De toestand van Carmen Sylva verbetert langzaam. Koning Humbert is gistermiddag te Pal- lariza aangekomen en werd door de-bevolking toegejuicht. Na twee uren bij den koning van Rumenië vertoefd te hebben, is hij naar Monza vertrokken. Als een staaltje uit de vaderlandlievende betoogingen naar aanleiding van het Pantheon incident, wordt uit Rome gemeld dat binnen weinige dagen op de registers, die bij het grai van Victor Emmanuel zijn neergelegd, niet minder dan 35,000 handteckeningen ge plaatst zijn. Alle democratische vereenigin- gen te Rome hebben zich in optocht naar het Pantheon begeven, om te protesteeren tegen de beleediging, de nagedachtenis van den overleden koning aangedaan. Door het blad Don Quiehotte is een inschrij ving van 5 centimes geopend voor den aan koop van kransen, die op clen sterfdag van Victor Emmanuel, door een sgroote nationale bedevaart" naar het Pantheon gebracht zullen worden. _J)fi regeering heeft gemeend, maatregelen te moeten nemen tegen de houding der clericale pers, na het gebeurde met de pel grims. De laatste nummers van de Osserva- tore Eomano en van de Osservatore Catto- Uco zijn in beslag genomen. Deze nummers bevatten artikelen met het opschrift: «Leve detPaus!" Victor. Emmanuel en Frank- rijk»De katholieke kerk en de monar chie!'' »Te Rome en te Nizza;" en de regeering acht den inhoud der opstellen be- leedigend voor het koningshuis en gevaarlijk voor de eendracht der natie. Intusschen wordt door Dalziel gemeld dat het Vaticaan en het Quirinaal een schikking hebben getroffen, teneinde aan het Pantheon incident geen verdere uitbreiding te geven. De ministers zouden geen beraadslaging toe laten over, interpellation die eventueel tot hen gericht worden naar aanleiding van het voorgevallene. Nu de bedevaarten vooreerst niet meer mogen georganiseerd worden, zijn de katho lieke vereenigiugen door het Vaticaan uitge- noodïgd, de gelden, tot goedmaking van de kosten van ontvangst der pelgrims bestemd, tocli in ontvangst te nemen, en op den ver jaardag van s pausen kroning (den 3n Maart 1892) naar Rome op te zenden, als buiten gewone bijdrage tot den Sigt-Pieterspenning. SPANJE. Té Madrid loopen nog steeds geruchten aangaande een ophanden zijnde ministerieele crisis. De ministers van binnenlandsche zaken, koloniën en openbare werken zouden ontslag nemen, daar de beer Canovas een gewijzigd Kabinet gewenscht acht, ten einde met meer kracht zijn bezuinigings maatregelen ter hand te kunnen riemen. Ofschoon deze geruchten van regeeringswege worden tegengesproken, houdt men liet er voor, dat een crisis onvermijdelijk is. PORIÜU li- De uitvoering van het besluit tot hervor ming van het vak- eu landbouw-onderwijs zal voor de schatkist eene jaarlijksche bezuini- ging.van een millioen francs ten gevolge hebben. T U R IC IJ E. Uit Konstatinopel komt het bericht, dat de keizer van Duitschland, in antwoord op iiet autographisch schrijven des sultans waarin verzekerd werd, dat de verandering van ministerie geen verandering van staat kunde zoude ten gevolge hebben en waarin de sultan getuigenis aflegde van zijne Duitsch land vriendschappelijk gezinde gevoelens, telegraphisch zou hebben geantwoord, ten einde ,den sultan dank te zeggen en hem zijne gevoelens van vriendschap uit te drukken. B M E N I E. Uit Bucharest wordt geméld, dat in goed onderrichte kringen wordt verklaard, dat de door buitenlandsche dagbladen vermelde ge ruchten, als zou de vermoedelijke troon opvolger prins Ferdinand van Hohenzollem, afstand doen van zijne rechten op den troon, ten eenenmale ongegrond zijn. AMERIKA. Uit het verslag van den minister van land bouw blijkt, dat het gemiddeld gehalte van katoen 75'',» is, in plaats van 80 in het af- geloopen jaar. De oogst is verlaat en heeft minder geleden in de golfstreek dan langs de kust van den Atlantisehen Oceaan. De regen van Augustus en begin September en de daarop gevolgde droogte zijn oorzaak ge weest dat de knoppen vroeger uitgebot zijn, maar de schade is over 't algemeen gering. Ziehier de gemiddelde cijfersVirginia 72, Noord-Carolina 70, Zuid-Carolina 72, Georgië 78, Florida 74, Alabama 76, Missis sippi 74, Texas 78, Arkansas 76, Tennessee 70. Het gemiddelde cijfer voor maïs is 92!',0. De oogst is gedurende deze maand verbeterd en belooft een goede opbrengst. De tarwe zal 15 bushel per acre opleveren. De opbrengst is na liet dorschen gewoonlijk uitstekend. Op 't oogenblik mag verwacht worden een middelmatige opbrengst van den oogst in het bekken van de Ohio en de opbrengst van het zomerkoren is grooter dan sinds jaren het geval is geweest. Het centrum des lands belooft ook een zeer rijken oogst, doch van eenige streken van Californië is de toestand ontmoedigend, in het bijzonder van het dal van de San Joaquin, waar de oogst bijna mislukt is. De oogst van haver wordt geraamd op gemiddeld 29,3 per acre, intusschen een hooger cijfer dan oor spronkelijk verwacht was; de gerst zal een gemiddelde opbrengst van 25,8 per acre geven. De leren te New-York en te Chicago zijn voornemens eene groote inschrijving te ope nen, om in beide steden een standbeeld voor Parnell op te richten. Die te Chicago hebben een besluit genomen, waarbij verklaard wordt dat, bij hereenigingderlersche pat rij, geen der personen, die een belangrijk aandeel hebben genomen in Darnells vervolging, als hoofd dier party kan worden erkend. CHINA. Nadere berichten beschrijven het oproer ia Ichang uitvoerig. Daaruit blijkt opnieuw, dat de overheden in Ichang deels onwillig en deels onmachtig zijn om de vreemdelingen te helpen. De soldaten gehoorzaamden hun niet, maar handelden naar de bevelen hunner geheime aanvoerders. Inderdaad waren sol daten buiten uniform de eigenlijke hoofd deelnemers aan de driedaagsehe plundering en brandstichting, waarbij de telegrafisten volstrekt weigerden telegrammen daarover aan te nemen. De oproermakers verwoestten het nieuwe Britsche consulaat, maar werden van het oude consulaat met de bajonet terug gedreven. In eenevolksvergaderingte Hankow, waarbij vele ambtenaren en magistraten tegen woordig waren, werd besloten alle vreemde lingen onmiddellijk uit alle centrale provin ciën des rijks te verdrijven. De zendelingen te Woetjang kregen dreigbrieven met last tot onmiddellijk vertrekken. BiniienlaiulscÏLC Berichten. SCHIEDAM, 13 October 1S9!. H.H. M.M. de Koningin en de Koningin- Regentes hebben eene gift van f 300 geschon ken voor het herstellingsoord voor drankzuch tigen »Hooghullen". De minister van binnenlandsche zaken, de heer Tak van Poortvliet, begaf zich gisteren weder naar h»t Loo. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag 15 dezer niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat op 10 dezer bij de betaalmeesters in kas was. f1,251,730.43Vs en dat op denzelfden dag, door de Nederlandscue Bank, ingevolge art. tibis van haar octrooi, aan *s lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van#1,986,777.97. De Staatsct. bevat een kon. besluit van den 7n dezer, houdende machtiging tot uitgifte van fl,000,000 in schatkistpromessen, vol gens de wet van 5 Dec. 1881 (Sihl. no. 185). De heer A. Greshoff, hoofdagent der ïNieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap" en consul der Nederlanden in den Congo- staat, die reeds vele malen belangrijke collec tion aan den Staat der Nederlanden heeft ten geschenke gegeven, heeft ditmaal weder ten behoeve van 's rijks ethnographisch museum bijeengebracht en aan dit museum ten ge schenke aangeboden 48 voorwerpen, geïn ventariseerd als serie 779, afkomstig van verschillende plaatsen aan den bovenloop van de Gongo-rivier, inzonderheid van Stanley Falls en van de bijrivieren naar den mond toe gerekendde Arruwimide Maringa (Lulongo) en Lomami (Sankullu). Alle zeer belangrijke voorwerpen. St.-Ct Men meldt uit 's-Hage aan de lJrov. Ov. en Zwolsche Courant Eene nieuwe legervvet, die in hoofdpunten eenigszins van de vorige afwijkt, is geheel gereed om naar den Raad van State verzon den te worden. Hiermede wordt niet bedoeld het nood wetje, maar de legervvet, zooals die door den minister Seyffardt aan de Koningin zal aan geboden worden. De beeltenis van Koningin Wil hel mi na voor de nieuwe postzegels, die als keurig uitge voerd en uitnemend gelijkend geroemd wordt, is naar de Haarl. Ct. verneemt, vervaardigd in de graveer-inrichting van de firma Joh. Enschedé Zonen te Haarlem. Vooral de zegels van 10 cents en hooger maken een goeden indruk. Bij de blauwe zegels van 5 cents komt de gravure bij deze eerste oplage niet geheel tot haar recht. Wanneer na de invoering der nieuwe post- wet het plaatselijk port van 3 cents in wer king treedt, zullen de volgende waarden met de beeltenis der koningin bestaan3, 5, 7ys, 10, 12Vs, 15, 20, 22Vs, 25, 50 cents, 1 gul den en f2.50. Deze laatste is, zooals bekend, van een ander model dan de overige zegels. Grooter en in roode kleur met een blauw medaillon. Mr. Aug. Philips, deken der Amsterdamsche balie, is Zaterdagochtend overleden in den ouderdom van bijna 68 jaar. Mr. Philips was den 3n Dec. 1823 te Zalt-Bommel geboren en vestigde zich, na zijn promotie in 1848, als advocaat te Am sterdam. Door zijn kunde, scherpzinnigheid en voordracht verwierf hij zich grooten naam en een zeer uitgebreide praktijk. Sedert 1864 was de heer Philips lid der Prov. Staten van Noord-Holland voor Amster dam. Hij was ook ridder in deordrvanden Ned. Leeuw, Ook in Nederland heeft zich eene commis sie gevormd om aan den grooten Duitschen geleerde professor Rudolf Virchow namens de Nederlnndsche geneeskundigen op zijn 70sten verjaardag hulde te brengen, bestaande uit de redactie van het Ned. {Tijdschrift voor Geneeskunde en professor Stokvis. Deze commissie zou prof. Virchow heden een geschenk aanbieden, bestaande uit een door den Florentijnschen ueeldhouwer Frilli vervaardigde marmeren buste van Petrus Camper, geplaatst op een marmeren kolom, rouge du Levant", die aan de voorzijde de volgende inscriptie draagt: 9 Petri Campcri, principis anthropoloyarmi, imaginem tanti viri popularis medici Neer landici ionarunt Eudolpho Virchow, eximio anthropologo, septuagenario" Bij dit geschenk is gevoegd een in wit perkamenten band gebonden op oud-Hol- landsch papier gedrukt exemplaar van dein 1880 door het Prov. Genootschap met goud- bekroonde en uitgegeven verhandeling van. dr. C. E. Daniëls: »Het leven en de ver diensten van Petrus Camper". De kon. academie van wetenschappen heeft in hare jongste vergadering besloten prof. Virchow een adres van hulde aan te bieden. Omtrent de oprichting van een socialistische studenten-vereeniging. die thans 24 leden teltr schrijft het Soc. Weekblad In elk geval een teeken èes tijds. Maar ook verblijdend? vraagt het Soc. Wkhl, en vervolgt dan: »Dat hangt er van af. Bij de rekkelijkheid van het begrip »socia- listisch" valt uit het dagbladen-bericht voor eerst niet op te maken, of daarmede wordt bedoeldsociaal-democratisch dat is socia listisch in dien engeren zin, waarin onze sociaal-democraten het socialistische beginsel- willen doen doorgaan voor geheel kloppend op hun opvatting van het eigendomsrecht en van de rol van den staat iu de voortbrei)£rin<», Doch afgezien daarvan, zouden wij de op richting dier studenten-vereeniging niet kun nen toejuichen, haar integendeel bepaaldelijk moeten afkeuren, indien werkelijk de bedoe ling was, óok te gaan doen aan practische politiek. Dat studenten zich aaneensluiten, orn de- wetenschappelijke vraagstukken te bespreken, welke de samenleving bergt in baar schoot, om gezamenlijk de feiten ua te gaan, zelfs op- te sporen, waarin zij zich openbaren, om bij het bestudeeren er van, bij het overwegen van anderer denkbeelden, elkander te heipen dat alles is uitmuntend. En waarlijk wenschen wij geen oogenblik, dat zij daarbij eenige grens zich zouden stellen, met hun denken niet rakend aan hetgeen men op sociologisch terrein »het kritiekste" zou kunnen noemen. Onderzoek alles en behoud het goede dit' devies past niemand meer en beter dan den student. Doch wat hem niet past, wat vloekt met den aard van het student zijn, dat isterwijl- hij zich nog voorbereidt, reeds te doen wat op het tijdperk der voorbereiding behoort te- volgen. Als student tevens practische politiek te willen drijven, is het willen plukken van een nog onrijpe vrucht. Het is verklaarbaar uit nobelen aandrang, gevoed door ongeduld om iets bij te dragen tot verbetering van het bestaande. Maar verstandig is het niet voor de betrokkenen zei ven. En niet ten goede komend aan de gemeenschap; althans haar minder ten goede komend, dan later de resultaten van studie bij aanvankelijke concentratie van kracht op de studie alléén. Alles op zijn tijd. Als het nog dagen van wieden zijn, moet men niet reeds willen oogsten. En zoo de studenten in quaestie een raad willen aaunemen, met goede bedoeling zij het hun gezegder is heeiwat meer kans,, dat zij later berouw hebben van ontijdig han delen, dan van geduld-oefening. Of is het met dat ïpolitieke" karakter hun ner vereeniging niet zoo bedoeld? Dan des- te beter." In de Zondag te Heerenveen gehouden vergadering van deu centralen raad van den sociaal-democratischen bond met de afdeelin- gen van dien bond in Friesland waren '13 afdeelingen vertegenwoordigd, o, a. Leeuwar den, Heerenveen, Appelsga, Wijnjeterp, Ter wissel, Wolvega,Pingjum, Engwirden,Nieuwe- horne, St.-Jaeobi-Parochie en Lippenhuizen. De vergadering werd geleid door deu heer Rot, van Amsterdam, die met den heer Colt- hoff den centralen raad vertegenwoordigde. Van verschillende afdeelingen waren brieven- ingekomen, waarin afscheiding van de volks- i O O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2