A". 1891. Zaterdag 19 September. N°. 7846. ij f- en -ve er t i g s t Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsclie Berickten. UITGEVER: J. ODÉ. F R A N K E IJ K. Naar aanleiding van hetgeen de Duitsche keizer in zijne te Erfurt gehouden toespraak gezegd heeft over zden parvenu van Corsica" (Napoleon I), maken de Ziberté, Jour en Paris zeer heftige artikelen tegen denDuit- schen souverein openhaar. De National zegt: Er zouden niets dan betreurenswaardige din gen uit kunnen voortvloeien, zoo wij niet het vaste voornemen hadden, ons aan geen aanval van dien aard te storen en geen enkele onvoorzichtigheid te begaandoch, als het waar bleek te zijn dat de Duitsche keizer zoo gesproken heeft, als gemeld is, dan zal Frankrijk eene opheldering moeten vragen aan Duitschland en een schitterend herstel moeten bekomen. Bij het déjeuner, gisteren door Camot aan geboden aan het gemeentebestuur van Vitry le Frangais, heeft Carnot een toost gedronken, waarin hij zeide: Gedurende de thans afge- loopen manoeuvres heeft het leger getoond wat Frankrijk er van kan verwachten. Het geheele land is aan het leger erkentelijk voor de wijze waarop het het vertrouwen heeft gerechtvaardigd. Het volkweetwatliet verschuldigd is aan deze school der toewij ding; het weet dat, als flinkheid, wijsheid en loyaliteit in de buitenlandsche aange legenheden het land oprechte vrienden kan doen vinden, een onbeperkt vertrouwen op zijne hulpmiddelen den waarborg levert voor den vrede, welke het niet wenscht verstoord te zien. Het leger geeft ons zulk een ver trouwen ik drink op zijne eer. De Freycinet dronk daarna op de gezond heid van Carnot. In eene tweede rede, te Carpentras gehou den, sprak de minister van binnenlandsche zaken over de sociale quaestie. Vergeleken met hetgeen het hoofd der protectionisten, ■de heer Méline, onlangs op een landbouwfeest zeide, is het interessant op te merken, dat naar het oordeel van den heer Constans »men wèl ver gegaan is met beschermende •maatregelen, waarvan, voor den werkman ten minste, niet zeer veel goeds te verwach ten is". Ook hesprak de minister zijn wets ontwerp op de werkmansklassenhij hechtte daaraan zóo groote waarde, dat hij het behoud zijner portefeuille zal laten afhangen van de ontvangst, door de Kamers bereid aan zijne denkbeelden over deze zaak, en voegde er bij dat de minister-president tot hetzelfde besluit gekomen is. De Parijsche correspondent van de Times verneemt van vertrouwbare zjjde, dat eerst sedert de jongste manoeuvres in Hongarije de casus lelli, geldende voor de triple alliantie, tusschen de keizers van Oostenrijk en Duitsch land is vastgesteld geworden. De keizer van Oostenrijk heeft de volgende drie gevallen als casus lelli voorgeslagen wanneer Frank rijk Italië aanvalt, wanneer Frankrijk Duitsch land aanvalt en wauneer Rusland Oostenrijk aanvalt. Dezelfde correspondent verneemt, dat de Russische regeering den sultan zekere korting op de oorlogsschatting heeft toegestaan. De eerste opvoering van »Lohengrin", te Parijs met gespannen aandachtte gemoet ge zien, daar zij, naar velen meenden, het sein moest zijn tot anti-Duitsche manifestaties op groote schaal, is Woensdagavond zonder eenig incident van beteekenis afgeloopen. Dit is on getwijfeld te danken aan de krachtige hou ding der autoriteiten en der politie want de manifestanten van de bekende soort waren talrijk genoeg vertegenwoordigd. De hoofd persoon, de Boulangist Laur, hield zich echter, als gebruikelijk bulten schot; met een paar vrienden zat hij rustig in een koffiehuis op den boulevard des Capucins. Reeds eenigen tijd vóór den aanvang der voorstelling zette de politie het operaplein geheel af; alleen de houders van toegangskaarten werden doorgelaten. In het gebouw, waar geen plaats onbezet bleef (plaatsen in het parterre van 7 francs waren voor 250 francs, fauteuils van 10 voor 500 francs verkocht) werd de orde geen oogenblik verstoordde talentvolle zangers en het orkest van Lamoureux werden herhaaldelijk met groote geestdrift toegejuicht. Buiten was het intusschen woeliger. Ongeveer 1000 personen moesten in den loop van den avond worden gearresteerd, en werden in de kelders van het operagebouw opgesloten,om bij troepen, geheel omringd door republikeinsche gardes met de bajonet op het geweer, naar het politie-gebouw te worden geleid, van waar zij, die zich feitelijk verzet hadden, naar de gevangenis werdén gebracht, terwijl de overigen 's nachts weer in vrijheid werden gesteld. De manifestanten, woedend over het mislukken hunner pogingen tot rustverstoring, liepen in groepjes de stad door, hier en daar baldadigheden plegende, maar overal is de politie met de grootste vastberadenheid opge treden, zoodat de oproerkraaiers enrumoer- makers niets dan teleurstelling hebben ondervonden. Een 1500-tal jongelieden koel den hunne woede op een Duitsch bierhuis in de rue St. Augustin, waar zij den boel stuk sloegen. Spoedig verscheen eene sterke politie macht, die 150 der levenmakers inrekende. Een andere troep bleek het op het Duitsche gezantschapshotel gemunt te hebben, maar de voorzorgsmaatregelen, in de buurt daarvan genomen, waren voldoende om elke vi jandige betooging te beletten. Het uitgaan der opera te middernacht heeft zonder incident plaats gehad. De lireten a bas Wagner worden langzamerhand zeldzamer. Ten l?/j ure was er niemand, meer in den omtrek der opera. Van de personen die gearresteerd werden, zijn er slechts 22 in hechtenis gehouden. De onthulling van Garibaldi's standbeeld te Nice zal plaats hebben op Zondag den 4n October a.s. Er schijnt sprake van geweest te zijn om deze plechtigheid te doen geschie den op den 2n September, den dag waarop de Italiaansche troepen in 1870 Rome bezet hebben. Men heeft echter wijselijk overwogen dat de diensten, die Garibaldi bewezen heeft aan de Fransche republiek en waarvoor hem op Franschen bodem een gedenkteeken ge sticht wordt, niets te maken hebben met het in bezit nemen van Rome door deltalianen. Daarom heeft men de onthulling verschoven naar den 4n Octobsr, den dag na dien, waarop de Italiaansche held te Dóle liet bevel over een Fransch legerkorps aanvaardde. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm schijnt zich aan het militair diner te Erfurt weer een weinig versproken te hebben, althans de Beichsan- zeiger bevat nu reeds den zuiveren inhoud van 's keizers opgewonden toost. Daarin zijn de woorden»Corsicaanschen parvenu" ver vangen door sCorsicaanschen veroveraar", terwijl ook de slotwoorden heel wat ge matigd zijn. De. gouverneur van Duitsch Oost-Afrika meldt, dat aan de kust alles rustig is. Be richten uit het binnenland heeft hij nog niet ontvangen. De Wurtembergsehe minister van binnen landsche zaken heeft het gemeentebestuur van Stuttgart aangeschreven zooveel mogelijk mede te werken oui beteie woningen voor de werklieden te verkrijgen. Er schijnt nog steeds sprake van te zijn dat de czaar op zijn terugreis van Dene marken naar Rusland een bezoek zal brengen aan keizer Wilhelm in een der Duitsche zeehavens. De Moniteur de Borne, die door de Germania is terechtgezet wegens zijne volgehouden valsche berichten omtrent een besluit der Duitsche katholiekenvergadering, wordt thans ook ook door de Münchener Neuesten Nach- richten aangevallen, en wel wegens een be richt, waarin de inhoud werd vermeld van een gesprek, hetwelk te Munchen tusschen den rijkskanselier en den pauselijken nuntius heeft plaats gehad. Het Münchener blad is ge machtigd te verklaren, dat de rijkskanselier wel een bezoek bij den nuntius heeft afgelegd, maar dat al wat de Moniteur meent te kun nen verhalen van hetgeen aldaar is gesproken, louter verzinsel isde begroeting was weder zijds zeer hartebjk, maar omtrent het verhan delde wordt strenge geheimhouding in acht genomen. Dit wordt ook door het JFremdenblatt bevestigd, onder bijvoeging dat het gesprek drie kwartier heeft geduurd. ENtiELAND. Het Iersche conservatieve Parlementslid De Cobain, tegen wien eene vervolging is ingesteld wegens vergrijp tegen de zeden en die deswege naar Spanje was gevlucht, heeft kennis gegeven dat hij den 25n dezer in Engeland zal terugheeren om zich ter beschik king van de justitie te stellen. Te Folkestone zal dien dag de noodige politie aanwezig zijn om hem terstond hij zijn aan wal stappen n te rekenen, evenals enkele maanden geleden met zijn liberalen ambtgenoot kapt. Verney geschiedde. De Canadasche ïegeering heeft besloten, bij het Parlement een adres aan de koningin in te dienen, waarin voor Canada en alle andere Brilsche koloniën vrijheid wordt gevraagd de tarieven van invoerrechten in verhand met de omstandigheden te verlioogen of te verlagen, en daarom de bepaling van behandeling op den voet der meest begunstigde natie, welke n de handelsverdragen met andere landen voorkomt, op te zeggen. OOSTENRIJK. De Kamer van afgevaardigden komteerst fn het allerlaatst van October bijeen en zal dan onmiddellijk de begrooting voor 1892 ter hand nemen. Uit Temesvar wordt van 16 dezer gemeld: De keizer heeft heden deputaties ontvangen van de geestelijkheid en van de besturen van comitaten en gemeenten, vervolgens de ten toonstelling bezocht en 's avonds de stad verlaten om zich naar Pest te begeven. RUSLAND. De beruchte kozakken-hoofdman Aschinow is te Reni met een anderen kozak gevangen genomen en over Bender naar Kiew gebracht. Wat dit tweetal misdreven heeft wordt met gemeld; men gelooft dat zij bezig waren eene nieuwe expeditie naar Abyssinio op touw te zetten. ITALIË. De koning en de koningin van Rumenië zijn van Venetië naar Palanza vertrokken. De koningin moest in een stoel naar den trein worden gedragen. In het Vaticaan is men zeer ontstemd over het feit, dat op het juristen-congres te Flo rence met groote meerderheid de motie werd aangenomen, dat echtscheiding in de Italiaan sche wetten behoorde te worden opgenomen. Besloten werd een beweging tegen de juristen op touw te zetten, opdat de bevolking de afgevaardigden tegen zulk een wetsvoorstel zou doen stemmen. SPANJE. Volgens de officieele berichten bedraagt het aantal der personen, die tij de jongste over- stroomiDgen den dood gevonden hebben, 3000, en is voor een waarde van 15 millioen aan goederen vernield. Te Consuegra alleen zijn meer dan 1500 menschen omgekomen en 600 woningen geheel vernield. De koningin regentes heeft voor 100,000> pesetas ingt; I INT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers i.85. 2.50. 0.10. BVKRAV: BOT 0 USïEAAT, E S 7. Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant. f 1.10. Iedere gewone regel meer0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1