Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter de vereenigde vergadering. SCHIEDAM12 September 1891. Schiedams Mannenkoor iOrpheus" opent morgen de deuren van zjjn tempel ter vie ring van zijn 25-jarig bestaan. De zaal der Oflïcieren-Vereeniging heeft door hare fraaie versiering een recht feestelijk aanzien en doet hem die zich met deze taak heeft be last alle eer aan. Het laat zich aanzien dat de natuur zal medewerken om de feestelijke stemming te verhoogenmogen nu de inge zetenen daartoe ook bijdragen door het uit steken van de driekleur. Gisteravond ongeveer 6 uur is brand ont dekt, vermoedelijk door zelf-ontbranding van vuil, op het dak van de branderij van den heer C. J. Wouterlood aan de Warande alhier, die door het daar werkzaam zijnde personeel is gebluscht. Behalve de gisteren genoemde kanonneer- booten is hedenvoormiddag ook nog aange komen de rammonitor Cerberusom van zeemiliciens te verwisselen. Al deze rijks vaartuigen zijn hedenmiddag weder vertrokken. De gewone audiëntie van den minister van justitie zal op Dinsdag 15 dezer niet plaats hebben. In de algemeene vergadering van het hoofd bestuur en van afgevaardigden der districts- commissiën van het »Fonds tot aanmoediging van den gewapenden dienst in Nederland" is besloten, dat weder voor dit jaar een gratifi catie van tien gulden zal verleend worden aan de gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis en eene van vijftien gulden aan de gerechtigden tot het dragen der Cita del-medaille, voorzoover die oudstrijders be hoeftig en niet reeds in het fonds opgenomen zijn. Verder is besloten, dat deze gratificatie nu ook, doch voor de helft van het bedrag, zal worden toegekend aan diegenen van hen, die in gestichten zijn opgenomen, waar hun niets anders dan liet volstrekt noodige levensonder houd wordt verstrekt. De Ned. vereeniging van locaalspoor- en tramwegen heeft een bundel stukken uitge geven ter toelichting van het enquête-verslag op de openbare middelen van vervoer. Zij doet dit op grond van het afkeurend oordeel over de wijze waarop het personeel bij ver schillende ondernemingen zou worden be handeld. Dat ongunstig oordeel is, volgens haar, voornamelijk toe te schrijven aan het feit, dat de. staatscommissie bij het houden der verhooren en het stellen der vragen geen rekening heeft gehouden met de haar op haar verzoek vóór de enquête door de onder nemingen verstrekte gegevens, waardoor toch in vele gevallen het onware der afgelegde verklaringen zou zijn geblekenterwijl boven dien de enquête gehouden werd in de buiten gewone omstandigheden van den afgeloopen ■winter, welke tjjdelgke omstandigheden na tuurlijk op de antwoorden van invloed waren. In die feiten heeft de Ned. vereeniging voor locaalspoor- en tramwegen onbekend in hoeverre de bedoelde staatscommissie bij een eindverslag alsnog van de bovenvermelde gegevens gebruik zal maken aanleiding gevonden de inleiding, door jhr. Hora Sic- cama tot de Harkstede in hare vergadering van 25 April jl. over dit onderwerp uitge sproken te doen drukkenen daarbij te voegen als bijlagen eenige door verschillende ondernemingen verstrekte gegevens, waaruit de onjuistheid der verhooren voor de enquête commissie zou blijken. Het bericht, dat spoedig de instelling van een rijksbureau van statistiek is te wachten, dat in vele bladen een plaats heeft gevonden, is natuurlijk in dien zin te verstaan, dat een post daarvoor op de begrooting zal voorkomen. De inrichting is dus eerst in 't volgend jaar te wachten, en 't is in elk geval voorbarig thans reeds den persoon te noemen, die tot directeur zou worden aangewezen. De minister Lobman heeft de zaak voorbereid en zijn plan om advies aan het statistisch instituut te Amsterdam gezonden, dat daarop een tegen- plan heeft geformuleerd, hetwelk thans bij den minister Tak in overweging is. Het bericht dat de rijkswerkinrichtingen (bed elaarsgestichten) tegenwoordig zóo bevolkt zijn, dat in den laatsten tijd van geen opzen ding sprake kan wezen, is, wat Veenhuizen betreft, onjuist. De nieuwveroordeelden komen nog geregeld-aan, o. a. in de vorige week 53 man. Ook is er daar volstrekt nog geen gebrek aan plaatsruimte. Integendeel is de sterkte op 1 Sept. jl. veel lager dan op I Sept. 1890; op laatstgemeld tijdstip waren er 2705, nü slechts 2455 man. De heer F. Favier, een Franschman, die elf jaar tabaksplanter is geweest op Java en Sumatra en thans te Saigon vertoeft, heeft een artikel geschreven in Ze Progrès de Saigon, dd. 18 Juli, waarin hij, naar aanlei ding van de bewering der Amoy Timesdat de Hollanders in China de Engelschen op handelsgebied op zijde streven, grooten lof toezwaait aan de wjjze, waarop Nederlandsch Indië wordt bestuurd. Volgens hem wordt de Europeaan van eiken rang hier geëerbiedigd en geëerd, omdat de regeering wel streng tegenover de inlander is, maar tevens strikt rechtvaardig en eerlijk. Hij hoopt, dat men dit van de Fransche koloniën spoedig ook zal kunnen zeggen. Wegens onderlinge verdeeldheid tusschen de leden der Itotterdamsche afdeeling van den sociaal-democratischen bond zijn de ver gaderingen in het lokaal Excelsior" aan den Binnenweg gestaakt. Een gedeelte der partij houdt nu vergadering in eene tapperij aan het Steiger. Te Londen is een bond opgericht ter be vordering van humanitaire beginselen. Deze bond is ontstaan uit de behoefte aan een vast beginsel van zedelijkheid, dat in overeenstemming is met wetenschap en wer kelijke beschaving. Dit beginsel luidt: Het is onzedelijk leed te berokkenen, direct of indirect, aan eenig levend wezen, indien niet zelfverdediging of absolute noodzakelijkheid daartoe dwingen. Dit beginsel wil de bond zien toegepast niet alleen daar waar wreedheden aan men- schen worden gepleegd in naam van vet, overheid of gewoonte, maar eveneens waar onrecht wordt gedaan aan dieren. De bond eischt daarom een geheele herzie ning van de strafwet, in welker naam zooveel onrecht en wreedheid geschiedt. Hij wil krachtig opkomen tegen elke po ging om oorlog te verwekken en protestee ren tegen de steeds stijgende uitgaven voor militaire doeleinden. Hij wil de gemeenschap herinneren aan haar eersten en hoogsten plicht, de zwakken en hulpbehoevenden op elk gebied te bescher men en bij te staan. Hij ontkent het recht va" bestaan van een maatschappij, welker inrichting het toelaat dat een groot gedeelte harer leden in een staat van voortdurende ontroering verkeert. Verder stelt de bond zich op het standpunt van het vegetarianismesteeds meer en meer wint de met ring veld dat vleeschvceding geheet onnoodig, ja zelfs nadtelig is en dat zjj onder meer aanleiding geeft tot de gru welijke martelingen waaraan ontelbare hoog georganiseerde dieren, dagelijks onderworpen worden bij de mesting, den handel, het ver voer en slachten van dieren, voor de consump tie bestemd. De bond bestrijdt alle noodelooze vivisectie, als in stijd met zijn beginselen en de wetenschap. Hq keurt al het lijden af, waaraan dieren worden blootgesteld tot louter persoonlijke genoegens, als bijjacht, visscherij, sport, mode, opschik of windsbejag; al deze zaken verlagen den standaard van zedelijkheid. De bond werkt samen met alle vereeni- gingen en personen die op éen of meer punten met hem ia gelijke richting werken. De bond strekt zijn werkkring uit tot alles wat ware menschelijkheid en beschaving kan bevorderen. Correspondent voor Nederland is de heer D. de Clercq te Haarlem. Het hoofdbestuur is gevestigd: 38 Glou cester Road, Regents Park, London N. W. Door den stationschef aan de halte Beurs te Rotterdam is bij de politie aangifte ge daan, dat gisternamiddag ten 5Va ure ter hoogte der guana-loodsen bij Fijenoord op een trein is geschoten, waardoor een ruit van een rijtuig der 2e klasse werd verbrijzeld. Een streng onderzoek wordt door de politie ingesteld. (JV. B. Ct) Te Rotterdam was Donderdagavond door eenige baldadige jongens aan de Schiekade O. Z. een touw gespannen over de geheele breedte van de straat. Het paard van een dogcart struikelde over c'H touw en een der twee personen, in het rijtuig gezeten, werd er uitgeslingerd en kwam onder het voertuig terecht, waardoor hij aan hoofd en handen werd verwond. Een der jongens, de 13-jarige A. v. D., werd gegrepen en aan een agent van politie overgeleverd. Met moeite werd deze deugniet overgebracht naar het politie-posthuis aan de Galerij, daar ook nu weder een dom publiek zich tegen de arrestatie verzette. Werd dezer dagen als eene zeldzaamheid gemeld, dat een 82-jarig man de afdeeling Delft vertegenwoordigde op den kolfwedstrijd te Haarlem, te Zevenhuizen kan men gere geld elke week een oud-strijder, drager van het Metalen Kruis, oud 88 jaar, zien kolven. Het is gebleken, dat Hare Hoogheid prinses Pignatelli, die eerstdaags in een ïcafé- chantant" in Den Haag optreedt, werkelijk recht heeft op dezen hoog-adellijken titel. Op het kruispunt over den Veenweg onder Stompwijk werd Woensdag door den trein van den Staatsspoorweg een 10-jarig meisje overreden en gedood. Nadat een trein met van de manoeuvres terugkeerende militairen was gepasseerd, wilde het kind de rails over steken, toen op hetzelfde oogenblik een van Den Haag komende sneltrein haar verpletterde. De 46-jarige jongeling A. Z., uit Haarlem, die eenige dagen te Harderwijk bij familie had gelogeerd, keerde per beurtschipper naar Amsterdam terug, maar is onderweg in de Zuiderzee overboord gevallen en jammerlijk verdronken. Men kan zich de droefheid der moeder, eene weduwe, voorstellen, die haar zoon verboden had de terugreis per spoor te doen, omdat dit niet vertrouwde. Een roemloos eindeAugust de Domme gaat Carré verlaten en zal op den hoek van den Binnen-Amstel en de Korte Amstelstraat te Amsterdam, vlak bjj den vasten circus Carré aldaar, een koffiehuis openen. Te Sneek is een diefstal op groote schaal gepleegd door een paar knechts van de firma R. Visser. Sedert een jaar of vijf moet daar elke week een 30 pond gebrande koffiebonen zijn gestolen, die voor eene som van hoogstens f2.50 aan den man werd gebracht. De per soon, die ze ontving, verkocht het gestolene weer voor f10 aan een paar winkeliers. Het onderzoek, dat nog wordt voortgezet, heeft tot volledige bekentenis geleid. Volgens mede- deeling van de politie moet er gedurende genoemde jaren voor eene som van f8000 ontvreemd zijn. Uit Utrecht meldt men aan deüV. B. Cl..- De opbrengst der perronkaarten aan het station van den staatsspoorweg blijft hier sedert de invoering vrijwel gelijk, Er zijn dagen waarop de ontvangst voor deze kaarten f 10, maar ook andere waarop die f 30 be draagt. Gemiddeld kan worden gerekend op eene opbrengst van f 20 per dag, waar mede zoo ongeveer gedekt zullen kunnen worden de kosten van beambten die aan de verschillende uitgangen van het station noodig zijn voor de controle. Te Chaam, bij Breda, hebben de rijks ambtenaren eene bende zoutsmokkelaars be trapt, die hunne vracht afwierpen en het hazenpad kozen. Slechts een van hen kon aangehouden worden. Het in beslag genomen zout bedroeg niet minder dan 762 KG. Maassluis. Hedenmorgen te elf uur heeft de officieele opening der waterleiding plaats gehad. Na afloop werd den genoodigden een lunch aangeboden. Haarlem. Toen onlangs door onzen raad werd besloten dat de drankgelegenheden eerst te 7 uren mochten worden geopend, verzocht het bestuur der hier bestaande afdeeling van den Volksbond aan den directeur der werk plaats van de Holi. IJzeren-Spoorwegmaat schappij vergunning om eiken morgen eene vrouw op het terrein der werkplaats toe te laten, die daar voor matigen prijs koffie zou verkoopen, daar vele werklieden door 's raads besluit (wat overigens de afdeeling uitnemend vindt) thans geen warm drinken kunnen krijgen alvorens aan het werk te gaan. De directeur was daar sterk voor, doch toen hij zich tot de directie te Amsterdam wendde, kreeg hij ten antwoord dat dit niet mocht worden toegestaan, zonder dat daarbij eene reden werd opgegeven. Het bestuur der af deeling vroeg toen zelf aan de directie om de vergunning, doch ook dit verzoek werd geweigerd, thans met de boodschap, dat de directie niet inzag dat aan zoo iets behoefte bestond en zij daaraan niet wenschte mede te werken. Het bestuur van den bond ver anderde daardoor niet van denkbeeld, en had gisteravond de leden bijeengeroepen om het plan te bespreken, eene proef te nemen met de oprichting van een volkskoffiehuis in de nabijheid der fabriek, waarin men zich voor stelde, behalve koffie, ook bier, melk en brood te verkoopen voor zeer geringen prijs. Het voorstel, daartoe door het bestuur ge daan, werd bij acclamatie aangenomen. Daar reeds bij voorbaat een huis was gehuurd, zaf de opening reeds over eenige weken plaats hebben. Alkmaar. Begunstigd door prachtig weer, werd Donderdagmiddag te twaalf uur de tentoonstelling der Holl. maatschappij van landbouw geopend. De heer H. F. Bultmann, voorzitter van genoemde maatschappij, heette in welgekozen woorden de genoodigden en leden welkom, dankte het gemeentebestuur en Alkmaar's ingezetenen, alsmede de inzen ders, en bracht hulde aan de nagedachtenis van den onvergetelijken voorzitter der maat schappij, den heer mr. D. "Visser van Hazers- woude. De burgemeester, de heer A. Maclaine Pont, uitte de beste wenschen voor het welslagen der tentoonstelling, welke hij hoopte dat strekken mocht tot meerderen bloei van den landbouw, tot sterker krachts inspanning van den landman. De voorzitter der afdeeling Alkmaar der maatschappij tevens voorzitter der feestcommissiede heer mr. A. P. de Lange, deed ten slotte

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2