N°. 7837. Tweede Blad. A". 1891 Maandag 7 September. Feuilleton. ij f - e n -ve ©rtig-st© Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Binnenlandsche Berichten. UITGËVËB: J. ODÉ. BUREAU: BOTEBITItAAl, E 2 7. Abonnementsprijs per kwartaal jfrunco per postdoor bet geheele Rijk afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. met Advertentieprijs: van 110 gewone regel» inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaai. geplaatst wordt tegen tweemaai. beiekend. SCHIEDAM, 5 September 1891. In het Venl. Weekblad, zegt de heer Haff- mans volstrekt niet boos te zijn, omdat de liberalen hun erkentelijkheid voor den steun der katholieken in sommige districten niet eens hebben betoond door bij de samenstel ling van het Kabinet de katholieken niette vergeten. «Integendeel, wij zijn blij als de engelen, 't Is een van de voornaamste redenen, waar om ons de oplossing der crisis zoo goed be valt. Vooral in een liberaal ministerie mag in het belang der katholieken geen katholiek zitting hebben. De ondervinding heeft geleerd dat zulks allernoodlottigst is. Het ligt ook in den aard der zaak. Bedenk slechts. Met een katholiek in het Kabinet op te nemen, doet men allen katho lieken in den lande een genoegen. Dit ver beeldt men zich althans en pretendeert nu, Jat de katholieken zich met dit blijk van welwillendheid zullen tevredenstellen, 't Is eene manier om zich van de katholieken af te maken. Zouden dezen het hart hebben iets te vragen, men zou hun tegemoet voe ren «Gij zijt ook nooit voldaan. Een geloofs genoot in het Kabinet te hebben moest u genoeg zijn''. En die geloofsgenoot in het Kabinet is natuurlijk met zijn benoeming hoog vereerd en geen haar op zijn hoofd dat er om denkt, in den ministerraad de belangen der katho lieken voor te staan of op de vervulling hunner wenschen aan te dringeiv Hij is de devotie zelve voor zijn collega's en zegt op alles ja en amen. Het gevolg is, dat er nu verder geen notitie van ons wordt genomen. En bleef het nog hierbij Maar neen, dikwijls wordt die ka tholiek in het Kabinet te werk gesteld om maatregelen te nemen en wetten door te drijven, die voor de katholieken hoogst grie vend zijn. Klagen deze daarom, het heet: «Uw geloofsgenoot heeft het gedaan". Wij beweren niet, dat dit Kabinet iets voor de katholieken zal doen. Maar had het daar plan op, dan zou dit veel beter gaan nu er geen katholiek in zit, dan wanneer dit wel het geval was. De Roomschen kunnen bij geen mogelijkheid een Kabinet beheerschen waar zij buiten zijn. Dus wanneer dit Kabinet iets zou doen dat den katholieken aangenaam ware, het gewone verwijt ware niet te vreezen, dat men voor Roomschen invloed zwichtte. De daad ware alleen toe te schrijven aan de overtuiging der regee ring, dat recht en billijkheid zulks eischt. Zietdaar waarom het beter is, geen katho liek in het Kabinet te hebben. «Een natuur lijke voorspraak, die niet durft kikken, doet meer kwaad dan goed". Dit begrijpt een kind. En toch denkt de Standaard dat de «fractie Bahlmann" (zoo noemt dr. Kuyper de dissidenten) treurt, dat er geen katholiek in het nieuwe ministerie zit. Hoe onnoozel Men schrijft uit Utrecht aan de N. JR. Ct.: Dinsdag passeerde hier weder zooals in den laatsten tijd herhaaldelijk een transport Russische Joden. Door den Centraalspoor aan gebracht, hebben zij door welwillende mede werking van den staatsspoorweg hier thans een half uur oponthoud, welke tijd het comité alhier zich ten nutte maakte om den armen verstootenen in de derde klasse wachtkamer eenige versterking aan te bieden. Een droe ven indruk maakt de tocht van dien troep ongelukkigen langs het perron, en dan nog komen ze hier aan, terwijl zij in het noorden des lands reeds van het meest noodige zijn voorzien. Grijsaards, kinderen die nauwelijks loopen kunnen, vrouwen wier lompen ternau wernood bedekt worden door een kleeding- stuk dat wellicht eens in de schouwburgzaal te Groningen de aandacht trokzij sjouwen daar al te zamen voortsommigen nog lachen de anderen met de vertwijfeling op het gelaatallen het beeld der diepste ellende en armoede. En achter zich nan sleepen zij alles wat zij nog bezitten op deze aarde, in zakken, manden of gebarsten kisten, en werpen het alles te zamen op een hoop en laten het daar onbewaakt liggen met die berusting en dat vertrouwen, die alleen de wanhoop geven kanü Dan strompelen zij weer voort achter den heer De Beer aan, die als lid van het comité hun den weg wijst en liefderijk voor allen zorgt. In de wachtkamer staan aan lange rijen tafeltjes dikke boterhammen en fleschjes bier gereed, en waar de kleinen schreien van dorst, daar komen zelfs de dochters van den heer De Beer met bladen vol glazen melk aandragen om de armen te laven, In weinige oogenblikken is het brood verdwenen; men kan hun wel aanzien dat zij veel ontbering geleden hebben, en tochhet is nog noodig, dat de heer De Beer eene enkele oude vrouw die met begeerige blikken naar het brood staart, in liet oor roept: es ist coschcr! Dan eerst grijpt zij gretig toe en verslindt haar deel. Daarna staan zij haastig op en spoeden zich weer naar hunne bagage, die zij met weinig moeite uitzoeken, en gaan, dankbaar voor het genotene, de verdere reis naar liet onbekende land weer aanvangen. Hoe uitgeput en ellendig zij er ook uit zien, is liet toch een waarlijk fraai type van menschen, en vooral onder de vrouwen zijn er, die wanneer men hare lange en onge kamde hareri kon wegdenken, schoon ge noemd konden worden. Bij al de rampzaligheid, die zulk een transport te aanschouwen geeft, ontbreekt toch ook de alomtegenwoordige lnirnor weer niet. Hier ziet ge een ouden man met langen grijzen baard, wiens gekromde leden gehuld zijn in een chambercloack, waarin weleer een Groningscli professor op zijne studeerkamer zat. Eene blauwe slaapmuts dekt zijne grijze haren. Daar loopt een lange jonge man met intelligent uiterlijk, bloots hoofds, een licht blauw brilletje op den neus, gekleed in een ulster, die hem veel te kort is en waardoor zijne schouders kunnen heen- gluren. Ginds een klein meisje op zwarte kousen, die een vrij uitzicht aan haregroote teentjes verleenen, gekleed in een verschoten zijden japon, waarin wellicht eenmaal eene jongedame hare intrede ia de «wereld" deed en die deze kleine nu achternasleept als wilde zij het vuil der Oude ook nog medenemen naar de Nieuwe Wereld. Behoeft het gezegd dat de aankomst van zulk een transport steeds zeer vele belang stellenden trekt Daaronder is er eene kleine dame van middelbaren leeftijd, die door mid del van een perronkaartje zich toegang tot den trein verschaft en daar met hare porte- monnaie in de hand gereedstaat om aan elk een dubbeltje te geven. Zwijgend en met dankbaren blik namen zij allen de gift aan, en niet weinigen zijn er onder die Russische joden welken bij het afscheid de tranen der erkentelijkheid over de wangen vloeien. Te Boven-Hardinxveid is Maandag jl., ten id van oodüs Eene Schets naar het leven. Naar het Iloogduitsch door Gregor Samarow. 13. Hij greep weder hare hand en drukte er een hartelijken kus op. Zij trok haar terug en sprak kalm «Het is nu genoegvan nu af ben ik voor u nog slechts eene moeder, wier plicht bet is twee kinderen gelukkig te maken." vMaar," sprak hij, terwijl zijn voorhoofd be wolkt werd Hij hield op en ging eerst na eenige ougenblikken aarzelend voort >AVat zal mijnbeer Briiekner er van zeggen Ik keu hein ternauwernood. Zou bij genegen zijn zijne dochter af te staan ann een armen man, die geheel geruïneerd is? Want hij zal spoedig bemerken hoe mijne zaken staan. Hij zalo, het is ontzettend hard voor een vader, den naam, dien zijno dochter dragen zal, eerst voor schande te moeten vrijwaren." «Wees daarover niet bezorgd," zeide zij, «mijn man laat de zorg voor de toekomst mijner dochter aan mij over. En kan hij meer verlangon, dan dat zij eens den naam zal dragen van een der eerste geslachten des lands '1 Zorg het slechts met Bianca klaar te spelen, en als gij hem dan eerlijk en oprecht te gemoet treedt, dan zal bij hem de geldquaestie geenszins den doorslag geven. Hij is koel en hard somtijds, maar stoffelijke beweegredenen spelen bij hem niet de hoofdrol. Iltj heeft nog nooit over de toekomst van Bianca mot mij gesproken en dat overtuigt mij, dat hij met haar geene plannen heeft. Doch daar komt zijgij kent thans uwen plicht. Gij spraakt van acht dagen uitstel, welnu, na acht dagen moet uwe betrekking van dien aard zijn, dat gij hand aan hand den heer Brückner, die dan terugkomt, kunt te gemoet treden." Na nog een langen smartelijken blik op den jongen man, dien zij prijsgaf, wendde zij zich glimlachend tot hare dochter, die naar buiten kwam en blozend met neergeslagen oogen naderde. De graaf scheen plotseling als met handen omgekeerd. Hij trad op Bianca toe, die slechts weinig aan haar toilet veranderd had en ook zonder bijzonderen opschik lieftallig ge noeg was, en ving met baar een onverschillig gesprek aan, zooals een oud vriend des huizes dit doet. Toch sprak er uit zijne woorden iets geheel bijzonders de toon, de uitdrukking was anders dan gewoonlijk en zijne oogen blikten nu en dan zoo doordringend en onderzoekend in de hare, dat zij ze schaamachtig nedersloeg, ter wijl een vreemd gevoel haar hart doortintelde. Hoe weinig beteekenend des graven toespraak was, tocli kwam liet haar voor, dat hij heel wat "meer wilde zeggen en zij opgehouden had ii, zijne oogen een kind te zijn. 3o Hoofdstuk. Langzamerhand verschenen de gasten. Bianca moest hare vriendinnen begroeten ert zag zich spoedig omringd door jongelieden, die de dochter des huizes het hof kwamen maken. De graaf was vroolijker gestemd dan ooit. Voor alle dames had hij eene beleefdheid, voor alle heeren een geestigen kwinkslag ten beste; hij bewoog zich van de eene groep naar de andere en was als altijd liet middelpunt, waarom zich op zijne beurt het gezelschap bewoog. Toch scheen het Bianca toe dat hij van uit de ver schillende groepen en te midden van liet drukste gesprek altijd weder naar haar rondzag en zoo dikwijls zij gevoelde, dat zijne oogen op haar rustten, steeg haar bot bloed naar de wangen en wendde zij zich af, oru straks weder heime lijk naar hem uit te zien. Mevrouw Brückner nam op onberispelijke wijze do honneurs waarzij was alleen een weinig bleeker dan anders, en nu en dan, als zij naar den graaf en dan naar hare dochter omkeek, drukte zij onwillekeurig de hand op iiet hart. De thee werd opgedragen. De avond was gevallende lichten werden ontstoken en eerlang spoelden de wonderlijkste tir.ten en schoonste kleurenmengelingen tusschen hoi groen der hoornen en de sierplanten van liet terras. In de openstaande tuinkamer werden eenige

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5