l Woensdag 9 September N°. 7838. A0. 1891. ij f - n -veert g-ste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Bnitenlandsche Berichten. Biiineiilandschc Berichten. 1.85. - 2.50. 0.10. UITGEVER: J. ODÉ. BVBEAD: B 0~T EB8TBAAI, E 2 7. Advertentieprijs: ma i—10 gewone regels, met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. D O I I 8 C E I i K 9. De Berlijnsche correspondent der D. B. Ct. schrijft van 7 dezer Uit Engelsche bron wordt verzekerd dat Duitschland en Oostenrijk zich bereid ver klaard hebben, eene nota van Engeland aan Turkije in zake het Dardanellen-vraagstuk te ondersteunen. Van Russischen kant wordt daarentegen beweerd dat noch het Duitsche noch het Oostenrijksche Kabinet neiging ver toont om het initiatief te nemen tot het indienen van eene gemeenschappelijke nota met Engeland. Het zou eerder mogelijk ziju dat Italië, dat wegens zijne ligging aan de Middellandsche zee nauw bij de zaak betrok ken is, uit naam van het Drievoudig Verbond zich aan het hoofd stelde van een gemeen schappelijk diplomatiek optreden met Enge land. Het Duitsch-Oostenrijksch-Italiaansch han- delstraetaat is door de gemachtigden te Mun- chen bij eerste lezing goedgekeurd. De hoogbejaarde veldmaarschalk graaf Blu- menthal, die in 1870 chef was van den gene nden staf van den toenmaligen kroonprins, zal als inspecteur der 4de leger-inspectie, waartoe de beide Beiersche, het Wurtemberg- sche en twee Pruisische legerkorpsen behoo- ren, aftreden en worden opgevolgd door prins Leopold, zoon van den prins-regent van Beieren. De opheffing van het verbod tot invoer van Amerikaanseh varkensvleesch is door alle liberale bladen met vreugde vernomen, als een middel tot bestrijding van den nood en tot het verder afbreken der economische politiek van Von Bismarck. FBANEEIU. Officieele berichtenbij het ministerie van huitenlandsche zaken ontvangen, bevesti gen, dat bij de joDgste ongeregeldheden in China twee geestelijke zusters en eeu Bel gisch priester gedood zijn. ENHELA8 1I. De agenten der Congressisten te Londen hebben eene depêche ontvangen, meldende, dat de kruiser Hrrazurig zich heeft overge geven aan de vertegenwoordigers der Junta, bij zijne aankomst op de kust van Brazilië. OOSTENRIJK. De laatste manoeuvres liepen schitterend af. De twee keizers hielden toespraken tot de officieren, waarin zij aan de troepen denhoog- sten lof toezwaaiden en deden uitkomen welke krachtige banden de beide legers vereenigen. starmorgen begaven zich de beide keizers, de koning en de kroonprins van Saksen, alle aartshertogen en andere hooggeplaatste per sonen naar Allentsbergvan waar de keizer van Duitschland naar München vertrok, na oen zeer hartelijk afscheid te hebben geno men van den keizer van Oostenrijk. Uit Gópfritz wordt van gisteren gemeld: De Duitsche keizer en de koning van Saksen, van Schwartzenau gekomen om een bezoek aan den aartshertog Albrecht te brengen, bleven bij het déjeuner. De aartshertog bracht een dronk aan den Duitschen keizer en den koning van Saksen en aan het dappere Duit sche leger. Keizer "Wilhelm bedankte en drukte zijne erkentelijkheid uit aan den keizer van Oostenrijkdie hem wel bij zijne manoeuvres had willen uitnoodigenhij gevoelt een ware voldoening, zich te midden der dappere Oos tenrijksche soldatenzijne kameradente bevinden. Hij dronk op den keizer van Oos tenrijk. Deze dronken werden staande aangehoord en met geestdriftige toejuichingen der officie ren begroet. In den ochtend heeft keizer Frans Jozef den rijkskanselier Von Caprivi ontvangendie daarna met keizer Wilhelm confereerde, terwijl omgekeerd graaf Kalnoky met den Oostenrijkschen keizer confereerde^ na door keizer Wilhelm ontvangen te zijn. Het Brcmdenblatt loochent de juistheid van het bericht, volgens hetwelk besloten zou zijn in het volgende jaar tot de inlijving van Bosnië en de Herzegowina bij Oostenrijk over te gaan. Yolgens uit Weenen afkomstige verzeke ringen, zouden de jongste gedaclitenwisselin- gen van Caprivi met Kalnoky weldra belang rijke veranderingen in het corps diplomatique van beide mogendheden in het Oosten ten gevolge hebben, met het doel den politieken dienst aldaar te verbeteren. Uit Weenen wordt gemeld dat mej. Vaca- resco, die tijdens de ziekte der koningin van Rumenië niet van hare sponde was geweken, voor de aankomst des konings te Yenetie naar Milaan is vertrokken en zich eenigen tijd in een klooster zal terugtrekken. RUSLAND. De verleden jaar op bevel van den czaar ingestelde commissie tot regeling van de mobiliseering der bjj de reserve ingedeelde Kozakken, die bij het uitbreken van een grooten oorlog terstond zullen worden opge roepen, heeft hare taak ten einde gebracht. De czaar heeft haar zijne bijzondere tevreden heid betuigd. Den 18n Augustus hebben te Maskow, in den Kaukasus, zeer ernstige ongeregeldheden plaats gehad, daar de bevolking zich verzette tegen de afmaking van aan besmettelijke ziekten lijdend vee. Eene afdeeling Kozak ken, die te hulp was geroepen om de orde te herstellen, werd met scheldwoorden en een hagelbui van steenen ontvangen. De troep gaf daarop vuur, waardoor 17 personen gedood os zeer velen gewond werden. B U L G A R IJ E. De voorzitter van den raad van onderzoek in zake den moord van minister Beutscheff heeft Zondag 30 Augustus, na den dienst, eene nauwkeurige huiszoeking doen plaats hebben bij den bisschop Methodius, die vóór de benoeming van den metropolitaan, de functiën van Exarch heeft vervuld. Alle papieren, ook de particuliere correspondentie, werden in beslag genomen. Hierover heerscht onder de orthodoxe bevolking groote agitatie. T U R K IJ E. Aymet Pacha is tot gouverneur van Kreta benoemd. S E R V I E. Uit Belgrado wordt aan de Temps gemeld dat Tauchanovitcb, minister van koophandel, wegens geschil met zqne ambtgenooten ont slag genomen heeft. AMERIKA. De ontevredenheid der Chileensche Congres partij over de houding der Noordameri- kaansche regeering is nog toegenomen, nu admiraal Browne, met den Duitschen admiraal, heeft geweigerd Balmaceda's ministers en ambtenaren uit te leveren. De Congresmannen, die hen zekerlijk onmiddellijk gefusilleerd zouden hebben, wilden hunnen politieken tegenstanders geen gewoon proces toestaan en toen hebben de admiraals alle aanhangers van Balmaceda, die op hunne schepen een wijkplaats hadden gezocht, naar Peru ge bracht Natuurlijk zal de Congres-Junta wel haar invloed beproeven op de zwakke Peru- aansche regeering, teneinde van haar de uitlevering te verkrijgen. Zoodra de orde overal hersteld is, zal de Junta beginnen met het uitschrijven van ver kiezingen voor het Congres, want het schijn- Congres, hetwelk Balmaceda heeft laten kiezen, wordt natuuilijk terstond ontbonden. Het eerste werk van het nieuwe Congres zal wezen, een president der republiek te kiezen. Uit Santiago wordt gemeld, dat door de Congressisten eene voorloopige regeering is ingesteld. Circulaires zullen gericht worden aan de mogendheden, die bereid schijnende nieuwe regeering te erkennen. De New-York Herald verneemt uit San tiago, dat Peru en Brazilië de Junta hebben gelukgewenscht met hare overwinning en het herstel van den vrede. De Junta heeft de schatkistbiljetten, door Balmaceda uitgegeven, wettig verklaard, welke zullen worden be taald uit de stortingen, door zijne aanhangers bij de banken gedaan. De gezanten van Duitschland en Amerika hebben aan de Congressisten te kennen gegeven, dat zij slechts de niet-politieke uitgewekenen zullen uitleveren. De politieke uitgewekenen zullen in onzijdige landen worden aan wal gezet. Volgens de Neiv-York Herodd heeft de Amenkaansche gezant in Chili, de heer Egan, Zondag eene depêche van het staatsdepar- tement te Washington ontvangen, waarin hem gelast wordt de Junta als werkelijke regeering te erkennen. CHINA. Naar uit Shanghai aan de Temps gemeld wordt, zijn er ernstige onlusten uitgebroken te Foetchang. De missie-gebouwen en etablis sementen der vreemdelingen werden in brand gestoken, zendelingen en geestelijke zusters gewond. De Engelsche agent hjj de Chineesche douane werd mishandeld in eene der straten van Pekin. SCHIEDAM, 8 September 1891. Niet 8 zooals wij reeds hebben gemeld maar, naar wij nader vernemen, 11 stoom- booten met rogge uit Russische havens zullen alhier aankomen, waarvan reeds een zestal zq'n of worden gelost. Ook zalnaar ons werd medegedeelduit Rotterdam in pakhuizen alhier worden opgeslagen ongeveer 800 last graan. Toen de 12-jarige Wilheïmina Smit, wonende aan den Oostsingel alhier, zich Zon dag met hare vriendinnetjes in den tuin van het café «Concordia" te Rotterdam (oud- Delftshaven) met schommelen vermaakte, is zij, op 'toogenblik dat zij op den schommel zou stappen ineengezakt en heeft onmiddellijk den geest gegeven. Welk een ontsteltenis dit veroorzaakte bij de bezoekers van genoemd café, maar vooral bij de ouders, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden en de treurige tijding ontvingen van den plotse- lingen dood van hun kind, laat zich begrijpen. Het meisje was ten gevolge van een hartkwaal nog onder geneeskundige behan deling. De politie heeft opgespoord en aangehou den den jongen A. W., die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van duiven uit den tuin van de tijdelijk onbewoonde woning van den heer De Visser aan de Tuinlaan alhier. Hedenmorgen heeft de rechter-commis- saris voor strafzaken, mr. G. Polak Daniels, vergezeld van den waarnemenden griffier, mr. Van Houweninge, en 3 deskundigen, in zake het déraillement van de stoomtram op 26 Aug. jl., aan den Rotterdamschen dijk alhier, een gerechtelijk onderzoek ingesteld ter plaatse waar dat déraillement heeft plaats gehad, en aan het daarbij beschadigde ma teriaal, zich bevindende in de remise der Rotterdamsche tramweg-maatschappij aan den Binnenweg. Bij den kolfwedstrijd te Haarlem was gis ternamiddag te halfvier het hoogste aantal punten in den korps wedstrijd behaald door sKeer niet", te Haarlem, namelijk 116; en in den personeelen strijd door den heerG. J. Vincent alhier, nl. 54. COURANT. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afionderlijke nommers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1