Donderdag 3 September A°. 1891. N°. 7834. P 0 hl TI E. rij f- en-ye ert g-ete Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Aan liet commissariaat zijn als op straat gevonden aangebracht: een wit doosje met een glazen broche en dito oorbellen, een vrouwenzak en een kinderzak, beide met verschillende voorwerpen, een boeze roen, een bril, een gouden oorbelletje met rood steentje, een gouden heerenrlng, een paar blauwe wollen kousen, een kin derschoentje, een biggenkool, een ijzeren ketting met een halsband, een drlnkens- bllk en een mandje met boterhammen, een gasfitterstang, een boor, eenexpe- dltlekruls Atjeh 18731874 en een rood kinderkousje met een sokje. 1) U 1 I 8 C H L A Ji I). De bijeenkomst der keizers van Duitscliland en Oostenrijk met den koning van Saksen is vastgesteld op 3 September. De vorsten komen dan samen te Horn in Stiermarken. Ook de rijkskanselier Yon Caprivi en de Oostenrijksebe minister van buitenlandsche zaken giaaf Kalnoky zullen daarbij tegen woordig zijn. De erfprinses van Hohenzollern is van twee zonen bevallen. Volgens berichten uit Tabora was dr. Sluhlmann, een der leiders van een gedeelte der Emin-expeditie, in Utumbi bij het Albert Edward Nyanza, waar hij een station wilde vestigen, in een ernstige botsing geweest met de inboorlingen. Daar deze laatsten in 't bezit van Duitsche uniformen en Mauser geweren zijn gezien, ligt het vermoeden voor de hand dat de Duitschers verliezen hebben geleden. Luitenant Langheid heeft dadelijk uit Lisiwa hulp gezonden. B I Cf 1 E. Onder de regeeringshesluiten, in het laatste Bulletin official de V JEtat du Congo afge kondigd, is er een waarbij de slavenhandel wordt strafbaar gesteld. De straffen waarmede bedreigd worden zij, die middellijk of onmid dellijk deelnemen aan de jacht of den handel van slaven, loopen van 100 frs. boete tot de doodstraf. Wat mag Tippo Tip daarvan wel zeggen? vraagt de Bé forme. Eene andere bijzonderheid omtrent den Congo-staat, ontleend aan het officieel rapport der administrateurs, hetwelk vóór eenigen tijd aan de Kamers is medegedeeldVan de ■205 zeeschepen, welke in 1890 de havens van Banana en Boma verlaten hebben, voer er geen enkel onder Belgische vlag. EEHELiO. Volgens geruchten, van Arabische zijde af komstig, is de opstand in Yemen volkomen gedempt. Ahmed Rastdi is te Sana terugge keerd met veertien kameelenbeladen met de afgehouwen hoofden van de aanvoerders der oproerlingen. De rust moet volkomen her steld en de stammen die aan den opstand deelnamen verstrooid zijn. OOSTENRIJK. Er wordt geen geloof gehecht aan het ge rucht omtrent het zenden van geweren en ammunitie uit Ragusa naar Albanië. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld, dat de vegee- ring liet verbod tot uitvoer van rogge eerst daags zal uitbreiden tot de Witte zee, daar eenige handelaars voornemens schijnen, ook ondanks de wetenschap dat die zee doorgaans van September tot Juni door het ijs is afge sloten, het verbod te Ontduiken door rogge over Archangel uit te voeren. ITALIË. De oudste zoon van Garibaldi, Menotti, heeft verklaard, dat hij zich niet naar Nice zal begeven om de onthulling van het stand beeld zijns vaders te dier plaatse hij te wonen. Hij volgt hierin den vasten regel, dien hij zich heeft gesteld bij de onthulling van al de stand beelden, die in Italië ter nagedachtenis zijns vaders zijn opgericht. Het is de bescheidenheid, die Menotti weer houdt hij die verheerlijking tegenwoordig te zijn. SPANJE. De correspondent der Daily Betas te Madrid zegtdat volgens een verklaring van den heer Sagasta Spanje niet tusschen beiden zou moeten komen indien er in Portugal een omwente ling uitbrak, zoolang Frankrijk of een andere mogendheid haar steun niet gegeven heeft aan de Portugeesche republikeinen, en dat zelfs in laatstgenoemd geval Spanje moet trachten zijn onzijdigheid te bewaren. Iri liet geval van een Europeesc'nen oorlog zou Spanje in- tussehen bezwaarlijk onzijdig kunnen blijven, daar beide oorlogvoerende partijen Spanjes hulp zouden trachten te winnen. Het schijnt dat de tegenwoordige regeering het eens is met deze denkbeelden van het hoofd der oppo sitie-partij. Een te Madrid ontvangen depêche maakt melding van een nieuw SpaanschMarok- kaansch incidentteweeggebracht door een geschil over liet leggen van een telegraaf kabel. Men vreest te Milaan voor een algemeene werkstaking der metaalwerkers. In de meeste metaalfab rieken waren de werklieden gisteren niet aan den arbeid gegaan. In het laatste nummer van de Culiura zet de afgevaardigde Bonghi, naar aanleiding der jongste discussiën over het volgende conclave, als zijne meening uiteen, dat de opvolger van Leo XIII te Rome zal gekozen worden, daar het hem niet gemakkelijk zou vallen, het Vaticaan te betrekken, indien hij elders gekozen werd. Ook zal men tot de hooge waardigheid wel weder een Italiaan verheffen, want geen gouvernement kan den wensch koesteren, den paus tot zijne onder danen te mogen rekenen. De heer Bonghi gelooft ook dat, zoolang de moeilijkheden met Italië niet uit den weg geruimd zijn, het pausdom zijn Italiaansch karakter, dat het het door alle eeuwen heen heeft behouden, niet mag verliezen. R U M E N I E. De koning zal zich naar Venetië begeven om te trachten zijne gemalin te bewegen jonkvrouwe Vacaresco uit haar gevolg te ver wijderen. Of de koning daarin slagen zal, valt te betwijfelen, te oordeelen althans naar het antwoord, dat de koningin hem zond opeen telegram, door hem aan haar over deze aan gelegenheid toegezonden. Dit luidde kort maar beslist: «Liever sterf ik". S E R Y I E. De Odjek logenstraft het bericht omtrent het samentrekken van 60,000 man aan de grens tot het houden van groote legeroefe- ningen tusschen Pirot en Nisch. Servië heeft aan de Porte, in antwoord op hare vriend schappelijke vertoogen, doen weten dat liet van de legeroefeningen aan de grens af/ag, mits Bulgarije hetzelfde deed. Ook over wegingen \an geldelijken aard hebben tot het afspringen der manoeuvres bijgedragen. AMERIKA. Blijkens een Reuter-telegram uit New-York ontving de World aldaar uit Yalparaiso nog het volgende nieuws De insurgenten hebben hunne overwinning grootendeels te danken aan de militaire talenten van kolonel Körner, een Duitsch officier, die in Balmaceda's dienst trad, doch later partij koos voor de Congressisten. De torpedo-boot Almirante Lynch deed na de overgave der stad nog eene zwakke poging tot verzet. Zij loste drie schoten, en streek toen hare vlag. Daarna gaven ook de forten zich over. Tegen den avond liep het gepeupel te hoop, om zijnen lang gekoesterden wrok aan den overwonnen dictator te koelen. Daar Balma- ceda echter reeds ontsnapt was, vergenoegde het grauw zich met het in brand steken der woningen van hem en eenigen zijner aan hangers. Alvorens te midden der algemeene verwarring de brandweer op de been was, hadden de vlammen groote verwoesting aan gericht. Een probaat middel tot herstel der rust bleek het neerschieten van een 200-tal oproermakers. Te Santiago hadden soortgelijke tooneelen plaats. De stad was opgevuld met allerlei slecht volk. Aan de New-York Herald werd gemeld dat Balmaceda nog tijdig uit Valparaiso naar Santiago was gevlucht. Toen hij aldaar den val der eerstgenoemde stad vernam, belegde hij zijnen laatsten krijgsraad, in welken uit gemaakt werd dat de toestand hopeloos en verdere tegenweer nutteloos was. Aan Del Canto werd hierop kennis gegeven, dat de stad Santiago te zijner beschikking was. Omtrent de verdere bewegingen van Bal maceda loopen de geruchten uiteen. Som migen beweren dat hij zicli naar G'oquimbo, anderen, dat hij zich op een zijner oorlogs schepen naar Buenos-Ayres of Montevideo heeft begeven. De toestand :n Chili wordt rustiger. De aanhangers van Balmaceda vallen over het algemeen de Congressisten bij. Baquedano is als tijdelijk president erkend. De schepen Imperial en Condelldie nog altijd in het bezitderBalmacedistenzijn, verlieten Coquimbo Zaterdag, koers naar het noorden zetlende de Congressistische schepen vervolgden hen. Verscheidene personen, beschuldigd het volk tot oproer aangezet te hebben, zijn gefusil leerd. Verscheidene der voornaamste ambte naren onder de Balmacedistische regeering zullen gefusilleerd worden. De Congressisten verzochten den Amerikaanschen en üuitschen admiraals de Balmacedistische ministers, die zich aan boord hunner schepen bevonden, uit te leveren: de admiraals weigerden dit, zoo er geen zekerheid werd gegeven dat hun een eerlijk '..viel proces werd toegestaan. De Franse!" e admiraal weigerde aan vluchte lingen een wijkplaats te verleenen. Volgens tijdingen uit Chili hebben de troe pen te Concepcion, Talcognone en in andere plaatsen zich aangesloten bij de congres partij. Alleen te Coquimbo kan men waar schijnlijk nog verzet verwachten. 3SUII) - AFRIKA. In de Süd-Afrikanische Zeitimg, eene te Kaapstad verschijnende Duitsche courant leest men het volgende: «WijDuitschers in de Transvaalsehe republiek, ondervinden met voldoening dat men ons openlijk als zelfstandige groep naast de andere partyende Engelsche en de Hollandsche, stelt. In zooverre als ons aan tal in aanmerking komt, mogen wij ook met recht hierop aanspraak maken. Dat wij echter niettemin niet als zelfstandig geheel kunnen optreden, dat wij niet met een be wust doel als partij kunnen handelen, is te verklaren door den ongeorganiseerden toe stand waarin wij verkeeren. Het Engelsche element gaat met energie te werk tegen liet Hollandsche en verlangt ten minste gelijkheid van rechten. Het Duitsche element verlangt niets, integendeel, geeft zoo mogelijk nog zijne nationaliteit ten gunste van ande ren op. Gedeeltelijk is dit onze fout vari ons op te lossen, ten deele echter ook gebrek aan vertrouwen in de toekomst. De Engel sche en Hollandsche nationaliteiten hebben in de meeste staten van Zuid-Afrika een doel, dat hen steeds tot nieuwen moed aanspoort. Kunnen wij wellicht hetzelfde k f 1.85. - 2.50. - 0.10. BUREAUS B ©TER STRAAT, E *7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1,10. Iedere gewone regel meer - <>.10 Drikmaai. geplaatst wordt tegen twekhaai. berekend. abonnementsprijs, per kwartaal Iranoo per post, door het geheele Rij Afzonderlijke nominers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1