A0. 1891. Maandag 5 October. N°. 7857. Eerste KENNISGEVING. sj f - n - v© r t gste J aargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Binnenlandsche Berichten. NT. Abonnementsprijs, per kwartaal franco per postdoor liet gelieele Ryk Afzonderlijke noininers 1.85. - 2.50. - 0.10. BUlt EAU: BOIERSTUAAT, E 2 7. Advertentieprijs: van i10 gewone regels met inbegrip van eene Courantf 1.10. Iedere gewone regel meer - 0.10, Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. Bit nummer bestaat uit drie bladen. Kleinhandel in sterken drank. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885), ter openbare kennis, dat bij hen een verzoekschrift is ingekomen van HEINDRINA SCHOLTE, om vergunning tot verkoop van sterken drank in liet klein, in het pand aan de Schie, P no. 65. .Schiedam, den In October'1891. Burgemeester en Wethouders Vöoniöëmil, VAN DIJK VAN MATENESSE. De Secretaris, VERNËDE, Schiedam, 3 October 1891. Er wordt beweerd, dat een reg-erings- cïrculaire aan de Russische bladen heeft verboden, over den hongersnood te schrijven. Is dit zoo, dan zal de toestand wel niet bijster gunstig zijn. Een Duitsch koopman, die som mige streken van het czarenrijk bereisd heeft, gaf als zijn meening te kennen, dat de ge ruchten overdreven waren; leest men echter, wat de Daily Telegraph van een corres pondent heeft vernomen, dan moet men wel medelijden krijgen met de duizenden, die reeds zooveel lijden, terwijl de winter nog «iet ingevallen is. Men zegt dan, dat in de noordelijke streken de vorst in Augustus den oogst heeft vernield; in het gouvernement Novogorod deed het de regen. Paarden heeft men laten loopen, omdat er geen voeder is. Er is geen zaaizaad om de akkers opnieuw te bezaaien. Tot overmaat van ramp is de runderpest in eenige districten uitgebroken, en de boeren verzetten zich tegen het afmaken van het vee. De popen of geestelijken loopen te bedelen. Zelfs aan de rivier de Wolga, •waar het anders zoo druk kan zijn, is geen welk te krijgen en staat de handel stil. De boeren zijn verontwaardigd en verwijten den czaar, dat hij onverschillig omtrent hun lot is, en het is zeker een merkwaardig teeken ■des tijds, dat de boeren op verschillende plaatsen vergaderingen houden, en zich ver stouten aan den minister van binnenlandsche zaken te laten weten, dat als de czaar hen niet helpt, zij zich zelf zullen helpen. Hier •en daar moeten reeds oproerige bewegingen zijn uitgebroken. Dat zal weer op een ver meerdering van de bevolking van Siberië «itloopen. Uit Petersburg wordt aan de Standard medegedeeld, dat aan de Wolga geheele dis- tricteu met hongersnood worden bedreigd. De regeering maakte tot ondersteuning30 millioen roebels over, terwijl er 55 millioen gevraagd waren. Minstens 25 millioen menschen zullen geen belasting kunnen opbrengenhetgeen een gemis van 100 millioen roebel aan de schat kist zal veroorzaken. Intusschen is de nieuwe Russische leenïng opengesteld. Twee Berlijner bankiershuizen, die heiden hadden toegestemd tot uitgifte van deze leening mede te werkenhebben zich later teruggetrokken. De Duitsche bladen hebben hun ingenomenheid met dit besluit der heeren Mendelssohn en Warscliauer niet on der stoelen en banken gestoken. De Russi sche bladen doen het voorkomen dat het aanbod van den Russischen minister van financiën, om ook te Berlijn de gelegenheid open te stellen om deel te nemen aan de leening, een daad van hoffelijkheid en vriend schap was, maar dat men Duitschland niet noodig heeft. Daar kan Rusland wel eens gelijk Juni hebben. Als Duitschland een gereserveerde houding tegen den czaar aanneemt, stijgt de sympathie van Frankrijk, en zullen wellicht de Fransche bankiers met volle handen toe werpen, wat Duitschland weigert. De ex-generaal Boulanger heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd, op het kerkhof van Ixelles, een der Brusselsehe voorsteden, 't Spreekt vanzelf, dat bij deze gelegenheid de levensloop van dezen diep gezonken man nog eens wordt opgehaald, 't Schijnt zelfs, of men bang is, iets goeds van hem te zeggen, 't Is waar, hij heeft veel kwaad ge brouwen, zijn eerzucht heeft hem van stap tot stap doen dalenmaar te ontkennen valt het niet, dat de maatregelen, waardoor het Fransche leger in zulk een voortreffelijken staal is gekomen, door Boulanger zijn voor bereid of genomen, en dat zijn opvolgers vrij wel daarop hebben voortgearbeid. Doch daarmede is dan ook de lofrede uit; met het geld, dat van verschillende de republiek vijandige kanten hem toestroomde, heeft hij, die zich steeds den republikein bij uitnemend heid noemde, de republiek trachten te onder mijnen, maar ze is hem te machtig gebleken. De laatste pogiilg van zijn satellieten, om een opstootje te veroorzaken bij gelegenheid van de opvoering der Duitsche opera Lohen grin is jammerlijk mislukt. De bende heeft met projectielen geworpen, die een hoogst onaangenamen geur verspreiddenstank is het laatste levensteeken geweest der Boulan- gistenmet hun ijdelen aanvoerder gaat ook hun naam verloren. groot, dan dat men daaraan zou denken. Ja, zeggen anderen, 'f is een Czechenstreek en nog anderen noemen het een werk van anaiehisten. De keizer van Oostenrijk is werkelijk een populair man, een man, die met meer dan gewoon talent de onderling vijandelijke elementen, waaruit de bevolking van zijn rijk bestaat, bij elkander weet te houden. Bovendien, de ongelukken, die hem èn als keizer èn als mensch hebben getrof fen, deden de sympathie voor hem toene men. Men stelt zich dan ook voor hem hij zijn terugkomst in Weenen een luisterrijke ontvangst te bereidenmaar toch, het gebeurde moet weder een diepen indruk op den grijzen vorst hebben gemaakt. Bommen met nytro-glycerine op een spoor weg gelegd, waarover de keizer de reis zal maken, dat is een bedenkelijk teeken, Is het waar, dat er een aanslag is beproefd op het leven van keizer Frans Jozef, die thans in Bohemen reist Neen, zeggen som migen, de populariteit des keizers is te De tijdingen uit Spanje over de over- Strooming, waardoor liet ongelukkige Con- suegra werd geteisterd, blijven bedroevend. De ramp is vêi'scbrikkelyk, maar verschrik kelijk is het ook er, zóoals een verslaggever meldt, in jaren en eeuwen niets gedaan is, om rampen van dezen aard te verhinderen. En als men te gelijker tijd uit datzelfde tijdin gen ontvangt, dat Spanje tot het Drievoudig Verbond zal toetreden, als zelfs het aantal geweren wordt genoemd, dat Spanje van de verbondenen zal ontvangen, als 't met Frank rijk tot een oorlog komt, dan roept men uit arm land! De negentiende eeuw heeft op het Iberi sche schiereiland ook al geen wonderen ten goede gewrocht. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 2 October. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nieuwe lid den heer Ferf, die, nadat op voor stel der commissie van onderzoek besloten is tot zijn toelating, zitting neemt. De laatst ingetrokken wetsontwerpen zijn weer ingediend, o. a. ook dat tot vernieuwing der Billiton-concessie. De faillissementswet wordt in handen ge steld eener commissie van voorbereiding, bestaande uit de heeren Travaglino, Hartogh en Bevers, leden der vroegere commissie, Huber en Hintzen in plaats van de heeren Heemskerk en Smidt. Benoemd tot rapporteurs over hoofdstuk binnenlandsche zaken dé heeren De Beaufort (Amsterdam), De Beaufort (Wijk-bij-Duur- stede), De Meijier, Van der Feltz en Zaaijer; tot voorzitter der commissie voor de verzoek schriften de heer Smeenge. Wegens commissoriaal gemaakt de inlich tingen op het adres uit Paramaribo, houdende klachten over handelingen van den gouver neur van Suriname mr. Lohrnan, in handen van de heerenBorgesius, Van Bylahdt, Bahlmann, Hartogh en Mutsaers: de inlich tingen op het adres van den heer De Kanter om wijziging der jachtwet, in handen van de heeren Van der Feltz, Van der Ivaay, A. van Dedem, Walter en De Kanter. Besloten wordt na afloop van het onder zoek der Staatsbegrooting in de afdeelingen te behandelen verschillende wetsontwerpen, o. a. de Vesting- en Spoorweglegrootingen, onteigening voor de stichting van een nieuw postkantoor te Amsterdam, vernieuwing der Billiton-concessieverhooging der Indische begrooting van 1891, ten behoeve der ötnbi- liênvélden door het gouvernement. Woensdag 3 uur vergadering. Alsdan zijn aan de orde de interpellatie van den heer Van der Borch van Verwolde en eenige con- O -4 clusiën op verslagen en inlichtingen, o. aï betreffende de ICongo-zaak. De vergadering wordt daarop gesloten. SCHIEDAM, 3 October l8!)i. WATEK UB» VERSCHIK Cf. Memorie van antwoord op het rapport van den Gemeente-architect. Op het rapport van den Gem.-Architect, water- ververscliing. heb ik de volgende opmerkingen: Beginnende ,met hetgeen hij aan het eind ver meldt, t. w. dat het plan Schotel de voorkeur verdient, zoo zal er wel geen versehil van meening hestaan, dat dit het meest radicale middel aan geeft, om tot een goeden toestand te geraken maar het hoofdbezwaar zijn de enorme kosten. Die kosten worden per jaar berekend, rente en aflos sing incluis, op p. m. f 30.000.Wat het idee betreft om machines te maken met minder vermogen, merk ik op, dat het laatste plan van Schotel, in het bestek neergelegd, is het water over den dijk naar buiten te brengen; hierdoor is het meerder of minder hooge water in de rivier, waarschijnlijk geen factor meer geworden voor de capaciteit der stoommachines. De kolen zijn nu ookpl. m. 50 °/0 duurder dan in de berekening van Schotel aangenomen, hetgeen niet strekt om de exploita tiekosten te verminderen. Het denkbeeld van de raadscommissie en ook van mij is geweest, om zoo mogelijk met minder kosten dan het plan Schotel, een dragelijken toestand te verkrijgen. Blijkens de berekening van den Gem.-Architect is de eerste daarin niet geslaagd en behoeft dat plan dus niet verder te worden besproken. Omtrent hetgeen op mijn plan betrekking heeft, wensch ik het volgende op te merken Na de redenering dat de afgesloten boezem het schutwater niet zal kunnen bergen, wordt gezegd, dat het vuile Noordvcstwatcr door het stoomge maal aan de Vlaardingerpoort in de Korte Haven en zoo op de Buitenhavens zou worden gebragt, zonder dat naspusjmg door het water uit de Nieuwe Haven mogelijk was. Het is zeer te betreuren, dat de reden waarom dit niet mogelijk is niet is aan gegeven, misschien dat ik dan de waarde van die bewering eenigzins zou kunnen nagaan. Nu in den laatsten tijd slechts des nachts uit de Korte Haven is uitgelaten, heb ik niet kunnen bemerken, dat et

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1