A°. 1891. Zaterdag 10 October. j N°. 7861. ij f-en -veertigste Jaargang. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. BiiitenlaMsclie Berichten. UITGEVER: J. ODÉ. DÜÏTSeiUiSD. Gisteren heeft de Bondsraad zijn arbeid hervat. Een der eerste punten van de agenda is deop initiatief des keizersontworpen drankwet. De gemachtigden van Beieren en -andere staten zullen dit ontwerp krachtig bestrijden, die van Pruisen het echter op hoog bevel verdedigen. Alle kroeg- en restauratie houders zijn het ontwerp vijandig gezind en voornemens eerstdaags te Stuttgart eene protest-vergadering te houden. Blijkens het koloniale blad zijn in de Duit- eche bezittingen in Afrika in 1890 omgeko men 35 officieren van het leger, 16 van de vloot, 5 geneesheeren en 107 onderofficieren. Koning Willem II van "Wurtemberg heeft de regeering aanvaard. Nevens de doorhem en alle ministers onderteekende proclamatie in de Staatsanzeiger, waarin hij daarvan mede- deeling doet met de belofte de grondwet ongeschonden te zullen handhaven en al zijne onderdanen uitnoodigt hem trouw en gehoor zaam te zijn, bevat dat blad nog een per- soonlijkschrijven van den koning aan zijn volk, waan'n hij nogmaals belooft de grondwet te zullen eerbiedigen, in de vreeze des Heeren te zullen leven, de steun te zijn der zwakken, zich in alles te zullen gedragen naar zijne plichten als souverein overeenkomstig het verdrag waarop het Duitsche rijk gegrondvest is, en zich de ontwikkeling des lands tot voornaamste levensdoel te stellen. Op de har telijkste wijze heeft de bevolking hem en zijne gemalin bij hunne aankomst op het ko ninklijk paleis te Stuttgart toegejuicht. De Kreuz-Zcitung valt in een hoofdartikel de firma Bitter und Blumenfeld te Berlijn scherp aan. Het blad beschuldigt die firma van, in samenwerking met andere speculanten, eene kunstmatige stijging der graanprijzen bewerkt en in stand gehouden te hebben, waardoor zij reeds meer dan 15 millioen mark zou hebben verdiend ten koste van de bevolking, welke brood behoeft. ENGELAND. De Londensche correspondent der N. JR. Ct. schrijft van gisteren Nadere berichten uit Brighton vermelden dat alleen Parnell's echtgenoote en hare dochter, met den geneesheer, aan het sterf bed tegenwoordig waren. De geruchten van zelfmoord zijn ongegrond gebleken. De over ledene laat eenige papieren na, o. a. de ge schiedenis zijner betrekkingen tot Gladstone, alsook het bekende »veldtocht-plan". Voor de aanstaande algemeene verkiezingen, of voor het verkiezen van zijnen opvolger laat hij geen" aanwijzingen na, evenmin als een politiek testament, dewijl zijn overlijden ge heel onverwacht gekomen is. Zijn dood maakt in Ierland een geweldigen indruk. .Zells bladen die van hém afgevallen zijn, verschijnen in eenen rouwrand, en geven hoofdartikelen, waarin zijne misslagen ver goelijkt en alleen zijne aan Ierland bewezen diensten verheerlijkt worden. Ook de Lon densche groote bladen geven breedvoerige beschouwingen, de conservatieve meest in afbrekenden en minachtenden zin. Bittere wrok straalt door in het opstel van de Times, waarin Parnell's gewetenloosheid, huichelarij en zedeloosheid breed uitgemeten, maar de eigen tekortkomingen jegens hem verzwegen worden. Deze uitlatingen zullen waarschijnlijk eene nieuwe uitbarsting der politieke hartstochten in Ierland ten gevolge hebben. De liberale bladen houden het er voordat de dood van Parneil een einde maken zal aan de scheuring tusschen de lersche partijen. De Chronicle geeft zelfs in overweging daartoe zonder uitstel eene bijeenkomst, in overleg met de Engelsche partijleiders te beleggen. Ook op de beurs gelooft men aan eene verzoening, door welke de kansen voor eene overwinning van de liberalen bij de verkie zingen en voor de optreding van een mini- slerie-Gtadstone veel gunstiger zouden worden. De Egyptische fondsen gingen dientengevolge naar beneden, dewijl men veronderstelde dat Gladstone terstond de quaestie over Egypte weder aanvatten zou. Daarentegen gelooven de Tory-bladen niet aan eene verzoening. De Standard begrijpt niet wie Parneil zou moe ten opvolgen en kent niemand, in staat om zijne erfenis te aanvaarden of de partij bijeen te houden. Het Ieische Parlementslid Davitt zegt dat Sexton de aangewezen man is, of anders Dillon, maar voegt er bij dat geen opvolger immer de autocratischa macht van Parneil uitoefenen kan. F K A N K E IJ K. Bij gelegenheid van de openstelling der werken tot verbetering van den gezondheids toestand in Marseille, hebben er gisteren enkele geraasmakende betoogingen plaats ge had bij het voorbijgaan van de ministers, doch deze uitingen waren gericht tegen den gemeenteraad. Tijdens denfeestmaaltijd heeft De Freycinet, in antwoord op een toost van den mnire, betoogd dat de republiek op vaste grond slagen gevestigd is en door niemand meer bestreden woidt. Dank zij hare wijsheid en haar diplomatiek beleid, is zij opnieuw de factor geworden die in Europa het even wicht bewaart, hetgeen intusschen niet uit het oog doet verliezen dat hetgeen naar buiten verkregen is, vastgemaakt moet wor den, en dat in het binuenland de sociale vraagstukken oplossing eïschen. Zinspelende op een -woord van Thiers, eindigde De Freycinet met te zeggen: de toekomst zal zijn aan de verstandigsten. OOSTENK IJ K. De Neue JEreie Presse maakt uit de finan- cieele vei klaring van den minister "Weckerle de gevolgtrekking, dat eene schikking is tot stand gebracht tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche ministers van financien, over de voorloopige financieele maatregelen betref fende de regeling van den geldkoers. Het blad gelooft, dat de quaestie der rege ling van de valuta tot uitvoering zal komen, zoodra de financieele crisis te Londen en Beriijn hare heftigheid zal hebben verloren. Door troepen studenten was Woensdag avond te Buda-Pest een rumoerige betooging op touw gezet. Zij vereenigden zich voor het bureau van Magyar Mirlctp, aan welk blad het recht van colportage is ontnomen, en riepenWeg met BaroszOok voor de woning van den minister hadden er betoogingen plaats. NOORWEGEN. Van de 114 nieuwe verkiezingen voor het Storthing is tot dusver de uitslag van 74 bekend. Daarvan zijn 49 gunstig voor de lin kerzijde, 13 voor de gematigden, '10 voor de rechterzijde, terwijl het van 2 gekozenen twij felachtig is of zij tot de linkerzijde dan wel tot de gematigden behooren. Tot nu toe waren de hier bedoelde districten, waarvan de uitslag bekend is, vertegenwoordigd door 35 aanhan gers der linkerzijde, 21 gematigden en 17 van de rechterzijde. RUSLAND. Als de verschillende berichten uit Peters burg omtrent de bezuinigingen, die de hoogere standen in hun levenswijze aanbrengen, ten einde daardoor op grooter schaal de nood lijdenden te hulp te kunnen komen, waarheid bevatten, dan zal daardoor de publieke opinie, die niet al te vleiend is ten aanzien van de menschlievendheid der bezittende Russen voor hun arme landgenooten. voorgoed gunstiger voor eerstgenoemden gestemd worden. Nu heet het weer, dat de officieren van verschillende gavderegimenten te St.-Peters- burg besloten hebben om bij hunne feesten geen champagne meer te drinken voor het bekende doel. De nood in de geteisterde provincies moet dan ook ontzaglijk zijn. Duizenden boeren sterven van honger. De Buss. Corresp. beweert te weten, dat de czaar bij eigenhandig schrijven den keizer van Oostenrijk heeft gelukgewenscht met den goeden afloop van het gebeurde op den spoorweg bij Rosenthal. Dat schrijven zou door den gezant Lobanoff aan keizer Frans Jozef ter hand zqn gesteld. In de noodlijdende provinciën zullen vele volksscholen moeten gesloten worden, daar het aan middelen ontbreekt die te onder houden. De onderwijzers aan die scholen gaan dan eten ellendige toekomst te gemoet. Hunne bezoldiging is toch al niet hoog; buiten vrije woning krijgen zij thans slechts 60 tot 100 roebels 'sjaars. ITALIË. Hetzij men te doen heeft met een kunst matig uitgelokte, of met een spontane volks beweging zeker is het, dat aan de anti pauselijke en anti-Fransehe manifestatien nog geen einde komt. Te Sienna heeft het ge peupel de ruiten ingeworpen van het bis schoppelijk paleiste Masceraia doorliep een troep werklieden de straten onder het geroep van »Dood aan de Fransche pelgrims", en nog op vele andere plaatsen hadden de manifestatien een dreigend karakter. Zelfs de Italiaansehe koloniën m het buitenland achten zich verplicht, blijk te gevpn van hun vadeilandsliefdede syndicus van Rome heeft eea groot aantal telegrammen ontvangen van Italianen te Triest, Trient, Fiume, Zara, Weenen, Berlijn, Parijs, Londen etc. De ministerraad heeft besloten, denFran- schen student Michel Dreux niet, zooals de beide andere in hechtenis genomen pelgrims, over de grenzen te zetten, maar hem te doen vervolgen. De procureur-generaal zal daartoe het verzoek richten tot den grootzegelbe waarder en dit verzoek zal ongetwijfeld worden ingewilligd. De heer Maurice Grégoii e, een van de drie bedoelde pelgrims, stelt het gebeurde inliet Panthéon aldus voor: Noch Choucary, noch Grégoire hebben iets op het register geschreven. Alleen Dreux werd van dit feit beschuldigd op aanwijzing van een Italiaansch scheepskapitein, Astutti genaamd, die zich in de nabijheid bevond. Toen Dreux door de politie zou worden weg gevoerd, stelden de pelgrims in het licht, hoe wenschelijk het was dat een misdrijf van zoo weinig belang niet ruchtbaar werd gemaakt. Grégoire en anderen boden aan, op het register een collectief protest te schrijven namens alle pelgrims, of anders de tusschenkomst van den gezant in te roepen, om een mogelijke volksbeweging te verhin deren. Astutti wilde hiervan echter niets hooren, maar riep de aanwezige Italianen bij het register om het feit te constateeren. Toen de pelgrims vervolgens het gebouw verlieten, werden zij door het volk aange vallen en mishandeldGrégoire werd, na door een individu met een stok op het hoofd geslagen te zijn, in hechtenis genomen, even als Choucary. De volksoploop was daarmede begonnen en niet meer tegen te houden. Men beweert dat de omgeving van den paus er bij dezen op aangedrongen heeft, de kerk van het Panthéon voor den dienst on- gescldkt te verklaren, doch dat Leo XIII gematigd genoeg geweest is om zulk een besluit nog niet te nemen. Ook is nog niets bekend met betrekking tot hel opnieuw in- G 0 U R A N T. rbonnkhkntsprijs, per kwartaal Iranoa per post, door liet gelieele Rijk Afzonde) lijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. If TIK EAU: B OïEBST KAAI, E 3?. Advertentieprijs: van 110 gewone regel«"m.t inbegrip van eene Courant1 10 Iedere gewone regel meer - "-10 Driemaai. geplaatst wordt tegen twekmaac berekend.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1