in beslag genomen, doch wat vermag Turkije tegen den colossus? Daar komt nog bij, dat de Russische woe lingen in Servië een bedenkelijk karakter aannemen, en voor het geheele Balkanschier eiland gevaarlijk kunnen worden. Opper vlakkig 2ou men zeggen, dat do Russische roebels beter zijn besteed, als ze worden aangewend tot leniging van den nood der armen, dan wanneer ze naar het buitenland worden gezonden met het doel daar woeiingen te verwekken, doch dit is hooge politiek, waarvoor een gewoon mensch stilstaat. In het oosten van ons werelddeel is de politiek er niet om den mensch, maar schijnt de mensch om de politiek te bestaan. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 29 Augustus 1S9I. De gemeenteraad zal op Dinsdag 1 Septem ber a.s., des namiddags ten kwartier voor twee ure, een vergadering houden. De alsdan aan de orde gestelde onderwerpen zijnbe- eediging van de nieuwbenoemde raadsleden ingekomen stukken, waaronder voorstel van burgem. en weth. tot wijziging van art. 5 van het reglement van orde voor den raad, welk voorstel is ter visie gelegd, teneinde te worden behandeld vaststelling van een nieu wen rooster van aftreding der leden van den raad; benoeming van twee ambtenaren van den burgerlijken standidem van vier leden in de commissie voor de stedelijke gasfabriek idem van vier leden in de eommissie van fabricageidem van een onderwijzer der 3e klasse aan dele openbare tusschenschool voorstel van burgem. en weth. tot bepaling van het getal en de jaarwedde van de onder wijzers en onderwijzeressen voor den a.s. cursus aan de herhalingsschool voor meisjesreke ning der stedelijke gasfabriek over 1890, en daartoe betrekkelijke rapporten der financieele commissie en van de commissie voor de stedelijke gasfabriek; adres van A. F. van Lissa, apotheker, om plaatsing op de lijst der leveranciers van geneesmiddelen, ten be hoeve der verpleegden in het stads-ziekenhuis en van het burgerlijk armbestuuradres van J. W. Kleiss om behoud zijner wekelijksche toelage uit de gemeentekas. En verdere voorstellen en mededeeiingen. De kiesvereeniging sSchiedam" heeft in hare gisteravond gehouden vergadering tot candidaat voor den gemeenteraad gesteld den heer Jac. Hoek (1823), die zich eene even- tueele verkiezing zal laten welgevallen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zal Maandagavond te half- acht door het korps stafmuzikanten der dd. schutterij in de Plantage alhier een concert gegeven worden met Bengaalsche verlichting. ^Het programma der uit te voeren stukken is in dit nummer opgenomen.) Hedenvoormiddag is Hr. Mr. stoomkanon- neerboot Hydra alhier aangekomen met 12 zeemiliciens, die per spoor naar Niemvediep vertrokken, terwijl 17 zeemiliciens, alhier ten 1 ure van Niemvediep aangekomen, heden- namiddag met de Hydra naarPIellevoetsluis vertrokken. Dinsdag 1 September, des morgens te 8.15, zal alhier per spoortrein aankomen liet le bataljon 3e regiment infanterie onder com mando van majoor J. van Dam van Isselt en de 4e batterij 3e regiment veldartillerie van Breda, onder commando van kapitein Kromhout en van bier per boot naar het eiland Voorne worden vervoerd, om aldaar aan de manoeuvres deel te nemen. Men schrijft uit Apeldoorn dd. 27 Aug. Hedenmiddag hadden wij het genoegen II. M. de Koningin-Regentes met Haar vader en moeder door liet dorp te zien rijden. Zij waren gezeten in een open rijtuig, bespannen met vier paarden. De vorst van Waldeck-Pyrmont is een zeer forsch gebouwd man met een flink gebaard gelaat en was hijzonder minzaam. Alles werd door het ouderpaar van H. M. met de meeste aandacht bezichtigd. Zaterdag a.s. vertrekken de ouders en de zuster van H. M. weder en zullen dus niet de gasten van H. M. zijn bij den verjaardag van H. M. de Koningin. De Koningin en de Koningin-Regentes zullen ook aan Utrecht een bezoek brengen en o, a. de Munt bezichtigen. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 1 September niet plaats hebben. De minister-resident jhr. Van der Staal, blijft voorloopig werkzaam als chef van het kabinet van den nieuwen minister vanbui- tenlandsche zaken. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben hunne goedkeuring onthouden aan een keur van Delfland, waardoor het hoog heemraadschap o. a. de geheele beschikking zou krijgen over het binnen- en zeesluis water van het verterschingskanaal te Sche- veningen. Naar het D. v. JN~. verneemt, zullen dit jaar, aangezien de lange duur der crisis de behoorlijke voorbereiding der begrooting heeft onmogelijk gemaakt, door de regeering kre- dietvvetten worden ingediend. Naar wij vernemen, is eene der eerste handelingen van den nieuwopgetreden minis ter van binnenlandsche zaken geweest, zich het lot van de in financieel opzicht noodlij dende gemeenten aan te trekken, en is dientenger Ige door hem aan de Gedeputeerde staten der provinciën eene circulaire daartoe verzonden. In het plan van den minister is gelegen in de eerste plaats de gemeenten te ontheffen van uitgaven die in het algemeen worden gedaan, en verder herzieping van het belastingstelsel op andere grondslagen. In afwachting van een en ander wesischt de minister echter niet stil te zitten, maar reeds dadelijk maatregelen te nemen om dien gemeenten, welke in groote moeilijk heden verkeeren, van rijkswege hulp te verstrekken. Daartoe is evenwel voorlichting van Ged. staten noodig. De minister ver zoekt, die vóór den iaatsten September te ontvangen. (H, M. Ot.) Men deelt aan het HU. mede, dat de af getreden minister van oorlog, de generaal- rnajoor Bergansiusbestemd is om den generaal-majoor Van der Beek als comman- dar t der Nieuwe Hollandsche Waterlinie op te volgen. De opbrengst van de Hollandsche IJzeren- Spoorwegmaatschappij in Juli bedroeg f 967,795.33, tegen f 780,372.38 in 1890 Sedert '1 Januari f 5,568,233.78, tegen f 4,412,246.57Vs in 1890, Uit Den Haag wordt aan het N. v. d. D. geschreven, dat het feit, dat twee hoofd ambtenaren bij 's rijks waterstaat de hoofdinspecteur Galand en de inspecteur G. \\.n Diesen den dienst zullen verlaten, niet in verband staat met de aftreding van den minister van waterstaat Havelaar, aan gezien zij reeds vroeger hun voornemen hadden kenbaar gemaakt, hun aanspraken op pensioen te doen gelden. Tot bouwkundige der gemeente 's-Graven- hage hebben burg. en weth. benoemd den heer A, Schadee, architect te Parijs. De Konings-prijs, welke vanwege Koningin Wilhelmina door de Koningin-Regentes is uitgeloofd voor de aanstaande harddraverijen te Leeuwarden, is geheel uitgevoerd in den stijl Lodewijk XV en besloten in een keurig mahoniehouten foudraai. De rijk gedreven handgreep is versierd met een kunstig uit- gevoerden harddraver met berijder, die »de winner" voorstelt en den behaalden lauwer omhoogheft. Aan de achterzijde prijkt het gekroonde naamcijfer onzer Koningin in blauw email op een gegraineerd vermeil fond. De zweep is verder georneerd met guir landes in vermeil op een grond van blauw zijdenfluweel en de wapenschilden van Neder land en Friesland in de heraldieke wapen- kleuren geëmailleerd, terwgl de in de smaak volle letters gegraveerde inscriptie luidt: s Vanwege Hare Majesteit Koningin Wilhel mina". Deze zweep is ontworpen en vervaardigd in de fabriek der heeren Van Kempen, te Voorschoten. Het getal schaatsen bij de infanterie, tot het houden van oefeningen op het ijs, zal worden gebracht op 200 paren per regiment. Tijdens een zware stormbui is gisteren een te Urk thuisbehoorend visschers vaartuig, de schokker U. Jd. 28, die van de visscherij in de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerde, voor het Westgat, omgeslagen, waarbij alle opvarenden verdronken. Andere schuiten, die met het verongelukte vaartuig uit zee kwamen, zeilden op te grooten afstand om hulp te kunnen verleenen. De omgeslagen schuit is in den namiddag door de sleepboot Stad Amsterdam masteloos en vol water te Nieuwediep binnengesleept. In de algemeene vergadering der Maat schappij tot nut der Israëlieten in Nederland" te houden te Utrecht den 30n Augustus e.k., zal o. a. behandeld worden een voorstel van den heer mr. W. Binger, tot het instel len van een spaarfonds en tot aanmoediging van het aangaan van levensverzekeringen. De valsche munter E. Kocli, een Duit- scher, is te Rotterdam gearresteerd en naar het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat overgebracht. Dit is nu in betrekkelijk korten tijd de derde valsche munter, die door de Rotter- damsche politie aangehouden en aan de justi tie overgeleverd werd. Een 7-jarig meisje werd op het Hofplein te Rotterdam door twee straatjongens aan gevallen en van hare parapluie beroofd, waar na zij de vlucht namen. Dergelijke voorvallen komen in den Iaat sten tijd hier meermalen voor. Gisteravond ontstond er brand in de ma chinekamer van de stoomhoutzagerij van de heeren gebrs. Hulsinga te IJselmondedie door het krachtig optreden van het eigen werk volk in den aanvang werd gestuit. Uit IJmuiden bericht men: Bij de lijkschouwing van den vermoedelijk vermoorden man is Donderdag gebleken, dat deze aan verstikking gestorven is. De ver wondingen waren niet van doodelijken aard alleen het neusbeen was gebroken. Overigens worden de wonden als gevolgen van stompen of stooten aangemerkt. Het gerecht heeft geen termen kunnen vinden om do drie ge arresteerden in bewaring te houden en deze zijn op vrije voeten gesteld. Geconstateerd is, dat er een vechtpartij heeft plaats gehad; maar er is niet aan het licht gekomenwat of wie de oorzaak daarvan is geweest en hoe de zaak zich werkelijk heeft toegedragen. Bij de gerechtelijke schouwing van het lijk der boerenvrouw te Tijnje, die overleden is na bevallen te zijn van tweelingen, is gebleken dat de dood niet kan worden toe geschreven aan gebrek aan geneeskundige hulp. OmtreDt den moord te Haule wordt aan de Zw. Ot. het volgende bericht Sophia van der Meuien, eene wees, woonde in bij haren voogd Jan Johannes Hofetra. Woensdag kreeg zij twist met eenen stief zoon van dezen, Imke Stelling; een poos later kwam deze met een wagen rogge van het veld. Imke stond aan den eenen, Sophia aan den anderen kant. Zonder dat er verder iets voorviel, wierp Imke zijn vork over den wagen, met het ongelukkig gevolg dat een der tanden Sophia drie centimeter diep in het hoofd drong boven het rechteroog. Nog ongeveer 24 uren heeft de getroffene ge leefd ze is echter niet weer tot bewustzijn gekomen. De moordenaar is iemand die niet ten volle in het bezit van zijn verstandelijke vermogens is. Hij beweert, dat hij de vork op den wagen heeft willen werpen. De justitie deed Donderdag onderzoek en liet door de beide haar vergezellende doctoren het lijk schouwen in de school te Haule. Stelling beproefde zich door verdrinking van het leven te berooven. Onder de vele vreemdelingen, die in de zomermaanden Breda met zijne schoone omge ving bezoeken, waren deze week ook 60 leden van het »St. - Lueasgilde" en van liet sSt.-Thomasgiide", beide vereenigingen van kunstkenners uit België en Engeland. Onder hen bevindt zich ook de directeur van het Kensington-museum. Vlaardlngeu. Zooals reeds is medege deeld, zal de verjaardag van H. M. de Ko ningin alhier feestelijk gevierd worden. Volgens het programma zal de feestviering des morgens te '10 uren aanvangen meteen, orgelbespeling in de Groote Kerk, daarna te elf uren uitvoering van het zangkoor van den Ned. Protestantenbond in het kerkgebouw aan de Hoflaan; des namiddags te 1.15 uur parade der dd. schutterij, te 3 uren kinder uitvoering, op de Westhavenplaats, door 1200 schoolkinderen, onder leiding van den heer L. P. Gaillard en met medewerking van de harmonie-vereeniging Concordia"; na afloop der uitvoering, onthaal van alle kinderen der lagere scholendes avonds van 8—10 uren concert, te geven door de har monie-vereeniging Concordia" in de feesttent op de Westhavenplaacs. 's-Gravenhage. Bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin zai dooi de achtergebleven troepen, alhier in garni zoen, geen parade worden gemaakt, en evenmin door de schutterij. 's-Gravenlinge. De minister Van Tien hoven gaf gisteren op zijne villa sErica" aan den Scheveningschen weg een déjeuner ter eere van Z.K.H. den groothertog van Saksen- Weimar. 's-Herlogenbosch. De burgemeester lieeft eene publicatie doen afkondigen, dat alle koffiehuizen, herbergen, tapperijen en dergelijke voor het publiek openstaande plaatsen wederom geopend mogen blijven tot middernacht. De avond van Woensdag ging rustig voor bij en alles had weder zyn gewoon aanzien. Arnhem. De op 24 dezer alhier ge houden collecte langs de huizen ter inzame ling van giften voor den hagelslag in Limburg heeft met de nagekomen giften opgebracht eene som van f592,08Vs, welk bedrag aan de hoofdcommissie is overgemaakt. Breda. De verjaardag van Koningin Wilhelmina zal alhier zeer feestelijk gevierd worden. Op de Groote Markt wordt een fraaie kiosk opgericht, waarin zang- en muziek uitvoeringen zullen worden gegeven. De open bare gebouwen zullen worden geïllumineerd. Voorts zal eene groote parade worden gehou den van 4 bataljons infanterie, 2 bat. veld artillerie en het bataljon schutterij.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2