Biimenlandsche Berichten. rooterq die binnen haar district geschiedt. Het "gelast voorts een onderzeek naar alle verdachte personen, die, zoo zij vreemdelin gen zijn, terstond over de grenzen moeten ■worden gebracht. Ook worden met boete bedreigd allen, die, wetende waar de roevers zich ophouden, nalaten aan de overheid daar van kennis te geven. Omgekeerd worden er belooningen uitgeloofd voor hen, die roovers, hetzyj dood of levend, gevangennemen. AMERIKA. hij Reuters agentschap in Mexico is geen bericht ontvangen tot bevestiging der in een blad van St. Louis gemelde omwenteling in Guatemala. ZUID-AFRIK A. Lord Randolph Churchill laat zich in zyne Zuidafrikaansche reisbrieven over de Trnns- vaalsche boeren uit op den laatdunkenden toon, dien de Engelschen plegen aan te slaan tegenover kleine volken, vooral wanneer die de stoutheid hebben Britsche aanmatigingen af te weren. Van een heetgebakerd Tory- edelman als lord Randolph was dus niets anders te verwachten. De Transvaalsche pers heeft zijne toornige uitlatingen tot dusver tamelijk kalm opgenomen en zich in hoofd zaak bepaald tot do opmerking, dat er op alle.aanmerkingen van zyne lordschap maar éen woord tot antwoord gegeven behoefde te worden: Majuba. Nu echter wordt er gemeld, dat eene beeltenis van lord Randolph Zaterdagavond eerst eenigen tijd door de straten van Pretoria gedragen en vervolgens ten aan schouwen van een grooten hoop volks ver brand is. Een deel der Engelsche toekijkers wilde een gejuich ter eere van hunnen land genoot aanheffen, maar werden uitgejouwd en ten slotte met een hartelijk driemaal herhaald hoera voor Paul Kruger tot zwygen gebracht. SCHIEDAM, 1 October 1891. Naar wij vernemen, zal het bestuur van de Rotterdamsche tram wegmaatschappij ziel at het gemeentebestuur van Schiedam en het bestuur van den polder Nieuw-Mathenesse wenden om de concessie "voor de stoomtram RotterdamSchiedam met 20 jaar te ver lengen en alzoo te breDgen op 40 jaar, waar mede in verband zou staan de tariefverlaging van het personenvervoer op die lyn, dat dan zou gebracht worden op 22!/s cent voor de eerste en 15 cents voor de tweede klasse per rit. Tegen morgenmiddag te 3 uren is eene openbare vergadering van de Tweede Kamer belegd. Door de afdeelingen van de Tweede Kamer zijn benoemd tot rapporteurs voor de alge- meeoe beschouwingen over de staatsbegroo- ting voor 1892 en over de hoofdstukken I, II, VII A, XI en de wet op de middelen de heeren Rutgers, Borgesius, Van der Kaay, Veegens en Van Delden. Uit de memorie van toelichting bij het wederom onveranderd ingediende ontwerp betreffende de grensregeling op Borneo blijkt, 4 dat de geheeie vernieuwing van de Tweede Kamer de eenige reden was voor de intrek king door het tegenwoordige bewind van dit en andere wetsontwerpen, die door de vorige regeering waren ingediend. De minister van oorlog heeft aan de chefs der korpsen machtiging verleend, om aan de Israëlietische militairen, die hunne eerlang invallende godsdienstige feesten te hunnent wenschen te vieren, daartoe in de gelegenheid te stellen, door: lo. aan hen, wier ouders of betrekkingen buiten hunne garnizoensplaats wonen, een verlof te verleenen van en met Vrydag 2 tot en met Maandag 26 October a.s. 2o. aan de overigen vrij van dienst te ver leenen van en met 2 Oct. a.s. des namiddags tot 5 Oct. d.a.v. des avonds, van 9 tot 12, en van 15 Oct. tot ea met 26 Oct. d.a.v. des avonds. Blykens een telegram van den gouv.-gen. van Ned. Indië van 30 Sept., wordt de gou- vernements-kofïie-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 379.679 pikols. St.-Cé De stations Maassluis en Vlaardingen der Hollandsche spoorwegmaatschappij zijn opge nomen in het goederentarief voorliet Almelo SalzbergenIlollandsch verkeer dd. 1 Maart 1886. De regeering heeft Dinsdag de gemeente Venlo laten dagvaarden, omdat deze weigert de verschuldigde pachtsommen van de Maas brug over dit jaar te betalen. Het spreekt wel vanzelf, zegt de Haagsche correspondent der Zutph. Cé., dat de toestand der schatkist niet gedoogt zwaar drukkende belastingen af te schaffen zonder tevens een equivalent aan te wijzen, maar de groote vraag is en blijft: waarin zal dat equivalent bestaan In politieke kringen verzekert men stellig, dat de regeering niet van voornemen is te komen met een inkomsten-belasting, maar met een kapitaals- of vermogensbelas ting. In beide gevallen zal aan het privilege van het roerend kapitaal een einde worden gemaakt, en dat zal dus een groote stap vooruit zijn, maar moest men in de Tweede Kamer een stemming houden over de vraag waaraan geeft men de voorkeuraan een inkomsten- of vermogens-belastiDg, dan mag men, afgaande op antecedenten, wel aan nemen, dat bijna de linkerzijde zich vooreen inkomsten-belasting zou verklaren. Niet het minst wordt de invoering van een rijksin komsten-belasting ook gewenscht in de ge meenten, die sukkelen met de gemeentelijke hoofdelijke omslagen. Opmerkelijk is in dit opzicht de memorie, de vorige week in het licht gegeven door burgemeester en wet houders van Rotterdam, over de vraag of het wenscbelijk is in de tweede koopstad des rijks thans over te gaan tot de invoe ring van een zuivere inkomsten-belasting. In dat stuk wordt de invoering ontraden, voornamelijk op grond, dat men thans een rijksinkomsten-belasting als zeer aanstaande mag verwachten en eerst dan ook voor de gemeente-belastingen een goede basis zal voorhanden zyn. Door niet in die richting te werken, zou zeker de minister van financiën velen in den lande teleurstellen, en toch wordt in de millioenenspeech niet alleen geen inkomsten-belasting aangekondigd, maar wordt zelfs een vervorming van een patent-belas ting in uitzicht gesteld, wat met het begrip van een algemeene inkomsten-belasting wel eenigermate in strijd is. Met betrekking tot liet voorstel bij den Rotterdamschen raad ingediend, om de plaat selijke directe belasting te vervangen door een inkomstenbelasting, zegt de correspon dent van het U. D. aldaar: "Het groote onderscheid tusschen de beide plannen ligt hierin, dat bij eene inkomsten belasting, zooals de commissie die wenscht, eene billijker verdeeling van de lasten moge lijk wordt gemaakt. De bestaande directe belasting laat in dit opzicht veel te wenschen over. Wanneer men bedenkt, dat deze belas- i ting sedert '1878 niet is verhoogd en de ge meentelijke opcenten op het personeel sedert 1870 onveranderlijk op hetzelfde bedrag zijn gebleven, terwijl in de laatste jaren handel en scheepvaart belangrijk zyn vooruitgegaan, waarvan in de eerste plaats de meestgegoe- den de voordeelen hebben genotenen daar tegenover stelt, dat de gemeente in de laatste jaren rijke bronnen van inkomsten heeft ge noten uit de exploitatie van de gasfabrieken en de waterleiding eene soort van ver momde belasting, die zeer onevenredig drukt J ten nadeele van dat deel der burgerij, dat niet tot de meestgegoeden behoort dan kon het niet anders dan billijk toeschijnen, dat, wanneer de gemeente meer geld noodig heeft, nu eens worde aangeklopt bij hen, die van de toenemende welvaart het meest ge nieten en wier draagkracht het grootst is. Er is misschien geen gemeente in het rijk, waar de rijkeren meer door den gemeente lijken fiscus ontzien worden dan Rotterdam. Wie met den tegenwoordigen minister van financiën van oordeel is, dat ook bij de rege ling der belastingen rechtvaardigheid moet worden betracht, moet wenschen dat deze toestand een einde neme". De Rotterdamsche tramwegmaatschappij vervoerde in de maand Sept. 1891 589,875 reizigers met een opbrengst van f 44,990,41, tegen 558,489 reizigers met een opbrengst van f42,437,28 in Sept. 1890. Het totale vervoer over de afgeloopen maanden van 1891 heeft bedragen 4,711,984 reizigers met een ontvangst van f360,410,15l/s, tegen 4,605,441 reizigers met een ontvangst van f 345,332,22 over datzelfde tijdvak in 1890; gevende dit jaar een vooruitgang van 106,543 reizigers en een vooruitgang van f 15,077,93'A in ontvangsten. De buitengewone ontvangsten over de afgel. maanden van 1891 beliepen f133,206,74, terwijl die over datzelfde tijdvak van 1890 f123,794,33 bedroegen. De totale ontvangst over datzelfde tijd perk in 1891 beliep f493,616,74, terwijl die over datzelfde tijdperk in 1890 f469,126,55 beliep. Dinsdag herdacht dr. L. R. Beijnen zijn tachtigsten geboortedag. "Van 1838 tot 1878 v is hij aan het Haagsche gym nasium verbonden, de laatste zestien jaren als rector. Hij was de bezielende geest dier inrichting en tal van mannen in allerlei betrekkingen danken aan hem niet slechts hunne wetenschappelijke opleidingmaar ook de vorming van hun karakter. Beijnen was meer dan docent of rectorhij drong in de harten zijner leerlingen door. Hij was een der meest welsprekende man man van onzen tijd; en wat hy sprak of schreef getuigde niet slechts voor zijne kennis, maar ook voor zijn edel gemoed, zijn warm hart, zijne innige liefde voor hetgeen schoon en waar is. Zijne geschriften mogen niet omvangrijk en vele zijn, zij bekleeden in onze letterkunde een hoogen rang. Zijne studie over Da Costa, van wien hij een geestverwant was, en" vooral over kunst en geschiedenis zijn meesterstukken, ook wat vorm en taal betreft, want ook in dit opzicht wordt Beijnen door weinigen geëvenaard. Men zal zich herinneren 3at hijna vroeger prinses Hendrik in onze taal onder richt te hebben gegeven, kort voor het huwe lijk des Konings met de prinses van Wal- deck-Pyrmont van Zijne Majesteit de opdracht ontving om Zijne aanstaande Gemalin de Hollandsche taal te leeren, waartoe hij zich naar Arolsen begaf en daar eenige maanden vertoefde. Beijnen behoort ook thans tot hen, die de Koningin gaarne hij zich ziet en in de afgeloopen week maakte 'uij Haar nog zijne opwachting. Dinsdagochtend zyn in het Kcegras (ge meente Helder) twee groote boerenplaatsen door brand vernield. Door eene onbekende oorzaak uitgebroken in de boerenwoning van den heer Loopuyt, bewoond door Jb. Smit, deelden de vlammen zich mede aan het gebouw van den heer Poortman te Schiedam, bewoond door den landbouwer Jb. Kuiper. Binnen een uur tijds lagen beide gebouwen met den ganschen voorraad granen, hooi en verdere gewassen in asch. Bijna niets kon er worden gered. Behalve het h .israad en de oogst van Smit, was alles tegen brandschade verzekerd. Het bestuur der Rotterdamsche diergaarde looft eene premie van vijftig gulden uit voor de aanwyzing van den persoon, die zich aan de onlangs vermelde beschadiging van planten heeft schuldig gemaakt Een te Delft gehouden collecte voor de noodlijdenden, ten gevolge van den hagelslag, heeft f475 opgebracht. Het badseizoen te Scheveningen wordt aan staanden Zaterdag gesloten. De heeren A. J, Blijdenstein en L. R. Brants, die namens de Nederlandsche heidemaat schappij Denemarken en Oost-Pruisen bezocht hebben, om te onderzoeken hoe in het noor den de duinen met hout bepoot worden, hebben een rapport over die reis in bewer king, dat hoogstwaarschijnlijk nog in den loop van dit jaar aan de ministers van waterstaat en financiën zal worden uitgebracht. De biljartwedstrijd, in het Amsterdarasche koffiehuis tusschen den heer Henri Wilden, professeur de billard, en een der sterkste Belgische amateurs gehouden, is geëindigd met de overwinning van den heer Wilden, die 3000 caramboles maakte, terwijl zyn tegenstander, die hem na op de hielen zat, het tot 2522 bracht. Het Handelsblad deelt mede, dat te Amster dam eene zangvereeniging is opgericht onder de zinspreuk "Sernpre Crescendo", hoofdzake lijk ten doel hebbende het beoefenen van classicalen zang, en dat als directeur een onzer eerste componisten zal optreden. Een cijferaar meldt aan de Am.st. Ci. Op 't oogenblik is hier een zoogenaamde sneeuwbal in de wandeling, als collecte ten behoeve der Russische Israëlieten, met ver zoek om toezending van 60 ct. aan het hoofd adres en doorzending van 3 exemplaren aan verdere letters. Deze sneeuwbal, beginnende met letter A, wordt verzocht te worden doorgezonden tot letter Z. Als nu alles goed van stapel loopt en er in de wereld geld genoeg voorhanden is, zal de opbrengst zijn f762,559,748,489.40. Elke verdreven Rus heeft dan kans op een millioen. Bij de internationale harddraverij te Arn hem is de prijs van f 250 gewonnen door den Arnerikaanschen vos-ruin Bonnie L, van den heer H. F. Bultman Kz., te Haar lemmermeer, gereden door den eigenaar, de tweede prys van f160 viel ten deel aan den bruinen ruin Prins, van den heer P. van Zanten, te Rotterdamden 3den prijs verwierf de Russische hengst Samolet, van den heer Ockhorst, uit Rotterdam, ge reden door J. de Boer. Bonnie L legde den afstand van 300 M in den kortstcn tijd, 26 seconden af. Uit Nijmegen, Arnhem en Ede kwamen gisteren ongeveer 720 pleizierreizigers in Den Haag aan. In den nacht van Maandag op Dinsdag zijn een viertal personen de woning van den landbouwer Elferink te Zuna, gem. Wierden, met geweld binnengedrongen. Den zoon van E. hebben zij ernstig mishandeld door hern messteken in den rug toe te brengen en het hoofd met steenen te verwonden. Ook is een in dat huis aanwezige vrouw mishandeld. Na verbonden te zijn, bleken de wonden evenwel niet levensgevaarlijk. Een vroeger plaats gehad hebbende twist moet de oorzaak van dit misdrijf geweest zijn. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt. Nabij de pachthoeve Ten Hove, te Voeren- daal (L.), toebehoorende aan mej. wed. Eug. van Oppen, te Maastricht, heeft men funda menten ontdekt, vermoedelijk van eene- Romeïnsche villa. Het volgende jaar zullen aldaar opgravingen gedaan worden.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2