Maandag 31 Augustus. N°. 7832. Tweede Blad. A". 1891. Feuilleton. ij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOlEftSTKAAT, E 3 7. duitsciiland. coubmt. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1,85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Op de terugreis van den keizer en de keizerin van Merseburg naar Berlijn is de as van een der rijtuigen van den keizerlijken trein warm geloopen, ten gevolge waarvan dat rijtuig in brand geraakte en geheel ver nield werd. De trein had daardoor, tot groote ontevredenheid des keizers, die trouwens dankbaar mag zijn dat hij er zonder kleer scheuren is afgekomen, een oponthoud van vijf kwartier. De regeering heeft hij den Rijksraad op nieuw een ontwerp ingediend tot bestrijding van het misbruik van sterken drank, op den grondslag der Nederlandsche drankwet, maar nog eenigszins verder gaande dan deze. O. a. bepaalt het ontwerp, dat geen sterke drank mag worden gegeven aan personen, van wie de kastelein weet, dat zij reeds wegens open bare dronkenschap zijn bestraft, dat geen sterke drank mag afgeleverd worden op kre diet, en dat personen, die wegens verslaafd heid aan den drank hun zaken verwaarloo- zen, onder curateele gesteld kunnen worden. Reeds in 1881 diende de regeering een ontwerp tot bestrijding van dronkenschap in, maar het werd toen verworpen. Naar verzekerd wordt, heeft de Heilige Stoel eindelijk toegegeven aan den eisch der Duitsche regeering en een Duitscher aange wezen voor den aartsbisschoppelijken zetel in Posen-Gnesen. De invoer van rogge over de gezamenlijke tolkantoren aan de Duitsch-Russische grens was in de laatste dagen bijzonder groot. Aan de spoorwegen en de tolkantoren moest met hijzonder hulppersoneel gewerkt worden. Op het laatste oogenblik zijn nog zulke groote hoeveelheden rogge over de grenzen gebracht, dat men nog wel twee weken met de ver zending bezig zal zijn. Graaf Herhert von Bismarck heeft als majoor a la Suite bij het leger ontslag ge vraagd en verkregen! F R A N K R IJ K. De regeering heeft opnieuw allertreurigste berichten van Martinique ontvangen. Het aantal dooden ten gevolge van den orkaan wordt op 500 en de toegebrachte schade op 50 millioen frcs. geschat. De groote fabrieken zijn geheel vernield, alle plantages vernield, de handel geheel tot stilstand ge doemd. Van de nabijgelegen eilanden heeft men voedsel moeten aanvoeren, om de tot den bedelstaf gebrachte bevolking van den hongerdood te redden. Het vertrouwelijk agentschap derChileen- sche Congrespartij te Parijs heeft een bericht uit Chili ontvangen, meldende dat de tijding, als zouden de Congrestroepen geslagen zijn en zich onvoorwaardelijk hebben overgegeven, ten eenenmale van grond ontbloot is. Het Congresleger heeft op het oogenblik zeer gunstige stellingen bezet, terwijl dat van Balmaceda den 22n dezer te Comoon gedeeltelijk verslagen is. ENUELAN1). Een berichtgever, die op dit stuk gezag hebbend kan zijn, weet mee te deelen dat de prins van Wales in stilte ijverig werkzaam is ten gunste der Russische Joden. Deze berichtgever verwijt tevens zijnen landge- nooten zeker nietgeheel ten onrechte dat zij de zonden van hunnen kroonprins zoo breed mogelijk uitmeten, doch over zijne goede werken liefst het stilzwijgen plegen te bewaren. Penn, de conservatieve candidaat, werd te Lewisham met 4585 stemmen gekozen, tegen 2892 op den Gladstoniaan Warmington. Intusschen heeft de conservatieve partij ook daar voor het oogenblik aanhangers verloren. Bij de vorige verkiezing immers, in 1886, bedroeg hare meerderheid 2151thans slechts 1693. De onder-secretaris van staat sir John Gorst zal waarschijnlijk wijlen den heerRaikes als postmeester-generaal opwolgen. OOSTENRIJK. Te Agram in Croatië is eene tentoonstel ling geopend, die, evenals te Praag het geval was, onmiddellijk tot staatkundige betoogingen aanleiding heeft gegeven. Ongeveer 250 Dalmatiërs kwamen de tentoonstelling bezoe ken en werden met geestdrift ontvangen. Dalmatië is sedert 1814 een Oostenrijksche provincie, doch de Croatiërs blijven steeds beweren, dat het gebied tot hun land behoort. Door den burgemeester der stad werd eene redevpering gehouden, die den voorstanders van eene vereeniging der beide landen zeer welkom was, en zelfs beweert men, dat hooggeplaatste IJongaarsehe staatsbeambten te Agram zich mede in dien geest uitlieten. RUSLAND. De hongersnood neemt schrikbarend toe. Van de oevers van de Wolga wordt gemeld, dat menschen en vee niets hebben te eten. De regeering heeft vergunning gegeven, beziën en kruiden te zoeken in de keizerlijke bos- schen en het vee te laten weiden op keizer lijk land. Het uitgehongerde volk brak de keizerlijke schuren open. Teneinde te gemoet te komen aan de nood lijdende bevolking in het zuiden des rijks, zal de regeering drie spoorwegen doen aanleggen, ter verbinding van Odessa, Kiew en Warschau met de zuidwestelijke grens. ITALIË. Men verzekert dat de koning bij het onder houd, te Mondovi met zijn ministers gehou den, zich sterk verzet heeft tegen meerdere bezuinigingen op de begrooting van oorlog en marine; Z. M. maakte daarbij een korte maar beteekenisvolle toespeling op den poli- tieken toestand in Europa. De ministers zouden nu besloten hebben, het denkbeeld van bezuinigen, wat deze beide begrootingen betreft, geheel op te geven. De Perseveransa maakt een brief open baar, welke door negus Menelek van Abes- synië aan de verschillende hoven is gericht. De vorst zegt daarin o. a. »Ik ben niet voornemens een onverschillig toeschouwer te blijven, wanneer lieden van verafgelegen landen zich vertoonen met het plan om Afrika te verdeelen, daar Ethiopië sedert meer dan veertien eeuwen een Christen eiland is geweest, te midden van de zee van heidenen. aDaar de Almachtige Ethiopië tot heden heeft beschermd, vertrouw ik, dat Hij het ook in de toekomst zal beschermen en ver- grootenmaar ik ben zeker, dat Hij Ethiopië nimmer zal verdeelen onder de andere mogendheden". Verder zegt Menelek in het stuk nog, dat Ethiopië eenmaal begrensd werd door de zee, doch dat dit gedeelte van het land, bij gebrek aan hulp van de Christenen, in de handen der Muzelmannen is gevallen, waarop hij eindigt: j Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 11. aO, ik ken uw ede! hart, Kamillariep hij, een kus op hare hand drukkendeamaar toch die verplichting drukt mij zwaar, te zwaarder nu ik alweder met een bede tot u kom, eene bede, die mij het schaamrood naar de wangen drijft." ïEene bede?" zeide zij glimlachend. »En dit is het juist wat mij gelukkig maakt. Misschien kan de vervulling u van een zwaren last ont heffen. Wat deert u, wat wenscht gij?" a Wat ik wensch was het somber antwoord, sliet betreft veel meer dan een wensch. Het geldt thans mijne eer, mijn bestaan, mijne ge- heele toekomst. Ik ben verloren, want ik vrees, dat ook gij niet in staat zult zijn mij te helpen." De schoone vrouw werd ernstig. Vol zorg en belangstelling zag zij den graaf aan. aUwe eer, uw bestaan 1" hernam zij, zich nader tot hem overbuigendaspreek u uit, eer ons iemand komt storen. Gij moogt voor mij geene geheimen hebben, en als het mij mogelijk is u te helpen, dan zal niets mij te zwaar vallen." aAls het zijn moet," sprak de graaf, aluister dan. Mijn toestand is wanhopig. Gij zijt inder daad mijn laatste toevlucht. Reeds uit menige verlegenheid hebt gij mij gered en ik liet u in bet geioof, dat het voorbijgaande moeilijkheden waren. Ik heb u bedrogen, Kamilla. Ik ben geruïneerd. Mijn vaderlijk vermogen is tot op een klein gedeelte, waarvan ik alleen de renten geniet, verteerd. Ik heb beproefd mij door het spel te redden. Een tijdlang begunstigde mij de fortuin; toen keerde zij mij den rug; ik leed het eene verlies na het andere; ik wilde de fortuin dwingen en verloor alles. Ik verviel in handen van woekeraars. Ik teekende wisselsdie zijn vervallen en ofschoon ik rente op rente beloofd heb, mijne schuldeischers willen van geen uitstel hooren. Op mijn eere woord heb ik nog acht dagen uitstel bekomen kan ik na dezen tijd de wissels niet inlossen, dan ben ik mijne eer kwijt, ik word smadelijk uit den dienst gejaagd en er blijft mij niets over dan in den vreemde een ellendig bestaan voort te sleepen of wat misschien beter is aan mijn leven een einde te maken. Dan zal ten minste de wereld kunnen getuigen, dat ik nog moeds genoeg had met mijn bloed de schande uit te wisschen, dié ik over mijn naam gebracht heb." nArme vriendwas het smartelijk ant woord a waarom u niet vroeger tot mij gewend? Doch nog is het niet te laat. Moed verloren, al verloren. Laat ons het noodlot onder de oogen zienHoe hoog is het bedrag vervolgde zij aarzelend, alk moet zoo vragen, hoe hatelijk indringend ik het ook vind." De graaf scheen werkelijk moed te vatten, nu het gesprek tot dit stadium gekomen was. a'tls hoog," sprak hij zuchtend, ate hoog dan dat ik op eene schikking durf hopen. Mijne schuldeischers weten dat en willen mijne familie dwingen tot het laatste offer. Maar dat zal vergeefsch zijn. Ik heb niet dan zeer uiterlijke familie, die in 't geheel niet aansprakelijk ge steld kan worden." aZeg dan toch," viel zij hem heftig in de rede, ahoe groot is de som Welke schuld is het meest dringend?" aHet is alles even dringend geen wissel mag meer onbetaald blijven." aEn de som?" alk gis veertig duizend thaler. Het zal er, de laatste renten er bij gerekend, niet ver af blijven." Mevrouw Brückner sloeg de handen ineen en staarde een oogenblik bleek en peinzend voor zich uit. aVeertig duizend thaler," zeide zij, treurig met het hoofd schuddend, adat is te veel, dat gaat mijne krachten te boven." alk vreesde het al," hernam de graaf, terwijl

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5