Binnenlandsclie Berichten. STATEN-GEN ER A AL. overschreden. Men rekent, dat het nog tot 70,000 zal stijgen. DENEMARKEN. De keizer en de keizerin van Rusland zijn gisterochtend van Kopenhagen over Gjedser naar Moskou vertrokken. RUSLAND. _Volgens de NorojeWrcmja zal de minister van binnenlandsche zaken eerstdaags een nieuwe wet betreffende de Israëlieten-quaestie indienen bij den Raad van State. Die wet moet o. a. gegrond zijn op gegevens, verstrekt door de gouverneurs van Wilna, Warschau en Kieff. De Russische grootvorstin Alexandra, ge malin van 's keizers jongsten broeder groot vorst Paul en dochter van den koning van Griekenland, is te Ilmskoje bij Moskou over leden aan de gevolgen eener ontijdige bevalling. De grootvorstin was nog pas 21 jaar oud. Uit St.-Petersburg wordt gemeld, dat de regeering eerlang met den bouw van den Siberischen spoorweg aan het Ural-ge- bergte en de Amur, de twee uiteinden, te gelijk zal laten beginnen. Ook moet de regeering voornemens zijn den Transcaspï- schen spoorweg tot de grenzeu van Perzië en Afghanistan uit te breiden. Uit Odessa wordt gemeld, dat daar sedert eenige dagen een Russisch stoomschip op de reede ligt met een duizendtal joden aan boord, zonder dat de kapitein weet, wat hij met die levende lading moet aanvangen. Twintig dagen geleden waren die landverhui zers aan boord gegaan met bestemming naar Jaffa. De overheid aldaar weigerde echter de Joden aan land toe te laten, waarop het schip den steven wendde naar Konstantinopel, maar ook daar weigerde de overheid verlof om de reizigers te ontschepen. De kapitein kreeg toen bevel naar Odessa terug te keeren, maar zoodra hij die haven binnenliep, deed de Russissehe overheid hem weten, dat be velen van hoogerhand de ontscheping van Joodsche uitgewekenen en vluchtelingen ver bieden, daar deze als bannelingen worde beschouwd en hun terugkeer in RuWand mits' dien verboden is. ITALIË. Men weet dat de Engelsche regeering her haaldelijk verklaard heeft, dat zij, welverre van toegetreden te zijn tot het drievoudig verbond, zelfs den tekst van het tractaat niet kent. Indien men de Triluna, die in betrek king staat tot den minister-president Rudini, mag gelooven, dan zal lord Salisbury er wel dra mede worden bekendgemaakt. Dit blad toch meldt, dat de heer Tornielli, Italië's gezant te Londen, die gisteren naar zijn post is teruggekeerd, een afschrift van het trac taat heeft medegenomen om, ingevolge den Jast van den heer Rudinihet aan de En gelsche regeering ter inzage te geven. Er hebben zich reeds 370 Italiaansche sena toren en afgevaardigden bereid verklaard om deel te nemen aan het te Rome te houden internationale vredescongres van parlements leden, welks doel is om een internationaal scheidsgerecht in te stellen tot beëindiging van geschillen tusschen het eene land en het andere. Voorts is van 710 senatoren en afge vaardigden in het buitenland bericht ontvan gen, dat zjj instemmen met het beginsel van het congres. Omstreeks 250 hunner hebben verklaard dat zij te Rome zullen komen, om persoonlijk aan deberaadslaging deel te nemen. Volgens de Secoio is de paus, die niet alleen met woorden, maar ook metterdaad zijn be langstelling voor den arbeidersstand wil too- nen, voornemens te Rome een groote nijver heidsinrichting te stichten, waar duizenden arbeiders werk zullen vinden, SPANJE. Niet slechts zijn duizenden menschen bij de overstroomingen omgekomen, ook het leven van hen, die aan de ramp ontkwamen, wordt bedreigdwant de oogst is bijna geheel vernield in de landstreek ten zuiden van de Ebro. De rijstoogst in Valencia, de druiven oogst in Almeria, de rozijnenoogst in Malaga en het graan en de aardappelen in al de genoemde districten zijn geheel vernietigd. De veestapel werd geteisterd op voorbeelde- looze wijze. Er wordt in Spanje zelf, hoe arm de be volking ook is, veel voor de slachtoffers bijeengebracht. Onder anderen hebben alle ambtenaren, die ook daar niet te hoog be zoldigd worden, een dag traktement voor hen beschikbaar gesteld. Dit maakt eene som uit van f300,000. Te Consuegra, het middelpunt der over stroomingen, wordt de toestand langzamer hand normaal. Het sterftecijfer is nu tot het gemiddelde gedaald alle maatregelen in het belang der gezondheid zijn genomenen de vrees voor hongersnood is afgewend. De giften vloeien dan ook van alle zijden toezoo zond de keizer van Duitsehland aan de koningin- regentes*een eigen liandigen brief, ver^Hl van eene belangrijke geldsom tot ondersteu ning der noodlijdenden. Door de hertogin van Montpensier is voor f15,000 frs. inge schreven en baron Rotschild te Parijs zond eene som van 20,000 peseta's ten behoeve der noodlijdenden. De burgemeester van Consuegra schat de in zijne gemeente aange richte schade op 12 millioen. B U L G A R IJ E. Met het oog op de vele onaangenaamheden, welke in den laatsten tijd door reizigers aan de Bulgaarsche grens nabij Tzaribrod worden ondervonden, maakt de Bulgaarsche regee ring bekend, dat in het vervolg alle reizi gers, die niet van een behoorlijk paspoort voorzien zijnnaar Servië zullen worden teruggesonden- om te zien, sloeg Koenraad den weg naar het kasteel in. Voordat de heer Selben hem volgde, trad deze den graaf op zijde en sprak tot hem op gedempten toon: «Hoed u, mijnheer, voor overijling. Elke stap in deze richting kan uwe zaak slechts verergeren en mij verhinderen iets voor u te doen." Eer de graaf antwoorden kon, was de notaris Koenraad gevolgd en had hem bij eene krom ming van de laan ingehaald. Een seconde staarde graaf Melsberg nadenkend naar den grondvervolgens hief hij het hoofd op en sprak bij zich zeiven sDa teerling is geworpenaan den moedige is de overwinning. Gij kunt niet meer terug zonder u voor de gansche stad te compromit- teeren." Met vroolijken lach trad hij op Bianca toe, die Koenraad met zorgvollen blik had nagezien. Hij vatte haren arm, zij zetten hunne wandeling onder het geboomte voort en weldra hadden beiden onder vertrouwelijk gekout de ontmoetiaj van daareven vergeten. Koenraad had intusschen den notaris naar de villa geleid en aan mevrouw Brückner doen weten, dat de zaakwaarnemer van den beer bandelsraad haar wegens een dringende aange legenheid wenschte te spreken. Mevrouw was verrast over dit bericht. Haar echtgenoot had haar nimmer in zijne zaken be trokken en zij begreep niet, wat de notaris haar kon te zeggen hebben. Toch was deze stoornis haar welkom, want zij deed haar een ongezochte gelegenheid aan de hand zich uit het gezelschap in het salon terug te trekken, waar nog allerlei opmerkingen en toespelingen haar op het pijn lijkst aahdeden.' Zij liet den notaris naar haar boudoir geleiden en gaf bevel, dat zij eenigen tijd voor niemand te spreken was. De heer Selben groette de dame met koele hoffelijkheid. Hij was wel eenige malen, bij grootere gezelschappen haar gast geweest, doch zij had hem bij die gelegenheden, evenals ieder, die niet behoorde tot den aristocratischen kring, waarin zij zich bij voorkeur bewoog, met zekere S E R T 1 E. Volgens berichten uit Belgrado, is er eene Fransch-Servische vennootschap gevormd, met een kapitaal van 10 millioen frs., voor de uitvoering van openbare werken. AMERIKA. Te Santiago, in Chili, heerscht- groote ontevredenheid onder de vrijwilligers uit de noordelijke provinciëndie verlangen naar huis teruggezonden te worden en tevens klagen over verscheidene grieveno. a. slechte voeding. Tot dusverre zijn echter, schoon de manschappen in een staat van muiterij verkeerenongeregeldheden voor komen. TWEEDE KAMER. Bij de Kamer zijn ingekomen de wets ontwerpen tot bekrachtiging van provinciale belastingen. Worden ze aangenomen, dan zal over 1892 in de onderscheidene provin ciën, behalve Friesland en Drente, een gelijk getal opcenten worden geheven, als voor het loopende jaar is toegestaan. In Friesland en Drente zullen de uitgaven worden gedekt hij vermindering van het getal opcenten op de grondbelasting resp. met 4 en 2 en van dat der opcenten 7, het personeel met 2 en 1. SCHIEDAM, 26 September 1891. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maanden October, November of December gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als apothekersbediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningen, Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, onverschillig waar zij metterwoon gevestigd zijn, worden uitgenoo- digd daarvan voor 15 October schriftelijk opgave te doen. De minister van binnenlandsiSie zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand December e.k. gelegen heid zal worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van een getuigschrift als vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen in Rotterdam. Zijdie tot die examens wen schen te worden toegelaten, worden uitgenoo- digd daarvan vóór 15 November schriftelijke opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. B, Carsten te 's-Gravenhage. De minister van binnenl. zakenoverwe gende dat de heer S. T. Land ingevolge art. 96 der grondwetvan rechtswege het lidmaat schap van de Tweede Kamer der Staten- Generaal heeft verloren en dat derhalve een vernederende tegemoetkoming behandeld. En hoewel zij hem nu op beminnenswaardige wijze tegentrad, scheen hij niet genegen van zijn kant in de vroegere verhouding eenige verandering te brengen. Mevrouw Brückner, die verwacht had eenige oogenblikken aan de kwellingen, waaraan zij in het salon blootstond, verlost te worden, kwam van den regen in den drupwant pas had de notaris op hare uitnoodiging in het boudoir plaats genomen, waar alles getuigde van weelde en vrouwelijke ijdelheid, of hij begon, zonder eenige inleiding en op een toon alsof hij over de meest onverschilligezaken sprak, te vertellen, dat graaf Melsberg bij hem geweest was om hem mede te deelen, dat hij plan had tot eene echtverbintenis met mejuffrouw Bianca Brückner en de jongedame zelve zoowei als hare moeder tot bet aangaan dier verbintenis niet ongenegen waren. iGraaf Melsberg?" riep de dame, zich half opheffend in den zetel, waarin zij zich achteloos neergelaten had, «graaf Melsberg is bij u geweest verkiezing van een lid dier Kamer moet plaats hebben in het hoofdkiesdistrict Helder; beeft goedgevonden te bepalen: lo. dat de verkiezing van een lid der Tweede Kamer van de Staten-Generaal in het hoofdkiesdis trict Helder zal plaats hebben op Dinsdag 13 October e.k.; 2o. dat de herstemrmn£r, is die noodig, zal geschieden op Dinsdag 27 Oct. daaraanvolgende. Naar dr. Van Hamel Roos mededeelt in het maandblad tegen de vervalschingen, werd op het congres te Londen door Sir Henri Roscoe de vraag gedaan, of tegcmvoordi zooveel met kopervitriool vervalscht brood in Nederland verkocht wordt. Dr. Roos antwoord de daarop in ontkennenden zinwel was jaren geleden eens te Amsterdam in een brood kopervitriool ontdekt, doch deze vervalscliing was gelukkig zoo onhandig geschied, dat de kristallen van dit zout reeds met hetbloote oog zichtbaar waren. Daarop deelde echter een der congresleden mede dat hij in Zuid-Holland koper in brood had aangetroffen. Dr. Hamel Roos dringt daarom aan op nader onderzoek door de daartoe aangewezen auto riteit. Op militair gebied is een niet onbelangrijke maatregel genomen. Aan de beide compagnieën infanterie uit 's-Hertogenbosch, welke met 1 November a,s. te Roermond en te Venlo in garnizoen zul len komen, zal worden opgedragen de bewa king van de spoorwegbruggen over de Maas aldaar; haar worden tevens de springmid delen verstrekt om die bruggen onbruikbaar te maken. Zooals men zich herinnert, is er door den heer Henri Tindal meermalen op gewezen, inzonderheid dat bij eenen oorlog tusschen Duitsehland en Frankrijk de Duitschers niet zullen nalaten te trachten, over de ge noemde bruggen en door België heen Frankrijk in het noorden aan te vallen, en dat wij niet in staat zouden wezen die schending van ons grondgebied te beletten, aangezien het be- 'noodigde personeel en materiaal om die bruggen te doen springen of onbruikbaar te maken, niet ter plaatse aanwezig zijn. (N. v. d. D.) Voor de zevende volkstelling is in 1890 besteed f157,930 voor personeel en f41,962 voor drukwerk.Voor 1891 is voor beide posten uitgetrokken f25000 en f5000, en voor 1892 wordt nog geraamd f8000 voor personeel en f 14000 voor drukwerkkosten voornamelijk door de beroepstelling noodig gemaakt. Als tot nog toe is op de begrooting f 2000' uitgetrokken als toelage aan de vereeniging voor statistiek. In den ouderdom van 91 jaar is te Dalen (Dr.) overleden J. Klaassen, oud-strijder en heeft u zoo iets medegedeeld 1 En waartoe dit, als ik vragen mag «Daarvoor had hij eene zeer geldige reden," hernam de notaris, de dame door zijn bril met scherpen blik opnemende, nik heb een aantal wissels in handen, die mij verplichten na den vervaltijd den graaf te vervolgen. De verbintenis met de erfdochter van een zoo aanzienlijk huis als dat van uw echtgenoot zou hem natuurlijk vrijwaren voor het dreigend gevaar, waarmee zijn stand als officier en als lid der maatschappij gemoeid is." Mevrouw Brückner sloeg de oogen nedereen pijnlijke verlegenheid was op haar gezicht te lezen, doch weldra was zij zich zelve weder meester. Dat de graaf zoo spoedig, nog eer hij bij haar teruggekeerd was, den notaris had gesproken, was voor haar eene aanwijzing, dat bij, zooals zij, de zaak geheel uit financieel oogpunt be schouwde en deze gedachte vervulde haar met een gevoel van tevredenheid. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6