A0. 1891. Maandag 7 September N°. 7837. Eerste Blad. I f - n-v© r t i2 J a,ar<?ang. Verschijnt dagel ks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J." ODÉ. BUIIEAC: BOIKHITKAAI, E 2 7. Buitenlandsche Berichten. FB ANKKIJK. In de Figaro wordt, ter herdenking van de noodlottige eerste Septemberdagen van .4870, eene bladzijde uit Zola's Guerre, dat den cyclus der Rougon-Macquart-romans zal sluiten, overgenomen. Daarin worden de fouten niet verheeld en van de toekomst gezegd: Heden wenscht zeker niemand den oorlogzulk een wensch zou ontzettend zijn. "VVij hebben met onze dooden van Sedan de legende van onzen krijgslust begraven, die legende, welke den Franschen soldaat voorstelt als de wereld doortrekkende om ter wille van niets, van zijn genoegen, naburige koninkrijken te veroveren. Met de nieuwe wapens is de oorlog eene verschrikking, waar aap men zich slechts door den nood gedwongen -onderwerpt, als alle middelen ter wereld, om haar af te wenden, zijn uitgeput. Heden kan slechts een gedwongen noodzakelijkheid het eene volk tegen het andere ten strijde doen trekken. Maar de oorlog is onvermijdelijk. De teedere gemoederen die er van droomen den •oorlog te verbannen, die op congressen den wereldvrede decreteeren, jagen eene utopie na. Wanneer na eeuwen alle natiën tot éen eenig volk zullen zijn saamgesmolten, zal men deze «ouden eeuw misschien zien aanbreken. Maar zal liet ophoucen van den oorlog niet het -einde van de menschheid beduiden? De oorlog is het leven zelf. Niets in de natuur bestaat, niets wordt geboren, wast en vermeerdert anders dan door strijd. Eten en gegeten wor- -den, heet de oplossing, als er leven moet zijn. En het zijn slechts de oorlogzuchtige volkeren die gedijenals een volk ontwapend wordt, sterft het af. De oorlog is de school der mannelijkheid, der opoffering, van den moed, hij sterkt lijf en ziel, ontwikkelt de kameraadschap in gevaar, geeft gezondheid en kracht. Wjj wachten hem met bezorgdheid af, maar wij hebben niets meer te vreezen. De tijd heeft voor ons gearbeid, en men mag thans ook gelooven, dat de tijd tegen onze overwin naars heeft gearbeid. Er is geen stilstand, alles schrijdt voort van uur tot uur, verschuift, verandert. Wqdie zoo vast vertrouwden op ons legendarisch succes, nog op het oogenblik dat wij de bloedigste onheilen te gemoet ijlden, wij hebben het met smart ondervonden. Duitschlnnd, dat sinds 20 jaar zoo hoog staat, is op het toppunt van zijn macht; en is het niet reeds alsof een zwak gekraak wordt gehoord? De groote mannen der verovering zijn de een na den ander door den dood op geroepen slechts éen nog staat daar maar ziek door zijn ongenade. Hooger echter, aan -de spitsontwikkelt zich een duister erfelijk- dieidsdramade grootvader is gebalsemd in zijn roem, de zoon werd binnen enkele maan den door een vernielend keellijden wegge rukt de kleinzoon schijnt op den dag dat hij den keizerlijken mantel om de schouders hing, met de kroon den kanker te hebben geërfd. Welke stormwind, die eene dynastie wegvaagt, en welk eene ontgoocheling voor een volk, dat al zijn krachten heeft ingespan nen en nu nog slechts in verval kan geraken. Flourens, die tegenwoordig achter de scher men van de Agence Lihre zetelt, heeft door zijn vrienden doen rondstrooien, dat hij, toen hij nog minister van buitenlandsche zaken was, den eersten stoot heeft gegeven tot de verbroedering met Rusland, en dat hij een jaar geleden door de regeering naar Peters burg is gezonden, om de verhouding voor te bereiden, waarin de rijken thans tot elkander staan. D D l| S C U U S 1). De Germania maakt de opmerking dat er, tengevolge van een onjuist telegraphisch be richt, in de bladen eene verkeerde mededeeling is gekomen omtrent een besluit der aigemeene Duitsche katholiekenvergadering te Dantzig. Er is namelijk niet besloten »een interna tionaal congres hijeen te doen roepen" ter beraadslaging over middelen tot herstel der wereldlijke macht van den H. Stoel. Het blijkt nudat dit wel bedoeld was in een dei- ingediende voorstellen, maar dat dit is inge trokken ten gunste van een ander, welks in houd in hoofdzaak hierop nederkwamDe vergadering acht het herstel der territoriale souvereiniteit van den H. Stoel eene onweder- legbare noodzakelijkheid en is van oordeel dat elke door God ingestelde wereldlijke macht in haar eigen welbegrepen belang en in dat der geschokte maatschappelijke orde zal han delen met de daaromtrent gestelde rechts aanspraken van den H. Stoel te ondersteunen. Zij hoopt dat de wereldlijke positiezooals die den H. Stoel toekomt, steeds meer en meer moge worden erkendzq is overtuigd dat die positie tot behoud des vredes en ter bemiddeling in de onderling strijdige belangen der volken en maatschappelijke klassen dat gene zal tot stand brengen, wat wereldlijke macht niet vermag. Dit is het aangeno men voorstel. De gemeenteraad van Berlijn is in zijn zit ting van Donderdag overgegaan tot de orde van den dag, ten opzichte van het voorstel van den socialist Singer, om met de overheid te beraadslagen over de maatregelen, welke ge nomen dienden te worden, om den te Berlijn steeds toenemende» nood met kracht te be strijden. Van 9 tot 27 Augustus jl. is niet minder dan 6,200,000 pud (a 16 KG) rogge uit Polen in Pruisen ingevoerd. De Pruisische regeering heeft bevolen dat het brandhout uit de bosschen van staats- domeinen voortaan tegen lagen prijs aan minvermogenden verkocht zal worden. Het kathn|:' en-congres te Dantzig heeft eene motie aangenomen, waarin de wetge ving tot bescherming der arbeiders wordt goedgekeurd, alsmede een, waarin de wensch wordt uitgesproken dat de lagere scholen een streng confessioneel karakter hebben en dat het godsdienst-onderwijs in de moedertaal der kinderen gegeven worde. Het volgend congres zal te Mainz worden gehouden. Volgens de SchlcsiscJte Ztg. overtreft het aantal aanvragen om passage van Israëlieten in de verschillende Duitsche havens de be schikbare scheepsruimte verre, zoodat bevolen zou zijn, dat voorloopïg geen Israëlieten in Duitsehland mogen worden toegelaten. BVSIAO. De regeering zal nog 25 millioen roehei schatkistbiljetten uitgeven dat is 50 mil- lioen in tien dagen. Het geld zal voorname lijk strekken tot leniging van den nood door den mislukten oogst. Voorts nemen de ministers van binnenlandsclie zaken en justitie maatregelen tegen den woeker, welke steeds in tijden van nood de ellende der boeren nog veel grooter maakt. Er zijn b.v. in Onfa en Smolensk woekeraars die zaad lee- nen voor het recht op een aandeel in den oogst, dat gelijkstaat met een rente van 800 percent. Meer dan 200 Russische Joden-families keerden dezer dagen van Palestina naai Odessa terug, omdat hun ook daar een langer verblijf was verboden. Gedurende de laatste veertien dagen trokken 7000 Joden van Kielf, Berditcheff en Odessa, naar Engeland, Amerika en Australië. ITALIË. De dagbladen toonen zich eenigszins ge voelig over sommige correspondentiën uit Rome, gelijk er onlangs eene in de Parijsche Temps en nu pas weer in de Times is voor gekomen en waarin de financieele toestand van het land met donkere kleuren wordt geschilderd. Zij achten zulks ongerechtvaardigd, vooral op het oogenbiik, nu reeds zooveel gedaan is en nog steeds gedaan wordt om evenwicht te brengen tusschen de staats-inkomsten en uitgaven, ja men daarmede, gelijk we al eens gemeld hebben, reeds zoover gevorderd is, dat dit evenwicht waarschijnlijk nog met de loopende begrooting zal verkregen worden, terwijl voor de volgende zelfs een overschot wordt verwacht Bovendien zijn de vooruitzichten gunstig. De graanoogst van het jaar is goed en de wijnoogst belooft overvloedig te zijn. En wat het financieele betreft, melden de bladen, dat de metaalvoorraad bij de banken met 50 millioen is vermeerderd en dat de gelden voor de betaling der Januari-coupon reeds voorhanden zijn. De in de volgende Parle- ments-zitting in te dienen wet, waarbij de circulatie van het papier bij de banken zal worden geregeld en beperkt, en het voort durend dalen van het agio op het goud zullen, hoopt men, den toestand verder verbeteren, zoodat bij deze vooruitzichten het niet langer gerechtvaardigd mag worden geacht van den toestand een tafereel op te hangen, welks somberheid slechts voor het verleden past. Als Bianeheri's opvolger als president der Kamer wordt Crispi genoemd. Uit Massowali wordt gemeld, dat er bij Ambacorau schermutselingen hebben plaats gehad tusschen eene patrouille Baschi-Bozouks en een bende roovers, die met achterlating van hun buit en hunne dooden, over de grens gevlucht zijn. In de geheele kolonie heerscht overigens rust en de gezondheidstoestand is uitmuntend. SPANJE. Volgens een uit Tanger ontvangen depêche verzet zich de stam der Angeras, in de huurt van Tanger, tegen het stellen van telegraaf palen op zijn gebied, door de Spaansche werklieden. De Spaansche gezant te Marocco heeft bij den sultan een krachtig protest aangeteekend tegen de vijandelijke houding van dien stam, maar ofschoon de Angeras door den gouverneur der provincie Tetuan zijn aangemaand, de Spaansche werklieden toe te laten, weigeren zij dit te doen. Men hoopt intusschen dat deze zaak zal kunnen worden geschikt, zonder dat geweld behoeft te worden gebruikt. B L G A E IJ E, Uit Konstantinopel wordt bericht, dat de Turksche ambassadeur te Weenen, Zia Bey, daarheen ontboden iswaarschijnlijk om Said Pacha als minister van buitenlandsche zaken op te volgen. Said Pacha zou voor zitter van den staatsraad worden. Het keizerlijk besluit, waarhij de veranderingen in het ministerie bevolen worden, zegt, dat de wijziging plaats heeft uit noodzaak, zonder eenige andere overweging te vermelden. Er loopen evenwel geruchten, dat Kiamil Pacha verdacht werd van samenspanning tegen het leven van den sultanvandaar dan ook de vervanging van Ghazi Osman Pacha als minister van oorlog door Ziza Pacha, die het volle vertrouwen des sultans geniet. Het paleis van Yildiz Kiosk wordt, naar het heet, streng bewaakt en er zijn omvangrijke voorzorgsmaatregelen genomen. K M E N I E. De koning is naar Italië vertrokken, waar waarschijnlijk eene samenkomst met koning Humbert zal plaats hebben. T U R K IJ E. Tot de eerste regeeringsdaden van den nieuwen minister van oorlog, Osman Ghazi ABONNKMBNTSPRHS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiomlerlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. Advertentieprijs: van 110 gewon- r-g-m 1S-t inbegrip van eene Courantf l.lO. Iedere gewone regel meer- 11.10 Driemaai, geplaatst wordt tegen tweemaai, beieki-fil. O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1