Gemengde Berichten. Post en Telegraphie. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w i s. in den emmer van het nadeelïg verschil, dat het loopende jaar tot dusver heeft opgeleverd, daar wij voor de acht verschenen maanden nog staan tegenover een tekort van f982,000, vergeleken bij hetzelfde tijdvak van verleden jaar 170,997,367.34Vs, tegen 71,979,045.547*. Hebben de accijnzen te zamen in Augustus alle reden tot tevredenheid gegeven, door eene ruimere opbrengst van f290,000, de indirecte belastingen met haar steeds zoo wisselvallig onderdeel van het recht van successie en overgang, hebben dit weer ge heel opgeslokt, daar zij precies zoo veel minder hebben opgebracht. Intusschen heb ben niet alle accijnzen even ruim gevloeid. Meer brachten op: de suiker f214,000; liet gedistilleerd f91,000 en het zout f4000; minder daarentegen: de wijn f3000; de zeep f5400; de bieren en azijnen f5000 en het geslacht f7000. Van de indirecte be lastingen was niet alleen het recht van suc cessie minder f213,500, maar ook dezegel- rechten f 51,000de registratie-rechten f 20,500 en de hypotheekrechten f 5000, dus al de onderdeelea dier rubriek. Van de directe belastingen is voor Augus tus jl. alleen wat de grondbelasting aangaat eene ruimere opbrengst te boeken van f 14,000, doch op het personeel was f 29,000 en op de patenten f 50,800 minder afbetaald dan in Augustus des vorigen jaars. De rechten op den invoer waren pi. m. f7000 booger, de waarborg en belasting der gouden en zilveren werken f 4000 rninder. Hiermede zijn de belastingen en accijnzen ten einde. Wat de overige middelen betreft die op de lijst voorkomen, 2ien wij dat in Augustus jl. meer hebben gegevende do meinen f7000, de posterijen f47,000, de rijkstelegrafen f 13,000 en de loodsgelden f10,500. doch de akten voor jachten visscherij f6000 minder. De Fransche gezant te 's-Gravenhagede s heer Legrandheeft in de vergadering tot sluiting van het internationaal landbouw- congres de volgende toespraak gehouden Mijne Hoeren! Ik zal met het grootste genoegen aan mijne regeering den dark overbrengen, door den heer voorzitter van het uitvoerend comité zooeven op zoo welwillende wijze vertolkt. Ik zal dan te geiijker tijd gewagen van de zoo hoflelijke gastvrije en toegenegen bejegening welke aan mijne landgenooten ten deel gevallen is. Ik ben overtuigd hunne gevoelens uit te drukken, wanneer ik zeg, dat zij aan u, Mijne Heereneen blijvende herinnering en een diep gevoelde erkentelijkheid zullen bewaren. Insgelijks zal ik er zorg voor dragen de regee ring van de Fransche republiek in kennis te stellen met uwe belangrijke werkzaamheden en met de gewichtige besluiten, daaruit voortgevloeid. De meeste dezer besluiten beoogen het uitlokken van internationale overleggingen. Het doet mij genoegen te constateeren dat ons daardoor de gelegenheid wordt verschaft de hartelijke samenwerking voort te zetten welke zich in de laatste dagen tusschen het landbouw kundig congres en het corps diplomatique geves tigd heeft. Gij hebt overeenkomsten gevraagd en voorbe reid aan ons de taak uwe studiën en uwe wen- sclien onder de aandacht der regeering te brengen. Het ligt niet op mijn weg te zeggen welke de beslissing zal zijn van de machten, welke ik ver tegenwoordig. Maar dit kan ik u waarborgen dat uwe beraadslagingen te Parijs evenals overal elders zullen onderzocht worden met al de aan dacht en al de belangstelling, welke de vraag stukken van den landbouw verdienen. Ik durf u tevens verzekeren, dat (ia weerklank uwer beraadslagingen uit geen aangenamer mid den tot ons kon komen dan uit dit zoo heusche, fiere land-, welks onafhankelijkheid een der grond slagen is van het Eoropeesche evenwicht en dat zich zoo terecht in de vriendschap en de achting van de geheele wereld verheugen mag {Alge- in eene tocjviching). Ik besluit met den wensch, den meest oprechten wensch dat Nederland het voortdurend geluk moge vinden onder den schepter van de bevallige Souvereine, wier bestemming "t is aan het roem rijk Huis van Oranje zijnen bloei terug te geven Hernieuwde bijvalsbetuigingen De vergaderzaal der Tweede Kamer heeft in haar uiterlijk sedert het jongste reces eenige verandering ondergaan. In plaats van den troonhemel, waaronder het bureau der Kamer gezeten was, is thans verrezen een hoog baldekijn van groene stof a Timpériale. De koepel, die dit baldekijn kroont, is ge vuld met geborduurde leeuwen in heraldieken vorm, en daaronder ziet men een rand van geborduurde, in elkaar gestrengelde lauwer takken. Uit dit hoofd loopen twee geplooide zware gordijnen, aan beide zijden saamgevat in een rozet, de randen langs alle lijnen gedrapeerd met franje. Dit baldekijn is vervaardigd door de firma J. L. Prins Dz., te 's-Gravenbage. Nog is de eikenhouten verfkleur vaajiet houtwerk in de Kamer vervangen door een lichtere tint van zoogenaamd biscuit. Vrijdag 11. zijn de ambtenaren, die verleden jaar tijdelijk bij de volkstelling zijn werkzaam geweestverrast met nieuw werk. Het doel van deze nieuwe telling is het aantal meerderjarige mannelijke Nederland- sche ingezetenen te berekenen, die vervolgens in enkele categorieën zullen worden verdeeld. Een en ander wordt in verband gebracht met een eventueel in te dienen wetsontwerp betreffende het kiesrecht. {N, B. Ct.) Het jaarverslag der maatschappij van wel dadigheid, uitgebracht in de algemeene ver gadering van afgevaardigden en leden der maatschappij, den 2n Juni te Amsterdam gehouden, is in druk verschenen. O. a. vindt men daarin eene specifieke opgave van den uitslag der algemeene collecte. Daaruit blijkt, dat de opbrengst in de verschillende provin ciën wasNoord-Brabant f 2284.74l/s, Gelder land f 5241.36'A, Zuid-Holland f 6762.84, Noord-Holland f 6411.26Vs, Zeeland f 938.97 l/s, Utrecht f3239.501/?, Friesland f 2028.01 Overijsel f2741.69'/i, Groningen f 1632.947s, Drente f998.987s, Limburg f203.99; totaal f32,484.327s. Vermeerdering van het aantal leden blijft bij voortduring eene hoogst gewenschte zaak. Wij hopen, dat de kennisneming van het ver slag velen zal bewegen, tot het lidmaatschap dezer zoo hoogst nuttige maatschappij toe te treden. De Algemeene Nederlandsche Politiebond" zal zijne zevende algemeene vergadering hou den op Woensdag 16 September te Groningen. De burgemeester van 's-Hertogenbosch heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd Gezien zijne proclamatie van 21 Augustus jl. Overwegende dat de rust thans gedurende verscheidene dagen niet meer is verstoord en de kalmte dus in de gemoederen schijnt wedergekeerd; dat de kermis aanstaande is en het in het belang van de ingezetenen nuttig voorkomt de kermisvreugde zoo min als met de goede orde bestaanbaar is te belemmeren heeft besloten in te trekken het verbod op samenscholing van meer dan drie per sonen en de hoop uit te drukken dat de goede geest der bevolking zich opnieuw van gunstige zijde zal doen kennen, door eene viering van de kermis zonder verstoring der openbare orde, opdat dit feest werkelijk moge strekken ten genoege van de Bossche burgerij. Dit besluit zal onmiddellijk op de gebrui kelijke wijze worden afgekondigd. Aan den commissaris van politie te 's-Bosch is thans voor den tijd van 4 weken verlof verleend. Te Ammerzoden is het thans alles rustig. De dorpsonderwijzer, genaamd I. D., beeft nu voor het kantongerecht te Zalt-Bommel te rechtgestaan ter zake de bekende drankwet overtreding, sden kennelijken staat bij her- ha 1 i n g", en tegen {hem is geëischt eene hechtenis van zeven dagen. Een vijftiental getuigen a décharge had de aangeklaagde ter terechtzitting aangevoerd, om te weerleggen hetgeen door drie beambten van rijks- en gemeentepolitie was waargenomen aangaande den akennelijken staat" van beklaagde. De justitie te Heerenveen heeft de gevan genneming gelast M. de Boer, vroeger deur waarder bij de arrondissements-rechtbank aldaar, ter zake van gepleegde verduistering. De B. is sedert 1 Augustus voortvluchtig, met achterlating van vrouw en tal van schuld- eischers. Men zegt dat hij naar Amerika over gestoken is. Voor het hof van assises der Seine te Parijs stond den 9n dezer terecht zekere Jean Jacques de Moor, geboren te Sas-van-Gent, terzake van moord, op zijne vrouw gepleegd. Dit sujet, reeds eenige malen door Belgische rechtbanken veroordeeld we- gens diefstal en landiooperij, leidde een liederlijk leven en verbraste bet geld, dat zijne vrouw ver diende: Meermalen mishandelde hij dit schepsel ééns zelfs, kort na hare bevalling, sloeg hij de wieg, waarin haar kind lag, aan stukken en sleepte haar het bed uit. Toch gedroeg de vrouw dat lijden ge duldig, totdat haar man in Januari van dit jaar met 196 frs. van zijn patroon naar België vluchtte. Her haaldelijk trachtte hij zijne vrouw te bewegen, zich daar weer bij hem te voegen, maar, dankbaar dat zij van haren beul bevrijd was, weigerde zij dit hardnekkig. Toch scheen hij niet buiten haar te kunnen leven, want den 9n April waagde hij zich te Parijs en zocht haar op, maar zij bleef weigeren met hem naar België te gaan. De Moor besloot toen, haar te dooden. Hij kocht een broodmes en wachtte haar 's vonds onder een lantaarn op. Een onder houd had toen plaats, dat met eene verzoening scheen te eindigen, althans beiden gingen naar de woning der vrouw en begaven zich ter ruste. Tegen 5 uur in den ochtend hoorden de buren echter een gil en te gelijkgr tijd hoorden zij een man zonder schoenen de trap afsnellen. Kort daarna strom pelde vrouw Dö Moor met doorgesneden hals den trap af en viel bij de deur ineen, nog met de band aan twee voorbijgangers den weg wijzende, dien haar moordenaar had ingeslagen. Deze werd echter niet achterhaald, ofschoon bij al zijne boven- kieoderen alsmede het mes in de kamer zijner vrouw had achtergelaten. Dezer dagen is hij einde lijk gevonden en gevangengenomen. Hij beweert niet voorbedachtelijk gehandeld- te hebben, maar den moord te hebben gepleegd omdat zijne vrouw, die een slecht leven leidde, dreigde hem aan de politie te verraden. Die bewering is echter geheel valsch gebleken. Een erfenisgeschiedenis wekt in de Russische groote wereld veel opzien. Eenige maanden geleden stierf prins Youssou- poff••zijn dochter, die met graaf Somarokoff Elston is gehuwd, erfde zijn zeer aanzienlijk ver mogen en haar echtgenoot verkreeg het recht, den titel van prins Youssoupoff te voeren. Maar een gewezen gouvernante van 's prinsen dochter, mej, Schneider, met wie de prins in het geheim gehuwd moet zijn, maakt nu aanspraak op het vermogen en den titel van prinses. Graaf Somarokoff heeft, zoo verzekert men, om de zaak in der minne te schikken, de dame, die thans in Duilschiand is, een som van 25 millioen gulden geboden, maar zij weigerde dat bagatel. Dezer dagen zijn te Erbach in de Rheingau twaalf ankers Steinberger-wijn van 1868 verkocht voor 25.000 mark, dat is ruim f28 per flesch. Generaal Booth, die thans in Zuid-Afrika reist, heeft dezer dagen Kaapstad verlaten en is van Stellenbosch en Wellington naar Kimberley gegaan. Te Stellenbosch en te Wellington, waar hij een paar bijeenkomsten presideerde, werd de generaal met geestdrift begroet en te Kimberley j viel hem een schitterende ontvangst ten deel. Hij werd door een groote menigte aan het spoorweg station opgewacht, in een rijtuig met vier witte paarden naar het huis, waar hij logeerde, g®. bracht, en overal in de volle straten luide toegejuicht. Uit alle plaatsen in den omtrek waren menscben gekomen om den Heilsleger-generaal te zien en te hooren. Een pachter en zijn gezin kwamen zelfs van 120 mijlen ver. Over het stemrecht der vrouw in de Veree- nigde Staten deelt het weekblad Calif mede In Wyoming is het stemrecht voor de vrouwen sedert 1870 geheel gelijk aan dat der mannen. De conventie, waardoor in 1889 een staats-con- stitutie werd vastgesteld, verzekerde dit recht aan de vrouwen, en door de kiezers werd deze bepaling met een meerderheid van twee derden van het aantal uitgebrachte stemmen bevestigd. In Washington stemden de vrouwen vijfjaar lang, toen deze staat nog een territorie was. Door een beslissing van het oppergerechtshof van het territorie werden zij echter van het kiesrecht uit gesloten bij het ontwerpen der staats-censtitutie werd deze quaestie afzonderlijk aan een beslissing der kiezers onderworpen en in ontkennenden zin beantwoord. De vrouwen stellen intusschen nog steeds pogingen in het werk om hun vroeger recht weder te verkrijgen. In Kansas kiezen de vrouwen, op denzeifden voet als de mannen, voor de gemeenteraden. Ver leden jaar werd door ongeveer 40,000 vrouwen gestemd, tegen 26,000 in 1881. In Utah hadden de vrouwen stemrecht totdat- het haar door de wet-Edmunds ontnomen werd. Zij. doen echter pogingen om deze wet te laten her roepen. In Delaware hebben de vrouwen recht van stem in onderwijszaken, sedert 1889. In 20 andere staten genieten de vrouwen ditzelfde recht. In Montana is aan de vrouwen het stemrecht toegekend in alle zaken, de locale belastingen be treffende. In Arkansas en Mississippi hebben de vrouwe» recht van stem bij het goedkeureu van vergun ningen tot verkoop van sterken drank. Bij den Senaat der Vereenigde Staten werd den- 7n Februari 1889 door een commissie rapport uitgebracht over een voorstel om de grondwet der Unie te amendeeren in dien zin, dat aan de Staten verboden zou worden, vrouwen van bet stemrecht uit te sluiten. Het rapport dezer com missie was gunstig, maar het Congres ging de» 4n Maart uiteen zonder het voorstel in behan deling genomen te hebben. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naar New-York bestaat door middel va» bet stoomschip Zaandam. De laatste buslich ting aan bet postkantoor te Rotterdam is be paald op 16 September, des morgens te 10 uren- Telegrammen voor China kunnen ook hunne bestemming bereiken over Tonkin, hetzij langs de landlijnen (via Hué) of langs den Franschen kabel (via Haiphong). Voor lanbouwers is het niet van belang ontbloot mede te deelen, dat creoline een uitstekend middel- is tegen wormen en maden bij schapen. Een schapenhouder kwam bij toeval tot die ont dekking; hij nam 1 liter creoline en 40 liter water,, en had er uitmuntend succes bij. Creoline is bovendien bij eiken drogist verkrijg baar, andere schapenwaschmiddeien daarentegen riet altijd. Het examen ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, voor het jaar 1891, zal aanvangen op 5 Oct. e.k. De com- missiën met het afnemen van dit examen belast- zullen zitting houden te 's-Hertogenbosch, Nij megen, 's-Gravenhage, Amsterdam, Middelburg,. Utrecht, Leeuwarden, Deventeur, Groningen en Roermond. In de commisie te 's-Gravenhage zijn benoemd a. tot lid en voorz.de inspecteur van het L. 0-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6