A°. 1891. Woensdag 23 September. N°. 7848 Eerste Blad. F O L I TI E. "Vij f-en-veert gst© J aarg-ang. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: 7. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen guttapercha ring, een boortje, een portemonnaie met 3 centen, een gouden horlogesleutel, een gouden klndcroorbclletje met blauw bal letje, een blauw kindersokje, een mandje waarin o. a. een vrouwenmuts, een bruine klnderarmhand, een zwart krulharigjong hondje en een gouden oorknop. D 1 1' S C It I i 5 I). Aan de Eóln. Zaitg. wordt' verzekerd, dat men op het oogenblik te Berlijn niet denkt aan eene verzachting der pas-maatregelen in Elzas-Lotharingen. Van particuliere zijde wordt daarentegen gemeld, dat de te Berlijn gehouden conferentie van den rijkskanselier Von Caprivi met den stadhouder prins Hohenlohe, den onder-staats secretaris van den Elzas, Köller, en een Pa- rijschen legatieraad, omtrent de opheffing van den pas-dwang tot uitkomst hebben ge had, dat de pas-dwang aan de grenzen, waar onder vooral reizigers lijden, geheel zal wor sen opgeheven. Alleen zal het toezicht op verdachte vreemdelingen ii_ het Rijksland, vooral op emigranten, noch slechts in enkele stedeningevolge het aanmeldingsstelsel van kracht blijven. Be toestemming van den keizer is nog niet verkregen, maar wordt ■waarschijnlijk geacht. Het Berliner Tageblait verneemt uit goede bron, dat de vertegenwoordigers van Pruisen in den Bondsraad het voorstel van Beieren lot wedertoelating der Redemptoristen in geen geval zullen steunen. Uit Bagamoyo wordt aan het Berliner Tagellatt gemeld, dat het noordelijk deel van -het onder Duitsche bescherming staand ge bied in Oost-Afrika in staat van gisting ver keert en dat de stam der Wadigos reeds in opstand is gekomen. De katholieke zendelin gen in het binnenland verkeeren in gevaar. Algemeen houdt men het er voor, dat de invoering van het burgerlijk bestuur in Oost- Afrika voorbarig is geweest en dat alleen majoor "Wissmann in staat is de orde te her stellen. Luidens eene gisteren te Straatsburg ver schenen verordening zal van 1 October af de pasdwang nog slechts toegepast worden op militairen in actieven dienstgewezen officie ren, kweekelingen van buitenlandsche mili taire scholen en personen die zich onttrokken Jiebben aan hun dienstplicht bij het Duitsche -leger. Het viseeren der passen is vry van kosten. Buitenlanders die zich langer dan 24 uren in het Rijksland ophouden, zijn verpliclF zich bij de politie aan te melden. OOSTENK IJ K. De keizer zond uit Bistritz eene legerorder, waarin hij zegt dat hij de overtuiging ver kreeg, dat het geheele leger voortdurend vooruitgaat en meer en meer bekwaam wordt em zich in den oorlog staande te houden. Het leger biedt alle waarborgen aan, dat het in staat is elke taak te vervullen, die het in vredestijd zoowel als in dagen van gevaar kan worden opgelegd. Blijkens het Bremdenblatthet officieus orgaan van het ministerie van buitenlandsche zaken, vorderen de onderhandelingen over het DuitschOostenrijkschItahaansch handels verdrag slechts zeer traag; in elke zitting schijnen zich nieuwe moeilijkheden op te doen, zoodat men alle moeite zal hebben, binnen eene maand gereed te komen. BÜSIIHD. Vrijdag is te St.-Petersburg eene ukase verschenen, welke den uitvoer van rogge, roggemeel en zemelen uit de havens van het gouvernement Archangel verbiedt. Eene ukase is verschenenwaarbij de graanuitvoer naar Azië wordt verboden en de uitvoerpremiën op het gedistilleerd worden geschorst. Op deze wijze hoopt men 'tbest aan de noedlijdende bevolking te gemoet te komen. De Heilige Synode heeft bepaald, dat aan de bevolking in de noodlijdende districten, zonder onderscheid van geloof, levensmiddelen en zoo noodig ook geld zullen worden verdeeld. I T A E I E. Koning Humbert heeft, in antwoord op de gelukwenschen hem door den burgemeester van Rome toegezonden naar aanleiding der feestelijke herdenking van den 20n September 1870 het binnentrekken der italiaansche troepen te Rome dezen een telegram doen toekomen, waarin hij verklaart zich gelukkig te rekenen, nu hij ziet dat de gedachtenis viering van dien geheiligden dag voor ieder, die het vaderland lief heeft, eene traditie is geworden, niet alleen te Rome, maar in geheel Italië. De koning herinnerde verder aan de deugden van hen, die zich opgeofferd hebben voor Italië's eenheid en hij voegde er bij: God helpt de sterken en volharders. Door onze waardigheid en dapperheid zullen wij te allen tijde gereed zijn onze rechten te verde digen. Door de standvastigheid onzer voor nemens en door bet levendig besef onzer plichten zullen wij de moeilijkheden te boven komen, die den oeconomiscben vooruitgang van Italië tegengehouden hebben. Dit tele gram werd door den burgemeester voorge lezen, nadat het feestcomité zich by de ïPorte Pia" verzameld had te midden van een ontzaglijke menigte. Zestig vereenigingen met hunne banieren bevonden zich onder de manifestanten. De geheele stad was in feest- dosch. De Frausche pelg ".ns brachten een bezoek aan de basiliek van St. Pieter; onge regeldheden hebben niet plaats gehad. Zaterdag werden te Rome de Frausche pelgrims op plechtige wyze door den paus ontvangen. Toen de 2000 pelgrims rich met hunne banieren in het Yaticaan verzameld hadden, en de kardinalen hadden plaats geno men, kwam Leo XIII, in zijn draagstoel gezeten, de zaal binnen. Kardinaal Langé- nieux, aartsbisschop van Reims, hield een korte toespraak, vervolgens las graaf De Mun een adres voor, en daarna hield de paus, met heldere stem en zonder vermoeid te schijnen, een rede, waarin Z. H. vooral den toestand der arbeidende klasse besprak, in verband met zijn jongste encycliek. De paus zette uiteen, dat de oplossing van het arbeiders vraagstuk niet uitsluitend kan verwacht wor den van de burgerlijke wettenook de christe lijke liefde, die verder gaat dan de geschreven ©»t, moet tot deze oplossing het hare bijdra gen. En alleen de godsdienst kan hierbij een vertrouwbare gids zijn. «Vermijdt", zoo sprak de paus, sde lieden die onder den naam van socialisten, de maatschappelijke orde ten uwen koste willen omverwerpen. Vormt, onder het patronaat van den bisschop, vereeni gingen, waar gij, als in een ander huisgezin, afleiding, voorlichting en hulp kunt vinden. Geeft aan uwe kinderen een zedelijke en godsdienstige opvoeding." De paus gaf vervolgens, na de pelgrims tot den voetkus te hebben toegelaten, herhaal delijk zijn zegen aan alle aanwezigen. Volgens officieele opgaaf bedroeg de invoer in de eerste 8 maanden des jaars 780,970,000, de uitvoer 589,380,000 lires. Vergeleken met hetzelfde tijdperk van 1890 is de invoer met 113,440,000. de uitvoer met 21,500,000 lires verminderd. B V L G A R IJ E. De Svoboda hecht groote beteekenis aan de audiëntie, welke door den sultan aan. Grekoff is verleend ondanks den val van Kiamil Pacha. Djevat Paeha, de nieuwe groot vizier, heeft Grekoff verzekerd, dat de betrek kingen tusschen Bulgarije en Turkije onver anderd dezelfde zouden blijven als in het verleden. T U R K IJ E. Onder dagteekening van den 19n wordt uit Konstantiuopel gemeld, dat het gerucht aan houdt omtrent de vervanging van Zia Bev, als ambassadeur te Weenen, door Aaiafi Pacha, den oud-voorzitter van den staatsraad. Zia Bey zou dan Rustem Pacha als ambassadeur te Londen opvolgendoch niets is er nog met zekerheid bepaald. Het bericht van de Times, dat Rusland aan Turkije eene belangrijke concessie gedaan zou hebben met betrekking tot de oorlogsvergoe ding, is niet waar. NelidolT integendeel her haalt telkens zijne vertoogen tot de Porte wegens de vertraagde regeling dezer zaak. Nog nauwelijks zijn er een paar weken verloopen, dat de Russiche ambassadeur het laatst hier over zijn beklag deed. AMERIKA. Berichten uit New-York melden, dat dooi de warmte der laatste dagen de stand dei- gewassen zoodanig is verbeterd, dat de prijzen der levensmiddelen over het algemeen 40 pCt. zijn gedaald. De vraag naar granen is echter zoodanig toegenomen, dat de prijs daardoor weer '10 pCt. is gestegen. De New-York Herald ontving uit Valpa raiso bericht, dat Balmaceda zich Zaterdag ochtend te halfnegen te Santiaogo iu de Argentijnsche legatie doodgeschoteu heeft. Het bericht wekte groote opgewondenheid te Valparaiso en des avonds werd de stad geïl lumineerd. Uit Buenos-Ayres wordt van 19 dezer gemeld In het Huis van afgevaardigden beraadslaagt men over liet ontwerp tot instelling van eene nationale Argentijnsche bank. Het is waar schijnlijk dat het hiertoe strekkende wetsont werp, dat reeds door den Senaat werd aan genomen, door de afgevaardigden zal worden verworpen. Er is sprake van de instelling eener nieuwe munteenheid, die het papier met 40 percent zou verminderen dit ontwerp is gunstig ontvangen. SCHIEDAM, 22 September 1891. De gemeenteraad hield gistermiddag eene zitting, welke werd bijgewoond door 17 leden; afwezig de heeren Loopuy t, Brillenburg, Hoo- gendam en v. d. Schalk, de eerste drie met kennisgeving; er bestaat eene vacature. Na het lezen der notulen kwamen de vol gende stukken in: eene missive van Ged. Staten dezer provincie, houdende mededeeling dat de bij raadsbesluit van den In Sept jl. vastgestelde en hun college toegezonden wijzi ging in het reglement van orde van den raad .dezer gemeente, door hen is aangenomen voor kennisgeving; van burgemeester en wethou ders voordracht opgemaakt, voor zooveel noodig in overleg met den arrondissements-school- opziener, en na ingewonnen bericht van het hoofd der school, ter benoeming van hulpper soneel aan de openbare hei haiingsschool voor meisjes voor den cursus 1891/2. Op deze voordracht zijn geplaatst, voor ondetwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd 1. B. de Maar, 2. J. van Rhijn Gz., 3. L. Krullaars; voor onder wijzer i. J. van Rhijn Gz., 2. B. de Maar, 3. L. Krullaarsvoor onderwijze! essen in nuttige handwerkenle voordracht1E. de Goederen, 2. J. van Vliet, 3. J. M. van Vlaai-dingen 2e voordracht1J. van Vliet, 2. E. de Goederen, 3. J. M, van Vlaardingen; voordrachtvoor helpster 1.85. - 2.50. - 0.10. BDUEAG: BOTEBSTIll AT, E 37. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels mei inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal beiekend. abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door liet geheele Rijk Afzondei ljjke nominers

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1