Gemengde Berichten. Post en Telegraphic. Koloniën. Armenzorg. JReclitzake u. Visscherij. Kerknieuws. Stedelijk Nieuws. Marktberichten; In The Financial News komt een uitgebreid verslag voor van de eerste algemeene jaarlijksche vergadering van de Sequah Company, Limited, die Vrijdag onder voorzitterschap van nor, Henry G. Hemmerde te Londen werd gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat totnu toe agenten van de maatschappij werken in Afrika, Indië, West-Indië, Engeland, Spanje, Nederland, België en Amerika. Het middel wordt overal goed gekocht. Aan advertenties werd in dit eerste jaar uit gegeven f 6^,308. De» netto winst bedraagt voor dit jaar f481,284. De preferente aandeelen geven 14 pCt., de ge wone 10 pCt. Ondanks de vele moeilijkheden met de regeeringen der verschillende landen, waar de Sequah-middelen verkrijgbaar worden gesteld, bestaat er over de financieele uitkomsten alle reden tot tevredenheid. Op het te Londen vergaderde Orientalisten- congres heeft dr. Billew, die veie reizen heeft gemaakt door Turkestan, Beloedchistan en het dal van de Indus, medegedeeld, dat in sommige gedeel ten van Afghanistan nog de zuivere nakomelingen leven van de Grieksche gevangenen, in de zesde eeuw vóór Christus door Darius derwaarts overge bracht en dat de taal, welke zij spreken, nog in vele opzichten aan het oud-Grieksch herinnert. Ook vond hij daar den bergstam der Barakgis, die blijkt af te stammen van de ten tijde van Xerxes naar Azië verbannen Grieksche krijgsgevangenen. De soldaten van het uLeger des Heils" zullen van den 27n dezer maand tot den 3n October hunne jaarlijksche week van zelfverloochening" houden totstijving Ier algemeene kas, Het is zeer opmerkelijk hoeveel zij met hun vasten en an dere opofferingen in eene week aan gelden weten bijeen te brengen. Alleen in Engeland bedroeg dit in 1888 omstreeks 12,000 pd. st.in 1889 was het ongeveer 20.000 pd. st.in ^890 reeds 30.000 pd. st.terwijl zij het dit jaar tot 40,000 pd. st. (480.000) hopen te brengen. Een nagelaten wijsgeerig werk van Robert HamerlingAtomistik des Willens" is thans ver schenen. De dichter geeft daarin de uitkomsten van zijn denken, zijne wereld- en levensbeschou wing. Het werk was nog onvoltooid bij Hamerlings overlijdenmaar het was 's dichters uitdrukke lijke wenscb, dat sde voorhandene documenten zijner opvatting der dingen en zijne overtuiging betreffende da grootste vragen, welke den men- schengeest bezighouden, niet vernietigd zouden worden". Nu het met de Panama-kanaal-onderneming zoo treurig is gesteld, wordt de aandacht weder meer dan vroeger gevestigd op den anderen ver bindingsweg tusschen den Atlantischen en den Stillen Oceaan door Midden-Amerika, het Nica- ragua-kanaal, waaraan sinds 1889 gewerkt wordt. Een kanaal, waarbij gebruik gemaakt wordt van het Nicaragua-meer en de rivieren Las Lujas en St. Juan, noemde Alexander von Humboldt den eenig mogelijken waterweg tus schen de beide Amerika's door, en het schijnt, dat de beroemde geleerde ook daarin gelijk zal krijgen, evenals de Amerikaansche ingenieurs, die reeds in 1878 aan hunne regeering rapporteerden, dat dit ontwerp uit een geldelijk en esn handelsoog-, punt meer voordeelen aanbood dar, éenig ander Het Duitsche tijdschrift Süd-Anrnfika deelt thans artikelen over het Nicaragua-kanaal msde, geschreven door een derwaarts gezonden buiten gewonen berichtgever, drl'Alexander Qlindï. Zoo hoopt men in Duitschland meer belangstelling te wekken voor deze onderneming. En ook de Ame rikanen, die er hun geld in staken, zijn er op uit So puff the thing, bet ding een stoot te geven, zooals zij het noemen. Gerekend over bet afgeloopen vijfjarig tijdvak heeft de graanopbrengst in Caüfornië de productie van goud en zilver met 44,256,433 doll, over troffen in den staat Washington met 26,626,261 doll. In 1889 bedroeg de productie inCalifornië aan goud en zilver 14,034,313 dnll., -aan graan 30,646,844hoornvee en schapen 32,000,000 vruchten 16,000,000 doll. Er waien 230 schepen noodig om California's graanoogst over '91/92 ter markt te brengen. De oogst in dit seizoen wordt op 20 pCt. meer geschat. Al deze schepen worden in andere stre ken bevracht en brengen Californië's graan in ruil terug over een groot deel van den aardbol. De volkstellingen die in de meeste Europee- scbe staten in het laatst van 1890 en in het begin van 1891 gehouden zijn, doen thans eene groote vermeerdering van de bevolking der aarde zien. In 1890 bedroeg die 1515.8 millioen zielen thans wordt dat aantal op 1554.5 mill, geschat. Daarvan komen er in Europa 358.2, Azië 860.3, Afrika 206.1, Amerika 124.5, Australië 5.3 mill, en de Poolstreken 80,000 zielen. Volgens de Western Electrician kan men bet getal der electiische tramwegen op de geheele wereld schatten op 325 met ruim 40Q0 wagens, 7000 motoien en ongeveer 4200 KM spoor. Dagelijks worden met dit vervoermiddel niet minder dan 640.000 KM afgelegd en ongeveer 750 millioen personen vervoerd. Het getal beamb ten op al deze lijnen wordt op 100.000 man gesteld. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika alleen zijn ongeveer 120 millioen gulden in elec- trische spoorwegen belegd. Een jaarlijksche omzet van 2024 millioen gulden door deelec- triscbe fabrieken toont mede den tegenwoordigen stand van het electiisch bedrijf op tramwegen aan III een blad uit Philadelphia komt een verhaal voor eener familiereünie van de Rettenhouse's, voor ons in zooverre van eenig belang, omdat de stamvader van 't geslacht een Nederlander was, Willem Reddinghuysen (of Rettinghausen) uit Amsterdam, die «net vrouw en kinderen in 1688 William Penn naar Pennsylvanië volgde. De familie stond in het oude Pennsylvanie ir. hoog aanzien. Willem Reddinghuysen richtte er een papierfabriek op, die het papier leverde voorliet eerste congres, en was tijdelijk predikant bij de Mennonieten-gemeente. Nog bestaat de papier fabriek, schoon na dien tijd driemaal herbouwd, en eveneens bestaat nog het woonhuis, in 1707 door Reddinghuysen aan de oeveis der Wissa- hickon gesticht. Een zijner nakomelingen, David, was een groot astronoom en onder Washington de eerste directeur der Munt. Naar hem is nog te Philadelphia een straat en een plein genoemd. Aan de schilderachtige oevers van de Wissahickon vrienden nu een tweehonderdtal afstammelingen van Rettenbouse hun familiedag. De heer A. van Helden vertegenwoordigde er den Nederlandschen consul. In de Kaap zijn overblijfselen gevonden van een tempel van Phoenicische afkomst; de muren waren 16 voet dik en 40 hoog, het altaar was met blauw en groen émail versierd. De opgra vingen worden voortgezet. In de Express van Bloemfontein in den Oranje- Vrijstaat leest men bet volgende: Boeren in Holland. Toen de eerw. De Jong van Arkel onlangs op reis was in Holland, ont moette hij een buer, van een streng orthodoxe richting, en met hem sprekende over Afrika, vertelde bij hem, dat ook aldaar reeds sporen, telegrafen en trams waren. 'De man betuigde hem toen, dat hij verschrikkelijk tegen al deze nieuwigheden was, en dat hij zich altijd ergerde, wanneer hij een telegraaf zag, en alleen verhuisd was meer paar. uet binnenland, om hen niet te zien, want, vzeide hij, in psalm 25 4 staat duidelijk,: u's Heeren goedheid kent geen palen". En zoo wilde ookhij geene spalen" kennen, noch voor telegrafen,r.noch voor omheining. De Congo-Staat heeft nu ook zijn eigen courant. Onder den titelSe Koeldanga, hetgeen zooveel beteekent als»De Dageraad", wordt deze in het dorpje Wathen in bet Congo-gebied door de zendelingen uitgegeven. Het blad is in de landstaal met Romeinsche letters gedrukt. Volgens het inleidingsartikel zal Se Koehianga godsdiensten wetenschap behandelen en alles ter sprake brengen, wat bevordelijk kan zijn aan de ontwikkeling harer lezers. In Amerika herleeft algemeen de goede oude gewoonte, om aardappelen in de schil voor te - dienen, waardoor het beste gedeelte van de vrucht, dat bij het schillen verlorengaatbehouden blijft. De aardappelen in de schil worden in houten bakjes voorgediend, met houten schoteljes voor de schillen er bij. Uzer kan, naar een Fransch blad verhaalt, tegenwoordig gemaakt worden tot platen, welke niet dikker zijn dan 1/60 millimeter. Zeshonderd, op elkander gelegd, vormen dus de dikte van een centimeter. Dat is nog veel dunner dan dun papier. Door tusscbenkomst der Engelsche postadmi nistratie kunnen voortaan postpakketten, het ge wicht van 5 KG niet te bovengaande, worden verzonden naar het eiland Mauritius. De verzending der pakketten geschiedt langs den weg van Gibraltar en Colombo (Ceylon) uit Londen Donderdags om de 14 dagen, de eerstvolgende maal den 24n September, terwijl de overtocht ongeveer 40 dagen duren zal. Blijkens de jongste berichten uit Paramaribo, j» hebben de Koloniale Staten van Suuname, op voorstel van den heer Barnett, besloten met de alleieerste gelegenheid aan de beide Kamers der Siateu-Generaal ter kennisneming aan te bieden een afschrift van de missive der Koloniale Staten van den 25n Juli jl. aan den (vorigen) minister van koloniën, nopens de gebeurtenis sen, welke van 12 tot 14 Mei in de kolonie hebben plaats gehad. Door wijlen mevr. wed. J. D. Zocher, geb. Ratel band, te Haarlem overleden, is aan de Luthersche diaconie-armen aldaar vermaakt f 1000 gereed geld. De door merv, wed. Van Eeghen, geb. La- bouchère, op den huize sAardenburg" te Doorn gehouden bazaar ten behoeve van de Martha- stichting te Alfen a/d Rijn, heeft ruim f3000 opgebracht. De landbouwer P. J. H. te Sijbrandahuis leverde aan de zuivelfabaiek te Dokkum sedert haar oprichting dagelijks melk. Hij droeg aan zijn huishoudster op des ochtends en des middags de bussen klaar te zetten en er regenwater in te doen om de melk goed zuiver te houden, en wanneer dan de melk uit de emmers in de bussen was overgegoten, werd bet spoelwater er ook bijge daan. Op zekeren dag in Juni werd de huishoud ster door de kleine meid geroepen, om te zien wat de boer deed. Van de schuur uit konden zij toen zien, dat de boer water uit een sloot in de emmers met melk deed. Dit vond de huishoudster al te erg, en zij deelde het op de fabriek mede. Toen is er op gelet, de melk nauwkeurig onder zocht en de vervalsching geconstateerd. De de directeur der fabriek berekende de geleden schade op f1000; P. J. H. heeft een schadever goeding van f 800 op zich genomen, en is boven dien door de rechtbank te Leeuwarden veroordeeld tot 14 dagen gevangenis. PERNIS. De veranderde weersgesteldheid beeft direct eene gunstige verandering gebracht in de botvisscberij. De vangsten waren in de afgeloopen week belangrijk beter dan den geheeien zomer het geval Was, en de besommingen lie pen van f55 tot 65. Ook de schokkers, die naar zee gingen, hadden betere vangsten, of schoon de scboi- en tongvisseberij nog steeds te wenschen overlaten. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 105 zalmen, die voor fl.25 tot 1.65 per Vs kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Dokkum ds, R. J. Jungius, te Deldente Stavenisse dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, cand. te Numansdorp"te Haario de heer C. Hunningher, cand. te 's-Gra- venhage; te Oosterzee c. a. (toez.) ds. C. J. Six Dijkstra, te Dussen. Aangenomen: naar Ravens waai (cl. Tiel) door ds. A. van Veen, te Benschopnaar Gorinchem door dr. E. C. Gravemeijer, te Olde- boom. Bedankt: voor Renkum door ds. A. ten Have, te Polsbroek voor Niekerk door dr. VV. van Sloten, te Makkumvoor Leeuwen door ds. D. J. Veen, te Bergharenvoor Lichtenvoorde door ds. H. C. Speekman, te Ilhorst c. a. De heer S. L. Th. van der Ven, candidaat te Leiden, stelt zich vooiloopig niet beroepbaar. Bij de verkiezing van 19 leden van het kies college te Dordrecht schijnt volgens de Zutph. Ct. leelijk geknoeid te zijn. Bij de vorige verkiezing wonnen het de vrijzin nigen en thans bleek, dat de reebtzinnigen met ongeveer 40 st, hadden gezegevierd. Er werd echter geprotesteerd en bij het nazien der stemmen merkte men, dat gekozen waren 17 liberalen en herstemming tusschen 2 lib. en twee orthodoxen. Wat was er gesciied? Bij het openen der stembriefjes werden ze naar de lijsten gesorteerd en op hoopjes van 50 gebracht, die dus alle de namen van de candidaten van de een of andere partij moesten bevatten. De commissie nu, benoemd tot nazien der stemopneming, constateerde, dat toevallig bij een hoopje van 50 alléén het bovenopliggende tiental de orthodoxe candidaten bevatte, terwijl de overige 40 stembiljetten met da liberale namen prijkten! Al die vijftig stemmen waren aan de orthodoxen toegekend en zoo hadden ze eerst de meei derheid gekregen Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Katwijk aan-Zee ds. J. van Haringen, te Werkendam, BURGERLIJKE STAND. «Geboren: 11 September. Adriana, doch ter van D. Weima en T. Landstra, Memo West-JFranhelaniscTe laan. 12. Maria, doch ter van D. Storm en J. Kalkman, Laan.— Tobias, zoon van II. Pluijm en P. F. Ritman, Vmchersgang. Overleden11 September. Een levenloos aangegeven zoon van A. M. W, Haan en H. G. Schoenmaker, Singel. A. Vrijenhoek, oud 3 maanden, JBroersveld. Schiedam, 12 September. Rogge en Gerst zonder handel. Moutwijn i noteering der makelaars f 12. Jenever: Amsterd. proef f16 per heet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: fl.10 per ketel. Naaldwijk, 10 September. Op de veilingen voor de binnenlandsehe markt werd besteed voor: rijpepiuimen f0,80 a 1.05, trosjesperen f 0.85 a 1.10, kerswicken f 1.20 a 1.40, dubbele kandijen f2.25, uien f0.80 a 1.05, alles per kin kasdruiven f 0.95 a 1.15 per KGperziken 2y5 a 8 ct.pruimen 1 a 3 ct, meloenen f0.25 a 1.15 per stuk; tomaten 90 ct. per mandje. Leiden, 11 September. De aanvoer en prijzen ter veemarkt van heden waren als volgt: 94 stieren f60 a240142 vette ossen en koeien f140 a 276, ol 54 a 72 c. per kilo, 51 vare dito f 78 a 190. 43 grashalvpren f 16 a 40, 48 vette dito f41 a 80,of 70a85 c, per kilo, 26 nuchtere dito f 6.al5.,1320 vette schapen f18 a 29.—of 45 a 50 c. pei kiio, 910 weide dito f 9 a 22.184 lammeren i 6.— alO.122 inageie varkens f15 u27, 270biggen f2.25 a 12.93 kalf-en melkkoeien f60 a 240, paaiden fa veulens fa

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7