N°. 7853. A0. 1891 Woensdag 3d September, Eerste Blad POLI T I E. ij f- en -v© er-t gste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. Buitenlandsche Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. Aan het commissariaat zijn als op straat gevonden aangegeveneen verkoopbriefje van gouden spelden, een gouden ring en een witte kinderzak met een ledige porte- monnale. F R A N K It IJ K. De president der republiek heeft ter ge legenheid van het overlijden van de groot vorstin Alexandra aan den czaar het volgende telegram gezonden Uwe Majesteit is te zeer overtuigd van de gevoelens, die wij haar toedragen, alsmede aan hare familie, om niet verzekerd te zijn van het innige deel, dat wij nemen in het verschrikkelijke ongeluk, dat Zijne Keizerlijke Hoogheid Paul getroffen heeft, en wij stellen er prijs op in deze treurige omstandigheid aan Uwe Majesteit de betuiging onzer leven dige en smartelijke deelneming te doen ge worden. Zondag had te Bapaume de onthulling plaats van het standbeeld van generaal Faid- herbe. De minister van buitenlandsehe zaken Ribot werd aan het station door de autori teiten ontvangen en hield vervolgens in het stadhuis een drukbezochte receptie. De mi nisters van oorlog en marine hadden zich doen vertegenwoordigen bij de plechtigheid, die werd opgeluisterd door een toespraak van den heer Ribot. Deze rede, voornamelijk loo- pende over den vooruitgang van Frankrijks weerbaarheid en over bet aanzien dat de Fransehe vloot en het Fransche leger in het buitenland genieten, gaf nog aanleiding tot een kleine Russischgezinde manifestatie, maar kenmerkte zich overigens door niets bijzon ders. Toch blijkt ook uit deze officieele toe spraak weder, dat de regeering op niets zoo zeer gesteld is, als op het voortzetten harer vredelievende staatkunde, en in dit opzicht heeft de rede van den heer Ribot door het geheele land en ook daarbuiten een uitnemen- den indruk gemaakt. De heer Barbey, minister van marine, heeft te Freteval de onthulling bijgewoond van het gedenkteeken, opgericht ter herin nering aan de aldaar in 1870 gesneuvelde zeesoldaten en vrijwilligers. In zijn toespraak bracht de minister hulde aan het leger, dat zonder hoop op de overwinning voor het vaderland heeft geworsteld. Aan het feest maal, dat 's avonds werd gegeven, bracht de minister een dronk uit op het departement, waarbij hij een toespeling maakte op de sedert den noodlottigen oorlog zoozeer verbeterde positie van Frankrijk, zoowel svat betreft den binnenlandschen toestand als de verhouding tot het buitenlandde heer Barbey verzuimde natuurlijk niet, de gebeurtenissen te Kroon stad en Portsmouth in herinnering te brengen. DüITSCHLAND. De Bórsen-Courier meldt dat de czaar, bij zijne doorreis, aan prins Frederik Leopold de verzekering heeft gegeven, dat hij, zoodra het keizer Wilhelm schikt, dezen te Berlijn zal bezoeken. De Nordd. Allg. Zeilg. bevat een officieuse verklaring dat de rijksregeering er niet aan denkt, Russische waarden ter beleening aan de Rijksbank toe te laten, die blijkbaar be stemd is om te verkondigen, dat begunstiging van het Russische krediet niet in de bedoe ling van den rijkskanselier ligt. Ook in een andere kolom van haar blad geeft de Novd- deutsche te kennen, dat het slagen der lee ning waarschijnlijk gering zal zijn. De overige bladen bepalen er zich toe, uit een staat kundig en vaderlandlievend oogpunthet publiek te waarschuwen tegen deelneming aan eene leening, welke, al is dit niet recht streeks kenbaar gemaakt, toch zijdelings tot oorlogszuchtige doeleinden zou moeten dienen. Bij een bezoek te Osnabrück ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Oost- friesche infanterie-regiment no. 78, bracht de rijkskanselier Von Caprivi gisteren ook een bezoek aan het raadhuis, waar hij, door den burgemeester toegesproken, in antwoord daarop te kennen gaf dat# vreesaanjagende gedachten hij de vraag of de tegenwoordige toestand gehandhaafd zou blijven, ongegrond zijn. Geen der regeeringen wenscht den vrede te storen of een Europeeschen oorlog uit te lokken. Ook de onderlinge toenadering van staten in den laatsten tijd geeft geen reden tot bezorgdheid, daar zij slechts de uitdrukking is van reeds bestaande toestanden. Voor zoover hij kan nagaan, wil geen der Europeesche regeeringen een oorlog, die in treurige gevolgen alle vroegere zou over treffen. De binnenlandsche toestanden, waarop de keizer inzonderheid het oog houdt, zullen evenzeer eene bevredigende oplossing vinden, zij het dan ook na verloop van tientallen van jaren. Des avonds heeft de rijkskanselier eene feestelijke bijeenkomst bijgewoond van per sonen, die bij het regiment aldaar in dienst zijn geweest. In zijn toost op den keizer herinnerde hij aan Scharnhorst, aan de instel ling van algemeenen dienstplicht, aan het streven des keizers naar het welzijn des lands en behoud van den vrede. Hij verklaarde, dat er op het oogenblik zelfs niet de minste grond bestaat om aan het behoud des vredes te twijfelen en dat er aan den politieken horizont geen donkere wolken te zien zijn. De Berlijnsche correspondent der N, JR. Ct. schrijft van gisteren: Alle avondbladen zjjn verheugd over de i vredelievende redevoeringen van den rijks kanselier Von Caprivi en den Franschen mi nister Ribot, maar zij maken niettemin de opmerking, dat in Ribot's rede voor de eerste maal om zoo te zeggen van het Fransche ministerie van buitenlandsehe zaken officieel erkend wordt, dat er tusschen Frankrijk en Rusland bepaalde afspraken bestaan. ENUELAND. Ondanks de vredelievende verzekering der Chineesche regeering maakt het Britsche JEoreign Office ziel: dermate ongerust over het lot der Britsche onderdanen in het Hemelsche Rijk, dat tot het aftenden van een eskader naar de Chineesche wateren is be sloten. Eene depêche van Kaap Juby op de westkust van Afrika, tegenover de Cana- rische eilanden, meldt, dat de Mooren in opstand zijn gekomen. Zij bedreigen de Engelsche handelsinrichtingen. De Britsche kanonneerboot Cashaiok is ter hulp gezonden. "Uit Zanzibar verneemt de Timesdat er, na drukke conferenties met den sultan, beslo ten is het geheele regeeringsstelsel des lands te reorganiseeren. Verantwoordelijke ministers zullen de verschillende departementen bestu ren, terwijl de sultan eene vaste civiele lijst ontvangt. Het eenmaal vastgestelde staats budget mag niet veranderd worden zonder toestemming van den Britschen consul- generaal. De Times bevat een artikel over den beden- kelijken toestand der Britsche Oost-Afrika- comDagnie, die bij het bezetten van Oeganda hare middelen heeft uitgeput ten gevolge van de koortsachtige concurrentie der Duitschers aan het Victoria-meer. De Times wil de maatschappij in staat zien gesteld hare positie te handhaven, daar anders de slavernij weder de overhand zal krijgen in dat gebied. Aanbevelenswaardig acht de Times het leggen van eenen spoorweg van'Oeganda naar de kust, onder waarborging van een matig dividend door de Britsche regeering. Volgens de Italia militair is het waarschijn lijk dat het adviesjacht Stafetta zich zal voegen bij de kanonneerboot Yolturna, die zich reeds in de Chineesche wateren bevindt. De heer Crispi heeft Zaterdag aan het feest maal te Palermo zjjn aangekondigde rede ge houden. De ex-premier deed vooral uitkomen dat Italië door hechte banden vereenigd is met Groot-Brittannië, welke mogendheid aan de zaak der Italianen gewichtige diensten heeft bewezen. sDank zij de Engelsche regeering zeide Crispi en in weerwil van Napo leon Hl heeft Garibaldi de straat van Messina kunnen oversteken en de bevrijding der beide Siciliën kunnen bewerkstelligen." OOSTENRIJK. Keizer Frans Jozef is Zaterdagnamiddag op het tentoonstellings-terrein te Praag aan gekomen en daar harteljjk ontvangen. Op de toespraak van den voorzitter van het bestuur der tentoonstelling, die hem de verzekering gaf van Bohemens toegenegenheid, ant woordde de keizer eerst in het Duitsch en vervolgens in het Czechisch, naar Praag te ziju gekomen om zich te overtuigen van den verblijdenden vooruitgang in zijn geliefd koninkrijk Bohemen, terwijl hij er op wees dat alleen eene goede verstandhouding tus schen de beide nationaliteiten eene verdere ontwikkeling kan mogelijk maken, 's Avonds woonden de keizer en aartshertog Frans Ferdinand eene gala-voorstelling in den schouwburg bij, waar zij hartelijk werden toegejuicht en hun het volkslied werd toe gezongen. - Zondag ontving de keizer de delegatie uit den Boheemschen Landdag, de burgemeesters van Praag en Reichenberg en de 220 voor zitters van districtsraden met den grootmaar schalk des lands, prins Lobkowitz aan het hoofd. Deze laatste hield eene toespraak in het Czechisch en in het Duitsch; waarin hij den keizer dankte voor het toekennen aan Bohemen van provinciaal en gemeentelijk zelfbestuur. De keizer bedankte in het Duitsch en in het Czechisch voor de hartelijke ont vangst, hem bereid, en verklaarde dat zijn voortdurend streven op het zedelijk en stof felijk welzijn van dat land gericht is. Graaf Apponyi heeft, naar uit Buda-Pest wordt gemeld, in eene rede voor de kiezers te Soslbereny verklaard dat hij het Kabinet nadrukkelijk zal bestrijden. RUSLAND. Nadere bijzonderheden omtrent het over lijden van grootvorstin Alexandra doen zien, dat haar vroegtijdige dood niet uitsluitend aan de gevolgen harer ontijdige bevalling moet worden toegeschreven. De vorstin deeu des morgens een rijtoer in gezelschap dei- grootvorstin Elizabeth Feodorowna, de ge malin van grootvorst Sergius. De paarden sloegen op hol, en toen het bleek, dat de koetsier ze niet meer meester zou kunnen worden, sprong de grootvorstin Alexandra uit het rijtuig. De paarden werden kort daarop tot staan gebracht. Ten gevolge van den val moest de prinses een opei atie onder gaan; deze gelukte wel is waar, maar had toch door den invloed van haar vroeger lijden den dood ten gevolge. Volgens gerucht zal de Russische regeering eerstdaags het stoken van brandewijn uit graan verbieden. Volgens berichten uit Petersburg belooft ook de winteroogst zeer schraal te worden. Reeds kan in een half dozijn provincies op geheele mislukking gerekend worden. In de provincie Moskou vertoont zich de worm in het graan. De geringe opbrengst van den oogst schijnt geweten moeten worden aan het slechte weer, waardoor het zaaien te lang moest uitgesteld worden, en aan dea~ Abonnementsprijs, per kwartaal 1.85. franco per post, door het geheele Rijk 2.50. AfionderUjke nommers - 0.10. BUREAU! BOTKBITRAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer-0.10 Oriemaai. geplaatst wordt tegen tweemaal berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1