Gemengde Berichten. Onderwijs. Stedelijk Kienivs. AI) YE KT E N T I E PLAKKEN, BIKTEN, 11IB- ffOUT, KOZIJNEN, KAMEN, GISTBAKKEN, POMPEN, BRANDHOUT enz. «Hoe hoog ■wij de Tijd schatten, waarheid bovenal. Ja zeker, de Tijd heeft het gedaan, en de Maasbode heeft het gedaan, en de Kamerleden, die het manifest teekenden, hebben het gedaan, en boven allen hebben het gedaan de mannen der N.-Brabantsche motie, en die allen te zamen vormen wat men thans noemtde Centrumpartij. Wij behooren den moed te hebben, om dat te erkennen en te belijden. «En waarom heeft de Centrumpartij het gedaan «Omdat zij daartoe gedwongen werd door de Schaepman-fractie, omdat er geen ander middel was om te ontkomen niet alleen aan de legerwet, maar boven alles aan de doode- lijke omhelzing van het Calvinisme, «Dus heeft het eigenlijk de Schaepman- fractie gedaan. Zij is de eerste oorzaak. Zij heeft den voortdunr van het bondgenootschap onmogelijk gemaakt, na het gebouwd te hebben op geheel verkeerde grondslagen, en ons gevoerd in een moeras, waaruit wij alleen door de hulp van een andere soort van tegenstanders konden gered worden. «De onpartijdige geschiedschrijver zal uit de juiste gegevens der laatste jaren onmoge lijk tot een andere conclusie kunnen komen." De Stand., die dit althans met de Maasb. eens is, dat de Tijd zich aan de verant woordelijkheid voor het optreden der liberalen niet kan onttrekken, laat op liet aangehaald betoog van de Maasb. volgen. «Tot deze endosseering van den wissel aan de Schaepman-fractie doen we het zwijgen. «Zoo kan de struikroover wel redeneeren, dat de reiziger, door juist zijn teeg langs te komen, verantwoordelijk staat voor het feit, dat hij vermoord werd. «Doch deze icould-be handigheid daarge laten, wordt ook door de Maasbode het feit volmondig toegegeven. «Het is de fractie-Bahlmann, die ook door de Tijd gesteund is, en die, dank zij dezen steun, er in geslaagd is om het liberalisme weer op den troon te helpen." Het voorzitterschap der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" is voor het loopende jaar opgedragen aan den heer A. C. "Wertheim. Door de Exploitatie-maatschappij is de geldigheidsduur barer retourbiljetten over VlissinginLonden thans wederom bepaald op twee maanden. Morgen zal er tusschen de beste t^vee wegwedstrijders DelBaere en Koning op den weg AmersfoortEde overgereden worden, om te beslissen wie de sterkste is. Men schrijft uit 's-Hage aan de D. Ot. «Huizen zijn Kruizen" stond laatst boven een couranten-artikel, en vaak niet zonder reden. De huiseigenaren klagen bijnazonder uitzondering tegenwoordig steen en been over den slechten tijd, en over de algemeene waardevermindering hunner panden. Doch er zijn uitzonderingen. Zoo kocht de huisschilder, de heer W. alhier de vorige week een huis aan de Korte Hoogstraat 8, om het voor eene werkplaats in te richten. Toen hij Maandag jl. aan liet werk toog om eenige veranderingen in zijn eigendom te brengen, en allereerst begon met het oude behangselpapier van de wanden te scheuren, kwam hij tot de aangename ontdekking dat zich achter een wel meer dan 2 cM dikke laag van op elkander geplakt papier, waar onder couranten van liet begin dezer eeuw, in plaats van het gebruikelijke grove linnen, een fi aai borduursel bevond. Voorzichtig werd nu het behangsel met water losgeweekt en verwijderd, en weinige uren later, leverde de nog kort geleden onoogelijke muur een prachtigen aanblik en vertoonde een teeke- ning en kleur die menig kunst- en oudheid- kooper deed watertanden. Volgens kunstkenners zijn het echte gobe lins, die nog geheel hunne fraaie kleur heb ben behouden en beelden uit de fabelleer voorstellen, en ongeveer 400 jaar oud. Het grootste doek heeft eene afmeting van 4 bij 2Va meter, terwijl twee andere van kleinere afmetingen zijn. Door een kunstkooper hier ter stede werd reeds f2000 geboden, doch de eigenaar, die op zoo toevallige wijze in het bezit van dien kostbaren schat kwam, wil eerst eens eenige kunstkenners van naam raadplegen. Het fraaie Gobelin-behangsel in de eetzaal van het buis te Linsclioten is, naar gemeld wordt, voor f 10,000 verkocht. Bij de vereeniging sMontefiore" te Rotter dam meldde zich gisteravond aan zekere Wolf uit Rusland. Op het belastingkanteor te Wilna, waar de man gekomen was om zijne belasting te betalen, werd hem aangekondigd dat hij met zijne vrouw binnen eene week het land moest verlaten. De man, die eene groote manufaetuurzaak had, kon niets redden. Alles werd hem afgenomen, en zijne schul denaren, die hem ruim 20.000 roebels schul dig waren, weigerden te betalen. Zóo kwam deze banneling, die vroeger een welgesteld man was, hier aan in het bezit van f 35. Zijne vrouw wilde hare kleeren verkoopen, om reisgeld naar Amerika te bekomen. Bij de gisteren vermelde ontsporing van de Westlandsche stoomtramtusschen Monster en 's-Gravenzande, geraakte de machi nist te gelijker tijd met de locomotief te water. Ofschoon hij bekneld was geraakt, wist hij zich toch los te werken en op het droge te komen. Toen merkte hij, dat het vuur boven water was gebleven en nog brandde. Hij begaf zich wederom te water om het vuur te blusschen, zoodat er geene ontploffing kon volgen. Voor deze moedige daad heeft de maatschappij hem eene flinke belooning toegekend. De machine ligt zeer hinderlijk voor de scheepvaart, welke daar thans zeer druk is. De dames Grote en Perzina, van den circus Carré, die bij het spoorwegongeluk te Kirch- lengern gekwetst werden en nog in behan deling bleven, hebben zich naar Berlijn begeven om prof. Bergmann te consulteeren, In het ziekenhuis te Hannover blijft dus thans nog slechts Miss Adams. De dames ontvangen van het spoorwegbestuur de gage die zij vroeger bij Carré genoten, alsmede de kosten voor verpleging en medische be handeling. De directeur Carré heeft thans van het spoorwegbestuur langs gerechtelijken weg eene schadevergoeding geëischt ten bedrage van 1,500,000 mark. Te Ulvenhout bij Breda hebben de ambte naren eene groote bende zoutsmokkelaars ontmoet, die, toen zij bemerkt werden, de vlucht namen, hunne 36 zakken met 1700 kilo zout wegwerpende. Het gelukte den ambtenaren echter, éen hunner in handen te krijgen. Men zegt, dat het sap van watermeloenen een onfeilbaar middel is tot het verdrijven van zomersproeten. Rotterdam. Hedenmorgen verliet de heer Vening Meinesz met zijn echtgenoote per trein van 8.14 de gemeente. In de wachtkamer le klasse van het Maasstation waren samengekomen de wethouders, de leden van den gemeenteraad, de gemeente-secretaris, de gemeente-ontvanger, de directeur der ge meentewerken en verscheidene andere ge meente-ambtenaren, alsmede de commandant van het garnizoen en de hoofdcommissaris van politie van den heer Meinesz en zijn echt genoote hunne afscheidsgroet te brengen, waarvoor de heer Meinesz hun met bewogen stem zijn hartelijken dank betuigde. Bij het vertrek van den trein ontblootten allen als laatsten afscheid het hoofd. leiden. Tot lid van den gemeenteraad is gekozen mr. D. E. Siegenbeek van Heukelom (lib.) met 770 stemmen. Op den heer A. E. van Kempen (anti-r.) werden 689 stemmen uitgebracht Amsterdam. In de heden gehouden ge meenteraadsvergadering, uitsluitend voor dat doel belegdwerd de heer mr. Vening Meinesz als burgemeester geïnstalleerd. Amsterdam. In het lokaal ïAmicitia" op het Waterlooplein alhier had Maandag avond eene openbare wijkvergadering plaats vanwege de afd. «Amsterdam" van den sociaal-democratischen bond. Volgens het convocatiebiljet zou als spreker optreden de heer F. van der Goes, met het onderwerp: Doel der «sociaal-democratie". De voorzitter, de heer Van Veelen, deelde mede, dat de heer Van der Goes dezen avond niet voor de vergadering zou spreken. In de Amsterdammer, Dagblad voor Nederland, van 9 October, in een reactionnair blad dus, dat gekant is tegen de sociaal-democratie, had Van der Goes een brief geschreven, getiteld: «Een stille verklikker". Spreker leest dezen brief voor en vraagt of iemand die zoo laag staat dat hij een dergelijk stuk zet in een reactionnair blad, waardig is voor deze vergadering op te treden. Wanneer Van der Goes in sConstantia" of in Hecht voor Allen zijn meening had geuit, was het tot daar aan toe geweest, doch liet feit, dat hij den Centralen Raad aanvalt in de Amster dammer, is zoo gemeen, dat het bestuur der wijkvergadering meende het niet te kunnen verantwoorden Van der Goes hier te laten optreden. Eerst moest het bestuur van de afdeeling geoordeeld hebben over het gedrag van Van der Goes, of een dergelijk persoon nog langer lid mag zijn van de partij. (Eene stem d'Er uit met 'm De voorzitter. De partij zal weten haar (Dezelfde stem: «Zoo'n dief, zoo'n De voorzitter met luider stem haar zaken te regelen. Geroepstilte, schreeuw zooniet f) De voorzitter. Voor dezen avond zal dus voor de vergadering optreden P. H. A. Schroder. (Amst.) 's-Hertogenbosch. De commissaris van politie alhier is Vrijdagavond, na een verlof van vier weken teruggekeerd. Maandag heeft hij zijn dienst hervat. De overleden koning van Wurtemberg was, als kroonprins, zeer bevriend met Hacklander, dien hij tot zijn secretaris aanstelde en die hetn op ver scheidene reizen, o. a. naar Petersburg, verge zelde. In den «Roman meines Lebens" spreekt hij met groote waardeering van den kunstlievenden vorst, die tot des schrijvers dood voor dezen heeft gezorgd. Te Dessau is een godenkteeken onthuld ter eere van den dichter Wilhelm Muller, wiens liederen ook door Schuberts muziek-algemeen bekend zijn geworden. De plechtigheid werd bij gewoond door den hertog en de hertogin van Anhalt, en door Max Muller, zoon van den dichter. De Engelsche landschapschilder Heiuhaw is overleden. Voor wijlen den toondichter Olivier Métra zal te Parijs een standbeeld worden opgericht, Stanislaus Zalewski, waarschijnlijk wel de oud ste geneeskundige ter wereld, is onlangs te Bor deaux overleden. Hij was bijna 111 jaar oud den 25n Dec. 1780 werd hij te Warsehati geboren. Zijne ouders werden verbannen, en sinds 1700 woonde hij met hen te Parijs. Tot zijne zeer tal rijke herinneringen behoorde ook de onthoofding van Lodewijk XVI, waarvan hij, voor een venster, achter een gordijn verborgen, getuige was. Zalewski maakten ook den tocht naar Rusland mede. Na zijn terugkomst legde hij zich toe op de geneeskunde en jarenlang was hij dokter te Bordeaux. Sedert dertig jaar leefde hij stil van een klein pensioen, dat de Fransche regeering hem verleende. Een vakblad van Duitsche architecten bericht, dat in de kelders van het huis van afgevaardigden te Berlijn een Italieanscbe stukadoor gelegenheid heeft gevonden, pioeven te geven van zijne naboot sing der Pompejaansche muui beschildering. De man heet Valentino en beweert een procêlé te hebben gevonden, waarmede men, beter dan dit tot nu toe geschiedde, de kunst van Pompeji doet her leven. In de eerste acht maanden dezes jaars zijn 80.010 personen uit Duitschland naar elders ver huisd, tegen 63.733 in hetzelfde tijdvak van het vorig jaar. Een Amerikaan, de heer Ch. J. Murply.js door het ministerie van landbouw in de Yeréenigde Staten naar Duitschland gezonden, om aan de Duitsche regeering een proef te geven van mais- brood. In Amerika is de oogst van maïs ditmaal buitengewoon overvloedigniet minder dan 2 billioen 500 millioen bu-hels. De Amerikanen weten niet wat daarmede am te vangen; er is zooveel maïs, dat men deze graanvrucht zelf als brandstol gebruikt, en wel niet alleen in huis, maar ook op de locomotieven der spoorwegen. De aangekondigde nieuwe dichtbundel van Tennyson zal, naar de heer Theodore Watts in Athenaeum bericht, rijk zijn aan verscheidenheid. Men zal er Gneksche legenden en Oostersclie sagen in vinden, humoristische gedichten in de volkstaal, idyllen en verhalen uit het wilde roo- versleven in Zuid-Europa. Dr. W. G. Brill, de oud-hoogleeraar van de Utrechtsche universiteit, vierde Zaterdag jl., onder vele blijken van waardeering, zijn 80n verjaardag. B ÜRGERL IJ K E S T A N D. Geboren: 12 October. Johan Miohiel, zoon van H. van der Kamp en van der Burgh, Hotterdamsche dijk. Franeina Apol- lonia Maria, dochter van J. H. van Haagen en O. A. van der Waard. Singel. Rebekka Henriette, dochter van E. Mesritz en H. de Beer, Spoorstraat. 13. Johannes Petrus, zoon van P. M. Ofl'erman en J. P. Scheffers, Oude Kerkhof. Overleden12 October. Hendrik Coraelis Brinkman, oud 83 jaar, Maasstraat. Johanna Catharina "Wijzenbroek, oud 3 maanden, Achtersingel. 13. Een levenloos aangege ven dochter van W. A. Derrix en C. Sandig, Hoogstraat. Jacobus Bernardus Muis, oud 7 maanden, Singel. Gehuwd: 14 October. H. W. Aalberts en E. M. van Gogh. Allen die iets te vorderen ffiaWS® hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van 'Mejuffrouw REIMPJE JOHANNA NELS, den On dezer te Schiedam, overledengelieven mij daarvan opgaven te doen voor of op den 30n October eerstkomende. D. HENKEMANS Dz. Executeur Testamentair, Schiedam, 14 October 1891.' De Deurwaarder A. BOSMAN is voorne mens, op Vrijdag 16 October a.s. voormiddag lo ure, aan den Noordmolen alhier publiek te verkoopen:

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3