Pascha, behoort de uitvaardiging van een dagorder, waarbij den ambtenaren van zijn ministerie bevolen wordt zich gedurende den hun voorgeschreven tijd op hunne bureaux te bevinden. Verder zal er op gelet worden, of het voed sel voor de militairen niet vervalscht en goed toebereid is, en of de noodige reinheid in de kazernen en hospitalen heerscht. Djeved Pacha, oud-gouverneur van Kreta en nieuwbenoemd grootvizier, is de Darda- nellen gepasseerd. AMERIKA. Aan de Nexv-York Herald wordt van Donderdag uit Callao gemelddat de oorlogs schepen Qondcll en de Imperial zich aan de Junta (het Congres) hebben onderworpen. Een telegram uit Valparaiso aan hetzelfde blad zegt, dat de Junta weigerde waarborgen te geven met betrekking tot de processen legen politieke vluchtelingen en dat zij daarom op Amerikaanrohe en Duitsche oorlogsschepen naar Peru zullen worden gebracht. Uit Valparaiso wordt gemeld dat het ge rucht omtrent den moord op den ex-dictator Balmaeeda zich nog niet bevestigd heeft en er alle reden bestaat om aan te nemen dat hij naar de Argentijrische republiek ontvlucht is. Een zijner aanhangers, de heer Verduga, die hem behulpzaam is geweest bij de ont vreemding van zilver uit de schatkist, is te Talca gearresteerd, juist toen hij op het punt stond naar Buenos-Ayres te ontsnappen, en naar Santiago overgebracht, waar hij wegens verduistering en hoogverraad zal terechtstaan. Het bestuur der Congrespartij heeft een be sluit uitgevaardigd, waarbij op straffe des doods verboden wordt, huisvesting te ver- leenen aan Balmaceda's voormalige ambte naren. Te Coronel zal vermoedelijk een ge vecht moeten worden geleverd om de opstan delingen tot rede te brengen. Generaal Baquedano heeft het voorloopig president schap nedergelegd. Zoodra het bestuur der Congrespartij het bewijs heeft geleverd dat een ernstig, zij het ook voorloopig, bewind is ingesteld, zullen de Vereenigde Staten dit erkennen. ltfniicnla.iid.sche Berichten. SCHIEDAM, 5 September 1801. Naar wij met genoegen vernemen, is de belangstelling in de feestviering van «Schie dams Mannenkoor Orpheus" ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan zoo groot, dat zij de verwachting overtreft en liet niet onbe langrijk getal der toegangskaarten weldra geheel zal zijn verkocht. Hare Majesteiten zullen Maandag de manoeuvre der beide divisies bij Heelsum bijwonen. Met den extra trein gaan zij naar Wolfheze en terug. De manoeuvre zal gewoon doorgaan en woidt op een afstand gadeslagen. Hare Majesteiten dejeuneeren op «Oranje Nas sau-oord" daarna heeft eene revue plaats op de Renk;ansche Heide, ea vervolgens kee- ren HH. MM. naar het Loo terng. H. M. de Koningin-Regentes is bescherm vrouw geworden van de 's-Graveuhaagsche Tuinbouw-vereeniging". De groothertog van Saksen-Weimar en zijn dochter de hertogiu van Mecklenburg zijn Donderdagmorgen van het Loo naar Duitsch- land vertrokken. Woensdag waren zij te 5 uur te Apeldoorn aangekomen en werden er aan het station door de beide Koninginnen ontvangen. De onder-commissie in zake de arbeids- enquête, die zitting hield in het lokaal Van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, heeft gisteren de getuigenverliooren geëindigd. Bij ue gisteren aan het departement van •waterstaat, handel en nijverheid gehouden aanbesteding van het herstellen en verbe teren van rijkstelegraaflijnen- tusschen Haar lem en Rotterdam was de minste inschrijver de heer K. Sneijders de Vogel, alhier, voor f 1795.00. Voor het herstellen en verbeteren van rrjkstelegraafiijnen in de afdeeling Rotterdam was ingeschreven door den heer K. Sneijders de Vogel voor f835,00; hiervoor was minste inschrijver de heer C. Tierolfï Cz. te Rozen- daal voor f834.99. Bij den aanvang van het nieuwe zitting jaar zijn de Kamers van den Hoogen Raad samengesteld als volgt: Burgerlijke Kamermr. Kist, president mrs. Kalff, Van Meerbeke, Telting, Feith, Van den Acker, jhr. De Jonge en Van Blom, raden; mr. Polis, procureur-generaal; mr. Patijn, advocaat-generaal; mr. Wijckerheld Bisdom, griffier; mr. Ermerins, substituut- griffier. Kamer ran Strafzaken: mr. Coninck Lief- sting, president; mrs. De Pinto, Clant van der Mijll, Eyssell, Hanlo, Van Bemmelen en De Ranitz, radenmrs. Van Maanen en Gre gory, advocaten-generaal; mr. baron Collot d'Escury, substituut-griffier. (W.v.h. B.) Ook te Davos-Platz werd de verjaardag van H. M. onze jeugdige Koningin feestelijk herdacht. Van het Kurhaus, de Nederland- sche vereeniginghet vice-consulaat en de huizen waar Nederlanders woonden, wapperde de nationale driekleuren de Kurkapel speelde 's morgens het volkslied en het Wilhelmus van Nassauen, waarbij de Hol landers zich in den Kurtuin vereenigd hadden, 's Avonds besloot een feestmaal den dag. De heer C. C. A. de Vliegh heeft zijne betrekking van directeur der Rotterdamsche liedertafel nedergelegd'en is daarop tot eere lid benoemd. Ia zijne plaats is tot directeur benoemd de heer Georg Rijken. Naar wij vernemen, worden door de inge zetenen van Vlaardingen bij de directie der Holiandsehe IJzeren-Spoorwegmaatschappij pogingen aangewend om in het belang der reizigers eenige wijzigingen in de dienst regeling te brengen en ook nog een trein later van Schiedam naar Vlaardingen te doen loopen, in aansluiting op den laatsten trein van RotterdamSchiedam. Na de opening van de spoorlijn Rotterdam Maassluis hebben de stoombooten de tarieven met 50 pCt. verlaagd. De reis van Rotterdam naar Maassluis, zijnde ly, uur varens, kost thans 15 cents. De rekening der Holl. maatschappij van landbouw over 1890 bedraagt in ontvangst f 46.472, in uitgaaf f 39.930, batig saldo f6542. Ue begrooting voor 1892 is geraamd op f32.730 in ontvangst en uitgaaf. Voor de a.s. tentoonstelling te Alkmaar schonk jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam nog een gouden medaille. De Holl. spoorweg-maatschappij heeft maat regelen genomen tot het aanleggen van een stoomtram van Joure door de gemeenten Doniawerstal, Sloten, Gaasterland en Heme- lumer Oidephaert en Noordwolde naar Htnde- loopen, in aansluiting aan het spoorweg station aldaar. Naar aanleiding van het bericht van de Standaarddat de poging der handelsreizi gers, om verbetering te krijgen in de nieuwe, voor hen zoo hoogst ongunstige regeling der abonnementstarieven bij de staatsspoorwegen, op weg is om tot eene goede oplossing te komen, zegt het 27. H,, dat demededeeling, die het omtrent den uitslag van het onderhoud met den heer Cluysenaer ontving, minder stellig wasde directeur-generaal zou de zaak nader overwegen. De Belgische regeering heeft een subsidie van 149.000 francs toegestaan ten behoeve van den aanleg van een stoomtram Glans- Maastricht. Op 1 Jan. jl. waren er in Zuid-Holland 4303 vergunningen (een op de 117 inwoners) en het vergunningsrecht in 1890 bracht in deze provincie f 208,942 op. Men gebruikte in 1889 daar gemiddeld 10.14 L. sterkeD drank per hoofd. De oud-strijders-collecte heeft te Dordrecht f238 opgebracht. De heer J. Boomgaard, rustend scheeps kapitein te Groningen, zal 21 September den leeftijd van 103 jaar bereikt hebben. De oude man is nog bijzonder kras en heeft geen ander ouderdomsgebrek dan hardhoo- righeid. Bij het onweder van Donderdagavond zijn te Chaa.ni drie woonhuizen door den bliksem getroflen eu alle tot den grond toe afge brand van de inboedels kon bijna niets gered worden. Ten gevolge van de hooge margarineprijzen (die nog twee gulden meer bedragen dan in 1885, het laatst bekende dure jaar) zouden twee kunstbotertabrieken hut», werkzaam heden hebben moeten staken, en wel naar men aan het Uil. meldt de Goudsche kunstboterfabriek en de eerste Delftsche kunst- boterfabriek. De laatsteeen maatschappij die nog slechts éen jaar bestaat, zou tevens liquideeren, terwijl de sluiting van eerstge noemde vermoedelijk slechts tijdelijk is. In een plattelandsgemeente nam deze week een nieuwgekozen raadslid voor het eerst zit ting. De burgemeester kondigde in den loop der vergadering aan: «Benoeming van een ambtenaar van den burgerl. stand". «Wat is er dat voor een vroeg het nieuwe raadslid aan een tegenover hem gezeten wethouder. «Dat is een die trouwt" was het bescheid. «Zoo?" hernam de ander: «dat noemen wij gewoonlijk een bruidegom." Oversclile. Het R.-k. kerkbestuur heeft een pand aangekocht, waarin tot voor eenige dagen een branderij gevestigd was. Het pand zal voor schoollokaal worden ingericht, ook zal er de jongensschool in worden over gebracht. Overschïe. Gisteren brachten 280 leer lingen der christelijke school onder leiding van het hoofd, den heer F. J. Dun, en het verdere personeel dier school een bezoek aan de Rotterdamsche diergaarde, waar zij werden onthaald op broodjes en melk. Zij werden vervoerd met eene daartoe afge huurde boot der reederij «De Schie", waar mede zij te elf uren vertrokken en te 4 uren onder het zingen van versjes terugkeerden. Sehiebroek. Bij den veehouder J. W, alhier zijn Woensdagnacht zijn koperen melk kannen en eene menigte kleedingstukken ontvreemd. Botterdam. De begrooting der inkomsten en uitgaven dezer gemeente sluit in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van f6,038,084.12yi. Botterdam. De heer mr. C. Cardinaal vierde gisteren zijn 25-jarig juhilé als hoofd commissaris' van politie alhier. Door de com missarissen, inspecteurs en onder-inspecteurs werdert' hefn fraaie geschenken aangeboden en vele autoriteiten kwamen den geachten jubilaris comp'iim'enteeren, 's-Gravenliage. In tegenwoordigheid van zeer vele belangstellenden, onder wien vele doctoren, had Woensdagnamiddag alhier de inwijding van de inrichting voor oogiijders plaats. Deze inrichting staat onder directie van den oogarts dr. Bouvin, als directeur, en van mejuffrouw M. A. Adriani, als directrice. Het gebouw is eenvoudig en practisch in gericht. Bij de Opening werd het woord gevoerd door den heer Snouck Hurgronje, door den directeur dr. Bouvin en door den Utrecht- schen hoogleeraar dr. Snellen, waarna de aanwezigen werden uifgenoodigd het gebouw te bezichtigen. Amsterdam. Door majoor French, van het «Leger des Heils" is Dinsdagavond de «toevlucht voor dakloozen" alhier geopend. Zij is zooveel mogelijk ingericht naar het model der in Engeland reeds gevestigde soort gelijke instellingen. De prijs voor nachtlogies, koffie en brood' is gezamenlijk op 20 cent gesteld, welke som de verpleegden in de werkplaats, die tegenover het gebouw op een pakhuiszolder is gevestigd, met het maken van bossen hout kunnen verdienen. Apeldoorn. De collecte alhier gehouden voor de behoeftige ridders van het Metalen Kruis en de Citadel-medaille heeft opgebracht de som van f180.29 Deventer, Ook hier ter stede heeft zich eene commissie gevormd ter ondersteu ning van de verdreven Russische Israëlieten. Zij bestaat uit de hoofden der kerkelijke gezindten. Voorzitter is de burgemeester, baron Van Heemstra. Aanstaanden Woens dag zal langs de buizen eene collecte worden gehouden. lïreda. Aanvankelijk werd door den Bredaschen gemeenteraad eene subsidie van f 100,000 toegestaan ten behoeve van het ont worpen scheepvaartkanaal van de Zuid- Willemsvaart naar de haven van Oosterhout, Daar nu echter, volgens het verslag van de commissie tot onderzoek in den gemeente raad aan Breda in de voorwaar den geen geregelde waterafvoer kan worden verzekerd, is de conclusie: de subsidie met 30 mille to verminderen en alzoo te brengen op f 70.000. Maastricht. Bij den gemeenteraad is ingekomen een brief van den heer E. de Beaumont, inhoudende de mededeeling, dat hij, om den eed niet in handen van den voor zitter af te leggen, zijn ontslag neemt als lid van den raad. De heer De B. was nl. in de Courtier, waarvan de burgemeester,» de heer Pijls, de eigenaar en leider is, aan gevallen en had, hoewel reeds voor 4 jaar gekozen, om bovenvermelde reden nog geen zitting genomen. Gemengde Berichten. Men is al in Buitschland op maatregelen be dacht om te gemoet te komen in den nood, door de- duurte van levensmiddelen veroorzaakt. Een aantal gemeentebesturen hebben o. a., met het oog op de duurte, de traktementen der onder wijzers buitengewone toelagen van 80 tot 300' matk toegestaan. De regeering is zeer geneigd, dergelijke maat regelen aan te moedigen. Woensdag jl. was de badplaats Trevone in- Comwales in rep en roer. Drie jongedames, zusters, waren in een afge legen streek gaan baden en bereikten op eenigen afstand van de kust een rots, waar zij een oogen- blik wiiden uitrusten. Intusschen kwam de vloed- opzetten. Te iaat bemerkten de zusters dat het' water reeds te hoog was gekomen en terugkeer onmogelijk was. Op haar angstig hulpgeschrei- verzamelden zich weldra een menigte menschen- aan het strand, die pogingen tot redding aan wendden. Tevergeefs beproefden eenige heeren- zwemmende de rots te bereikenzij werden door de branding teruggeworpen. Daarop trachtte men- met ladders en touwen den zusters te hulp te- komen, hetgeen evenmin gelukte. Door de woest» golven konden de arme meisjes zich slechts- met moeite staande houden. Een timmerman uit Trevone waagde een laatste poging en wieip zich met een touw tusschen de tanden in de bruisende zee. Op korten afstand van de rots ontglipte het touw hem echter,.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2