Geveilde en mM\z onroerende peöeren. Gemengde Berichten. Land- en Tuinbouw. Post en Telegraphie. Onderwijs. Visscherij. Kerknieuws. S t e (1 e 1 ij k Kien w s. Markt berichten. De gemeenteraad van Groningen heeft met 21 tegen 5 stemmen afwijzend beschikt op een adres van ingezetenen, om de aldaar bestaande bordeelen op te heffen en de op richting van nieuwe te voorkomen. De collecte, te Arnhem gehouden vanwege de vereeniging uTrouw aan Koning en Va derland", heeft opgebracht eene som van f607.80. Het duikeronderzoek op het goudschip de Xutine bracht aan het licht, dat een gedeelte van het wrak blootligt, zoodat men hoopen kogels en baliastbrooden ziet liggen. Opgehaald ■werden een gouden horloge, een blad zilver, drie Spaansche matten, veel koper en ijzer. In de nabijheid van Franeker is door de politie de hand gelegd op een vaartuig, ge laden met kool en aardappelen, welke lading bleek te zijn gestolen. Een der bestolen land bouwers had bij avond de daders, twee broe ders uit Sneek, werkzaam gezien op zijn akkers en de politie gewaarschuwd. Buiten de beiden, die spoedig bekenden, was nog aan boord een meisje uit Dordrecht, met wie de oudste der aangehoudenen binnen eenige dagen in het huwelijk zou treden. Men had haar aan boord opgesloten en wijsgemaakt dat de lading op krediet was gekocht. De droefheid en ontstel tenis van het arme meisje, die zich hare komst in Friesland zoo geheel anders had voorgesteld, verwekte eene algenieene deel neming. Het jachtveld op Texel schijnt dit jaar ruimer van hazen te zijn voorzien dan ver leden jaar. Met den uitvoer is een begin ge maakt. De prijs der hazen is f 1.50 a 1.75 per stuk. Waterwild is zeer schaarsch op het eiland. Men schrijft van de Yeluwe Het wild is dit jaar schaarsch. Toch zijn er nog meer hazen dan patrijzende oorzaak hiervan is, dat laatstgenoemde, ten gevolge van het aanhoudend natte weer, slecht heb ben gebroed. In de Betuwe is nog minder wild dan op de Veluwe. Hazen gelden fl.25 a 2.25, patrijzen f0,80 a 1.25, korhoenders fi.50 a 2.50, eenden fl a 1.20, water snippen 70 a 80 ct, De jacht op fazanten is nog niet geopend. Om fruitdiefstallen te voorkomenslapen verschillende boeren in het Limburgschedes nachts in den boomgaard, gewapend met schop en riek. Heivoort. Uit de ijverige nasporingen der brigade marechaussee is gebleken, dat de brand alhier bij zekeren V. moedwillig was aangestoken. Het negenjarig zoontje van V. heeft bekend de dade„- zijn, terwijl hij tevens bekende in den loop van dit jaar te Heivoort nog eenige malen brand te hebben gesticht met lucifers en stroo. Als reden gaf hij op dat hijzoo graag een vuurtje zag. Amsterdam. Een kruier alhier deed Woensdag bij de politie aangifte, dat hij uit een gesloten houten kistje een som van f600 vermiste. Hij verdacht van deze zaak twee personen, die hij 8 dagen geleden uit mede lijden in zijn woning had opgenomen, en die sinds Dinsdagavond verdwenen zijn. Eindhoven. Herhaaldelijk wordt alhier in den laatsten tijd inbraak gepleegd. Maan dagnacht gebeurde het weder op twee plaat sen, en wel bij den heer P. S. en bij dr. v. d. L, Vooral bij laatstgenoemde, die zich op reis bevindt, is een aanzienlijke waarde gesto len. De dief of dieven hebben zich door het uitsnijden van een ruit toegang verschaft. Volgens de Semaine Médicale van 16 dezer is de cholera uitgebroken op 2 Engelsche oorlogsschepen op de reede van Bombay. Binnen 24 uren zijn 28 gevallen van cholera onder de bemanning voorgekomen, waarvan 8 doodelijk verliepen. Dr. Wolfl) de rabbijn van Kopenhagen, die onlangs zijn 90n verjaardag vierde, ontving dezer dagen een langdurig bezoek van den Russischen troonopvolger. Uit Rome wordt per telegraaf gemeld, dat een tunnel van een in aanbouw zijnde spoorlijn bij Messina is ingestort. Een groot aantal werk lieden werd onder het puin bedolven. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. Het heilige kleed van Trier is Zaterdag jl. be zocht door prinses Isabella van Oostenrijk, geboren prinses Croy, prins Rudolf Esterhazy, gravin Cho- tek en verschillende andere leden der Oosten- rijksche aristocratie. Ook de bisschop van Munster en twee zusters van het genootschap van O. L. V. van Sion, uit Jeruzalem waren Dinsdag onder de pelgrims. Het aantal bezoekers sinds de opening bedraagt meer dan 700.000. Bisschop Korum gaat eiken morgen te 5 uur met eenige hooggeplaatste geestelijken naar de kathe draal, waarvan het inwendige gedeeltelijk hel verlicht, gedeeltelijk half duister is, en daardoor een phantastiscben aanblik biedt. Onmiddellijk daarna komen de zieken, die uit de aanraking van het heilige kleed nieuwe krachten hopen te putten. Draagt de bisschopstad Trier roem op het daar bewaarde opperkleed van Christus, het Markisch provinciaal museum te Berlijn bezit een nog ouder kleedingstuk, nl. den rok van de H. Anna, de grootmoeder van Christus. 'Met eenige kerkelijke sieraden van zeer ouden datum, wordt dit kleed van grof linnen, dat vooral aan de armsgaten veel geleden heeft, daar opgevouwen in eene glazen kast bewaard. Nabij Afgesiras op de Spaansche kust heeft eene'aanvaring plaats gehad tusschen een Grieksch en een Italiaansch stoomschip. Beide zijn gezon ken, waarbij, naar beweerd wordt, 60 personen zijn omgekomen. De schoener Movris Wilson is in de nabijheid van Halifax vergaan; veettien der opvarenden vonden den dood in de golven. Hoewel de verwachting van ue opbrengst der aardappelen in de Hoekscha Waard en IJsel- monde niet groot was, valt deze bij het delven nog tegen. Op sommige akkers is de opbrengst zoo gering, dat de aardappelen in daggeld gedolven worden, daar het delven per mud geen behoorlijk dagloon zou geven. Een landbouwer wilde de opbrengst van 8 hectaren aardappelland voor 100 hectoliter overdoen. Men schrijft uit Drente Het heerlijke zomerweder van de laatste dagen oefent een gunsttgen invloed uit op het oogsten der latere zomervruchten. De boekweit is bij prachtig weder binnengehaald de opbrengst er van is zeer mild en de qualiteit uitmuntend. Voor menig boe renhuisgezin verschaft deze omstandigheid, in tijden dat het roggebrood duur is, eene heele ruimte. Er komen dan des morgens de in deze provincie bijna onmisbare pannekoeken op de ontbijttafel. Het aardappeldelven begint thans ten volle. De opbrengst valt over 't geheel niet tegen, al heeft de ziekte ook vele doen verlorengaan. De smaak en de deugdelijkheid van dit gewas worden alge meen geprezen. Uit de provincie Groningen verneemt men Bij al de klachten over het slechte weder moet thans gezegd worden, dat de boeren in deze provin cie een uitstekend gewas hebben. Het vwitkoren" heeft nog weinig van 't op het veid staan geleden. Meer is dit het gevat met de erwten, die door het mislukken van het wintei koren veel verbouwd zijn. Door den aanhoudenden regen zijn er zooveel uit de peulen gesprongen, dat sommige velden als be zaaid zijn. Vele arbeidersgezinnen zoeken ze op kinderen zoowel als volwassenen, gaan 's avonds met 25 a 30 liter huiswaarts. De aanleg voor de teiephoon te Maassluis is thans zoover gevorderd, dat de dienst op de tele- phoonlijn Maassluis—Schiedam kan worden ge opend. De dienst zal op a. s. Maandag aanvangen. De spreekcel is in een lokaal van het raadhuis. Op de voordracht voor een onderwijzer aan de kosteiooze school no. 1 te Rotterdam is o. a. geplaatst de heer J. P. Koppenhagen, te Schiedam. PERNIS. Woensdagavond zijn alhier bin nengekomen 2 sloepen, gezamenlijk aanbrengende 280 ton zoutevisch. KRALINGSCHE VEER. Gisterochtend wer den alhier ter markt aangevoerd 158 zalmen, die voor fl.10 tot 1.55 per '/s kilo werden verkocht. Ned.-Herv. Kerk. Beroepen: te Ankeveen de heer C. A. de Bruin, cand. te Leiden; te Terkaple (toez.) en te Wilhelminadorp de heer C. J. van Paassen, cand. te Franekerte St.-Filipsland dr. J. D. de Lind van Wijngaarden, cand. te Nuraans- dorpte Kuinre en Usselo de heer Chr. Hunningher, cand. te 's-Gravenhagete Babyloniënbroek en Hill (toez.) ds. G. van Dijk, te Sprang. Bedankt: voor Linschoten door ds. L. F. A. Westerbeek van Eerten, te Serooskerke:voor Ierseke door ds. L. Hijmans, te Nieuw Lekker- land. Ned. Geref. kerk (dolecrend). De zevende zitting der 3e voorloopige synode van Nederlandsche gereformeerde kerken, te 's-Gravenhage bijeen, heeft het voorstel tot vereeniging met de christ. geref. kerken eenparig aangenomen. Prof. Rutgers las het rapport voor der com missie van 20, door de synode in hare zitting van 8 Sept. benoemd, tat het geven van consideratie en advies, in zake de bij haar ingekomen besluiten van de synode der christ. geref. kerk te Leeu warden, op het stuk der vereeniging. Bovenge noemd rapport bevat onder meer een concept besluit, in verband met de besluiten van de Leeuwarder synode, en geeft In zijn 5 bijlagen de correspondentie weer, dezer dagen, tusschen de commissie van 20 bovengenoemd en de duputaten van de Leeuwarden synode gevoerd, en door welke correspondentie de besluiten van Leeuwar den nader zijn toegelicht. In het concept-besluit, dat uitgaat van de ge dachte, ïdat God Almachtig in Zijn heilig Woord ons de eenheid der kerk van Christus als een onvërbrekelijke ordonnantie heeft opgelegd", stelt de commissie als hare conclusie voor, dat de synode als hare beslissing ter kennisse van de deputaten der Leeuwarder synode brenge, dat zij bereid is, op grond van den voorslag dier synode, gelijk die door deputaten werd toegelicht, op eene vereeniging mei de kerken der christe lijke gereform erde kerk in le gaanen alsnu inwacht de mededeeling van de resultaten, die de chr. geref. kerk zal hebben verkregen, bij haar pogen Qm de Dordtsche kerkenordening zelve bij de overheid des lands in te dienen. Bij de behandeling van dit concept-besluit, door den praeses aan de orde gesteld, werd het woord gevoerd door ds. Sikkel, ds. Ploos van Amstel, den ouderling Vrolijk, dr. Wagenaar en piiof. Rutgers, als rapporteur. Op een vraag van den voorzitter, antwoordde ds. Van Ande) als praeses van deputaten, dat naar hun persoonlijke overtuiging, de aanneming van het concept-besluit rekent met de bedoeling der Leeuwarder synode en genoegdoet aan wat deze synode als beding en voorwaarde heeft gesteld. Het concept-besluit werd, znoals boven ge zegd, met algemeene stemmen aangenomen. Verder besloot de synode, dat het rapport in het officieel orgaan zal worden afgedrukt, dat op den komenden Zondag in de kerken een dank- en bedestond in zake de vereeniging zal ■worden gehouden en eindelijk dat aan de depu taten van de Leeuwarder synode zal verzocht worden te brachten ook in hun kerken zulk een dank- en bedestond te doen houden. De voorzitter bracht dit verzoek over aan beeren deputaten. Boomseh-katlioliekc kerk. Pater H. L. van der Drift, ord. min. te Schie dam, den 8n dezer in de kerk der paters Jezuïeten te Maastricht door den wijbisschop van Mechelen tot priester gewijdheeft gisteren in de parochiekerk van den 11. Johannes den Dooper zijn eerste H. Mis opgedragen, waarbij hij werd geassisteerd door den heer W. C. van Meegen, pastoor der parochie en door de heeren A. J- van der Drift, pastoor te Moordrecht, de paters H. A. van Dijk en J. P. G. Brouwer, beiden kapelanen der parochie. In het priester koor waren aanwezig pasioor M. J. A. Lans en kapelaan P, V. Aghina. Pater E. J. Heijmans, kapelaan der bijkerk aan den Singel, hield een hartelijke toespraak tot den jeugdigen priester en tot de talrijke schare, die met zijne ouders en familieleden bij deze plechtigheid tegenwoordig waren. Israëlietische Kerk. Door het rabbinale college zijn als godgeleerde geëxamineerd en toegelaten de heeren E. Italië, te LeeuwardenA.' Cohen, te Arnhem, en Roos, te Amsterdam. Geveild: 18 September. NotarisH. W. M. Roelaxts. Een woonhuis en erve, met open plaats en tuintje, staande aan de Lange Singelstraat, wijk A, no. 170, groot 145 centiaren, f2460. BURGERLIJKE STAND. Geboren: 17 September. Maarten, zoon van P. de Bruin en G. van Pelt, Broersvest. 18. Hendricus Johannes, zoon van J. Hoefman en G. II. Steens, Spïnhm&pad. Elisabeth Maria Liduina, dochter van R. J. Kleipool en J. M. Elast, Schie. Overleden: 17 September. Johannes Lode wijk van der Windt, oud 7 maanden, Zijlstraat, Ondertrouwd 17 September. C. A. de Lange en M. Snel. E. J. Aenmeij en A. C. P. Sanders. W. Woudstra enM. I, L. W. L J. van Raab van Canstein. Schiedam» 18 September. Rogge en Gerst zonder handel, moutwijn: noteering der makelaars f 12. Jenever: Amsterd. proef f 16 per beet. Ct. zonder fust en zonder belasting. Spoeling: f 1.00 per ketel. Delft, 17 September. Op onze graanmarkt was het heden met den handel stil en waren de prijzen algemeen wijkende. Westlandsche tarwe f9.50 al 1.50, Zeeinvsche f9.50 a 12,West!, rogge f6.75 a 7.90. Zeeuwsche f7,— a 8.50. Chevaüer-gerst f6.25 a 7.25, West!, zomer- f5.75 a 6.2a. Korte haver f4.25 a 5.lange f3.50 a 4. Duivenboonen f7.25 a 8.—. Paarden- boonen f6.25 a 7.25. Bruine hoonen f12. a 15.Groene erwten f 10.50 a 12.50. Witte erwten f7.75 a 8.25. Aan de stadswaag gewogen van 11 tot 17 Sept. :627 achtsten en 10! zestienden vaten boter, wegende te zamen 13550 kilogram. Prijs f56 a 64 het vierde, fl.40 a 1.60 het KG. Vette koeien le qual. van f215 tot 240, 2e qual. van f150 tot 190: kalfkoeien f200 tot 235, 2e qual. f135 tot 175; vaarkoeien 1 equal, van f130 tot 170, 2e qua!, van f75 tot 115; vette kalveren le qual. van f56 tot 70. 2e qual. van f33 tot 48; vette schapen le qual. van f 15 tot 25, 2e qual. ftot lamschnpen le qual. van f— tot 2e qual. van f—tot vette lammeren van fi3 tot 21, weilam- meren van ftotmagere varkens van f 14 tot 26, biggen van f2.tot 8.nuchtere kalveren van f8 tot 20, paarden van f45 tot •115, stieren van f 40 tot 160, vette ossen van ftot Rundvleescb per kilo f 0.58 a 0.68 a 0.72. Vet kalfsvleesch per kilo f0.70 a 0.75 a 0.80, Schapenvleesch per kilo f 0.54 a 0.65 a Het Westland 16 September. Op de veilingen van hedenavond werden de volgende prijzen bestead trosjesperen f 1.071/2 a 1.15 per 28 kilo, kleine 50 c,jammen f2 per kin: bieten 15 c.blauwe druiven 60 a 85 c. per kilo; perziken per stuk 1 a 7 c,prui men 1 a 6 c.tafelperen 3 a 10 c.; meloenen 30 a 90 c. Amsterdam, 18 September. Rogge op levering willig; October f233, 231, 235; Maart f244, 245, 246, 245. Kampen, 15 September. De hooioogst der tweede snede is in deze stre ken in vollen gang, de opbrengst valt lang niet tegen en komt het hooi bij het tegenwooidige mooie weder goed droog binnen. De handel in dit artikel blijlt geanimeerd. Er is reeds tot f 24 voor de 500 KG besteed.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3