Woensdag 2 Septembfer. A". 1891. N°. 7833. Eerste Blad. Vijf e n -v© ertig-ste J" aarg:ang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Reparatie Buitensluis. Buitenlandsclie Berichten. Biimeiiiandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. De Buiige .meester van Schiedam Brengt ter kennis van belanghebbenden dat wegens noodzakelijke herstellingen aan de BUITEN- SLUIS, tot nadere aankondiging door die sluis niet kan geschut worden. Schiedam, den ln September 1891. Be Burgemeester voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. DUITSCHLAKl). Blijkens een bij het ministerie van bui tenlandsclie zaken te Berlijn ontvangen tele gram van den Duitschen consul te Valparaiso is die stad door de congrestroepen ingeno men, en schijnt alles een rustig verloop te hebben, zonder dat het noodig is geworden dat de admiraals der vreemde smaldeelen hand .«lend behoefden op te ireJtu.'t"" Toen de commandant van Valparaiso zag dat alles verloren was, gaf hij de stad over aan den Duitschen vlootvoogd Von Valois, die op zijne beurt de stad overgaf aan den com mandant van het leger der congrespartij. Naar aanleiding van de verzekering der 'Standard, dat de Porte in het Dardanellen- vraagstuk onvoorwaardelijk aan Rusland toe gegeven heeft, schrijft de Vossische Zeitung Deze mededeeling klinkt vrij wel ongeloofelijk eene dergelijke deemoedige onderwerping van Turkije zou geschikt zijn om het uit de rij der zelfstandige stalen te schrappen. De zee- engten te sluiten voor de oorlogsschepen dei- vreemde mogendheden is niet alleen aan de Porte toegestaan als een recht, maar tevens haar opgelegd als een plicht. Het beweren dat de Bosporus en de Dardanellen voortaan alleen toegankelijk zouden zijn voor Russische oorlogsschepen, en niet voor die der andere mogendheden, sluit eene verloochening in zich van de neutraliteit, welke Turkije tot dusver in acht genomen heeft tegenover alle bevriende mogendheden. Zekerlijk zouden ook de overige mogendheden iets dergelijks zich niet laten welgevallen, want op hetgeen Rusland recht heeft, moeten ook Engeland, Italië en andere staten gelijke aanspraken kunnen doen gelden. Het blad beschouwt om deze redenen het bericht der Standard als eene poging om de Engelsche regeering schrik aan te jagen, opdat deze een einde make aan hare werkeloosheid tegenover de moeilijkheden waarin de Porte zich bevindt, en den Turkschen tegenstand tegen Rusland ga aanwakkeren. Ook het bericht dat lord Salisbury aan Turkije de heropening der onderhandelingen •over Egypte aangeboden heeft, vindt te Ber lijn geen geloof. Omdat beide berichten af komstig zijn van de Standard, die'met Salis bury in nauw verband staat, houdt'men het er -oor dat de Engelsche regeering er een bepaald doel mede beoogt. PfiASKBIJK. De president der republiek, de heer Gamot, en de president van den ministerraad, De Freycinet, hebben bezoek ontvangen van admiraal Gervais, die hun verslag gat van zijne reis met het eskader en van de aller- uitnemendste indrukken welke bij allerwegen van de ontvangst had medegenomen. Hartelijk waren de gelukwenschen, die deswege van beide hoogwaardigheidsbeklee- ders den admiraal ten deel vielen. De minister van buitenlandsehe zaken heeft uit Santiago het volgende telegram ontvangen: De congrespartij is meester van het land. De troepen van Balmaceda zijn totaal vernietigd. Er heerscht rust in het land. O O S T E S B IJ K. is eene beschikking van den minister van oorlog openbaargemaakt, waarbij inge volge de beslissing des keizers bepaald wordt, dat er op 1 October vier nieuwe compag nieën infanterie uit manschappen uit Bosnië en de Herzegowina zullen worden gevormd. De internationale zaadmarkt te Weenen is geopend. Zij is talrijk bezocht. In het bericht van den algemeenen secre taris over den graanoogst in Oostenrijk- Hongarije wordt de uitkomst in Hongarije geraamdvoor tarwe op 100, rogge 71, gerst 116, haver 111, en in Oostenrijk: voor tarwe op 93, rogge 83, gerst 109 en haver 108 percent van een vollen oogst, en de gezamenlijke opbrengst voor de gansche monarchie: voor tarwe op 51, rogge 34, gerst 31 en haver 44 millioen centenaars, waarvan voor uitvoer kan worden bestemd 3V3 a 4 millioen meter-centenaars tarwe, 3 a 3i/s millioen m.-c. gerst en Va millioen m.-c. haver. Uitvoer van rogge zou •slechts mogelijk zijn, wanneer voor binnen- landsch gebruik en industrieele doeleinden andere granen of surrogaten in de plaats gebruikt worden. De uitkomst van den oogst is in Pruisen 92Saksen 103 Beieren 100 Baden 60 Wurtemberg voor winterkoren 84 en voor zomerkoren 98; Mecklenburg 93; Italië 86; Zwitserland 100; Nederland 77; België 26; Frankrijk 64Groot-Brittannië 95Rusland Podolië 100Besarabië 70 Polen 82de Krim 90Koerland 95noordelijk Rusland 45; Rumenië 90; Servië 190; Egypte 95; Zweden en Noorwegen 110. Indië heeft 6,842,000 ton graan voort gebracht en Amerika 545 millioen bushel. ITALIË. De Popoio Bomano, Tribuna, Opinione en de Italië, antwoordende op een artikel in de Parijsche Temps over den financieelen toestand van Italië, verklaren dat de uitgaven en inkomsten van het tegenwoordige dienst jaar in evenwicht zullen zijn, en dat het volgende dienstjaar een overschot zal aanwij zen. T U B K IJ E. De Standard verneemt uit Konstantinopel van den 29n Augustus, dat Turkije, in zake de quaestie met Rusland over de Dardanel len, heeft toegegeven, daarmede het reeds ge deeltelijk opgeven harer rechten door de verdragen verkregen, nu geheel volvoerende. De Porte zond den gezant schriftelijk hare verontschuldigingen over het gevangen houden van het schip der Russische vrijwilligers- vloot, daarbij de verzekering gevende, dat het geval zich niet meer zou voordoen en de schadeloosstelling onmiddellijk betaald zou worden. De bevelhebber van de Dardanellen is reeds ontslagen. Volgens dien correspondent zou de zeeëngte in het vervolg voor Russische schepen ge opend en voor andere gesloten zijn. S E R V I E. In een onderhoud dat de correspondent der Vossische Zeitung te Belgrado met den minister van financiën, Viutsch gehad heeft, vooraleer deze vertrok, zeide hij zijn ontslag op verzoek van het regentschap uitgesteld te hebbendoch genoodzaakt te zijn na zijne terugkomst te Belgrado af te treden, wegens verschil van meening met een ander lid van het Kabinet. Als zijn waarschijnlijke opvolger wordt de tegenwoordige directeur der zout- en tabakregie, dr. Patscliu, genoemd. Volgens berichten uit Konstantinopel, zou de Bulgaarsche minister Grekoff aldaar zijn gekomen, om de erkenning te vragen van prins Ferdinand en de Porte te waarschuwen dat, ingeval eener weigering, de Sobranja zou worden bijeengeroepen om Bulgarije en Oosl-Rumelië onafhankelijk te verklaren, AMERIKA. Uit Washington wordt van 29 Augustus middernacht gemeld Een officieele depêche, geteekend Mac- creary, consul te Valparasio, meldt: Het ge vecht nabij de stad op Donderdag 11. is geëindigd met de nederlaag der regeerings- troepen. Aan beide kanten zijn groote ver liezen geleden. De stad gaf zich aan de oppositie over, maar onder de hoede van de Amerikaansche, Duitsche, Fransche en Engelsche admiralen tot het handhaven dei- orde. Er is geen gemeenschap met Santiago. De troepen der oppositie rukken de stad binnen. Berichten uit Chili melden dat, na het beslissend gevecht, het gepeupel te Valparaiso veertien gehouwen heeft in.brand gestoken, waardoor voor eene waarde van 2 millioen dollars aan eigendommen vernield is. De con grestroepen traden toen op, schoten 200 muiters neer en herstelden de orde. Derge lijke voorvallen hadden ook te Santiago plaats, waar het gepeupel de huizen van Balmaceda en diens aanhangers in brand stak. Uit Val paraiso zijn troepen naar Santiago gezonden. Aan de Hew- York Herald wordt uit Val paraiso van den 29n gemeld, dat Santiago zich heeft overgegeven en de congressisten volkomen de overwinning hebben behaald. Uit Santiago wordt van 30 Augustus ge meld dat de congressisten Santiago zonder tegenstand te ontmoeten hebben ingenomen. In berichten, Zondag te Buenos-Ayres uit Chili ontvangen, wordt verzekerd, dat Bal maceda afstand heeft gedaan van het bestuur ten gunste van generaal Manuel Macedano. SCHIEDAM, 1 September 1891. Gisteren, op den elfden verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina, de eerste die door haar als Koningin gevierd werd, had onze stad een feestelijk aanzien. Van alle openbare en vele particuliere gebouwen, de torens, molens en in de havens liggende schepen wapperde de driekleur. Den ganschen dag bewogen zich tal van kinderen, getooid met de Oranje- en nationale kleuren, vroolijk en prettig gestemd, zingende door de straten. Op de gewone uren werd het carillon be speeld, dat de vaderlandsche liederen ten gehoore bracht. Des namiddags ten 1 ure werd in het exercitieveld inspectie gehouden over de dd. schutterij door den majoor- commandant, den heer G. Visser Bz., met den staf, ten aanschouwe van eene talrijke menigte. Na afloop daarvan trok de schut terij, alvorens te worden afgedankt, nog eenige straten door, wat er niet weinig toe bijdroeg de feestelijke stemming te verhoogen. Des avonds van haifacht tot negen uur werd door de stafmuziek der schutterij een concert in de Plantage gegeven met Bengaalsche verlichting, waardoor een ontelbare menigte op de been werd gebracht. Het wel gekozen programma werd zeer goed uitgevoerd en bracht een opgewekte stemming teweeg. Even voor het concert geëindigd was, ver anderde het weder, dat den ganschen dag gunstig was geweest, en begon het te regenen. Door den majoor-commandant en officieren der schutterij en die van het korps koninkl. scherpschutters werd gistermiddag aan H. M. de Koningin-Regentes het volgend telegram gezonden Aan Hare Majesteit Koningin-Weduwe Begentes van het Koninkrijk. Ter gelegenheid der verjaring van Necr- lands alom geliefde Koningin, richten Majoor- Cbmmandant en Officieren der Schutterij. Abonnememspriis, per kwartaal f 1.85. Initoa per post, door het geheele Rijk- 2.50. Afionderiijlte nommers- 0.10. BVKEAC: BOTBRITRA1T, E 2 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.1 Drikhaai. geplaatst wordt tegen tweemaat. betekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1