Verkiezingen. Gemengde Berichten. na ontvangst van het proces-verbaai der stemopneming, aan burgemeesser en wethou ders kennis te geven van de aanneming hun ner benoeming, zoodat zij geacht werden die niet aan te nemen. Eene nieuwe verkiezing werd daarop uitgeschreven, waarvan de uitslag was dat de 3 liberalen werden gekozen met 37 stemmen, tegen 36 op de doleerenden uit gebracht. In zeer korten tijd zijn door de rijks-politie te Rotterdam 50 processen-verbaal opge maakt wegens het tappen van sterken drank in het klein, zonder de vereïschte vergunning van burgemeester en wethouders. De Rotterdamsehe politie verzoekt opspo ring en aanhouding van Mathijs van Delden, 25 jaar, looper van het kantoor der staats spoorwegen te Rotterdam. Hij heeft op 48 Aug. 11. voor zijn patroon ontvangen de som van f3944.38, welk geld hij niet verant woordde doch waarmede hij zich uit de voeten heeft gemaakt. Hij is vermoedelijk vergezeld van Joh. Hendrik van Delden, 40 jaar, geboren te Utrecht, die verdacht wordt van heling van een gedeelte van genoemde som. Bij ontdekking wordt onmiddellijk draadbericht verzocht. Ook wordt aanhouding gevraagd van Jacob van Boven, 33 jaar, koopman, laatst wonende te Driewegen, thans voortvluchtig, bjj vonnis der arrond.-rechtbank te Middelburg by ver stek veroordeeld tot 3 jaar gevangenis, ter zake van valschheid in geschrift. Te Rotterdam is naar de gevangenis overgebracht de procuratiehouder van de firma P. Koch Co.G. M. de K.verdacht van valschheid in geschriften ten nadeele dier firma. In de Amsterdammer wordt, naar aanlei ding van berichten over den toestand van een groot aantal Hollanders in Argentinië, die daar gebrek lijdengewezen op de mogelijkheid en de billijkheid, dat aan deze menschen de terugkeer naar het vaderland worde mogelijk gemaakt, door de onderne ming, die de emigratie het meest heeft be vorderd en daarmede groote sommen heeft verdiend, nl. de Ned.-Amerik. stoomvaart maatschappij. Mocht het beroep op deze maatschappij vergeefseh zijn, met of zonder regeeringshulp, dan opene men inschrijvingen om de misleide landgenooten naar hier terug te voeren, maar dan niet op de schepen van de N. A. S. M. De redactie van de Amsl. sluit zich hierbij aan en gevoelt zich gedrongen mede de vraag te stellen of de N. A. S. M. zich niet ver plicht moet achten, in dezen het initiatief te nemen om het schrikkelijk leed, dat zij over honderden heeft doen komen, te lenigen? Indien met de N. A. stoomv.-maatschappij, enkele Nederlanders van invloed zich ver- eenigden om een beroep te doen op de regeering en op de natie, dan zouden er zeer spoedig maatregelen kunnen genomen worden, om de arme tobbers uit hun afschu welijk lijden te verlossen. Reeds gingen andere regeeringen voor met voor hunne teleurgestelde landverhuizers in Argentinië de terugkomst mogelijk te maken. De Nederlandsche staat, de N. A. stoomv.- maatschappij en de Nederlandsche burgers beh oor en in dezen evenzeer hun plicht te doen. Namens de afdeeling Over-Betuwe der vereeniging »Volks-onderwijs" zullen in den a.s. winter volkslezingen worden gehouden, voor iedereen toegankelijk, om daardoor aan de ontwikkeling der arbeidersklasse be vorderlijk te zijn. Uit het jaarverslag van het «Leger des Ileils" in Nederland blijkt, dat op 1 Mei liet ge tal korpsen 50 bedroeg, met 481 officieren, 15 cadetten. Het getal soldaten is in 1890/91 met 1000 vermeerderd, terwijl'2069 personen zich weder bij de kerkgenootschappen voeg den, waartoe zij vroeger behoord hadden. Be Oorlogskreet heeft een oplage van 20,000 exemplaren per week. De waarde der eigen dommen van het sLeger" hier te lande wordt op f435000 geschat. Uit Haarlem wordt gemeld, dat als vermoe delijke dader van den diefstal van de ofierbus van de begraafplaats is aangehouden de lijkbezorger H. de Boer te Haarlem. De gemeenteraad van Rotterdam heeft be sloten om ter voorziening in de behoeften der gemeentekas, over te gaan tot de uitgifte van de derde serie ad f1,000.000 der 3l/s pCt. leening van 4891, en zulks naar gelang van de behoefte en, ondershands, doch tot den koers van minstens 99 pCt. Omtrent het ongeluk bij den Ellekomschen tol verneemt het jV. v. d. D. nader: Er waren twee rijtuigen. Het eerste, waarin de heeren A. H. M. Hagedoorn en C. W. Heijdeman, ambtenaren van het postkantoor te Zutfen, en mejuffrouw Chr. Demminck, uit Brummen, gezeten waren, werd verbrijzeld. Eerstge noemde en de dame werden onmiddellijk gedood. Den heer C. W. H. is Maandag in het diaconessenhuis te Arnhem het been af gezet. Het volgende rijtuig, waarin zich de heer C. v. d. S. uit Zutfen en mej. A. D. uit Brummen bevonden, bekwam geen letsel. Een man te Willenberg werd verdacht, een paard gestolen te hebben. De politie doorzocht zijn woning, maar zij vond het paard niet. Na verloop van een paar dagen werden huis, erf en stallen opnieuw doorzocht, maar tevergeefs. Men ging daarop naar de huiskamer om den gedaagde nogmaals te ondervragen. Hij bleef ontkennen, maar daar gingen op eens de gordijnen van een groot ledekant, dat daar stond, open en het lang gezochte paard vertoonde zich hinnekend aan zijn verbaasde bevrijders. De dief had het paard voorïoopig gestald in het ledekant, waar hij bed en planken had uitgenomen. De boerenzoon uit Haule, verdacht van een meisje te hebben doodgestoken, is wegens gebrek aan bewijs vrijgelaten. De landhoeve sLucasplaats", te Espelo welke in 4877 werd aangekocht voor f34.000, heeft thans, bij publieke veiling, slechts f49,646 opgebracht. Zij is ruirn 80 bunders groot. Bij eene vechtpartij, die Maandagnacht te Roermond plaats had, is de herbergier B. zoodanig verwond, dat men voor zijn leven vreest. De daders zijn bekend. Door de politie te Maastricht is aan de justitie te Aken uitgeleverd Bernard Berend, de boekhouderdie met een hem toever trouwden brief, bevattende 7043 Mark, zich had verwijderd. Hij had zelf in zijne uit levering bewilligd. De persoon, die onlangs te Helden (L.) op aanklacht van een ander aangehouden werd, als beschuldigd van oneerbare hande lingen, is door de rechtbank te Roermond op vrije voeten gesteld. De aanklager heeft nu bij notarieele akte verklaard, dat zijne klacht valseli was. Iemand die nauwgezet de weersgesteldheid gedurende dezen zomer heeft waargenomen, toont in de Haagsche Courant aan, hoe schier dag voor dag de weervoorspellingen van den majoor Waelput falikant zijn uitgekomen. Het zou in Mei warm zijn er zijn 6 warme dagen geweest en 5, waarop de thermometer 60' bereikte; de overige dagen stond hij lager. Juni zou droog en schoon zijn. Wij hadden 43 droge en 10 natte dagen. De eerste drie dagen was de temperatuur 73°, daarna kwam zij tot den 24n niet hooger dan 59°. Eerst dien dag steeg zij tot SS3. Juli zou wat regen en weinig warmte geven. an de eerste 24 dagen waren er 7 droog en 44 nat. Vier dagen hadden wij 74°, zes haalden 67° en de overige bleven daar beneden. Augustus zou in de eerste helft wat regen geven. Van den 4d tot den 45n hadden wij 3 droge en 42 natte dagen. De tweede helft zou warmte brengen die zeker verkeerd is bezorgd. Zal men nu nog beweren, dat Waelput het wel wist? Rotterdam. Tot wethouders zijn herbe noemd de heeren A. Milders en jhr. Van Citters, en benoemd, in de plaats van den heer C. E. Viruly (die na 19-jarige ambts vervulling hiervoor bedankt had), de heer F. B. 's Jacob. Delft. De voordracht voor gemeente architect is aldus samengesteld 4. T. E. van Erkel, hoofdopzichter bij de gemeentewerken te Rotterdam; 2. P. G. Lancel, idem te Leiden3. J. A. Loran, bouwkundige bij de gemeentewerken te Utrecht. 'g-Gravenliage. Het vertrek van het vorstelijk gezin Von Wied, dat op heden ochtend bepaald was, is wedeorn uitgesteld omdat de prins nog niet geheel hersteld was van zijne verkoudheid. 's-Graveuliage. De inkomsten en uitga ven dezer gemeente voor den dienst 4892 zyn beide geraamd op f 4,052,406.01, tegen f4,334,020.675 voor 4894 begroot. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Hoorn hield gisteren eene vergadering tot het stellen van voorloopige candidaten. Aanbevolen werden de heeren mr. M. W. F. Treub, jhr. C. van Citters, rnr. P. B. J, Ferf, mr. P. van Diggelen, mr. J. A. van Gilse, H. van der Hoeven, mr. W. baron van Goltstein, H. J. Calkoen, M. de Jong Kz.II. Sannes en mr. W. K. baron van Dedem. De laatste vier bedankten voor do candidatuur. De lieeren Treub en Ferf namen aan de vergadering deel. Over de overblijvende candidaten zal in de aldeelingen gestemd worden. Het stemmental daar uit gebracht beslist over den candidaat der ver eeniging. De kiesvereeniging «Grondwet" te Amster dam heeft zonder discussie tot candidaat voor de Tweede Kamer gesteld prof. mr. T. M. C. Asser. In de kiesvereeniging «Burgerplicht" wer den als voorloopige candidaten genoemd de heeren mr. T. M. C. Asser, W. H. K. Vrolik en mr. J. A. van Gilse. Nadat verscheidene leden over deze candidaten het woord hadden gevoerd, werd tot stemming overgegaan. De heer Vrolik verkreeg 88 stemmen, de lieer Asser 62 en de heer Van Gilse 6 stemmen, zoodat eerstgenoemde candidaat is gesteld. De machinist Caron en de plaatsvervangende stationschef van Yincennes Deguerrois zullen den 21n dezer terechtstaan wegens het noodlottige spoorwegongeluk te Saint Mandédat aai. hun plichtverzuim geweten wordt. De wet stelt daarop een gevangenisstraf van C maanden tot 10 jaar en een boete van 300 tot 3000 fr. Te Cantbrai, in Frank, .jk, ontspoorde Dinsdag een trein, waardoor 20 personen gekwetst werden. Nabij Aubreville had mede eene ontsporing plaats, waarbij de machinist en de stoker gedood werden. Zondagavond istaZurich weereen personentrein uit Genève op een rangeerenden trein geloopen, met het gevolg dat vier rijtuigen van dezen laatsten geheel verpletterd en een aantal reizigers meer of minder ei listig gewond werden. Tusschen Till City en Froy, in den Ameri- kaanschen staat Indiana, tuimelde Dinsdag weer een trein van een dijk, waardoor een aantal wa gens verpletterd werden of in brand geraakten en 4 reizigers gedood en 16 gewond worden. Op eenigen afstand van Hamilton Beach in Canada is een goederentrein in het kanaal gereden, daar men verzuimd had de brug te sluiten. Machinist en stoker vonden den dood bij deze ramp, terwijl de waggons door den val verbrijzeld werden. De eenmaal zoo beroemde tooneelspeelster mme. Agar is op het kerkhof Montparnasse te Parijs begraven. Mounet-Sully, Catulle Mendès, Armand Sylvestre, Léon Dierx bielden de slippen van het lijkkleed. De predikant Hirscb en na hem Mendès hielden redevoeringen uit naam van dich ters en schrijvers. Sylvestre droeg een aandoenlijk vers voor ter verheerlijking van haar, die zooveel duizenden aan hare lippen geboeid had en die wist te ontroeren en te schokken, zooals dit slechts aan den kunste naar bij Gods genade gegeven is. Na al het tobben met het lijk mocht ook deze plechtigheid niet zonder stoornis verloopen, want de lijkkist bleek te groot om in den kelder plaats te vinden, zoodat de eisenlijke teraardebestelling nog niet heeft kunnen geschieden. Vanwege de stad Ruhrort worden prijzen vaa 3000, 2000 en 1000 maik uitgeloofd op de in zending van ontwerpen voor een gedenkteeken ter eere van keizer Wilhelm I, onder voorwaarde dat het kunstweik tevens moet strekken ter eere van prins Bismarck. Voor de uitvoering zan liet vast te stellen plan is een bedrag van 100.000 mark bestemd. Naar het schijnt, makende lieden, die de tentoon stelling van Christus' opperkleed in den dom te I rier bezoeken, zich nogal schuldig aan heilig schennis, althans, de bisschop heeft in de kei k eene waarschuwing in het Latijn doen aanplakken, waarbij op straffe van ex-communicatie, verboden wordt zelfs het geringste deel van dat kleed te ontvreemden. Voor wie dia Latijnsche waarschu wing bestemd is wordt niet gemeld. e Tualis, aan de Tyroolsch-Italiaamche grens, is dezer dagen de bliksem geslagen in de katholieke ketk gedurende de mis. liet helle licht en het geraas wekten niet weinig schrik onder de daar vergaderden. De priester sprak echter van het altaar eemae gerustsiellende woorden. Toen de kalmte eenigszins was hersteld, bleek dat drie vrouwen door den bliksem gedood waren. Spinetta, oridei-directeur van het Spezzia- arsenaal, heelt een kanon van 77 mM uitge vonden, waarmede 50 schoten per minuut zijn te doen. Te Detroit is de luchtreiziger Logan van een hoogte van 6000 voet uit een ballon gevallen men vond zijn vreeselijk verminkt lijk. Een Russisch priester, de heer Fitomanoff, geeft een hartroerende beschrijving van don hongersnood in het gouvernement Kasan. «Op mijn weg door het dorp Naredey", zoo verhaalt hij, rzag ik in een half uur zestien" menschen worstelen met den dood en een oude vrouw zag ik sterven voor mijne oogen. De meesten van die arme menschen hadden in meer dan een week geen brood gezien. Met vaalbleeke gezichten en flauwe oogen zagen zij mij aan en sommigen misten zelfs de kracht, de hand op te heffen om brood te vragen. Hoe verder ik ging, hoe meer ellende ik zag. Velen van die bleeke, uitgeteerde schepsels staarden recht voor zich uit, in stille berusting. Anderen waren als krank zinnig; zij liepen wanhopig heen en weer en riepen met heilige gebaren: Brood, brood! Laat ons toch niet sterven De vrouwen, van wie velen hare kinderen van honger zagen stei ven, jammerden aanhoudend. «Alle eetwaien in het dorp waren sinds lang verbruikt en de inwoners hadden veertien dagen geen ander voedsel gehad dan een soort moes van lindebladeren. tin een enkele plaats zijn verleden week van 150 gezinnen 47 uitgestorven.".

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3