Gemengde Berichten. Koloniën. Land- en Tuinbouw. 0 n d e r w ij s. B-eclitzaken. V i s s c h e r ij. voerd. Wel kan door dan duiker in de Havensteeg nog circa 4000 II3. water op het Broersvcld worden ingelaten, doch deze hoeveel heid is van geen beteekenis. Er rest alzoo inlaten door de rinketten van de binnenslnis bij de koopmansbeurs, maar ook daarop moet naar mijne meening niet gesteund worden, 1° omdat tijdens het schutten (dat gedurende de morgenuren bijna zonder ophouden plaats heeft) het inlaten door de rinketten niet zonder bezwuir kan plaats hebbenen 2° omdat ik de binnensluis, als r unt voor water-inlaten, niet goed gekozen acht. Daarom acht ik het bepaald noodzakelijk dat er nog een inlaat gemaakt wordt. Deze zon gelegd moeten worden van de Nieuwe haven door den dijk en door het plantsoentje bij de Vlaardinger poort naar de Vellevest, waarvoor zou kunnen gebruikt worden een ijzeren bnis van 1 Meter diameter, voorzien van afsluiters of schuiven. Die buis zou cene lengte verkrijgen van ongeveer 50 M. en eeno uitgave vorderen van f4000. Wordt het inlaten van water op die wijze verbeterd, dan zal hot water door den duiker aan de Korte haven aangevoerd, kunnen worden gebruikt voor het doorspoelen van do Zijlgracht, Noordmolengracht, Raam en St.-Anna-Zustergrachtten-,ijl de Maathuis van de Nieuwe haven naar de Vellevest in deze gracht het water aanvoert. Verder wensch ik nog even stil te staan bij het stoomgemaal waarvan op pag. 23 wordt gezegd: „elk stoomwerktuig voordegrootc pompen zal een vermogen moeten hebben van 85 pkr. in wateropbrengst." Het gezamenlijk vermogen der stoommachines zal alzoo zijn 170 pkr. Ik veronderstel dat hiermede ecne vergissing heeft plaats gehad, omdat de machines overbodig sterk zijn. Elke .pomp heeft een vermogen van 100 M3 water per minuut en is dus het vermogen van de twee pompen 200 M5 per minuut. Het waterpeil in het afvoerkanaal bij het stoomgemaal zal onge veer 0.25 M onder Schie-pcil zijn of 0.55 M onder A. P. De gemiddelde hoogwaterstand in de Maas is volgens de rijkswaarnemingen bij de Vijf Sluizen 0.93 M -j- jk. P., zoodat de totale opvoerhoogtc van het water 0.93 M 4. 0.55 M 1.48 M. bedraagt op het tijdstip dat het stoomgemaal begint te werkon. Tijdens de ebbe zal deze opvoerhoogte steeds minder worden. Daar het genoemde hoogwaterpeil een gemiddelde is, wil ik de opvoerhoogtc op 1.6 M aannemen en vind dan voor den arbeid door de stoommachines te verrichten: dat in één minuut 200 M' water 1.6 M hoog moet worden opgevoerd of 320.000 kilogr. meter per minuut. Daar nu 1 paardenkracht gelijk is aan 75 kilogr. meter per seconde of 4500 kilogr. meter per minuut, zoo zal de arbeid door de stoom machines te verrichten 71 paardenkracht zijn, zoodat het zeker voldoende is wanneer de stoommachines te zaïnen een vermogen verkrijgen van 80 of desnoods 90 paardenkracht. Wel kan gezegd worden, dat op sommige dagen hooger waterstanden voorkomen, maar deze komen in den regel alleen met springtijden en in den winter voor. Ik acht het althans onnoodig ter wille van enkele hooge waterstanden die hij uitzondering voorkomen, een zooveel krachtiger machine tc nemen, tc meer omdat daardoor ook de stoomketels zooveel grooter moeten worden genomen dan noodig is, wil men verband houden tus- schcn machines en ketels. Daarbij komt nog dat die hoogere water standen voor bet meerendeel 's winters voorkomenwanneer minder behoefte aan grootc doorvoering van water bestaat dan 's zomers. Eindelijk zou het ook mogelijk zijn, wanneer bij hoogc buiten waterstanden geen 90000 M3 in éen getijde uit do binnengrachten kon worden verwijderd, ook met het nachtgetijde uittemalen. Om die reden zou ik meenen, dat de stoommachines een gezamen lijk vermogen van 85 pkr. moeten bekomen, ten einde aan de gestelde cischen te beantwoorden. Na de verschillende ontwerpen kortclijk te hebben besproken, rest mij nog U mede te deelen, welk ontwerp naar mijne meening dc voor keur verdient. Ik aarzel niet den voorrang toe tc kennen aan het ontwerp Schotel. Het plan der Commissie beeft naar mijne meening dit tegen, dat de plaats waar dc verontreinigde stoffen in de Maas worden gevoerd te dicht bij de prise d'eau der drinkwaterleiding is gelegen, terwijl juist in het ontwerp Schotel de plaats van afvoer zoo ver van die prise d'eau is verwijderddat daarvan naar mijne meening geen schadelijke gevolgen zijn te vreezen. Volgens het ontwerp der Commissie wordt het verontreinigde water door de voorhaven naar dc Maas gevoerd, alzoo op 800 Meter afstand van de prise d'eau der waterleiding, terwijl vol gens het ontwerp Schotel die afstand 2700 M bedraagt. Maar zelfs in de veronderstelling, dat geen gevaar voor de water leiding is te duchten waaneer de afvoer van het verontreinigde water daarvan 800 Meter verwijderd is, valt niet te ontkennen, dat hetyerrc dc voorkeur verdient wanneer die afstand 2700 Meter bedraagt. Verder verdient het ontwerp Schotel daarom de voorkeur, omdat het veront reinigde water bij dat ontwerp buiten de stad om wordt afgevoerd, terwijl bij het andere ontwerp het verontreinigde water nog een ge deelte der buitengrachten moet passeeren, die te water juist den toe gang tot de gemeente vormen. Bij het ontwerp der Commissie zal het enkele dagen voorkomen, dat met het stoomgemaal niet gemalen kan worden, omdat de buiten sluisdeuren zich door hoogen buitcmvntcrstnnd niet openen, terwijl bij het ontwerp Schotel ook dan kan worden uitgcmnlcn. Bij uitvoering van het ontwerp der Commissie zal per etmaal hoogstens 2 X 4 X 60 X 200 96000 31' water kunnen worden opgepompt en bij het ontwerp Schotel 180000 M3. wanneer ook met het nachtgetijde wordt gewerkt. En teu slotte, wanneer de ontwerpen worden beschouwd uit eeu financieel oogpunt, ook dan pleit dit ten gunste van het ontwerp Schotel. Dc uitvoering van dit ontwerp is (zie de memorie van den wet houder Elzevier Dom) laatstelijk geraamd op ƒ350,000, terwijl de ex ploitatiekosten en het onderhoud, in overeenstemming met mijne boven aangegeven beschouwingen, jaarlijks f 12000 zal vorderen. De uitvoering van het ontwerp der Commissie is door mij begroot op f270,000, terwijl do exploitatie en de kosten van onderhoud door mij zijn geraamd op 17.500 per jaar. Kekent men nu voor rente en aflossing der gcldleening 5 per jaar, dan moet de jaarlijksche opbrengst zijn als volgt: bij het ontwerp Schotel: 5°/0 van /"350.000f 17.500. Exploitatie en onderhoud-12.000. per jaar /"29.500. b ij het ontwerp der Commissie: 5% van 270.00013.500.— Exploitatie cn onderhoud-17.500. per jaar /"31.000. Resumcerende ben ik alzoo van meening dat het ontwerp-Schotel de voorkeur verdient. Be Gemeente-Architect, A. NOLEN. Nederlandsche boeken voor Zuid-Afrikn. Oproeping aan mijne landgenooten. Daartoe aangemoedigd door Z.E. den heer F. W. Reitz, staatspresident van den Oranje- Vrijstaat, alsmede door den heer dr, J. Bril!, lid van het bestuur der »Vereeniging tot bevordering der Hollandsehe Taal- en Letter kunde" te Bloemfontein, wend ik mij tot mijne landgenooten, met verzoek mij behulp zaam te zijn tot het bijeenbrengen eener ver zameling van boeken ten behoeve van de bibliotheek te Bloemfontein, hoofdstad van den Oranje-Vrijstaat. Wie wil mij helpen? De bedoeling is: boeken, uitsluitend in de Nederlandsche taal. Engelsche boeken zijn er meer dan genoeg; daar zorgen de Engelschen wel voor. Nederlandsche echter veel te weinig. En toch bestaat hieraan meer dan ooit groote behoefte. De Nederlandsche taal heeft in Zuid- Afrika een harden strijd te voeren tegen de Engelsche. Als op zoo menig ander gebied, zoekt ook hier Engeland de alleenheerschappij te verkrijgen. Nog steeds echter is onze taal daar de officieele taal der regeering en wordt zij, hoewel in eenigszins verouderden en gewjjzigden vorm, door de boeren gesproken. Maar in de steden vooral is de Engelsche invloed merkbaar, zoodat reeds menige Engel sche uitdrukking de Nederlandsche verdron gen heeft. Dat men dit ook gevoelt en dien invloed zooveel mogelijk wil keeren, bewijst de onlangs opgerichte »Vereeniging tot bevordering der Nederlandsche Taal- en Letterkunde", hier boven genoemd en waarvan de hoofdrechter van den Oranje-Vrijstaat, de heer De Villiers, voorzitter is. Als Nederlanders is het onze plicht dit streven te bevorderen. In de eerste plaats worden natuurlijk ver langd oorspronkelijke Nederlandsche werken, maar vertalingen zijn ook goed. Geschiedenis, romans (mits alleen van bepaald zedelijke strekkingverhalen voor de aankomende jeugd, in den trant van Andriessen, Louwerse, Gerdes enz. (vooral die uit de Nederlandsche geschiedenis), godsdienstige boeken, gedichten van hedendaagsche en ook van oudere dich ters, zooals Cats, reisbeschrijvingenen weten schappelijke werken, alle zijn welkom. Wie heeft er niet in zijn bibliotheek boeken, welke hij toch nooit meer inziet en die eene welkome bijdrage voor Zuid-Afrika zouden* zjjn? ld ene noodzakelijke voorwaarde moet ik echter hier bijvoegen: Ofschoon de boeken niet nieuw behoeven te zijn, moeten zij behoorlijk ingebonden wezen. Want aan boekbinders bestaat aldaar vol komen gebrek en oningebonden boeken zouden spoedig in onbruikbaren staat geraken. Komt, landgenooten, helpt mij medewerken om een steentje bij te dragen tot instand houding van onze Nederlandsche taal in die verre gewesten. Het offer is niet groot en gij zult vrij wat meer nut stichten met uwe boeken aan Zuid- Afrika te zenden, dan ze in de eene ot andere kast onder stof begraven te laten. Wilt ge aan mijne opwekking voldoen, zendt mij dan uwe boeken toe, mits franco, aan mijn adres te 's-Gravenhage, Banka- straat 135. Mr. W. A. baron van Ittersum. Heeren 'redacteurs van de andere Neder landsche dagbladen zullen mij verplichten door deze oproeping over te nemen. Een sociaal-democraat te Berlijn wilde zijne dochter in de registers van den B. S. laten inschrij ven als Lassaline Bebeline. De ambtenaar weigerde echter deze namen in te schrijven, en de recht bank, bij wie de vader een aanklacht tegen den ambtenaar bad ingesteld, steide den laatste in bet gelijk. Uit de Tiber zijn bij de Ponte Sisto weder verscheidene oudheden gevonden, onder anderen een zeer fraai gevormde vleugel, blijkbaar behoo- rende tot een groot gevleugeld beeld, en een zuil, opgedragen aan Victoria Augusta en die waar schijnlijk deel beeft uitgemaakt van de groote Valentiusbrug. Batavia, 28 Augustus. - In het midden van Juii kwam er bericht van den ass.-res. van Sintang, dat de hulptroepen van den Panembahan van dat landschap, door den vorst' zeiven aangevoerd en naar Tebidahstreek uitgerukt zijnde tot bet opsporen van eenige moordenaars (koppensnellers), van daar onver richter zake terugkeerden, omdat zij échec hebben geleden. Om dat échec nu te herstellen, besloot de iesident, in overleg met den gew. milit. com mandant, een expeditionnaire macht met spoed daarheen te zenden. Binnen '24 uren, nadat daar toe besloten was, ging het eerste gedeelte, ter steikte van 75 bajonetten. Tegelijkertijd weid het detachement te Saka Mendoelang, bestaande ""uit éen officier en 25 minderen, welke een maand of acht geleden daarheen weid gezonden om onder eer.ige opioerige Chineezen de rust te her stellen, opgeheven en naar Pontianak terugge roepen. Van Singkawang en Sambas arriveerden in den ochtend van den 5n Aug. per gouver- nements-stoomschip Sinkawnng respect. 50 man, welke macht den volgenden dag hare bestem ming volgde. De 75 bajonetten, met de Djambi vervoerd, moesten voorloopig te Tajan, ongeveer halver wege Pontianak-Sintang, bivakkeerentot dat einde moesten door de genie aldaar eenige barak ken wot den opgeslagen. De geheele troepenmacht was dus samengesteld uit 350 man infant, en 2 officieren, onder aanvoering van den kapt. Van den Bussche een sectie mortieren met bediening, aanvalsgeschut met idem, onder aanvoering van den In luit. der artill. Haefman een detachement genietroepen onder kapt. Berkhout, en ambulance personeel onder den officier van gezondheid 2e kl. Hoorweg, waarbij nog werd ingedeeld de adj.-onderoff.-kwartierm. Vrugt met twee maanden vivres, en het geheel onder aanvoering van luit.» kolonei Deijkerhoff. Ook da resident vergezelde eveneens de colonne. Dr. Snouck Hurgronje bevindt zich sedert eenigen tijd in Atjeh. De tentoonstelling die van 6 tot en met 8 October te Poeldijk zal worden gehouden door de afdeeling Westland van de Hollandsehe maatschappij van landbouw, belooft een bezoek overwaard te zullen zijn. De aangifte van inzending, vooral van druiven, overtreft de verwachting, terwijl van andere vruchten en bloemen zoovele opgaven van inzen ding zijn ontvangen, dat het kleine lokaal, de openbare school, meer dan gevuld zal zijn. Daar de Westlandsche stoomtram langs Poel dijk rijdt, is een bezoek zeer gemakkelijk. Spuirie als hooi gedroogd en als zoodanig bin nengebracht voor wintervoedering, mag als iets zeldzaams op dit gebied gelden. Dit is thans ge daan door den landbouwer Homs te Munsteische- veld, die een slechten hooi-oogst had gehad. Het is bekend dat spurrie, gewoonlijk als groenvoeder gebezigd, zich evenwel zeer goed leent tot droging en bewaring, en in voederwaarde alsdan niet be neden weidehooi staat. Er bestaat eene sooit reuzenspurrie, die een meter hoog gioeit en-12.000 kilogr. (op stam gemaaid) per bunder opbrengt. Dinsdag 6 October a.s. herdenkt prof. dr, M. J. de Goeje den dag, waarop hij vóór 25 jaar het hoogleeraarschap aan de univeisiteit t"e Leiden aanvaardde. Aan ris. J. van Dijk Mzn., directeur van ver schillende philanthropische inrichtingen te Deeti- chetn, is, naar aan liet llbl. bericht wordt, een bedrag van f 50.000 toegezegd voor het stichten van een tweede studentenhuis voor aanstaande theologanten. Een treurig familiedrama werd gisteren voor de arrondissements-rechtbank te Maastricht berecht. Wegens eene betwistbare schuld van drie gulden hadden Martinus Hubertus Kuipers, 31 jaar, en Jan Mathijs Ariaans, 19 jaar, beiden leiendekkers, hun respectieven bioeder en oom Hubert Willem Kuipers, in den avond van 15 Augustus 11., onder de gemeente Nuth afgewacht en zoodanig mishan deld, dat hij eenige uren lateraan de gevolgen eener schedelbreuk is overleden. De beklaagden bekenden den verslagene wel mishandeld, doch niet de be doeling gehad te hebben hem te dooden. Door het O. M. is tegen Kuipers 6 jaar en tegen Ariaans 2 jaar gevangenisstraf gevraagd. Uitspraak over 8 dagen. Twee arbeidsters te Bergum, die vier kinderen tusschen twaalf en veertien jaar door het toe dienen van sterken drank dronken gemaakt bebben, zijn door de rechtbank te Leeuwarden ieder ver oordeeld tot 5 dagen gevangenisstraf. VLAARDINGEM, Gisteien zijn alhier bin nengekomen 3 schepen, gezamenlijk aanbrengende 67 last haring.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 7