Gemengde Berichten. PElt TELEGBA AF. Stedelijk Nieuws. De kunstschilder Johannes Bosboom, te 's-Gravenhage, is gisternacht in 74-jarigen ouderdom overleden. Door zijne schoone kerkstudiën, zoowel schilderijen als aquarellen, was Bosboom in ons land en daarbuiten sinds vele jaren beroemd. ïe 's-Gravenhage heeft de collecte voor de oud-strijders ruim fi650 opgebracht. Bij den internationalen zangerwedstrijd te Keulen heeft de kon. zangvereeniging 5Cecilia", uit Den Haag, in den strijd met twee Belgische vereenigingen den eersten prijs behaald. In de Hollandsche afdeeling (2e klasse) was de uitslag als volgt: le prijs ïKunst en Broederschap", te Amsterdam2e prijs ïSouvenir des Montagnards", te Tilburg; 3e prijs uRoermonds Mannenkoor", te Roer mond; 4e prijs sVereenigde Zangei's", te Amsterdam. Aan den provincialen schietwedstrijd der scherpschutters-vereeniging Rotterdam, welke 8 dagen heeft geduurd, door prachtig weder begustigd, werd druk deelgenomen. Bij den personeelen wedstrijd (op 450 meter), waarvoor eene fraaie collectie prijzen was ingekomen, werd de 22e prijs behaald door den heer A. H. van der Most alhier met 51 punten. In de nabijheid van Deventer lag Vrjjdag middag, juist toen een trein passeerde, een kind tusschen de rails te spelen. De machinist remde met kraeht. Hrj kon echter niet ver hoeden, dat de locomotief en een goederen wagen over het lichaam van het kind gingen. Toen de trein stilstond, werd het kind op genomen. Het bleek toen, tot ieders ver wondering en vreugde, dat het slechts een paar schrammen aau het hoofd had gekregen en overigens ongedeerd was gebleven. Zondagmorgen omstreeks 9 uur werd door de tegenwoordigheid van geest van den rem mer Willigenburg op het stationsemplacement te Zutfen een ongeluk voorkomen. De remmer Z. wilde op den goederentrein no. 1054 van Zutfen vertrekken, doch de man stapte mis en werd wel een twintig wagens lengte medegesleept, W., die dit zag, schoot toe en wist zjjn collega met zoo krachtigen greep los te maken en ter sqjde te slingeren, dat deze ongedeerd op het perron terecht kwam. (Z. Ct.) Zondagmorgen legde te Arnhem een stoker op de schipbrug met een geweer op een der daar aanwezige brugknechten aan. In de meening dat het geweer niet geladen was, trok hij den haan over, zoodat het schot afging en de brugknecht, gelukkig niet ge vaarlijk, aan den hals verwond raakte. Naar wij vernemen, wordt tegen dezen roekeloozen schutter eene strafrechtelijke ver volging ingesteld. (A. Ct.) De Ar. Bredasche Ct. meldt: Bij eene onzer vrouwelijke stadgenooten, die als waas-zegster en kaartlegster zekere nberoemdheid" geniet, worden, naar men ons verzekert, dagelijks gemiddeld 25 bezoeken afgelegd door meest vrouwelijke perso nen uit Breda en omstreken Rotterdam. In een sigarenwinkel aan de Weste Wagenstraat alhier vervoegden zich Zaterdagavond twee personen, kochten aldaar voor 20 cent sigaren en gaven een tien guldenstuk in betaling. Nauwelijks had de winkelhouder op de toonbank f9.80 uitge teld, ot zij streken dit op benevens het 10-guldenstuk en namen ijlings de vlucht. Tot heden zijn zij onbekend gebleven. Delft. In de algemeene vergadering der Roomsch-katholieke kiesvereeniging «Recht voor Allen" is tot candidaat voor het lid- I maatschap der Provinciale Staten geprocla meerd de heer H. Seret. 's-Gravenhage. HH. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes zijn gistermiddag te halfvier van het Loo in de residentie aan gekomen en aan het staatsspoor-station begroet door vier ministers, leden der hof houding en der burgerlijke en militaire auto riteiten, waaronder de waarnemende burge meester, de heer Lisman, die door den commissaris der Koningin aan Hare Majestei ten werd voorgesteld. De Koningin-Regentes richtte tot elk der aanwezigen het woord, 's-Gravenhage. Naar wij vernemen, keeren Hare Majesteiten a s. Donderdag, 17 dezer, 's morgens 5j/4 uur, naar het Loo terug. 's-Gravenhage, H. M. de Koningin-Regen tes heeft hedenvoormiddag te 10 uren ten paleize de nieuwgekozen leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor zoover aan wezig de voorgeschreven eeden of beloften afgenomen ten overstaan van den minister van binnenlandsche zaken. Op dat uur bood het voorplein van het paleis een levendigeu aanblik wegens de vele rijtuigendie de afgevaardigden in ambts kostuum derwaarts brachten. 's-Gravenhage. Zaterdag had in de ruime eetzaal van het hotel »Den Ouden Doelen'" alhier het banket plaats, door den minister van waterstaat, ter eere van het internatio naal landbouwcongres, gegeven. Rechts van den gastheer was gezeten de zaakgelastigde van Rusland en links de heer Méline, voorzitter van het Congres, terwijl mevr. Lely daartegenover had plaats genomen, tusschen de gezanten van Frankrijk en België. Verder namen aan dit feestmaal, namens de regeering aangeboden, deel: de minister van binnenl. zakende heer Tisserandridder Max de Proskowitz; baron Bonde; jhr. G. de Bosch Kemper; de heeren JeanPoenaro; mr. W, O. T. van Oudheusden van Achttien hoven; Henry Sagnier; baron W. A. van VerschuerGeorge Thorns; J. F. W. Conrad Ernest Clarke; C. I. Sickesz; de miuisters van koloniën en van financiën; graaf v. d. Straeten Ponthoz; dr. E. Salmon; Bouesco; Tardit; L C. de Marez Oyens; jhr. H. A. Clifford; A. Paisant; P. A. Vernède; jhr. W. Roëll; André Llaurado; Carlo Ohlsen; S. Bieler; Yermoloff; D. F. A. Bauduin en mr. II. Zillesen. 'g-Gravenhage. De sergeant-majoor titul. Calff, kapelmeester van het muziek korps van het vierde bataljon der grenadiers en jagers, had Vrijdagavond jl. het ongeluk dat door het afspringen van de in gang zijnde stoomtram nabij de laan van Meerder- voort de sabel hem tusschen de beenen sloeg en voorover deed buitelen, ten gevolge waar van luj ernstig gekwetst werd. Alkmaar. De aigemeene vergadering der Holl. maatsch. v. landb. benoemde tot haren voorzitter voor een tijdperk van twee jaar den heer Herman F. Bultman, en tot lid van het hoofdbestuur den heer jhr. J. B. van Merle. Besloten wordt, het maandblad te vervan gen door toetreding tot het Algemeen Neder- landsch Landbouw- Weekblad. De bijdrage voor de internationale paarden- tentoonstelling te Scheveningen wordt op voorstel van Dordrecht van f 1000 op f 500 verminderd. Tot plaats voor de volgende vergadering wordt Leiden gekozen. Deventer. Te dezer stede is een Roomsch-katholieke vereeniging sHandwerks- gezellen-vereeniging" opgericht, die zich ten doel stelt het misbruik van sterken drank enz. tegen te gaan. Het ledental bedraagt aanvankelijk 40. 's-Hertogenbosch. Wegens de vele ge vallen van typheuse koortsen, in de laatste maanden onder het garnizoen alhier voor gekomen, ten gevolge waarvan de Tolbrug- kazerne is afgekeurd en een gedeelte der militairen tijdelijk in het Arsenaal is gehuis vest, waar het verblijf op den duur ondoel matig blijkt, zullen tegen 1 Oct. e.k. 2 compagnieën van het le bataljon tijdelijk naar Venlo en Roermond worden overgeplaatst, totdat de nieuwe kazerne in het fort de Papenbril voltooid zal wezen. Uit Madrid wordt van 14 dezer gemeld Na langdurige regenbuien is de beek Amar- guiHo bij Consuegra tot eene rivier gewassen en buiten hare oevers getreden. In de stad Con suegra zijn eene menigte huizen ingestort, waarbij de bewoners onder de puinhoopen bedolven werden. Men spreekt van vijftienhonderd dooden. Vele lijken drijven de rivier af. Het is bijna met moge lijk hulp te bieden. Volgens een nader bericht houden de over- stroumingen aan. In de provinciën Toledo, Cas- tello, Valencia en Alraeria hebben de meeste spoortreinen den dienst moeten staken, terwijl de overblijvende groota vertraging ondervinden. In de stad Consuegra is de verwoesting vei schrik kelijk. Bijna de geheele bevolking is omgekomen. Een Hollander, zekere Jean Jacques de Moor, bijgenaamd cPetit", is te Parijs ter dood ver oordeeld, wegens moord op zijn vrouw gepleegd. Bij Oyster Bay, Lonq Island (New-Ym k), is de locomotief van een personentrein ontploft. De machinist, de stoker en de remmer werden ge dood. Van de passagiers werden eenigen licht gekneusd bij den schok, maar voor het overige kwamen zij allen met den schrik vrij. In den zomer van 1892 za! te Londen een congres worden gehouden van de beroemdste balletmeesters der wereld, teneinde eene vaste methode van dansen aan te nemen, ten dienste van alle balletkorpsen der weieli. -i De Amerikaansche volksvertegenwoordiger Atkinson liet onlangs, na een diner met eenige vrienden op het terras van het Kamei gebouw, zijn overjas over een stoel hangen, met G5.000 dollars aan banknoten en geldswaardig papier in een der zakken. De jas hing den geheelen nacht op een stoel, tot den volgenden morgei), toen een knecht haar opvouwde en in een kast borg, waar de heer Atkinson liet kleedingstuk bij zijn komst om negen uur terugvond, met zijn portefeuille onaangeroerd er in. Harper's Weekly geeft in zijn jongste nummer het portret van een jong sportliefhebber, Het bert Mapes, die onlangs onder liet zwemmen bij Fire- Isiand verdronk, en knoopt daaraan een behar tigenswaardige vermaning vast. vMapes", zegt het blad, j>was êen jonkman, niet alleen van lichamelijke, maar van geestes ontwikkeling. Men had recht, veel van hem te verwachten. En hij gaf zijn leven, dat van zooveel nut had kunnen zijn, voor de eer, 50 yards verder van het strand te zijn daji zijn metgezellen, «Moge ten minste de dood van dit slachtoffer anderen indachtig maken, dat het misdadig is, hun leven te wagen voor do voldoening van een oögenblik." Omtrent den storm, die den 18n Augustus jl. het eiland Martinique geteisterd beeft, zijn bij het ministerie van mat ine in Frankrijk thans ofii- cieele berichten ontvangen, waaruit men den omvang der ramp berekenen kan. De tornado windhoos heeft slechts in een kleinen kring verwoestingen aangericht. Geen der omliggende eilanden heeft te lijden gehad. Op Martinique is hij te 7 uur des avonds van den 1 n beginnen te werken en heeft ongeveer drie uren aangehouden. De verwoesting is'zoo algemeen, dat er, naar gezegd wordt, op het geheele eiland, met ruim 170.000 in woners, bijna geen huis met een dak meer wordt aangetroffen. De hoofdplaats Fort-de France, nauwelijks een weinig opgekomen van de twee branden die het in Juni 1890 en in April jl. geteisterd hebben, is geheel vernield. Onder de 25.000 inwoners der zeestad Saint Pierre, waren er des ochtends na de ramp maar vijf of zes gezinnen over, die een huis bezaten waar zij zich, zoo goed het ging, tegen den ge- weldigden regen, die aanhoudend neerstroomde, beschutten konden. Meer dan veertig op de reede liggende schepen werden tegen de kust geworpen en verbrijzeld. Het Iiaitiaansch oorlogsschip Toussainl Couverture is achter zijne ankers gezort- ken. Zooals in deze twee steden, is het in alle stadjes, dorpen en gehuchten over het geheele eiland gegaan. Het aantal omgekomenen wordt op ruim vijf honderd begroot; 293 lijken waren reeds gevon den. De suikerrietvelden, de cacao-, koffie-, sago- en andere plantages zijn grootendeels verwoest; de broodboomen liggen ontworteld van de veld vruchten is het vooruitzicht op een goeden oogst verdwenen. Men maakt zich ernstig ongerust voor de toekomst en hoopt dat de regeering maatrege len zal weten te nemen om de bevolking voor hongersnood te bewaren. Fr zal bovendien nog veel buitengewone hulp geboden moeten worden om de bevolking van het welvarende eiland, die zich in alle inrichtingen eener beschaafde samen leving verheugen mocht in staat te stellen met nieuwen moed den ge t >orden arbeid te hervat ten. Omtrent de aanvaririü tusschen de Taormina en de Thessalia weid n.tder aan de Times ge meld Het Italiaan-clie stoomschip Taorminavan Konstantinopel komende, werd in den nacht van 11 op 12 dezer nabij het eiland Gaidars in volle vaait midscheeps aangeloopen door het Grieksche stoomschip Tlicssalia. Daar de luiken van de Taormina. openstonden, werden veischeidene passagiers door den schok in het ruim geworpen en reeds terstond gedood. In het eerst, bleven de beide vaartuigen aan elkander vast, waardoor vele opvarenden van de Taormina gelegenheid hadden op de Thessalia over te sptmgen. Kort daarna zonk de Titonama, en de Thessalia moest zwaar beschadigd de naaste haven binnenlonpen. Van de 60 passagiers en 40 koppen der Taormina zijn ei' 32 en 31 gered. De gezagvoerder, kapitein Ferroni, bleef op de bi ug op zijnen post en zonk met zijn schip. Er is een elects ische vliegenvanger uitgevonden, bestaande uil eene reek» v.»n diaden, gespannen op een bord, in vei binding met eene kleine inductie klos, welke in werking gebiecht wordt door een paat scheikundige elementen. Wanneer eene vlieg een der draden aanraakt, ontvangt zij een schok en valt dood tusschen de diaden. hel veld vrijlatende voor eene volgende. VEN HAAG, 15 September. De Eer ste Kamer heeft besloten de troonrede te beantwoorden, nadat de voorzitter in zijn openingswoord herinnerde aan de groote verwachtingen voor de toekomst, die de beminnelijke Koningin onder Hare voortref felijke moeder schonk en het vertrouwen uitsprak, dat eendrachtige samenwerking der beide Kamers bevorderlijk zou zijn aan het heil van het vaderland. De Tweede Kamer benoemde twee com- missiën tot onderzoek der geloofsbrieven. BURGERLIJKE STAND. Geboren 112 September. Pieter, zoon van J. Maarland en L. de Goederen, Schie. Jacoba, dochter van C. Verbiest en M. Broos- hoofd, Achtersingel. 13. Jacoba, dochter van A. Trijselaar en N. van der Boom, Hoofd straat. 14. Johannes Cornells, zoon van H. Dekker en J. "W, van Steensel, Botter- damsche dijk. Martijntje, dochter van J. van Spijk en W, P. van Eijk, Hagastraat. Overleden: 14 September. Ari Stolk, oud 84 jaar en 10 maanden, Niemvstraat. 15. Jan Fiijlink, oud 39 jaar, Schie.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3