t Donderdag 1 October N°. 7854, Eerste Blad Feuilleton. A". 1891. ij f- n -v©r t gste Jaargang. Buitenlaudsehe Berichten. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, UITGEVER: J. ODÉ. BUREAU: BOIKBSTRAAI, E 3 7. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor het geheels Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. Bij dit nummer worden aan onze geabonneerden In de stad gratis ver zonden Wlnterdfensten van het Post kantoor, den JMollandschen IJzeren- Spoorweg, den lokaalspoorweg Schie damMaassluis en de Stoomtram van hier op Rotterdam. ENHEIA.NI). Ofschoon de werkstaking der Londensche timmerlieden al een en twintig weken heeft geduurd, is er nog geen uitzicht, dat er een einde aan komt. De vakvereenigingen, die tot ondersteuning der werkstakers moeten bijdragen, hebben nu al 50.000 pd. st. tot onderhoud hunner makkers afgedragen. Verscheidene firma's hebben de eischen der werkstakers toegestaan, maar de meesten wil len er niet van weten. Aan een aantal nieuwe gebouwen wordt sedert, geruimen t\jd niet meer gewerkt, zoodat zij in onvoltooiden toe stand blijven. De Times bevat een opstel betreffende de Britsche Oost-Afrika-compagnie, verklarende •dat deze maatschappij besloot hare strijd krachten uit Oeganda terug te trekken, omdat de positie aldaar niet langer houdbaar is, sedert het Parlement onwillig bleek om den spoorwegbouw tusschen de kust en het Yictoria-meer overeenkomstig Salisbury's ad vies te subsidieeren. De Times publiceert mede een hoofdartikel, wijzende op de omvang rijke en ingrijpende gevolgen eener dergelijke terugtrekking, gelijkstaande met eene nationale ramp, door vernietiging van den Britschen Advertentieprijs: van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10, Iedere gewone regel meer- 0.10 Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal betekend. invloed in Midden-Afrika, de nederlaag der Britsche anti-slavernij-pplitiek en Jiet prijs geven aan de Mohammedaansche dwepers van de talrijke zendelingenalsook van Oeganda zelf, het eenige Christengezinde negerrijk. De Times weigert de belangen der genoemde maatschappij af te scheiden van. de Engelsche staatsbelangen, en hoopt dat er alsnog maat regelen zullen worden getroffen, om de maat schappij te helpen en hare terugtrekking uit Oeganda te voorkomen. In de Australische kolonie Nieuw-Zeeland is een jaar geleden een nieuw parlement gekozen, waarin de werkliedenpartij een groot aantal plaatsen verkreeg. Van die macht is reeds gebruik gemaakt tot het nemen van talrijke maatregelen, zooals over het toezicht op werkplaatsen, de aansprakelijkheid van werkgevers voor ongelukken, de winkelnering, enz. Tevens hebben de leden voor zich zei ven gezorgd door hun presentiegeld te verhoogen, terwijl tevens de jaarwedden der ambtenaren lager werden gesteld. Ook de belastingen zijn belangrijk gewijzigd. Alle vennootschap pen moeten voortaan 5 pCt. inkomstenbelas ting betalen, maar de burgerij geniet ruime vrijstellingen. Het zwaarst wordt het groote grondbezit getroffen, en wel door een heffing naar de geschatte waarde. Voor land, dat minder dan 1500 p. st. waard is, betaalt de eigenaar niets. Verder wordt nog aftrek toegestaan voor verbeteringen tot een bedrag van 3000 p. st. Van grondstukken tot 5000 p. st. waarde wordt 1 penny per pond ge heven, dus 4V, per mille, maar boven die waarde stijgt de heffing allengs met Vs penny, tot zij voor grond die boven 210.000 p. st. waard is 23/4 pence of ruim 11 per mille bedraagt. Dit komt voor die landerijen neder op eene inkomstenbelasting van 27V2 pCt,, gerekend dat de opbrengst 4 pCt. is van de waarde. Het doel met deze belasting is, zooals de regeering rondweg verklaard heeft, het groote grondbezit te beperken en te ver minderen. DUITSCÏILAJiD. Te Oppeln is een standbeeld voor keizer Wilhelm I onthuld. Het is gemaakt door prof. Wiese uit Hanau. Graaf Zedlit-Trützsch- ler, hertog Nikolaas van Wurtemberg en andere hooggeplaatste personen waren voor de plechtigheid naar de feestelijk versierde stad gekomen. In het groothertogdom Baden nemen de verkiezingen een ongunstigen keer voor de nationaal-liberale partij, welke tot dusver in den Landdag eene groote meerderheid bezat. Nu reeds verloren de nationaal-liberalen zeven zetels aan het centrum, vier aan de liberalen en twee aan de sociaal-democraten. Vermoedelijk zullen de nationaal-liberalen van hun 28 zetels, welke bij deze verkiezing op het spel stonden, de helft verliezen. Ook na de nederlaag behouden zij wel de meerder heid, maar deze is zeer gering, daar de nationale partij dan in de nieuwe Kamer over slechts 33 van de 63 zetels zal beschik ken. De oppositie bestaat echter uit zeer ver schillende elementenclericalen, liberalen, sociaal-democraten en conservatieven, zoodat deze niet gemakkelijk tot een geheel zijn te vereenigen. De nationaal-liberale partij blijft dus nog de invloedrijkste partij, maar het is niettemin een opmerkelijk verschijnsel, dat de eenmaal zoo machtige midden-partij, welke bij de jongste Rijksdag-verkiezingen een zware nederlaag leed, hetzelfde lot ondervindt bij de Landdag-verkiezingen in de verschil lende Bondsstaten. De kroonprins van Italië is gistervoor middag van Kopenhagen te Hamburg aange komen en heden over Frankfort naar Am sterdam verder gereisd. BÏIHIE, De Pre'curseur meldt, dat de onderhande lingen tusschen Duitschland en België over het sluiten van een handelsverdrag op het punt zijn van tot een goed einde te komen. Beide natiën zouden de invoerrechten op verscheidene artikelen verlagen alleen zou het suikervraagstuk nog eenige studie ver- eischen; doch men was het reede eens om de suiker-premie te verminderen en het meer vrijzinnig stelsel aan te nemen. FBANKBIJK. De heer Jules Ferry heeft bij liet uitreiken" der prijzen ter gelegenheid eener landbouw tentoonstelling in het arrondissement Saïnt- Dié eene rede gehouden, waarin hij verklaard heeft, dat Frankrijk in twintig jaar niet het geluk heeft gehad de toekomst zoo vrede lievend in te zien als thans het geval is. De ministerraad heeft de opening der Kamers op 15 October bepaald. OOSTENK IJ K. Te "VVeenèn is men reeds sedert geruimen tijd bezig met het ontwerpen van plannen tot oprichting van een stadsspoorweg. Volgens de berekening bedragen de kostenmet inbegrip van alle gebouwen, 50,000,000 fl. Men verwacht van de regeering een subsidie van 30,000,000 fl. Na den kerkelijken dienst te Praag te heb ben bijgewoond, heeft de keizer Maandag de industrieschool en de Duitsche school bezocht Eene Schets naar het leven. Naar het Hoogduilsch door Gregor Samarow. 22. »Ik heb mij derhalve tot u gewend," vervolgde de ambtenaar, som mij te vergewissen van de -waarheid." »Wat graaf Melsberg u medegedeeld heeft, is de volle waarheid," riep mevrouw Brückner met opgeheven hoofd en een trotschen blik op den ouden heer. Bik heb mij, wat uwe dochter betreft, daarvan reeds kunnen overtuigen," vervolgde deze op den bedaarden, kouden toon van den ambtmanBik heb baar met den graaf aangetroffen in de lanen van het park, en wel in een zoo teeder Ule-a- Ule, dat dit mij geen twijfel kon laten omtrent hare gevoelens. Ik twijfelde toen eveneens niet meer aan uwe voorkennis, zonder welke zulk eene varhouding wel niet mogelijk zou zijn." Mevrouw Brückner verbleekte en drukte hare witte tanden in de volle, roode lippen om hare gemoedsaandoening te verbergen. Deze woorden van den notaris deden weder de schoone verwach tingen, zoo even opgevat, geheel in duigen vallen. De notaris vervolgde op denzelfden onver schilligen toonIn tusschen was het mij niet alleen te doen om de bevestiging te erlangen van de mededeelingen des graven. Ik hen niet enkel de rechtskundige adviseur van mijnheer uw gemaal, maar ook, wat u wellicht niet bekend zal zijn, zijn vriend van der jeugd af aan. Ik stel alzoo het grootste belang in al wat hem en zijn buis wedervaart, ben ook een weinig op de hoogte van zijne wijze van denken en doen". Mevrouw Brückner boog met koele beleefdheid. Zij had de laatste woorden van den notaris pas verstaan, zoozeer hield /ij zich bezig met de ge dachten, in haar gewekt door het steedere téte- a-tétevan den notaris. ilk wenschte derhalve," vervolgde deze, nu opmerkzaam te maken op de omstandigheid, dat het raadzaam zal zijn tegenover de menschen in deze aangelegenheid de grootste voorzichtig heid te betrachten en niemand iets te doen vermoeden van de nauwe betrekking tusschen den graaf en uwe dochter." alk heb natuurlijk," hernam mevrouw Brück ner op koelen toon, »de verloving van Bianca afbankelijk gesteld van de toestemming van mijn echtgenoot." sluist, juist," antwoordde de notaris, idaaraan heb ik niet getwijfeld: alleen wensch ik nog op te merken, dat, wanneer de zaak ruchtbaar ge worden is en dan later de heer Brückner om deze of gene reden zijne toestemming mocht weigeren, uwe dochter en het huis van mijn vriend in min gewenschle opspraak zouden komen. Men zou het voor verbreking van eene reeds bestaande ver bintenis aanzien. Voor den graaf zeiven en zijne geldelijke aangelegenheden konden daaruit da onaangenaamste gevolgen voortvloeien, en gii weet, mevrouw, dat dergelijke dingen,-zoo geen vlek, dan toch een donkere schaduw op den naam van een jong meisje werpen." ïlk dank u voor die opmerking, mijnheer," zeide mevrouw Brückner op snijdend koelen toon. »Ik verzeker u, dat ik in die omstandig heden reeds voorzien heb," voegde zij er een weinig aarzelend bij, dewijl zij zich het pas voorgevallene in het salon nog zoo levendig her innerde. «Overigens zou ik niet weten, afgezien van de geldelijke omstandigheden van den graaf, die natuurlijk op Bianca's keus geen invloed hadden, wat de heer Brückner tegen eene zoo gepaste en eervolle verbintenis zou kunnen inbrengen." De notaris haalde de schouders op. sik raad voorzichtigheid aan," zeide hij»naar hetgeen ik van mijn ouden vriend weet, komt het mij in 't geheel niet onmogelijk voor, dat hij den graaf niet tot schoonzoon verlangt, ja k zou het zelfs zeer mogelijk achten, en daarom zuil gij in het belang van de jongelieden han delen door aan hunne jeugdige verwachting en plannen niet te veel voedsel te geven en vooral door de zaak op meergemelde gronden geheim te houden." Mevrouw Brückner begon na te denken en zag .den spreker opmerkzaam aan. {Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1