A°. 1891 Vrijdag 11 September N°. 7840. F e uil L e t o n. Vijf-en Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. - v© ertigste Jaargang. 1.85. - 2.50. UITGEVER: J. ODÉ. o.io. FBISESIJl Nu Frankrijk zich door Ruslands vriend schap versterkt gevoelt, waarschuwt Jules Simon in zijn Petit Journal, waarmede hij eiken dag de Temps verrijkt, tegen eene oorlogszuchtige staatkunde. De czaar, schrijft hij, is niet onze bondgenoot. Hij heeft zich noch door woord, noch door schrift verbonden ons bij te staan in een oorlog. Toen men vroeger eiken dag verwachtte den oorlog tusschen Duitschland en Frankrijk opnieuw te zien uitbarsten, zeide hij: alk zal tegen ■dengene zijn die begint". Heeft men dit nu 200 spoedig vergeten? De czaar herhaalt eiken dag openlijk, dat hij den oorlog niet wil, en hij bepaalt er zich niet toe het te zeggen, liij bewijst het, want de gelegenheid om oorlog te maken heeft zich in de laatste tien jaar driemaal aangeboden. Hij is dus nog niet onze bondgenoot. Hij is meer dan dit, iets anders dan dit; hrj is onze vriend. Hij zal ons verdedigen, indien wq aangevallen wor den, en hij zal ons niet bijstaan, indien wij de aanvallers zijn. Men behoeft het hem niet te vragen, want hij heeft het gezegd. Er kan niet aan getwijfeld worden, want het is zijn tweeledig belang. "Waarschijnlijk zullen de Kamers den 13n October in buitengewone zitting worden bij eengeroepen. Naar beweerd wordt, heeft de regeering besloten de Europeesche mogendheden, welke bij de in den laatsten tijd in China voor gekomen ongeregeldheden betrokken zijn, uit tenoodigen, gezamenlijk China een ultimatum te stellen ten. opzichte der vijandelijkheden jegens de Europeanen. Frankrijk zou dan, naar men zegt, aan die betooging zoo noodig kracht bijzetten, door versterking zqner vloot in het Oosten. Aanstaanden Vrijdag zal in het Grand-Hótel een feestmaal gegeven worden ter eere van den verjaardag van den czaar. De minister van oorlog is Dinsdag, ver gezeld door den luitenant-kolonel Pamaro en de commandanten Delamotte en Montaudon, naar Troyes vertrokken, om de groote ma noeuvres hy te wonen. De heer De Freycinet werd bij zijn aankomst te Troyes met mili taire eerbewijzen ontvangen en door de be volking levendig toegejuicht. Verscheidene dagbladen worden vervolgd wegens het openbaarmaken van de gehei men der mobilisatie. Die dagbladen zullen deswege een manifest bekendmaken. De bemanning van het Russische jacht Toros, dat ter reede van Brest is aangekomen, is daar door de bevolking met.de in den laatsten tqd gebruikelijke uitingen van geest drift ontvangen. Vijftienhonderd mijnwerkers in den omtrek van Arras hebben het voornemen te kennen gegeven, tot werkstaking over te gaan, indien de maatschappij geen wijziging brengt in de verdeeling en den duur van den arbeid. Uit Grenoble komt het bericht, dat de werklieden in de zijdespinnerij van den heer Permezel, te Voiron, den arbeid hebben gestaakt. De Monde bevat thans den apostolischen brief van den paus, waarhij de H. Maagd tot patrones van den Belgischen Congo-Staat wordt verklaard. ENGELAND. De ondervinding heeft geleerd dat, na de afschaffing van het verplicht en de invoering van het kosteloos lager onderwijs hier te lande, de toevloed van leerlingen tot de lagere scholen aanmerkelijk is toegenomen. Tal van ouders blijven het vroegere schoolgeld betalen, dat dan door de onderwijzers, ten name der kinderen in de schoolspaarbank gelegd wordt. Het congres van vakvereenigingen te Newcastle on Tyne heeft, met 232 tegen 163 stemmen, besloten bij liet Parlement aan te dringen op invoering van den acbtuurs werkdag en op het doen van stappen bq andere regeeringen in het belang van gelijken maatregel. Uit Mombassa wordt gemeld, dat het stoom schip Kinia der Britsche Oostafrikaansche Compagnie te Baza, op 300 raqlen van de kust, is aangekomen. De sub-commissie uit het Canadasche par lement tot onderzoek der beschuldigingen, ingebracht tegen den minister van openbare werken Langevin en diens vriend, het parle mentslid Mac Greevy, heeft laatstgenoemde schuldig verklaard aan omkooping en zijne afzetting als parlementslid voorgesteld; ten aanzien, van den minister kon zij het niet eens worden, maar zeker zal hq nooit meer in eenig ministerie worden toegelaten. Eene andere sub-commissie heeft uitgemaakt, dat de gouverneur van den staat Manitoba val- sche rekeningen bij de schatkist heeft inge diend, wélke hem in staat stelden driemaal zooveel terug te ontvangen als was uitge geven. Zelfs heeft hg eene rekening inge leverd wegens reparatie van een regeerings- vaartuig, dat niet gerepareerd, maar met man en muis gezonken is. Daar ook de eerste minister van Quebec, de heer Mercier, per soonlijk in deze schandalen betrokken is, weigert het Fransch-Belgisch syndicaat, dat onlangs met hem heeft onderhandeld over eene leening van 20 millioen francs, verder daarop in te gaan. DUITSCHLAND. Bq de behandeling der staatsbegrooting voor het dienstjaar 1891/92 zal de Pruisische regeering voorstellen de bezoldiging der pro fessoren bij het hooger onderwijs gelijk te stellen met die der magistratuur. Alle gemeenten, welke eene lagere vak school bezitten, zullen gemachtigd worden ook voor die school het verplicht onderwijs in te voeren. Het comité voor de slooping der onder den naam van Schloszfreiheit alhier bekende buurt heeft het overschot der voor dat doel gehou den loterij, ten bedrage van 210,000 mark, ter beschikking gesteld van de keizerin, ten einde dat voor liefdadige doeleinden te be stemmen. Ingevolge dat verzoek heeft de keizerin 100,000 mark bestemd voor een tehuis voor arme gehuwde kraamvrouwen, 100,000 mark voor den bouw eener evan gelische kerk in een der arme wijken in het Oosten van Berlijn en 10,000 mark voor een orgel in de katholieke Sebastiaankerk aldaar. Volgens gerucht is Emin-pacha's reismak ker, dr. Stuhlmann, in een gevecht ten noor den van het Tanganyikameer gedood. Den 13n dezer vertrekt de keizer met zijne gemalin naar Erfurt, om daar den volgenden dag eene wapenschouwing te houden over het 4e legerkorps en den 15n de manoeuvres van dat korps bij te wonen. Den 16n keert de keizerin naar Potsdam terug, terwijl de keizer dien dag over Gotha naar Mühlhouse reist om ook daar aan de manoeuvres deel te nemen. RUSLAND. Uit Petersburg wordt gemeld dat de regee- Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduitsch door Gregor Samarow. 15. Nog esnmaal werd het gezelschap ten dans genood, nog eens werd eene wandeling door den lain gemaaktmaar graaf Halsberg voegde zich niet weder bij mejuffrouw Bianca, en deze bleef, gearmd met eene vriendin en door eenige heeren begeleid, in het verlichte gedeelte van den bloementuin, in gedachten verzonken, zonder veel deel te nemen aan het onderhoud harer geleiders. Eindelijk verwijderden de gasten zich. Graaf Halsberg bleef. En toen hij'ih het nu ontruimde salon met de dames des huizes alleen was,, nam hij Bianca's hand in de zijne, trad ■met haar op mevrouw Brückner toe en vroeg, hare moederlijke toestemming tot de verbintenis des harten, die hedenavond tusscben hen beiden gesloten was, Bianca stond van aandoening sidderend daar, was niet in staat een woord uit te brengen en sloeg eindelijk de armen om den hals harer moeder en verborg het gelaat aan hare borst. Hevrouw had goed gezien, toen zij in het hart barer dochter eene vonk van liefde jegens den graaf had meenen te bespeuren. Deze vonk was bij de eerste woorden- van den beminden man tot een heldere vlam aangewakkerd'en nu voegde zij fluisterend1 en nauw verstaanbaar haar ver zoek bij dat des graven. Hevrouw Brückner bleef zwijgen. Zij reikte den graaf de hand; die hand was koud als ijs. En over het hoofd harer dochter heen trof den jonkman een snelle, vluchtige blik; waarin een droevige aanklacht, een verwijt scheen te liggen, dat hij zich zoo< snel naait haren wil geschikt had. Zij maakte zich uit de omarming harer doch ter los en, zeide zacht, als vreesde zij, bare ontroering te verraden «Het is goed, mijn, kindik bad het reeds vooruitgezien ea ik verblijd er mij over, dat ik mij niet bedrogen beb. Uw geluk is mijn eenig streven. Houd de zaak geheim tot uw vader terug isdan zal ik bij hem uwe voorspraak zijn. Doch het wordt laatgraaf Melsberg zal willen vertrekken. Tot wederziens op morgen, vriend 1" Deze eenigszins koele behandeling van eene zaak, die zoo geheel Bianca's gemoed vervulde en die haar de toekomst in een wolk van licht gehuld deed te gemoet zien, wekte de verwonde ring van het meisje. Doch zij was te zeer gewoon aan dien toon, dan dat deze haar verontrust zou hebben. Met een bekoorlijken glimlach reikte zij den graaf de hand, en deze scheen het meisje in zijne armen te willen sluiten, doch hield zich terug, toen hij een blik op mevrouw Brückner wierp, en vergenoegde zich de hand van Bianca op vormelijke wijze aan zijne lippen te brengen. Ook die der moeder wilde hij met een woord van dank kussen, maar deze keerde zich snel om en zeide op kouden toon «Goeden nacht, graaf Melsberg 1 Tot morgen 1" De graaf ging met een stomme buiging heen. «Goeden nacht, mijn kind 1" vervolgde me vrouw Brückner. «Het zal u heden aan blijde droomen niet ontbreken. Mogen zij eens werke lijkheid worden." Dit zeggende; drukte zij een vluchtigen kus op Bianca'i voorhoofd. Het. meisje sloeg nog eens de armen om den hals harer moeder. Het gevoel overstelpte haar te zeer om zich te kunnen inhoudendoch ook nu weerde mevrouw Brückner haar af en sprak op koelen, vormelijken toon «Slaap wel, mijn kind Hoge het geluk, dat u heden vervult, u bijblijven I" «Het moest worden gebracht," zuchtte zij, terwijl zij de hand tegen haar kloppend hart drukte, nadat Bianca de deur' van het vertrek achter zich gesloten had, «het offer moest worden gebracht en het is zoo beter dan dat het noodlot zijn loop genomen liad. Doch het valt bard, bitter hard 1" Een tijdlang stond zij, in gedachten verdiept. Steeds donkerder, werd haar oog, steeds smar telijker de trek op haar gelaat. Wordt vervolgd.) abonnementsprijs, per kwartaal iraneo per post, door het geheel® Rijk Afzonderlijke noininers 9CBEAV: BOÏEIliTRA iT, E 3 7. Advertentieprijs: fan 110 gevrone regels met inbegrip van eens Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- o.to Driebaai. geplaatst wordt tegen twebmaai. berekend. COURANT.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1