J Donderdag 8 October. N°. 7859. A0. 1891 ij f - n -v© ©rtig-st© Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, Biiitcnlantlselie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. GOEJRA abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Ktjk Afzonderlijke nominers t.S5. - 2.Ö0. - 0.10. BUKEAF: B O T K U S T R A A T, 15 2 7. ADVERTENTIEPRIJS: van 110 gewone regek met inbegrip van eene Courant1.10. Iedere gewone regel meer- 0.10 Priemaai. geplaatst wordt tegen vwekmaai. t»-ekend. f BiUKIJK. Nadat Zondag de plechtigheid der onthul ling van Garibaldi's standbeeld te Nizza was afgeloopen, werd er nog braaf feestgevierd. De Garibaldiaansche vereeniging vereenigde een aantal genoodigden aan den öisch. De oude Ilongaarsche generaal Türr nam het voorzitterschap waar. Ilij had Cavalotti aan de eene en Canzio aan de andere zijde. De oud-wapenbroeders van Garibaldi, die naar Nizza waren gekomen, waren meerendeels in het roode hemd verschenen, dat zij op de slagvelden gedragen hadden. Vier en een half uur waren de gasten bijeen. De eindelooze reeks van toosten heeft een korter samenzijn onmogelijk gemaakt. Canzio, ■weer in het Italiaanseh sprekende, her innerde met welgevallen aan de woorden, door den minister Rouvier bij het stand beeld gesproken; woorden, zeide hij, die bestemd zijn de lastering tegen Frankrijk, dat het omgaat met liet denkbeeld om 's pau- .sen macht te Rome te herstellen, te niette .doen. De gemeenteraad heeft's avonds een feest maal aan tal van genoodigden aangeboden. De prefect dronk op het welzijn van den koning en de koningin van Italië, waarna het orkest de koninklijke hymne speelde, die door allen staande werd aangehoord en toegejuicht. Hetzelfde had daarna plaats met de Marseillaise. De Jtaliaansche consul be antwoordde den toost met te drinken op den president der republiek en op de welvaart wan Frankrijk en Nizza. Frankrijk, sprak hij, dat op dezen gedenkwaardigen dag hulde •brengt aan de nagedachtenis van den onster- felijken Garibaldi, verbroedert zich in eene edele gedachte van erkentelijkheid, van een- dracht en vrijheid met Italië. Natuurlijk dat het spelen der Garibaldi- hymne niet achterwege bleef. De Temps geeft de hoop te kennen, dat de feesten te Nizza eenen uitnemenden invloed zullen hebben op de betrekkingen tusschen Frankrijk en Italië. Veranderen .zij tegenwoordig niets op het Europeesche -schaakbord, zij zullen toch ten gevolge heb ben, dat nu men elkander ontmoet heeften men over en weer loyale verklaringen heeft gehoord, Italianen en Franschen elkaar met jneer rechtvaardigheid zullen beoordeelen en -•mitsdien met meer sympathie. Jules Grévy heeft eene uitgebreide brief- nvisseling nagelaten, waaronder zeer belang rijke lange brieven uit zijne laatste levens jaren aan een vertrouwden vriend. Al zijne .nagelaten papieren zijn ter beschikkinggesteld van zijne dochter Marguérite (mevr. Wilson), die jarenlang haars vaders geheim-secretaris i is geweest en die waarschijnlijk binnen een jaar een boek over den oud-president zal uit— geven. ÏSHLAKB. Uit Singapore wordt gemeld, dat de sultan van Broenei (Borneo) in een grooten raad, waaraan ook de voornaamste hoofden en de Britsche consul deelnamen, beslist geweigerd heeft aan Engeland, tegen eene schadever goeding in geld, de bezetting van Tirnbang toe te staan. In bittere woorden wees de sultan er op, hoe weinig waarde aan met Engeland gesloten traetaten is te hechten, ei- bijvoegende, dat men hem zijne bezittingen met geweld kan ontrooven, maar dat hij die niet zal verkoopen. Prinses Hendrik van Battenberg, de jongste dochter van koningin Victoria, is van een zoon bevallen. De heer W. H. Smith, eerste lord van de schatkist en leader van het Lagerhuis, is gisteren op het kasteel Walmer overleden. De heer Smith was ook chef 'van eengroote boekverkooperszaak, die boeken aan spoor wegstations colporteerde. Parnell is heden nacht te Brighton o vet leden. D U I T S C II L A X D. In eene door 3000 personen bezochte socialistische vergadering hield de socialisten hoofdman Bebel te Berlijn eene lange rede voering over den Europeeschen toestaud en het socialisme. Hij zeide ongeveer het vol gende: Tot dusver had slechts de hongersnood in Rusland verhinderd, dat de Russen den oorlog begonnen. De Duitsche sociaaldemocratie wenschte eene verzoening met Frankrijk; maar in den eerstvolgenden oorlog gold het voor de Duitsche sociaaldemocratie het be staan der natie en der partij. Rusland was de vijand; en het was de plicht der sociaal democratische partij, ook met hare politieke tegenstanders samen te gaan om de Russische barbaren tot eiken prijs te verpletteren. {Stormachtige hijval.) Rusland moest getuch tigd en naar het Oosten teruggedrongen wor den. Polen kon dan als een politiek en econo misch met Duitschland verbonden staat weder worden hersteld. Maar vóór alle dingen moest Rusland gerevolutionneerd worden, zoowel door eene inwendige socialistische beweging, als door pogingen van huiten af. Dan eerst zou eindelijk het aanhoudende oorlogsgevaar verdwijnen. De vergadering besloot geen enkel debat uit te lokken, aangezien men liet met Rebels redeneering volkomen eens was. De definitieve uitslag der verkiezingen voor de Tweede Kamer in het groothertogdom Baden is thans bekend. De Kamer zal nu bestaan uit 32 nationaal-liberaleu, 21 ultra- montanen, 0 democraten en vrijzinnigen, 2 socialistenen 2 conservatieven, zoodat de natio- naal-liberalen eene meerderheid van slechts 1 stem hebben. De kapitein ter zee Rüdiger is in plaats van baron Van Soden tot burgerlijk gouverneur van Duitsch Oost-Afrika benoemd. OOSTENRIJK. De minister van oorlog heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij aan de militairen ver boden wordt politieke redevoeringen le hou den en den bevelhebbers gelast wordt te waken dat de officieren en minderen niet deelnemen aan staatkundige betoogingen. De gouverneur van Bohemen heeft den prijs, uitgeloofd voor de ontdekking van den bewer ker van den dynamiet-aanslag bij het station Rosenthal, tot 10,000 florijnen verhoogd. ITALIË. "Verscheidene vereenigingen hebben, naar aanleiding van het gebeurde in het Pantheon, den volgenden dag zich derwaarts begeven onder geleide van Menotti Garibaldi, die voor het graf van Victor Emmanuel eene toespraak hield, waarin hij lucht gaf aan zijne verontwaardiging over de beleediging den koning aangedaan, Rome, sprak bij, heeft "opnieuw eene eed gezworen ter bevestiging van de bestaande orde van zaken. Daardoor kan de wereld zien, dat het liever wil ondergaan dan te dulden dat iemand, wie het ook zij, de hand slaat aan de eenheid van Italië. Wij willen met een ieder goede vrienden zijn, maar wij zullen de beleedigingen van vreemdelingen in ons eigen land nietgedoogen. 's Avonds werd er door gemachtigden van vele vereenigingen eene vergadering gehou den, waarin na eene langdurige beraadsla ging de volgende motie is aangenomen Wij bevelen de bevolking kalmte aan en achten art. 1 van de constitutie, volgens hetwelk de katholieke godsdienst de godsdienst van den staat is, en de waarborgenwet in strijd met het nationale recht en dragen onzen voorzitter de taak op, om door alle mogelijke middelen de afschaffing er van te verkrijgen. Men heeft dezer dagen te Cassane Magnago een gedeukteeken onthuld voor den dapperen trompetter Carabelli, die zich wakker weerde bij de »expeditie van duizend" te Calalafimi, toen de Garibaldianen, tegen het bevel van hunne aanvoerders in, op den vijand aan rukten. Ook le Piana de Greci onderscheidde hij zich. door van berg tot berg te draven en oteral zijn trompet te blazen, om de troepen der Bourbons te versterken in den waan, dat het geheele leger van Garibaldi de bergen beklom, terwijl het slechts een kleine troep soldaten was. Carabelli keerde met wonden overdekt uit den oorlog terug en voorzag, te fier om hulp te vragen, door handenarbeid in zijn onderhoud. De koning heeft den syndicus van Rome, die hem het protest der manifestanten tegen de handelingen der Fransche pel grims overbracht, zjjn dank doen betuigen voor dit blijk van gehechtheid aan den vorst en van eerbied voor de nagedachtenis van koning Victor Emmanuel. Volgens de Italia zijn de drie in hechtenis genomen Fransche pelgrims reeds Maandag over de grenzen gezet. De voornaamste schul dige, Choucary geheeten, blijkt geen Fransch- man te zijnhij is de zoon van een Zwitser die zich te Autun heeft gevestigd. De paus is zeer getroffen door de rumoerige manifestation die in het Pantheon hebben plaats gehad; de altaren zijn door de menigte ontheiligd en zullen volgens de kerkelijke voorschriften opnieuw gewijd moeten worden, alvorens tot den dienst geschikt te zijn. De auti-clericale manifestatiën hebben zich vooral op Sicilië door een buitengewone hef tigheid gekenmerkt. Te Palermo werd het volk door aanplakbiljetten, herinnerd aan de Siciliaansche Vesper; '15,000 personen trok ken in optocht naar het stadhuis, waar de senator Perez een redevoering hieldvol hatelijkheden tegen Frankrijk en zelfs tegen Rusland. Uit de menigte hoorde men onop houdelijk de kreten »Weg met Frankrijk 1 Weg met den PausEen manifestatie voor het Fransche consulaat werd door de politie belet. Te Catania heeft het gepeupel op een der pleinen de katholieke dagbladen verbi and. De Fransche gezant te Rome heeft aan het Italiaansclie gouvernement den dank zijner regeering overgebracht voor de maat regelen door de autoriteiten genomen ter bescherming van het gezantschapsgebouw en van de Fransche pelgrims bij de manifestatie van Vrijdag en Zaterdag. Uit Massowali wordt gemeld dat Ras Mangastia en Ras Alula den 29n September het stamhoofd Debeb hebben aangevallen, met het gevolg dat Debeb met een groot aantal zijner manschappen is gesneuveld. Maandag heeft te Napels eene bijeenkomst plaats gehad van. de ministers met den prefect van Napels en den commissaris des konings. ter bespieking van de quaestie der werklieden-woningen. Het plan is om in den onmiddellijken omtrek der stad twee wijken te bouwen, waarvan elke woning, uit een keuken en een kamer bestaande, verhuurd zou kunnen worden tegen 5 lire (nog geen f 2.50) per maand. De minister van onderwijs heeft een wets ontwerp in gereedheid, strekkende om aan de uitbetaling der onderwijzers-traktementen (lagere scholen) de prioriteit te geven boven elke andere uitbetaling. Dat hierop eindelijk orde wordt gesteld, is zeker voor een niet gering gedeelte te danken aan de treffende schilderingen der onderwijzersellende door De Amicis, in dezen voor Italië wat Dickens was voor Engeland. Zondag heeft in de St.-Pieterskerk te Rome met het gebruikelijke ceremonieel de ont vangst plaats gehad van de Fransche pel-

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1