YleoscMoiwiirii Sjotslagerg Rand-, Ms- en Meiwtai E MALTHA. Gemengde Berichten. Stedelijk Nieuws. Al) VERTENTIEn] PLANKEN, BINTEN, RIB HOUT, KOZIJNEN, RAMEN, GISTIJAKKEX, POMPEN, BRANDHOUT enz. met KOST. wenscht te openen. partij ontraden werd, o. a. van de afdeelingen Gorredijk, Franeker en St.-Anna-Parochie. In de vergadering werd door de afdeelingen Heerenveen en Leeuwarden sterk op af scheiding aangedrongen"; de afdeelingen Ap- pelsga, Engwirden en Lippenhuizen bestreden dit. De afgevaardigden van den centralen raad hielden zich onzijdig. Met 41 tegen 2 steramen werd ten slotte besloten niet van de volkspartij te scheiden. i Cajus-college te Cambridge. Boeken en hand schriften kunnen nu zonder de tusschenkomst der diplomatie onderling worden uitgeleend. Het Atlienamm wijdt een waardeerend artikel aan dr. Wilken. Dit Pijnakker, wordt ons gemeld: De voorgenomen restauratie van het kerk gebouw der herv. gemeente alhier, waarmede reeds eenigen tijd is begonnen,'zal eene ge- heele vernieuwing ten gevolge hebben. Het eerbiedwaardig godshuis toch, dat van vele jaren voor de hervorming dagteekent, bleek bij de afbraak door den tand des tijds en de verwaariooziug in vroegere jaren zoo bouwvallig, dat op het oude werk geen nieuw kon worden gezet en thans reeds de buiten muren met den grond zijn gelijkgemaakt. Ook het orgel moest uit elkander worden genomen en tijdelijk op eene andere plaats geborgenen nu kwam hij deze afbraak tusschen de binten van den vloer een houten koker voor den dag met twee op per kament geschreven oorkonden, waarvan het een afkomstig van ds. Johs. de Jong, destijds predikant alhier, en gericht aan de nakome lingschap, eene beschrijving bevat van de wgze, waarop het orgel in 1830 door vrij willige bijdragen tot stand kwam. Het tweede geschrift is merkwaardigomdat daarin gerept wordt van eene vrouw, wier aanwezen alhier langen "tijd den naam van ons vrijwel onbekend dorpje zelfs tot in het buitenland deed bekend zijn. Dit document luidt, geheel onveranderd in taal en spelling, aldus. Ik ondergeteekende J, van der Wal in nevensgaande beschrijving (nl. die van ds. De Jong) vermeld als timmerman van het orgel, heb dit werk verrigt met de vol gende personen J. G. Lind, geboren te Delft, A. Batenburg, geboren en wonende te Berkel, Pieter Zonneveld, geboren te Bergsenhoek, en Gerrit Weerheim geboren te Pijnacker. De gemeente was heden aan hervormden groot 700 zielen, waaronder zich den buiten gewoon mensch bevind, genaamd Engeltje van der Wies, oud ongeveer 40 jaar, geboren te Schiedam, welke heden in elf jaar niet heeft gegeten en in negen jaar niet ge dronken en toch bij spraak en geheugen zeer wel is; dit is zoo echt als mijn hand- teekening. Hij die dit leest eerbiedige den God die den mensch ook zonder spijs of drank doet bestaan en diene hem in geest en waarheid tot wiens lof dit orgel wierd gestigt. Pijnacker, 3 Junij 1830. J. van der Wal. Tot zoover het gevonden geschrift. De nakomelingschap weetdat de veel besproken en van alle kanten opgezochte wondervrouw, trots de oprechte getuigenis van den tijdgenoot, eene bedriegster is ge bleken, daar de lijkopening het gebruik van voedsel zelfs in de laatste dagen ontwijfel baar heeft aangetoond. Kerkvoogden zijn voornemens naden weder opbouw der kerk den gevonden koker met den inhoud en eene beschrijving van den loop der tegenwoordige werkzaamheden wederom op dezelfde plaats te doen nederleggen. (N. B. Ct Het Nil. v. <1. Boelch. bericht, dat het plan bestaat, tot de oprichting van een Europee- schen bibliotheekbond. Reeds hebbenzich ondevling verbonden de bibliotheken van Duitschland, Oostenrijk-Hongarije, Denemar ken, Zwitserland, Nederland, de kon.bibl.te Stockholm, de bibliotheek des Gouville en Op het te Berlijn gehouden internationale congres van stenografen en de daarmede ver bonden tentoonstelling van stenographische geschriften, behaalde de Nederlandsche steno- grafen-vereeniging Willem Stolze", directeur de heer J. L. Wéry, te 's-Gravenhage, voor de door haar tentoongestelde werken, de zilve ren medaille, terwijl de heer A. T. van 't Hoen, te Oud-Delftshaven, voor zijne overzet ting van het Nieuwe Testament in stenogra- phisch schrift, naar het stelsel Stolze, voor de Nederlandsche taal bewerkt door bovenge- noemden heer Wéry, liet eere-diploma ver kreeg. Naar men verneemt, zal de heer Oliphant, met den titel van kolonel, in de eerste week van November het bevel over het Heilsleger in Nederland van majoor French overnemen. Bij het oprijden van eene brug tusschen 's-Gravenzande en Monster is Zaterdagnamid dag een trein van de Westlandsche stoom tramwegmaatschappij ontspoord. De machine kantelde en viel in de vaart. De machinist kwam er met een nat pak en den schrik af. De passagierswagens hieven gelukkig op den weg staan. Te Roon is Zondag het 2 ys-jarig dochtertje van een arbeider in het water geraakt en verdronken. Het kind was door de moeder aan de zorg eener buurvrouw toevertronwd. Door den burgemeester van Oud-Beierland zijn twee valsche guldens in beslag genomen. Zij onderscheiden zich van de echte doordat zij lichter zijn en het randschrift missen. Ten dienste van deu werkman zullen eerst daags, vanwege de maatschappij voor volks- en kinderkeukens te Amsterdam, nog twee lokalen geopend worden, namelijk in de Oos tenburgerstraat en in de Aibert-Cuypstraat. Uit Simpelveld meldt men ons: Zooals reeds kortelijk werd medegedeeld, is hier een tekort in de gemeentekas ontdekt, en dit blijkt thans aanzienlijker te wezen dan men aanvankelijk had gedacht. Hetnadeelig saldo verhoogde aldra van f1100 op 1900, en naar ons thans van welingelichte zijde verzekerd wordt, bedraagt dit f2800 en de borgstelling f 700. De ontvanger is geschorst. De man genoot een onbeperkt vertrouwen. Hij was tevens klerk bij den ontvanger aan het station en nam het. sub-ontvangerschap aan de grens te Bocholtz waar. Ook van deze betrekking is hij reeds ontheven. In ons dorp heerscht wegens het gebeurde eene niet ge ringe opschudding. (N. B. Ct.) De executoriale inbeslagneming van den inboedel van den oud-notaris J. B. Dericks te Winterswijk heeft Vrijdag plaats gehad. De reeds aangekondigde verkoopingen van diens bezittingen zullen ten gevolge hiervan geen voortgang hebben. Eindelijk is het den commandanten der marechaussee te Rozendaal en te Sprundel gelukt, drie der dieven in handen te kiijgen, die reeds geruimeri tijd de omstreken van Rukfen en Sprundel onveilig maakten. Zij zijn vier in getal, waarvan een voortvluchtig is. De dieven waren zoo brutaal, dat zij op klaarlichten dag met paard en kar het koren en de aardappelen van het veld stalen. Te Breda zijn Zaterdag twee vrouwen met elkaar slaags geweest, waarbij de eene de andere een vinger afbeet. Uit Roermond meldt men aan de N. B. Ct. Nabij onze grenzen houdt zicli in Bel gisch Limburg, in de omstreken van Brée, eene goed georganiseerde dievenbende op. Zij zou 26 man sterk zijn. Rotterdam. Bij zijn aftreden als burge meester dezer gemeente heeft het den heer Vening Meinesz niet aan bewijzen van erkente lijkheid en waardeering ontbroken. Daarvan strekke o. a. ten bewijze dat de gemeenteraad hem een afscheidsdiner aanboodeene com missie uit den gemeenteraad en de burgerij hem verlof vroeg en verkreeg om zijn portret te doen vervaardigen om het in liet Museum Boymans te plaatsen; de vereeniging van burgemeesters en secretarissen van Zuid-Hol land hem een zilveren beker aanbood en de hoofdambtenaren der gemeente hem een album van gezichten op Rotterdam ten ge schenke gaven. Voor den man, die niet naar volksgunst streefde, maar zich hooge eischen stelde voor zijne moeilijke taak, welke hij op zoo eervolle wijze heeft vervuld, moet de alge- meene hulde zijner stadgenooten een groote voldoening zijn. Groningen. De commissie van adminis tratie van het museum van oudheden voor de provincie en de stad Groningen ontving gisteren een schrijven, waarin haar namens Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin- Regentes eene som van vijfhonderd gulden wordt toegezegd. Koningin Victoria, die negen kinderen heeft gehad, is dezer dagen, door de geboorte van het vierde Kind van prinses Beatrice (prinses Henry van Battenberg), voor de veertigste maal grootmoe der geworden en zij werd reeds elfmaal ever-groot mama. Zoo iemand, dan mag Engelands koningin a motherly woman heeten. Te Wesel zal een nieuwe groote haven aange legd en de uitmonding van de Lippe in den Rijn vetlegd worden. Dit werk zal 4 a 5 jaar duren en een uitgaaf van 4i/a millioen maik vordeten. Een 27-jarig koopman te Berlijn is op den dag van zijn huwelijk aan de feesttafel'piotseling krank zinnig geworden. Toen hij de verzamelde feest- genooten wilde bedanken voor de wenschen, aan hem en zijn btuid gebracht, barstte hij eensklaps in een schaterlach los hij was tot groote ontsteltenis zijner ongelukkige bruid krankzinnig geworden. De krankzinnigheid sloeg tot razernij over en aan den avond van den huwelijksdag moest de ongelukkige naar het krankzinnigen gesticht worden overgebracht. Een merkwaardige operatie i=, naar men bericht, dezer dagen door een Engelschen heel meester verricht. Deze moet namelijk een eenja rig kind, welks hoofdje na de geboorte volstrekt niet was gegroeid en dat gedoemd scheen idioot te blijven, het uitzicht op verstandige ontwikke ling geopend hebben, door een zeer behendige en voorzichtige kunstbewerking, waarbij de hersenpan van den kleine werd gespleten en de hersens in orde gebracht werden. Het kind, dat gevoelloos gemaakt was, gaf geen kreet van pijn, en na verloop van een maand was de wond genezen en het kind volkomen gelijk aan andere kinderen. Te Paterson (Amerika) is den 7n September (Labour-day) door do aldaar wonende Friezen eene kaatspartij gehouden, Waaraan 39 personen 13 parturen deelnamen. De pi ijs werd gewonnen door D. Hoitsma, T. de Jong en J. Aaidama de premie door P. Steenstra, A. Roozendaal en A. Post. Dit spel vond veel belangstelling bij de Ame rikanen aldaar, die het nu ook willen gaan beoefe nen. »Bunker-Hill" was geheel als Fi iesch kaats- terrein ingericht. Edison beweert nu, een nieuwe methode voor electrische trams te hebben uitgevonden, waarbij de electriciteit niet door accumulators wordt versti ekt, maar door de wagens van de rails wordt opgenomen. Hij moet sinds tien jaardicht bij zijn woning een electrischen spoorweg hebben, waarop de electrische stroom door de rails wordt geleid, de een positief en de ander negatief. De deskun digen twijfelen of de nieuwe uitvinding wel rijp genoeg zal zijn om toe te passen. Maar dat(zal moeten blijken uit de eerlang te nemen proeven'. BURGERLIJKE STAND. Geboren9 October. Jacoba Johanna, dochter van J. van Haasteren en A. G. H. Rigters, OuerscMesche straat. 10. Klazina, dochter van H. van Eijk en M. Bouwer, Broersveld. 14. Maria Margaretha Lidu- winr. dochter van J. van der Schot en M. A. Gordijn, Nuordvestsingel. Pieter, zoon van A. Kortland en M. C. van Waart, Singel. Eliisabeth Maria Cornelia, dochter van A. van den Hamer en A. van Popering, Nicuw- West-Feankelandsche laan.12. Christianas Jacobus, zoon van D. Duimel en J. M. Kies, Gasstraat. Overleden10 October. Wouter Broersen, oud 6 maanden, Piet-Heimlraat. Bar nardus Johannes Stieber, oud 3 maanden, Hoofdstraat. Voor de bewijzen van deelneming, onder vonden bij het overlijden van Mejuffrouw E1MPJE JOHANNA NELS, betuig ik namens de Familie hartelijk dank. D. HENKEMANS Dz„ Executeur Testamentair. De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens op W rljdag 16 October a.8. voormiddag IO ure, aan den Noordmolen alhier publiek te verkoopen: met de conditie deze later te kunnen overnemen. Adres onder het motto MOUTERIJ, met opgave van den huurprijs, aan het Bureau der Schiedamsche Courant. Twee H E E R E N vragen, zoo mogelijk omtrek Station, een Brieven met prijsopgave onder motto Jf» aan het Bureau der Schiedamsche Courant. De ondergeteekende heeft de eer te be richten, dat hij Woensdag 14 October b.s.j aan de HOOGS TB A AT nabij de EOEHABET, wijk C, no. 353, eene EN Bij hem zal van af dien tijd verkrijgbaar zijn prima qualltclt Hij verzoekt beleefd UEds. gunst, onder belofte eener prompte bediening. Met achting, Uio dw. Dienaar Schiedam, October 1891.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3