en is vervolgens, onder luide toejuichingen en groote geestdrift, door de rijk versierde stad gereden. Uit Weenen wordt van gisteren gemeld De Duïtsche regeering heeft hettusschen Servië en Duitschland bestaande bandelstrae- w.at opgezegd. Die opzegging moet beschouwd ■worden als een antwoord der keizerlijke regeering op de weigering van het Kabinet van Belgrado, om nieuwe onderhandelingen aan te knoopen met Oostenrijk, Hongarije en Duitschland te gelijker tijd. BUSLiO. Over de eerste helft van dit jaar bedroegen de inkomsten 423.2 millioen roebel en de uit gaven 406.6 millioen, tegen respectievelijk 427.3 millioen en 429.7 millioen roebel in denzelfden termijn van het vorige jaar. POBTÜSit. Volgens bericht uit Lissabon publiceert de Diario een staatsdecreet, verleenend aan An tonio Machado concessie om kolendepots te vestigen op het eiland Sint Vincent ter kust van West-Afrika, met een spoorweg, landings plaatsen en een droogdok. AMERIKA. Telegrammen uit Valparaiso, te New-"York ontvangen, melden dat er eene groote span ning is ontstaan tusschen den gezant der Vereenigde Staten, Egan, en de Junta in Chili, De Junta eisehte de uitlevering van drie personen die in het gebouw van het gezantschap de wijk genomen hebben, Dit werd geweigerd. De Junta liet daarna het gezantschapsgebouw bewaken en drie Ameri kanen in hechtenis nemen. Uit St. Louis wordt van gisteren gemeld Het dagblad Democrat Globe bevat eene depêche uit Mexico, meldende dat de be volking der stad Guatemala den ^5n dezer in opstand is gekomen tegen president Barillas., De strijd tusschen het volk en de troepen duurde 3 dagen. Aanvankelijk werd de infanterie door het volk uit elkaar ge jaagd, waarna geschut op de opstandelingen gericht werd, met het gevolg dat een vijf- hondeid personen gedood werden. Volgens het Amerikaansche blad heeft Barillas, nadat versterkingen aangekomen waren, den opstand onderdrukt. ZUID-AFRIK A. Maandag den 31n Augustus jl. daverden de kanonschoten in gebruikelijken getale over Pretoria, ter eere van den elfden geboorte dag van de Koningin der Nederlanden. Een talrijk bezochte receptie had plaats ten huize van den Nederlandschen consulden heer Bergsma. JAPAN. Op de vorige begrooting waren de inkom sten op 80.670.000 yen (een yen is f 2.50) de uitgaven op 80.630.000 yen geraamd maar de laatste zijn 6.500.000 yen bene den de begrooting gebleven. Voor 1892 zijn nu 9.300.000 yen meer uitgaven dan in komsten geraamd, waarvan 9 millioen voor buitengewone werxen, voor uitbreiding van telegraaf en telephonie, maar vooral voor militaire doeleindenvestingen, oorlogs havens en uitrusting des legers. Binneiilaiidsclic Berichten. SCHIEDAM, 30 September 1891. De gemeenteraad hield hedennamiddag ten kwai iter voor twee uie eene vergadering, welke werd bijgewoond door 18 ledenafwezig de heeren Loopuyt, Van Erpecum en Bril- lenbui g. Alvorens tot het lezen der notulen over t» gaan, werd het deuwhenoemde raadslid de heer Jac. Hoek beëedïgd en geïnstalleerd. Na goedkeuring der notulen van 21 Septem ber jl. kwamen de volgende stukken inEen besluit van Ged. Staten dezer provincie (Prov. bh no. 60) houdende vergunning aan den schoolopziener in het arrondissement "Woerden, om tot wederopzegging te Utrecht te wonen, aangenomen voor kennisgeving. De rekening over 1890 en de begrooting voor 1892 der dienstdoende schutterij werd, ten fine van onderzoek en rapport, in handen gesteld der financieele commissie; een adres van L. Krullaars c. s., allen onderwijzers en onderwijzeressen aan de openbare scholen alhier, met verzoek de regeling hunner jaar wedden te willen herzien; ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering een adres van J. Noordamc. s., allen koren meters-wegers alhier, met verzoek art. 37 van het reglement voor de korenmeters7 wegers, rnet ingang van 1 October a.s. ge heel te zien toegepast op hunnen tegenwoor- digen commissaris Th. Kudderster visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; een adres van Th. Smit te Amsterdam, daarbij een drietal plannen met bijlagen inzendende voor de oprichting eener tweede koolteerstokerij in Nederland, met verzoek ten behoeve der gemeentelijke gas fabriek alhier toe te treden in het volgens die plannen voor dat doel in het leven te roepen nationaal syndicaatwerd in handen gesteld van de commissie voor de stedelijke gasfabriek ten fine van onderzoek en rapport een adres van J. van Katwijk, handelaar in drogerijen, verfwaren enz., om begunstigd te worden met de levering van genoemde artike len ten behoeve der gemeente, werd in handen gesteld der commissie van fabricage, om er voor zooveel noodïg op te letten. Het allereerst was nu aan de orde de benoeming van een wethouder, ter vervulling der racature, ontstaan door het periodiek aftreden als raadslid van den heer C. J. Loncq. Daartoe werd herbenoemd de heer C. J. Loncq met 10 stemmen. De heer Den Breems ver kreeg 5 stemmen, de heeren Knappert en Maas elk 1 stem en 1 in blanco. De vacatures in de verschillende vaste raadscommissiën, die, wegens periodieke aftreding van raadsleden, waren ontstaan, werden door dezelfde leden weder bezet, terwjjl in de plaats \an den heer J. B. Nolet,> als lid der commissie tot het ontwei pen der verordeningen tegen wier overtreding straf wordt bedreigd, en van den heer H. Swart, als lid der commissie van contróle voor de plaatselijke directe belasting, beiden thans geen raadslid meer, werden benoemd de heeren Poortman en De Groot Alsnu tot samenstelling der afdeelingen tot onderzoek der gemeentebegrooting over gaande, werd besloten dat de le afdeeling zal zijn: voorzitter de burgemeester, rap porteur de heer Visser, lid der financieele commissie, en de heeren Poortman, Brillen- burg, Bergsma, Tak en Hoek. 2e afdeelingvoorzitter de wethouder Loopuyt, rapporteur de heer mr. Schuurman, lid der financieele commissie, en de heeren Van Erpecum, De Groot, Maas, Ris en Roelants 3e afdeeling, voorzitter de wethouder Elzevier Dom, rapporteur de heer Van Har wegen den Breems, lid der financieele com missie, en de heeren Prins, Hoogendarn, De Bruijn, Knappert en Van der Schalk, met bevoegdheid voor den jongsten wethouder om zijne ambtgenooten als voorzitter te vervangen of als lid in eenige sectie zitting te nemen. Aan mej. M. G. Rijnten werd op haar ver zoek eervol ontslag verleend als onderwijzeres der 3e klasse aan de le openbare tussclien- schooi, met ingang van 1 November a.s. Tot onderwijzer, tevens plaatsvervangend hoofd der school voor meisjes voor den cursus 1891/2 werd benoemd B. de Maar, tot on derwijzer J. van Rhijn Gz.tot onderwijze ressen in nuttige handwerken E. de Goederen en J. van Vliet. De benoeming van een helpster werd op voorstel van den heer Van Harwegen den Breems uitgesteld tot een volgende vergade ring, met uitnoodiging aan burgemeester en wethouders om de'voordrachtdie thans feitelijk uit een persoon bestaat, aan te vullen. De rekening van het algemeen Handels- Entrepot over 1890 werd overeenkomstig het advies der financieele commissie goedge keurd; blijvende aan pakhuishuur over dat jaar schuldig eene som van f1275.78*. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede dat bq de op 21 September jl. gehouden open bare inschrijving voor de door de gemeente aan te gane tijdelijke geldleening, groot nomi naal f75000.rentende 4 pCt. 's jaars, het geheele bedrag dier leening is toegewezen aan de heeren Leembruggen, Guepin Muijsken te Amsterdam, tegen den koers van f997.75 per duizend gulden nominaal. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de vergadering gesloten. Aan de gemeentebegrooting der inkom sten en uitgaven voor den dienst van 4892 ontleenen we de volgende cijfers. Inkomsten. De opbrengst der opcenten op 's rijks belastingen wordt geraamd op f45,526.27s; het aandeel in 's rijks belastin gen op f43,290.93; de plaatselijke directe belastingen op f75,125; het havengeld op f34,691.665; de belasting op de honden f '1950het vergunningsrecht voor de uit oefening van den kleinhandel in sterken drank f1740; de huur van huizen en andere gebouwen f2140; de hum' of pacht van landen en landerijen f24,039.79s; de opbrengst van de drinkwaterleiding f 60,000, tegen f50,000 in het vorige jaar. Onder de buitengewone ontvangsten komt voor een post van driehonderd duizend gulden, zijnde het gedeelte eener geldleening groot zeshonderd duizend guldenvan deze som moet volgens den staat der uitgaven strekken a. f420.000 voor het maken van een strek dam in de rivier de Maas; b. f16.000 voor vernieuwing van den kaaimuur aan de Nieuwe Haven, tusschen de Varkenssluis en de Willemsbrug, en f464.000 voor het maken van werken der waterverversching en andere buitengewone werken. UitgavenDe post bezoldiging, schrijfloonen, presentiegelden en reis- en verblijfkosten te genieten door de personen in het dagelijksch bestuur der gemeente werkzaam is geraamd op f37.663. De uitgaven voor de drinkwaterleiding op f25,000; die voor de openbare veiligheid en de brandweer op f64,071hiervan voor de politie f 30,316voor onderhoud der lantaarns en verdere kosten der verlichting f21,500; voor de schutterij f5000. De kosten voor hooger, middelbaar en lager onderwijs zijn gezamenlijk geraamd op f 89,335.20. Door het rijk wordt in de kosten van het lager onderwqs bijgedragen f43,450. Yoor het armwezén, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onderscheidene daarmede in verband staande instellingen, is voorge dragen eene som van f 15,460voor renten en aflossingen van geldleeningen, mitsgaders alle verdere opeischbare schulden der ge meente, f54,615. Aan pensioenen, lijfrenten en wachtgelden wordt betaald f6150. De begrooting sluit in inkomsten en uitga ven met f736,060.94. Naar wij vernemen, is H.M. de Koningin- Regentes beschemvrouw geworden van de ïiVereeniging tot bevordering der paarden fokkerij en tot verbetering van het paai denras in Gelderland", waarvan mr. J. H. E. baron van Nagell van Ampsen voorzitter en de heer W. C. Schimnel secretaris is. Na elf dagen de gast van onze jeugdige Koningin, op het paleis Het Loo, geweest te zijn, zijn de drie prinsjes "Van Bentheim gis termorgen te halfelf weder naar huis terug gekeerd. De kamerheer van dienst vergezelde de prinsjes tot aan den trein. Namens Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Regentes werd dezer dagen een photographisch portret van wijlen Z. M. den Koning, in lijst, toegezonden aan ver schillende inrichtingen der kon. Ned. marine aan het korps mariniers; aan de verschil lende koipsen en inrichtingen van het NederL legeraan de militaire gouvernementen r commandementen en aan de bataljons, waar van het vaandel versierd is met de Militaire Willemsorde, van het Nederl.-Indische leger, alsmede aan de garnizoenen van Paramaribo en Curapao. In een begeleidend schrijven werd het portret aangeboden als eene her innering aan den overleden Koning, opper bevelhebber van'zee- en landmacht. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsehe zaken zal op Zaterdag 3 October niet plaats hebben. Het onderzoek der staatsbegrooting voor 1892 is heden in de afdeelingen der Tweede Kamer nog niet aangevangen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat by het 2e reg. vesting-artillerie het blijvende gedeelte der lichting van 1891 zal zijn 250 miliciens. Behalve de ritmeester jhr. Van de Poll, reeds vermeld, is ook de kolonel Simon, adjudant van H. M., door de Koningin- Regentes toegevoegd aan den kroonprins van. Italië, gedurende zijn verblijf hier te lande. De kroonprins van Italië wordt Donderdag avond van het Loo in Bracks Doelen Hotel te Amsterdam verwacht en zal in de hoofdstad blijven tot Zaterdagavond. De prins komt dan te s-Gravenhage en gaat van daar naar Oslende. Bij de aanstaande komst van den Italiaan- schea kroonprins, zegt de Amh. Ct., zullen velen zich nog herinneren, dat ook zjjm ouders, de tegenwoordige koning en koningin van Italië, in 1868 op hun huwelijksreis ons land bezocht hebben. Prins Humbert, de vriend van onzen prins Willem van Oranje, was toen 24, prinses Margaretha 17 jaar. Beiden werden harte lijk aan ons Hof ontvangen en bij hun ver trek door Koningin Sophie en prins Willenen naar het station te 's-Gravenhage begeleid. De tegenwoordige kroonprins, naamgenoot van zijn grootvader Victor Emmanuel, is geboren te Napels 11 November 4869. Men deelt uit Den Haag aan de Amh. Ct. mede: j>Een particulier schrijven uit Batavia, af komstig van iemand uit de naaste omgeving van den gouverneur-generaal, doet ons de conclusie trekken, dat het bericht van de Indische Mercuur, als zou de heer Pijnacker Hordijk om persoonlijke of andere rede nen voornemens wezen, ontslag te vragen^, uit de lucht is gegrepen." De velleden jaar tot stand gekomen pen sioenwet voor weduwen en weezen van bur gerlijke ambtenaren bepaalt omtrent de amb tenaren, die met 1 Januari 1891 in het weduwen- en weezenfonds zijn opgenomen r dat de van 1 Juli 1868 tot en met 31 Decem ber 1890 aangestelde ambtenaren, die bij het in werking treden der wet in dienst zijn zullen storten 2 pCt. van den voor hen reeds geldenden pensioengrondslag en 5 pCt. van de verhoogingen van traktement na 1 Jan. 1891. Het geval doet zich voor dat enkele amb tenaren, die aangesteld zijn in het laatst van 1890, doch eerst met 4 Januari 1891 in> functie tradenzich rangschikken onder de-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2