A". 1891. Woensdag 16 September. N°. 7843. Tweede Blad "ij f - en -ve r t igste Jaargang. 1.85. - 2.50. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. «CIlEAt: ROTERü'f tl AT, E 2 7. Buitenlandsche Berichten. DUITSCHLAND. De keizer, de keizerin, de koning van Saksen, de groothertogen van Hessen en Saksen-Weimar, de hertog van Oldenburg, prins en prinses Hendrik van Pruisen, prins Albert, regent van Brunswijk, en tal van andere vorstelijke personen woonden Zater dag de, groote wapingschouwing over de troepen te Niederzwehring, nabij Kassei, bij. Aan het feestmaal Zaterdag in het Oranje paleis te Kassei gegeven heeft de viee- maarschalk Malsburg een toost op het keizer lijk echtpaar uitgebracht. Hij gaf den keizer de verzekering van de getrouwheid van den Hessischen volksstam, die hierin bij geene der andere kleine provinciën achterstaat. De keizer betuigde zijn dank voor die verzeke ring en de vriendschappelijke ontvangst. Hij verklaarde, hier evenals in Beieren eene feestelijke ontvangst te hebben gevonden, die van trouw en Duilschgezindheid getuigt. Hij zal op den weg zijner voorvaderen voort gaan. de volkskeuze handhaven, en hij ver wacht dat de Hessische bevolking in binnen- landsche, gelijk in eventueel buitenlansche kampstrijden, hem in de vervulling zijner roeping als regeerend vorst behulpzaam zal zijn. Met deze woorden wijdde hij een toost aan de provincie. Bljjkens de rapporten der landbouwcom- missiën, opgenomen in de Reiclisanzeiger, ■heeft de rogge-oogst in Pruisen dit jaar 400 millioen KG minder opgeleverd dan verleden jaar. De Berlijnsche correspondent der N. 11. Ot. schrijft van 14 dezer: Aan een tot zijne vrienden behoorend afgevaardigde moet Bismarck gezegd hebben, dat hij niet voornemens is iu den Rijksdag te verschijnen om de beraadslagingen over het handelsverdrag met Oostenrïjk-Hongarije big te wonen, dewijl hij niet voor de oogen der wereld oppositie voeren wil tegen de .•regeering. Sprekende over den algemeenea Europeeschen toestand, keurde Bismarck ■ernstig de tweede reis van den keizer naar Rusland en diens jongste reis naar Enge land af. Het Berliner Tagellatt heeft van zijnen correspondent van Ooet-Afrika per telegraaf bsricht ontvangen, dat de Duitsche militaire espeditie, onder bevel van Zelewski, in een gevecht tegen den Wahehe-stam totaal uit elkaar is geslagen. Tien Europeesche offi cieren, en 300 negersoldaten zijn waarschijn lijk gesneuveld. Driehonderd Mausergeweren, tvyee Maximkanonnen en nog twee andere stukken geschut zijn met al de ammunitie ia handen des vijands gevallen. Vier Euro- .peanen en zestig .negers zijn naar Kandoa gevlucht. Het station Mpwapwa, hetwelk den grooten karavanenweg van de zeekust naar het binnenlandsch gebied der meren dekt, verkeert in gevaar. Het is voorloopig onmo gelijk, eene nieuwe grootere expeditie tegen den zegevierenden stam der Wahehe-negers uit te zenden. De toestand is kritiek. In een Zondag jl. bij liet departement van buitenlandsche zaken ontvangen bericht wordt het bevestigd, dat de expeditie onder hevel van Zelewski den 17n Augustus in Uheha, ten zuiden der Uhaha-rivier, door de Wahehe- negers is overvallen en uit elkaar geslagen. Zelewski, henevens drie officieren en vijf onder-officieren worden nog vermist. Twee officieren en twee onder-officieren zijn be houden gebleven. PEiSKBUK, De minister van marine heeft Zondag jl. uit Martinique berichten ontvangen, waarin de vreeselijke verwoestingen, door denjong- sten orkaan aangericht, bevestigd worden. Men verzekert, dat de regeering op dit oogenblik geen enkel bericht ontvangen heeft dat het eiland Sigris door de Engelschen zou bezet zijn. De Parijsche chauvinisten, boulangisten enz. doen weder veel van zich sprekendoor hun onzinnig verzet tegen de opvoering van x>Lohengrin". Men vreest dat de schreeuwers van de gelegenheid, dat het werk van den Duitschen componist in de Parijsche opera ten gehoore gebracht wordt, gebruik zullen maken om lucht te geven aan hun haat tegen al wat Duitseh is. B E L G I E. Op het katholieken-congres is door de sectie voor de christelijke werken de wen- sclielgkheiduitgesproken om in alle garnizoens plaatsen »Tehuizen voor militairen" op te richten. De sectie voor de maatschappelijke werken kwam tot het besluit dat het geen aanbeveling verdient, in de wetgeving bepa lingen op te nemen om' de verzekeringen verplichtend te stellen zooals dit in Duitsch- land geschiedt. ENGELAND. "Volgens inlichtingen, ingewonnen bij de Engelsche admiraliteit en het ministerie van buitenlandsche zaken, is daar niets bekend omtrent de bezetting van Sigris. Men slaat geen geloof aan dit bericht. DENEMARKEN. In de zaak van den Russisclien ingenieur Ilnitzky, die te Kopenhagen den czaar op weg naar de Russische kerk een verzoekschrift heeft aangeboden, heeft men redenen gevon- den om den man te verwijderen. DeDeensche politie heeft hem uit het land gezet. SPANJE. Volgens het Journal des Débats is er eene vrij belangrijke wijziging in het ministerie ophanden en zou Canovas voor nemens zijn Romero Robledo en enkele zijner vrienden er in op te nemen, teneinde de conservatieve richting te versterken. PORTUGAL. De betaling van de coupon der 41/3 °/0 Portugeesche obligatie-leening zal op zijn laatst- worden aangekondigd den 16n ofl7n dezer. B U L G A R IJ E. Uit Sofia wordt gemeld dat de minister president StamboelofT, die nog wel degelijk", tot de levenden behoort, tegen het einde dezer maand daar denkt terug te keeren om de inwijding van den spoorweg van Sofia naar Permk bij te wonen, en vervolgens naar Tirnova zal terugkeeren, om de Sobranje bijeen te roepen. Volgens geruchten, die alles zins geloof verdienen, is de heer StamboelofT voornemens zijn ambt neer te leggen, nadat de Sobranje hem een pensioen zal hebben toegekend, en zich dan in het buitenland, vermoedelijk in Zwitserland, te vestigen, waar zijn leven minder zal gevaarloopen dan in Bul garije, dat aan hem zooveel verschuldigd is. Ook' "te Sofia wordt uit Konstantinopel gemeld, dat de Fransche en Russische ge zanten Zondagavond depêches ontvingen van de consuls op het eiland Mitilini, waarin gemeld werd dat Engelsche pantserschepen Zondag het eiland Sigris in bezit genomen, en manschappen en kanonnen aan land gezet en het eiland met torpedo's omringd hebben. R U M E N I E. De te Bucharest verschijnende Romanul beweert te weten" dat de koning een bezoek zal brengen aan Rome, Weenen en Berlijn, teneinde zich te vergewissen of hij kan rekenen op den steun van het Drievoudig Verbond, wanneer in tijd van oorlog Rus sische troepen uit Bessarabië door zijn gebied als in 1877 een doortocht zouden willen beproeven. In het tegenovergesteld geval zou hij voornemens zijn, een verdrag met Rusland te sluiten, waarbij de belangen zijner onderdanen zooveel mogelijk gewaarborgd worden. 'sKonings reis naar Venetië, waar zijne gemalin ziek ligt, zou met deze plannen in verband staan. T U R K IJ E. Aan de Hamburger Nachrichtan wordt ge meld De afgezette grootvizier, Kiamil Pacha, wordt streng bewaakt, en op bevel des sultans is een gerechtelijk onderzoek tegen hem inge steld. Aanleiding daartoe moet gegeven heb ben, dat hij belangrijke geldsbedragen leende aan den broeder des sultans, Mahomed Re scind Effendi, den vermoedelijlcen troonop volger. Daar Kiamil Pacha dit onder de diepste geheimhouding deed, wekte dit het wantrou wen van den sultan in hooge mate, zóo zelfs, dat de Sheikul-Islam in Kiamil's val werd medegesleept. Uit Konstantinopel wordt van '14 dezer gemeld Hedenochtend heeft een Engelsch gepant serd vaartuig geankerd bij Sigris, een eilandje aan de westkust van het eiland Mitilini (het oude Lesbos), waarna manschappen en ge schut ontscheept zijn en het eilandje bezet is. AMERIKA. Uit Santiago wordt van 12 dezer gemeld: De leden van het voorloopig bestuur hebben uitgeschrevendat de verkiezingen voor de volksvertegenwoordigingen voor iiet president schap door het algemeen kiesrecht zullen plaats hebben. Binnenlandsche Berichten. SCHIEDAM, 15 September 1891. De minister van financiën maakt bekend dat op 12 Sept. bij de betaalmeesters in kas wasf1,054,390.28'/i en dat op denzelfden dag, door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. \.\bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage vans 2,218,758.87'/». Blijkens het overzicht van de opbrengst dei- middelen, Zaterdag in de Staats-Courant verschenen, heeft de maand Augustus jl. iets meer gegeven dan haar naamgenoot van 1890, nl. f8000, maar dit is slechts een druppel iBONNKHENTSPRiJS, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afiomlerlijke nominers - 0.10. AuvrrtbNTISPRIJS: fan 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.I0. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Met machtiging van H. M. de Kuningin- Wed uwe-Regentes, zijn een aantal wetsontwerpen ingetrokken. De voornaamste daarvan zijn Bekrachtiging van de overeenkomst met Groot- Brittannië en Ierland tot vaststelling der grenzen tusschen de Nederlandsche bezittingen op het. eiland Borneo en de Staten op dat eiland, die onder Britsch protectoraat staan wijziging art. 9G kieswet; tot gedeeltelijke herziening der wet van 4 Dec. 1872 (S/rW. no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziektebepalingen omtrent de heffing van invoerrechten naar de waarde der goederen en omtrent de statistiek van den in-, uit- en doorvoer; vaststelling van bet bedrag der grondbelasting op de gebouwde en onge bouwde eigendommen; overeenkomst met de Billiton-Maats., betreflende de vernieuwing barer concessie tot het winnen van tin op het eiland JBillitonverhooging der begrooting van Ned. Indië voor 1891, ten behoeve der voorbereiding der exploitatie van liet Ombiliën kolenveld door het gouvernementde legerwet en daarmede in verband staande ontwerpen bepalingen ter uitvoering van art. 187 der grondwet (staat van oorlog en beleg) wijzigingen in de wet op de rechterlijke organisatiebepalingen tot waarborging van de vrije beschikking door werk lieden over verdiend loonregeling van het faillissement en de surséance van betaling herziening der algemeene regels ten aanzien der plaatselijke belastingen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 5