Rinnenla-ndsclie Berichten. meerderheid zich daartegen verklaart bij geheime stemming. Dê Eerste Kamer van Nieuw-Zeeland heeft het door de Tweede Kamer aangenomen ont werp, waarbij aan vrouwen kiesrecht en ver kiesbaarheid worden toegekend, verworpen. De minister-president in Canada, sir John Thompson, heeft in de Kamer verklaard, dat het ontslag van sir Hector Langevin, minister van openbare werken, nu definitief is. Tegen den minister Chapleau zijn thans ook beschuldigingen van knoeierij ingebracht; hij zou zich zeker «commissieloon" hebben doen uitkeeren voor schadevergoedingen,welke hij namens de regeering toestond aan som mige ondernemers. Wat de door den directeur der staats drukkerij, Senecal, gepleegde knoeierijen aangaat, verneemt men nog, dat, wanneer de fabrikanten, wien hij leveranties had gegund, hem niet spoedig de overeengekomen percenten uitkeerden, hij hun placht te telegmpheeren«Ik heb honger". Dan wisten zij genoeg en zonden hem terstond het geld OOSTENRIJK. Uit Galgocz (in Hongarije) wordt van gis teren gemeld dat keizer Frans Jozef aan het diner ten hove, ter gelegenheid van het ver jaringsfeest van den czaar, den volgenden dronk heeft ingesteld«Op de gezondheid van mijn dierbaren vriend, den keizer van Rusland I" RUSLAND. Uit Petersburg wordt aan de Daily News bericht, dat het contract tot het aangaan eener leening van 500 millioeti fps. den 10 dezer geteekend is met den bankier Hoskier en het Crédit Lyonnais. Het legerbestuur is in den laalsten tijd ijverig bezig, liet tekort aan officieren van gezondheid aau te vullen. Voortdurend wor den burger-geneesheeren aangesteld, terwijl ook vroeger, zelfs om onteerende redenen, ontslagen officieren van gezondheid, weer worden aangenomen. Volgens Poolsche bladen is de samen trekking van Russische troepen te Warschau, waar niet minder dan 150,000 man zullen worden ingekwartierd, daardoor te verklaren, dat bij het bezoek van den czaar aan War schau, hem de gezamenlijke troepen uit Polen zullen worden voorgesteld. ITALIË. De minister van oorlog heeft aan koning Humbert een decreet voorgelegd, waarbij den prins van Napels de rarg van brigade-generaal wordt verleend. Het besluit zal in het staats blad verschijnen zoodra de prins van zijn reis in het Noorden is teruggekeerd. In den toestand van de koningin van Rumenië valt eenigo verbetering waar te nemen, wat echter niet wegneemt, dat de ziekte van langen duur zal zijn. nemer op straffe van gerechtelijke vervolging werd aangezegd binnen acht dagen aan zijne verplichtingen tegenover zij n voornaamsten schuld eiseher te voldoen. Het door hem verpanda eerewoord, nader in den wissel omschreven, diende ingelost, wenschte hij zich niet aan open lijke schande en onteering te zien blootgesteld. De brief was onderteekend «Selben, notaris en zaakwaarnemer". De graaf kende den heer Selben niet, doch een notaris behoorde in elk geval tot de be schaafde kringen. Als hij zich tot hem wendde, dan kon hij allicht op meer discretie staat maken, dan bij eene rechtstreeksche onderhandeling met den woekeraar. Hij zou dan zelfs Bianca's naam niet behoeven te noemer». Hij besloot lot den pijnlijken gang. Weldra had hij de op den brief aangeduide woning des ambtenaars bereiktmaar hij zag zich in zijne verwachting, dat de vermelding van zijnen naam voldoende zou zijn om dadelijk tot den notaris te worden toegelaten, teleurge steld. Hij moest tamelijk lang in het kantoor, blootgesteld aan de nieuwsgierige blikken der Twee hoogleeraren, uit Ziirich en uit Bonn naar "Venetië ontboden, maakten zich inzonr. derheid bezorgd over de zwakte der vorstin. S E R V 1 E. Ter gelegenheid van den verjaardag van den keizer van Rusland begroet de Odjek den czaar als den nationalen hervormer van Rusland en den weldoener en vriend van Servië. In eene te Krajugevacs gehouden bijeen komst van geestelijken is een nieuw regle ment vastgesteld, bepalende dat de geestelijk heid zich geheel buiten de staatkunde zal houden. T U R K IJ E. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat Tesofik-pacha benoemd is tot minister van openbare werken. Tegen den voormaligen grootvizier Kiamil- pacha zal streng gehandeld worden. De tegen hern ingebrachte beschuldigingen van samenzwering worden onderzocht door een commissie, bestaande uit Riza-pacha, Rachid- bey en den sheik Abdul Boeda. Een groot sensatieproces schijnt ophanden te zijn. AMERIKA. Volgens de New-York Herald is er op eene vergadering van afgevaardigden en senatoren te Valparaiso beslotenalgemeene verkiezin gen uit te schrijven op den *18n October a.s. Eene maand daarna zal de presidents-verkie- zing plaats hebben. Het voorloopige bestuur heeft officieel afgekondigd dat zijne tegenstan ders vrijheid hebben het land te verlaten. Op verzoek van den zaakwaarnemer der republiek Chili heeft de rechter te Southamp ton bij voorbaat beslag gelegd op eene hoe veelheid baar geld, door president Balmaceda met eene stoomboot naar Europa gezonden. Dit geld strekte tot waarborg voor schuld brieven der republiek. Het oorlogsschip Presidente Pinto is Dins dag op de buitenreede van Kopenhagen gean kerd en terstond door een Deensch oorlogs schip, de llekla, onder toezicht genomen, ten einde te beletten dat er manschappen of wapenen ontscheept werden. Woensdag zijn beide schepen te Elseneur voorbijgevaren. Het Amerikaansche admiraalsschip San Francisco heeft de Chileensche vlag met 21 kanonschoten gesalueerd, welke door de kust- batterijen beantwoord werden. De hoofden der Junta maken bekend, dat zij niet ge machtigd zijn, het door Balmaceda uitgegeven papieren geld te erkennen, maar dequaestie aan het oordeel van het hooggerechtshof zal worden onderworpeu. Bij de ji. Zondag in de republiek Hon duras gehouden presidentsverkiezing heeft de minister van oorlog, generaal Ponciano Selva, gezegevierd. CHINA. Aan de Standard wordt uit Shanghai van klerken, wachten. De heer Selben was gewoon zijne bezoekers geregeld op de beurt te ontvangen en zoo kwam het dat de ongeduldige graaf een uur in het dompige kantoor moest antichambieeren. Telkens kwam de verzoeking bij hem op om weer heen te gaan, doch ook telkens dwong hij zich ter wille van zijn doel de foltering tot het einde toe te doorstaan. Toen hij ten langen laatste in de kleine spreek kamer werd toegelaten, ontving de notaris hem vrij koel en zonder van zijne zitplaats op te staan. Met een wenk noodigde hij den graaf uit plaats te nemen. De heer Selben was een bejaard man met een gezicht zoo geel als de manuscripten, waarover hij dagelijks gebogen zat. De enkele grijze lokken, die bij van zijn haartooi had overgehouden, hin gen over slapen en voorhoofd en door zijn gouden bril met groote ronde glazen keek bij den graaf eenige oogenbükken doordringend aan. Alweder door een teeken gaf hij te kennen, dat hij gereed was den graaf aan te hooren, maar gingintus- schen voort met nog eenige geschriften, die voor hem uitgespreid lagen, to onderteekenen. den lOn gemeld, dat de Europeesche be woners van Ichang, uitgezonderd de consuls, naar Hankow gevlucht zijn. De kanonneer- booten kunnen genoemde stad niet naderen wegens den lagen waterstand. De bevelhebber van het Engelsche ramschip Archer heeft matrozen en mitrailleuses aan land doen zetten, teneinde eenen opstand te voorkomen. SCHIEDAM, 12 September 1891. De aan J. J. Bruns te Arnhem door het Hof te 's-Hertogenbosch opgelegde gevange nisstraf is door H. M. de Koningin-Regentes veranderd in een geldboete van f400. De rechtbank te Zutfen heeft het door eenige crediteuren gedaan verzoek, om den oud-notaris J. B. Dericks te verklaren in staat van kennelijk onvermogen, afgewezen, op grond dat daargelaten de vraag of hij zijne woonplaats heimelijk heeft verlaten hij dit toch in ieder geval niet heeft ge daan zonder orde op zijne zaken te hebben gesteld. Te Leeuwarden werd Donderdag de 56e algemeene vergadering gehouden van de «Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van den sterken drank". De vergadering werd gepresideerd door den heer E. J. "VV. Koch en bijgewoond door 34 stemgerechtigde leden. Nadat door den secretaris, den heer d'Engel- bronner, mededeeling was gedaan van het jaarverslag der vereeniging, werden tot leden van het hoofdbestuur gekozen de lieeren B. P. Huurman en P. van der Meuten. Door de vergadering werd aangenomen een voorstel van den penningmeester, om de schenking der Koninginnen, groot f 250, te bestemmen als eersten inleg van een IConing- innefonds. Achtereenvolgens werden de verschillende ingekomen voorstellen behandeld. De jaar lij ksehe contributie wordt vastgesteld op f0.50 of meer. In da vogelzalen van dea dierentuin te 's-Gravenhage bevinden zichophetoogenbiik een tapuit met een witten kop, in de om streken van Den Haag gevangen, en een Zuideuropeesche moerasschildpad, die op den Waaldorpsehen weg gevonden werd. Hoe lang die schildpad reeds op Nederlandschen bodem rondloopt en hoe hij daar gekomen is, zijn twee vragen, wasrcp geen antwoord kan gegeven worden. Verder is nog te zien een rozen-boktor, zoo genoemd, omdat het dier, wanneer het geplaagd wordt, een geur verspreidt, die, volgens sommigen, aan rozen doet denken. De heer B(lancke?), een bekende figuur ia de sportwereldwas Maandagmiddag j De graaf was door deze ontvangst, zoo weinig strookende met de onder lieden van zijnen stand gangbare vormen, niet weinig uit zijn humeur gebracht. Toch bleef hij de wellevendheid in acht nemen en xeide op innemenden toon, dat hij den notaris was komen spreken over de tegen hem ingestelde schuldvorderingdat onverwachts ingetreden gunstige omstandigheden hem aan spraak gaven op langer uitstel dan de bepaalde termijnen dat hij zoo noodig bereid was den heer Selben onder voorwaarde van geheim houding van deze omstandigheden op de hoogte te stellen. Nu eerst wendde zich de ambtenaar tot hem en sprak op korten, ongeduldigen toon «Ik moet u verzoeken mij uw naam op te geven, mijnheer. Ik heb de eer niet u te kennen. Mijne praktijk is te uitgebreid, om mij elk oogenblik allerlei personen en zaken te kunnen herinneren." Eene nieuwe vernedering voor den graaf, die zich overtuigd hield, dat zijn naam en zijn per soon door de gebeele stad genoegzaam bekend waren. tusschen 4 en 6 uur in het Vondelpark aan het wieleren, toen hij door vijf «Maan daghouders" werd aangegrepen. Een van hen wierp de velocipède om, en de andere mannen wilden den heer B. te lijf en eisch- ten geld. Deze, voor geen klein geruchtje vervaard, pakte een der aanranders aan en wierp hem tegen den grondeen anderen gaf hij een klap in het gezicht, dat de man stond te suizebollen en nu begon ook bij de drie overigen de moed te zakken. Zij bleven ten minste verbluft staan kijken, zonder een vinger naar den »grooten" sportsman uit te steken. Deze, in luimige stemming, voegde den kerels toe«Nu, ik zie wel, dat jelui ook geen helden bent. Hier is een rijksdaalder, neemt daar maar een «slokje" voor, om van den schrik te bekomen", en rustig reed de heer B. verder, beschaamd door de aanranders nagestaard. DUv. Ned.) Men deelt aan de N. B. Ct. mede Onlangs werd uit Nunspeet een staaltje van verregaande bijgeloovigheid gemeld, waarbij een man, die een ziek kind had, de hulp van een «duivelbanster" inriep, en toen tot tweemaal toe een zwarte kip levend in den pot stopte en kookte. Als vervolg hierop diene: De dominee, wien dit geval ter oore kwam, onderhield hem daarover in de kerkeen geloovig Christen mocht aan hek serij geen geloof hechten enz. De man, die «bekeerd" is, heeft zich een en ander zoo aangetrokken, dat hij beproefd heeft door ophanging een einde aan zijn leven te maken. Gelukkig werd de toeleg verijdeld. De leer- aar kwam hem opzoeken, en na dat bezoek is onze ongelukkige huisvader vrij wat bedaarder geworden. Het kind is, naar men zegt, her stellende; maar het is reeds acht weken ziek geweest, toen de betoovering week, en dus duurt het thans ook nog acht weken-, alvorens de arme kleine weer geheel beter is. De man, een arme landbouwer, die elf monden open te houden heeft, terwijl deze zieke zijn negende kind is, is gedagvaard,, omdat hij vrouw E. D. met geweld gedwon- heeft, over zijn ziek kind de woorden «God' zegen je" driemaal uit te spreken, terwijl hij- haar dreigde met een blaaspijp te zuilen- doodslaan. De officier van justitie te Zwolle, die aan nam, dat beklaagde eenigszins opgewonden was door de ziekte van zijn kind, eischte daarom een boete van f25 of 14 dagen ge vangenisstraf. De vrouw, die den bjkenden raad met de- zwarte kip had gegeven, «dikke Miete" uit Zwolle, verklaarde voor de rechtbank, op een vraag van den voorzitter, zelve niets van haar kunsten te gelooven, maar, zei ze, «de wereld ■wil gediend wezen, en ik ben een arme weduwvrouw". De notaris trok aan een schelkoord boven zijne schrijftafel en een bediende trad binnen, «Hebben wij eene zaak, den graaf Mcisberg betreffende 7" vroeg hij den binnentredende. De klerk antwoordde van ja, terwijl hij den- graaf met zoo medelijdenden en tevens spottenden blik aanzag, dat dezen het bloed naar bet hoofd1 steeg. «Breng mij de stukken." Ka eenige oogenbükken, waarin de notaris- rustig doorging met in zijne papieren te bladeren, werd hem de akte voorgelegd. Na inzage sprak hij «Het spijt mij, mijnheer de graaf, in dezen niets voor u te kunnen doen. Mijne cliënten hebben mij deze wissels in handen gesteld met de opdracht ze na verloop van den gestelden termijn aan te bieden. Ik ben verplicht die opdracht uit te voeren en zou het betreuren, dat ik u wegens wanbetaling onaangenaamheden- moest berokkenen." Wordt vervolgd.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6