbeider C. S,, in de nabijheid harer woning, bij het spoelen van wuschgoed verdronken. Zij was 32 jaar oud en .moeder van vier kin deren waarvan het oudste zes jaar en het jongste eenige maanden oud is. In de Tijd leest men de aankondiging van eene uitgave van den heer G. Borg te Am sterdam, luidende«Gebed om gunstig weder af te smeeken, volgens voorschrift van den hoogeerwaarden deken van Amsterdam, ge volmachtigd door Z. D. Hoogw. den bisschop van Haarlem". 4 pag., prijs 2 cent Bij 400 ex. ter verspreiding f 1.25. Het is gebleken dat eetbare margarine in de aangiften tot inlading voor uitvoer, dik wijls eetbare boter genoemd wordt. Ook met 't oog op de resolutie van 4 October 1890 moetenkrachtens ministerieele be schikking, ambtenaren hij de visitatie hierop letten en, zoo noodig, voor verbetering der aangiften zorgen. 's-Gravenhage. Z. K. H. de groothertog van Saksen en HDs. dochter, de hertogin van Mecklenburg, zullen den 2n September a.s. de badplaats Scheveningen verlaten, enr alvorens de terugreis naar Duitschland aan te vangen, een afscheidsbezoek afleggen bij Hare Majesteiten de Koningin en Koningin- Regentes op het Loo. 's-Gravenhage. Ter eere van den ver jaardag van H. M. de Koningin zal de minis ter van buitenlandsche zaken, mr. G. van Tienhoven, Maandag een gala-diner aanbieden aan de chefs der diplomatie en andere auto riteiten. Maastricht. Door mr. Tripels is bij den gemeenteraad een voorstel aanhangig gemaaktr strekkende om de belasting op het maken van dansmuziek in-herbergen, die thans een gulden per avond bedraagtte verhoogen tot 36 en 9 guldennaar gelang die muziek tot 10, 11 en 12 uur wordt gemaakt. Het doel van den voorsteller is om de danshuizen, die in de laatste jaren hier aanmerkelijk zijn toegenomen, te doen verminderen. Gemengde Berichten. Op verschillende plaatsen in het zuiden van Frankrijk is aan de te velde staande gewassen, in het bijzonder aan de wijnbergen, door hagel stormen groote schade toegebracht. De Zweedsche romanschrijfster Emilie Flygare Catlen heeft dezer dagen te Stockholm haar 85n verjaardag gevierd. Dr. Mackenzie vestigde in*de laatste zitting der «British medical association" de aandacht op het veelvuldig voorkomen van tuberculose bij dronk aards. Hij vond in het St.-Thomns-hospitaal te Londen bij 75 lijkopeningen van teringlijders 46- maa! zeer duidelijk sprekende kenteekenen van chronisch alcoholisme, ieververharding, chronisch- maaglijden enz, In de policliniek te Brompton werd hetzelfde verband tusschen alcoholisme en tuberculose opge- meikt. Be Kamer van koophandel te Plymouth heeft be sloten, aan de jaarlijksche vergadering der geza menlijke Kamers voor te stellen den wensch uit te drukken, dat de kustwachten, de vuurtorens op het strand en de rotsen en de lichtschepen van het Vereenigde koninkrijk, zooveel als mogelijk is, in telegraphische en telephonische gemeenschap zullen- worden gebracht met de telegraaf op het vasteland, als een middel ter bescherming van lijf en goederen en tevens in het belang van de nationale verdedi ging- Volgens een onlangs openbaargemaakte stati stiek werden in 1888 in Frankrijk 6247 aanvra gen tot echtscheiding gedaan, waarvan 5482 werde toegestaan. In verhouding tot de gesloten huwelijken is dit op de 1000 huwelijken 20 echt scheidingen. Het grootste gedeelte van de gelden, medege bracht door de bedevaartgangersdie om den «Heiligen Rok" naar Trier komen, zal volgens een berichtgever van de Standard in de pause lijke kas gestort worden. In de twee öflerbnssen, welke tot dat doel in de kerk zijn geplaatstmoet in de eerste twee dagen al een som van 20.000 maik zijn gevonden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2