Zaterdag 12 September. A°. 1891. N°. 7841 ij f - e n -v© ©rtig-ste .Jaargang1. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. W airs c h u w i u Buitculandsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. SCHOUW over de Wateringen en Helnslooten In het Oud- en Nleuw-West- Frankeland. c 1) UITSCHLAND. De Norddeutsche Allg. Zeitung bevat een mededeeling uit München omtrent de parade, ■welke aldaar Dinsdag in tegenwoordigheid des keizers door de Beiersche legerkorpsen is gehouden. Die troepen, aldus wordt daarin gezegd, bezitten de eigenschappen, welke alleen duurzame krijgskundige gevolgen waar borgen. Slechts de vaste wil om eensgezind voor het gemeenschappelijk vaderland op te komen, is in staat een band te knoopen, als gebleken is tusschen den keizer en den prins-regent te bestaan. Een nieuw en krachtig bewijs is geleverd, dat Duitschlaud in het bewustzijn van zijne eigene kracht, kalm en met vertrouwen de toekomst kan te gemoet gaan. De Berlijnsche correspondent der if. B. Ct. schrijft van 10 dezer Door ooggetuigen wordt uit Schwarzenau gemeld: Toen na afloop der Oostenrijksche manoeuvres de beide keizers aan de gezamen lijke officieren hunne hooge voldoening had den te kennen gegeven, heeft keizer Wilhelm nog het woord genomen en gewezen op de slagvaardigheid van het Oostenrrjk-Hongaar- sche leger, waarin een waarborg ligt voor een gelukkig samenwerken tusschen beide legers, wanneer dit vereischt mocht worden. In denzelfden 2in werd ook door keizer Frans Jozef de wapenbroederschap geroemd. Deze toespraken werden alleen gehoord door dege nen, die dicht bij de keizers stonden. "Van daar dat tot nog toe geen openbaarheid er aan is gegeven. Op die scène was ook niemand voorbereid. Opmerkelijk is het dat de JUrmzzeitung, die anders zooveel op Oostenrijk heeft aan te merken, thans een breedvoerig artikel geeft van een militairen medewerker, die de Oostenrijksche manoeuvres heeft bijgewoond en met volle geestdrift over de Oostenrjjk- Hongaarsche armee spreekt. De geheele lei ding van bet oppercommando en de werk zaamheden van den generalen staf zegt hij moesten op iederen flinken soldaat een weldadigen invloed hebben; de bepalin gen werden overal schitterend ten uitvoer gebracht, en bij alle charges der leidende chefs, die overal geïmproviseerd handelden, heeft men kunnen zien dat zjj ten volle ver trouwd zijn met de eischen, die hun in het gevecht worden gesteld. Even gunstig oor deelt de schrijver over de troepen van alle wapenenhij noemt de Oostenrijk-Hongaar- sehe armee een vooruitstrevende jonge reus. De Nordd. Allg. Zeitung zegt, met betrek king tot de daling van den koers der pCts. Pruisische ConsolsVoor de vrees, dat in geval van oorlog het staatskrediet gevaar zou kunnen loopen, bestaat, bij het bezit van een degelijken minister van financiën en bij de vaderlandsliefde der bevolking, geen grond hoegenaamd. De 1Zöln. Zeitg. verzekert thans, dat de gezondheidstoestand van vorst Bismarck te wenschen overlaat. Dr. Schweninger heeft den ex-kanselier allen inspannenden arbeid verboden, en vermoedelijk zal de groote staatsman geen bezit nemen van zijn zetel in den Rijksdag. Hoezeer de burgerklasse te lijden heeft van de hooge graanprijzen, kan o. a. blijken uit de mededeeling der Saksische regeering, dat in de eerste zes maanden dezes jaars in de spaarbanken 1,376,680 mark minder is inge legd en 3,934,386 mark meer uitbetaald dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De Germania valt de Moniteur de Rome heftig aan en beschuldigt dit blad, de zaak van den paus te benadeelen, door zijn groote sympathie voor Frankrijk. B E L Cf I E. De sectie der sociale vraagstukken van het katholieke congres te Mechelen sprak den wensch uit, dat er een beurs voor den arbeid zou worden opgericht. Er had een langdurige discussie plaats over de coöperatieve vereenigingen. Ten slotte werd de wensch geuitdat de kooplieden en win keliers zich met de werklieden zouden ver staan. De sectie der letteren vroeg, dat de staat de verspreiding van gemeene boeken en bla den zou verhinderen. In de tweede sectie van het congres, ge presideerd door den heer Woeste, is gisteren in beginsel aangenomen de vorming van een bond van anti-revolutioniiaire katholieken. Deze bond zal zich ten doel stellenhet bestrijden der socialistische dwalingenmaat schappelijke hervormingen op christelijken grondslag; verdediging van de rechten der werkmansklassen in overeenstemming met de pauselijke encycliek sRerum novarum"; het aanwenden van pogingen om de werklieden heter te doen beschermen door de wet. Op het congres lieten zich in de algemeene vergadering o. a. hooren de rector der katho lieke hoogeschool te Paiijsd'Hulst, die wenschte dat overal katholieke universiteiten zouden worden gesticht, en het Nederlandsche Kamerlid Schaepman, die het vraagstuk der gilden en hare wederinvoering in de moderne maatschappij behandelde, heftig uitvoer tegen de Fransche revolutie en zich er over ver heugde, dat de paus tde leiding der sociale beweging in handen had genomen". F K A N K B IJ K. De regeering heeft besloten de Kamer te verzoeken de begrooting aan te nemen, zooals zij thans is ontworpen. Zij zal er op aandrin gen dat de nieuwe hervormingen, zooals de drankwet en de wijzigingen ten opzichte van de gerechtskosten, van de begrooting geschei den gehouden worden, opdat de aanneming der financie-wet geen vertraging ondervinde. Jules Grévy, de vorige president der repu bliek, die Dinsdag, na een ziekbed van slechts enkele dagen, aan een hartkwaal overleed, was den 15n Augustus 1807 te Mont-sous- Vaudry (Jura) geboren. Na zich te Farijs als rechtsgeleerde te hebben gevestigd, verwierf hij zich weldra een grooten naam als advo caat en als voorstander der republikeinsche beginselen. In 1848 werd hij door de voor- loopige regeering der republiek tot commis saris voor het departement der Jura benoemd, en weldra door de kiezers van dit departe- ment gekozen als lid der constitueerende vegadering, waar hij zich als een der scherp zinnigste redenaars deed kennen. Opmerke lijk is het, dat de latere president der repu bliek bij het ontwerpen der grondwet van '48 een amendement voorstelde (dat echter verworpen werd) strekkende tot afschaffing van het presidentschap der republiek. De heer Grévy bestreed de regeering van Louis- Napoleon, de expeditie naar Rome en de royalistische partijgroepen. Na den coup d'etat wjjdde hij zich geheel aan zijn beroep als rechtsgeleerde, totdat hij in 1868 door de democratische oppositie weder voor bet departement Jura naar de Kamer werd afgevaardigd. Deze verkiezing was merkwaardig omdat de keizerlijke regeering, voor het eerst sedert 1852, buiten Parijs een volkomen nederlaag leed. Grévy werd namelijk gekozen met 22000 stemmen van de 32000. Den 3n April 1870 verzette hij zich in de Kamer tegen het plebisciet, doch den 4n September, na den val van Napoleon III, wilde hij in de nieuwe regeering geen betrek king aanvaarden. Eerst in 1871 nam Grévy weder een mandaat aan als lid van de Kamer, waarvan hij het voorzitterschap waarnam tot 1873. Later leidde hij, met Thiers en Gambeits, de oppositie tegen de regcering, door maarschalk Mac Mahon uit de rechter zijde gevormd. Den 30n Januari 1879 werd hij, met 563 stemmen van de 662, in Mac Mahon's plaats tot president gekozen. Twee maal zag hjj zijn mandaat vernieuwd, en eerst den 2n December 1887 legde hij zijn betrekking neder, ten gevolge van het bekende schandaal waarin zijn schoonzoon Wilson de hoofdrol speelde. Als president vormde Grévy een groot contrast, zoowel met den opgewonden Gam- betta als met den werkzamen en alwetenden Thiers, maar hjj bezat hoedanigheden, waar door hij op zijn hoogen post uitnemende diensten bewees. Dat het incident-Schnaebele in 1887 geen aanleiding gaf tot internationale verwikkelingen zooals algemeen werd ge vreesd was grootendeels aan Grévy's rechtskennis, gematigdheid en voorzichtigheid te danken. Overigens behoeft het geen betoog dat Grévy, die in zijn karakter en levenswijs iets had van Louis-Philippe, het nooit heeft kunnen brengen tot de groote populariteit, welke ten deel is gevallen aan president Caraot, die zoo goed representeert, zoo veel geeft, en zoo uitnemend beantwoordt aan het ideaal van een Franschman. Op voorstel van twee liberale leden van den Staatsraad in het kanton Tessin, besloot de vergadering eene amnestie-aanvrage tot den Bondsraad te richten, ten bate der aan geklaagden, wegens stembiljet-vervalsching; nog zou gevraagd worden de behandeling der zaak te verdagen tot de eerste gewone ver gadering van den Bondsraad. RUSLAND. De Novosti meldt dat met de hulp van een Parijsch syndicaat, waarin ook de pers is ver tegenwoordigd, een maatschappij op aandeelen is gevormd tot stichting van een middelbare schoolwaarin in het Franseh zal worden onderwezen. Een commissie tot het voeren van onderhandelingen is reeds benoemd. ITALIË. Vermoedelijk zal de paus, bij de ontvangst der Fransche pelgrims, die onder geleide van kardinaal Langemeux in het Vaticaan zullen worden toegelaten, een redevoering uitspre ken, waarin verschillende punten der ency cliek over de sociale quaestie nader worden toegelicht. Daar de pelgrims voor de groote meerderheid tot den werkmansstand behooren, ligt het voor de hand dat Z. H. vooral zal spreken over de quaestie van den arbeidsduur en de Zondagsrust, waarin zjj ongetwijfeld T, 1 1.85. - 2.50. 0.10. BUREAU: BOTERITRAAT, E 9 9. Advertentieprijs: **n 110 gewon» regels met inbegrip van eene Coorant. f 1.10. Iedere gewone regel meer..0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen twkemaal berekend. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke noininers Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gezien art. 9 der Verordening op het reinigen en op de gevorderde breedte en diept houden tan de Wateringen en lleinslooten in het Oud- en Nieuw- Weït-Fi ankeland binnen genoemde Gemeente, van den 19den Mei 1888; Brengen ter kennis van de Eigenaars van Lande rijen, Huizen en Erven in genoemd Frankeland, dat op Maandag den 28sten September 1S91, des voormiddags ten Negen ureeene SCHOUW zal gedreven worden over bovenbedoelde Wateringen en Hemslooten. Wordende bij deze ieder, dien zulks mogt aangaan, gewaarschuwd om te zorgen, dat aan het voorge- ftchrevene bij de bovenaangehaalde Verordening als dan behoorlijk voldaan zij. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden afgekondigd waar liet behoort. Schiedam, den lln September 1891. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, v. LUIK, A.-S. ZWITSERLAND.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1