Verkiezingen. Gemengde Berichten. Post en felegraphie. Koloniën. gevolge van eene aanvaring op de rivier, een vijftienjarige knaap overboord geslagen en verdronken. Zijn vader, die er bij tegen woordig was, kon hem niet redden, wijl hij niet kon zwemmen. Het hevige onweder van Donderdagavond heeft vooral in het oosten en het zuiden van ons land geweldig gewoed en op vele plaatsen groote schade aangericht. Uit Arnhem, Deventer, Nijmegen, 's-Her- togenbosch enz. schrijft men aan het JV. v. d. D. dat de regen bij stroomen nederviel, verscheidene laaggelegen straten onderliepen, het bliksemvuur bijna geen oogenblik van den hemel was, zoodat men op vele plaatsen in de meening kwam, dat in de nabijheid een hevige brand woedde. Een langdurige hagel bui, waarbij steenen als knikkers en duiven eieren nedervielen, heeft wederom groote schade aangerichtin de omstreken van Deventer wordt de schade op duizenden guldens begroot. Te Terwolde is de boerenplaats van mr. Arends in brand geraakt en vernield. Te Enschede ontstond brand bij den winkelier H., en te Berkelo werd de boerenwoning »de Klappe", bewoond door J. H. Schutten, door de vlammen verteerd, waarbij zoogoed als niets gered werd. In de weilanden stond gistermorgen op vele plaatsen het vee tot aan de knieën in het water. Door den hagelslag werden Donderdag avond somrnige hazen en honderden vogels te Deventer en omsireken gedood. Te lp vond men er onder een boom honderden, en onder een boom tegenover de steenfabriek j>De Vlietberg" bij Deventer, vond men er 445. Een onzer stadgenooten, schrijft de N. R. Ct., schreef in het jaar 1882 op de achter zijde van een bankbiljet van f25 het vol gende versje Adieu, mijn aardig bankje.' 'kKan steeds niet bij u zijn. Vertel op uwe reizen Aan bankjes groot en klein Dat zij in mijne woning Steeds'welkom zullen zijn, en zond het biljet zóo de wereld in. Dezer dagen nu kwam dat zelfde biljet weder in zijn bezit, nadat het dus 9 jaar had rond gezworven. Een nieuw spel, waarvan wij Hollanders vaak het slachtoffer zullen worden, is het Engelsche ilokspel". Het wordt gewoonlijk op reis in den spoortrein gespeeld. De mede spelers doen hun best om een gesprek zoo danig te voeren, dat een vreemaling aan leiding vindt zich ongevraagd in het gesprek te mengen. De starter", d. i. degene die akkoorden np den vleugel aangeslagen en ras gebaarden zich de jonge paren ten dans, terwijl de meer bejaarde dames en heeren zich op het terras nederzetten of tusschen de bloeroen- bedden op en neder wandelden. Graai Melsberg had Bianca den arm geboden en met haar een eersten dans geopend. Hoe vertrouwelijk boog hij zich tot haar over, hoe welbespraakt was hij, terwijl hij haar onder de beweging de meest vleiende woorden toe fluisterden. Niemand lette op hen. Men was die vertrouwelijkheid tusschen den huisvriend en de dochter des huizes gewoon en zells de meest scherpe en opmerkzame blikken bespeurden niets „ongewoons in zijne houding. Men wist bovendien dat de graaf te zeer met de moeder bevrind was om het meisje anders dan als kind te kunnen behandelen. Mevrouw Brückner alleen zag van uit een der diepe vensternissen, waar zij zich op een kussen had neergezet, bet jonge paar met belangstellende blikken na, overal, waar het ging of stond. Zij had heden niet willen dansen en een weinig hoofdpijn voorgewend. Daaraan schreven dan een vraag het eerst op het tapijt brengt, moet den vreemdeling suitiokken", en als het gelukt, dan betalen de medespelers den inzet aan den starter. Bijt de vreemdeling niet, dan betaalt de starter de medespelers. Allen moeten den starter steunen. Hij zegt b.v. op een oogenblik dat hij een pakje moet afgeven aan een station, dat men reeds voorbij gespoord is, en de anderen praten hierover met hem door, tot een of andere beleefde vreemdeling het gezelschap er opmerkzaam op maakt, dat men het bedoelde station reeds achter den rug heeft. Men kan elkander nog vragen naar den tijd, de verdere reisroute enz., maar meestal zal de starter winnen. De kiesvereeniging Nederland en Oranje" te Amsterdam heeft tot candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gesteld mr. Th. Heemskerk. De radicale kiesvereeniging .^Amsterdam" te Amsterdam heeft jhr. Tindal candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. Door dp centrale liberale kiesvereeniging in het hoofdkiesdistrict Hoorn is gisteren de heer P. B. 3. Ferf candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. De kiezersvereeniging »Grondwet" te Edam heeft tot candidaat voor de Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Hoorn gesteld den heer P. B. J. Ferf, lid van Gedep. Staten van Noord-Holland te Haarlem. Na het bedanken van den heer mr. M. Oldenhuis Gratama, heeft de liberale kies vereeniging te Westerbork tot candidaat voor de .Tweede Kamer gesteld den heer dr. P. H. Roessingh, predikant te Emmen. Volgens de Standaard zal te Emmen als anti-rev, candidaat worden gesteld de heer Havelaar, oud-minister van waterstaat. De vrijzinnige kiesvereeniging te Scher- merhorn heeft met groote meerderheid van stemmen zich mede vereenigd met de candi- datuur van den heer P. B. J. Ferf. Ook de liberale kiesvereeniging te Beemster heeft (met 27 van de 28 stemmen) den heer P. B. J. Ferf candidaat gesteld voor de Tweede Kamer. In verband met het bedanken van den heer Noordtzij als lid van de Tweede Kamer voor Kampen, kan men, naar aan de Zw. Ct. wordt geschreven, met zekerheid verwachten, dat van anti-revolutionnaire zijde candidaat gesteld zal worden óf jiir, mr. De Savornin Lobman óf baron Mackay. Als candidaat der liberalen wordt genoemd jhr. Van "VVeede van Dijkveld te Utrecht. ook de dames, die in hare nabijheid zaten, den diepen zucht toe, die nu en dan hare borst ont steeg. Zij spraken dan eenige woorden van deelneming, die door mevrouw Brückner een weinig kort werden beantwoord, omdat zij reeds weder den graaf en hare dochter in het oog had, die aan het einde der zaal tegenover haar stonden. Bij de eerste woorden, die graaf Melsberg haar onder den dans had toegefluisterd, had Bianca verwonderd, bijna verschrikt tot hem opgezien toen, bij het voortgezet gefluister, had zij de oogen naar den grond geslagen en hare wangen hevig voelen kleuren. En werd het ge sprek door de bewegingen van den dans afge broken, telkens had de graaf het weder opgevat en telkens nam de verlegenheid van het jonge meisje toe. Maar het moet eene aangename, zoete verlegenheid geweest zijn, want een vroo- lijke glimlach speelden om hare mond. En wanneer zij in haie verstrooidheid de regels van den dans vergat en door een der heeren onder een schertsende opmerking naar hare plaats terug geleid werd, dan straalden hare oogen van De landraden in de oostelijke provinciën van Pruisen hebben eene bekendmaking uitgevaardigd van de volgende strekkingHet heeft herhaaldelijk de aandacht getrokken, dat verkoopers van sterken drank in bet klein, herbergiers, restauratiehouders enz. sterken drank op krediet leveren, waardoor menscben uit de lagere standen, inzonderheid werklieden, verleid worden tot drankgebruik en daardoor tot uitgaven die hunne middelen te boven gaan,'ai hetwelk een hoogst nadeeligen invloed beeft op zedelijkheid, huiselijk leven en maatschap pelijk bestaan. Mitsdien wordt gelast, dat tegen alle bovenbedoelde personen, wanneer zij sterken drank op krediet leveren, een eisch tot intrekking hunner vergunning moet worden ingesteld. De politie en gendarmerie hebben order om ten strengste daarop het oog te houden en bij elke over treding onmiddellijk aangifte te doen. In de badplaats Oeynhausen zat dezer dagen de heer Weinberg uit Berlijn, die wegens lamheid niet ioopen kon, in zijn rolstoel voor de deur van een der hotels, toen een bliksemstraal in zijn on- middeiijke nabijheid nedersloeg. Hevig verschrikt en bedacht op zelfbehoud wilde hij zijn stoel ver laten en het hotel binnengaan. De schrik en het vurig verlangen schenen het ongeloofelijke bewerkt te hebben, de heer W. was genezen en kon evengoed loopen als de andere badgasten, die zich niet weinig verheugden over deze verrassende genezing. In December dezes jaars zal te Londen eene geschiedkundige Victoria-tentoonstelling" wor den geopend, ailes omvattende, wat maar eenigszins betrekking heeft op de regeering van Engelands tegenwoordige koningin. De Zwitsersche ingenieur Imfeld is thans op den top van den Mont Blanc bezig met onder zoekingen voor het observatorium, dat men daar wi! bouwen. Eiffel acht dien bouw onmogelijk als de laag sneeuw en ijs er dikker is dan 12 meter. Daarom worden, onder leiding van Imfeld, die o. a.ook door een vermaarden gids, Payot, is vergezeld, op verschillende plaatsen boringen gedaan. Imfeld en de zijnen hebben daar op de barre hoogte heel wat te verduren, o. a. in een vrees lijken sneeuwstorm, toen zij zich geruime» tijd niet buiten hun hut konden wagen. Gelijk wij reeds vroeger met enkele woorden meedeeldenheeft de Russische regeering het plan opgevat den Transkaspischen spoorweg door een Transsiberischen te laten volgen. Deze laatste zal van de grootste strategische en commercieele beteekenis worden. Alleen de groote rijkdom van Siberië aan natuurproducten van allerlei aard, die door gebrek aan middelen van verkeer niet kunnen worden uitgevoerd zou den aanleg van een spoorlijn reeds recht vaardigen, doch bovendien komt nog daarbij de noodzakelijkheid om het verre Wladiwostock met een zoo vreemden gloed, dat het wel scheen, dat zij zich verheugde over da wanorde, die zij aangericht bad. De dans nam een einde. Graaf Melsberg bood Bianca den arm, ver klarende, dat het onverantwoordelijk was niet eens te gaan genieten van de prachtige natuur. Hij geleidde Bianca de trap van het terras af naar den tuin; de andere paren sloten zich bij hen aan tot eene geïmproviseerde wandeling tusschen de geurige bloembedden. Weldra werd de rij der eerst achter elkander voortschrijdende paren verbroken, enkele verdwenen achter de hier en ginds verspreide bosschages en niemand lette er op dat graaf Melsberg en Bianca even goed van de gelegenheid gebruik maakten als de anderen. Zij verdwenen m dezelfde donkere laan, waarlangs Koenraad Walther dien avond naar de fabriek teruggekeerd was. Langen tijd hield het zoo verdeelde gezel schap zich in den tuin op. Daar klonk eindelijk het schelle geluid eener huisbel, dat, zooals al de gasten wisten, het gezelschap weder samen riep tot het souper. Europeesch Rusland rechtstreeks te verbinden ei» het uitzicht, dat de Chineescbe uitvoerhandel voor een groot deel den nieuwen weg zal volgen. Het ontbreken van verbindingswegen heeft tot hiertoe ook den directen handel van Rusland met China verhinderd. Langs den zeeweg voert het Hemel- sche Rijk tegenwoordig aan manufacturen, steen kolen, meel, suiker en andere Europeesche pro ducten voor meer dan 350 miilioen francs in waarvan men de helft voor de Siberische spoor lijn hoopt te winnen. Bovenal rekent men erop, de ontvangsten der spoorwegmaatschappijen te verhoogen door het thee-transport. Volgens een globale raming zouder. de inkomsten 56 miilioen roebel per jaar kunnen bedragen en wel4 miilioen van het personenverkeer, 7.7 miilioen van den Siberischen handel, 47 miilioen van het transito-verkeer en 24 miilioen van den theehan del. Voor den laatsten is snel transport namelijk van de grootste waarde. Thans duurt de verzen ding van Londen naar Shanghai 44 dagen langs het Suez-kanaal en 34 dagen roet den Canada spoorweg, terwijl deze met de Transsiberische spoorlijn slechts 20 dagen zou nemen. Bovendien zijn de verzekerings-premies voor den landweg minder hoog. Door den ontworpen spoorweg zal Rusland dus eenmaal de bemiddelaar wor den tusschen Europa en het verste oosten. an de Engelsche kust, bij Folkestone, is dezer dagen een zeer groote zeeduivel gevangen in een vischnet. Het monster was ongeveer 4.40 meter lang en 62Va kilo zwaar. Het za^ er zeer demonisch uit met zijn grooten bek, voorzien van rijen kleine tanden, en de lange stekels op zijn kop. De christelijke zending, welke de Britsche- sEast Afriea Company" in haar uitgestrekt ge bied gaat vestigen, wordt uit eene mime beurs gesteund en uitgerust. De directeuren der maat schappij alleen schonken haar 10.000.pd. st. Ziji staat onder de leiding van dr. Stewart, eenen ouden metgezel van Livingstone, en van dr„ Mo/fat, den zoon van den bekenden Afrikaanschen zendeling. De commies der posterijen 3e kl. J. E. A- Post Uiterweer te 's-Gravenhage is benoemd tot direc teur van het postkantoor te Barneveld, met in gang van 1 Sept. j). Onlangs is te Willemstad op Curasao binnen gekomen de bark Curacao, varende onder Engel sche vlag, komende van New-York en bestemd voor Venezuela, met een lading hout aan boord, zooals het heette. Maar door een telegram wist men in Willemstad we! beter, dat er namelijk buskruit en dynamiet aan boord was in groote boeveelheid, en dat slechts voer een klein gedeelte was aangegeven. Een daartoe gemachtigd per soon, met een pontje uan boord komende en een' onderzoek instellendewaai bij de kapitein hem' quasi zeer behulpzaam was, vond niets dan een lading hout. Des avonds werd het onaerzoek ge- Achtereenvolgens keerden allen dan ook terug, ock de graaf met zijne gezellin. De graaf wees, zooals hij gewoon was, ieder zijne plaats en koos voor zich zelf eene plaats tusschen de meer bejaarde dames, terwijl Bianca nevens een ander officier tegenover hem ge zeten was. Bianca was stil en verstrooid en scheen ont roerd. Aan hare oogen te zien, zou men denken, dat zij geweend had. Maar door dit vochtig waas brak een straal van stil geluk en nu en dan be woog zich haar boezem en openden 2ich hare lippen, alsof een kreet van verrukking wou op stijgen uit het volle gemoed. Dan gaf zij een ge heel verkeerd antwoord op eene of andere tot haar gerichte vraag en zag zij den naast haar zittende zoo wonderlijk aan, alsof zij niet recht wist, waar zij zich bevond, waarop deze natuur lijk even verwonderd opkeek en het hoofdJ schudde. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6