tegeermgskringen is men meer en meer over tuigd, dat Rumenië zich aangesloten heeft bij den drievoudigen bond. De regeering onder handelt over den koop van groote hoeveel heden Amerikaansehe tarwe. De Daily Neius meldt, dat vele Russische boeren weigeren te werken anders dan voor buitensporig loon, en dat zij op ondersteuning van staatswege rekenen. ITALIË. Leo XIII is voornemens, de allocution te doen uitgeven, die door hem werden uitge sproken bij de ontvangst der pelgrims. Als reden hiervoor wordt opgegeven dat de paus de ongegrondheid wil bewijzen van de tegen hem ingebrachte beschuldiging, volgens welke hij door zijne toespraken aanleiding zou heb ben gegeven tot de jongste incidenten. PORTUGAL. Üit Lissabon wordt gemeld, dat de open baarmaking der statuten van de Mozambique- compagnie behalve de reeds geseind» aantoont, dot de compagnie den absolulen eigendom verkrijgt, behalve van den Beira-spoorweg, welke na 99 jaar weder staatseigendom wordt. T U K K IJ E. Volgens berichten uit Konstantinopel be noemde de Porte Abdul Kerim Pacha, ex- gouverneur van Kreta, tot gouverneur van Albanië, met speciale opdracht om alle Alba- niërs terstond te ontwapenen. Ilij schijnt geen zin daarin te hebben, omdat hem de noodige troepenmacht ontbreekt tegenover de talrijke, van moderne wapenen voorziene Albaniërsderhalve tracht Abdul Kerim de Porte over te halen om haar plan op te geven. Op last van den sultan werd bij de ont vangst van den nieuwen Franschen gezant te Konstantinopel de «Marseillaise" gespeeld, die tot nog toe in Turkije verboden was. EGYPTE. Aan de Times wordt uit Alexandrië gemeld dat Gladstone's te New-Castle gehouden rede een ongunstigen indruk op de Engelsehen gemaakt heeft, terwijl de oud-Turksche partij reeds juicht over een mogelijken terugtocht der Engelschen. AMERIKA. Aan de New- YorJc Herald worden uit Monte video van Dinsdag de volgende bijzonderheden gemeld omtrent het oproer in Uruguay: De opstandelingen vuurden op een bataljon sol daten, dat het gebouw der revolutionnnire club passeerde. Drie officieren werden daar door gewond. De troepen maakten toen halt en doodden 53 oproermnkers, terwijl er ver scheidene gewond weiden. De overige opstan delingen vluchtten in liet veld, waar gueiilla- benden zich vormden. De politie heeft hen nagezet. De aanhangers der regeering stellen de geestelijkheid verantwoordelijk \oor het oproer. C 11 I 3S A. Aan de Times wordt uit Singapore ge seind. dat alles rustig is in China, behalve eenige onlusteu te Foekien de buitenland- sehe- gezanten zouden de onderhandelingen hebben afgebroken, vei klarende dat hunne legeeringen handelend moeten optreden. Volgens berichten uit Shanghai grieft de onwelwillende houding van Dnitschland de regeering ten zeerste. lUinicnlaiidsche Berichten. j Ofllciccle Berichten. 1 Bij kon. besluit van 12 Oct. is aan de j liagelsuood-eommissie in Noord-Brabant mach- tigm verleend tot het houden eener collecte I in het geheele rijk gedurende de maanden October en November. Bij kou. besluit van 13 Oct. is aan mr. O. de Vries Azn., op verzoek, eervol ontslag ver- t leend als lid vau den Raad van State, met dankbetuiging voor da vele en gewichtige dieasten, door hem, gedurende eene lange i reeks van jaren, den lande bewezen; mr. G. de Vries Azn. voornoemd benoemd tot staatsraad in buitengewonen dienst. SCHIEDAM, 15 October 1891. De afdeeling Schiedam van de vereeniging Volksonderwijs" hield gisteravond eene buitengewone algemeene vergadering. Aanleiding daartoe hadden de volgende omstandigheden gegeven. Voor eenigen tijd was door 41 onderwijzers en onderwijzeres sen aan den raad der gemeente een adres ingezonden, waarbij herziening hunner sala rissen werd gevraagd. Daarop had de af deeling Schiedam van liet «Nederl. Onderw.- Genoot«chap" aan de afdeeling Schiedam van Volksonderwijs" verzocht aan bedoeld adres adhaesie te betuigen, liet bestuur van laatst genoemde afdeeling meende de leden daar voor riet te moeten bijeenroepen, en deelde dit besluit met opgave van redenen aan het bestuur van het N. O. O. mede. Daarop hebben *10 leden van «Volksonder wijs" volgens art. 8 van liet huishoudelijk reglement een vergadering gevraagd, en deze werd nu gisteravond gehouden. 't Is zeer te betreuren, dat slechts weinige leden van «Volksonderwijs", niet-ondenvijzers, de vergadering bijwoonden. Ze hadden er werkelijk het een en ander kunnen leeren. Al aanstonds bleek uit de mededeelingen van den voorzitter, den heer S. A. Maas, dat bij het bestuur wel degelijk sympathie voor het streven der onderwijzers bestond, doch dat juist de vrees, dat pogingen, thans aangewend, niet zouden slagen, het bestuur tot het besluit had gebracht, een ledenver gadering niet te beleggen. Vervolgens gaf de heer Hijman de meest ampele toelichtingen vooreerst omtrent den inhoud van het adres, en omtrent de redenen, die tien leden hadden bewogen, deze buiten gewone vergadering bijeen te roepen. De ruimte van dit blad laat niet toe, dat we, hetgeen door de verschillende sprekers werd aangevoerd, in het breede opnemen. We bepalen ons daarom tot een korte opsomming der feiten, die op flinke wijze werden te berde gebracht. De onderwijzers te Schiedam genieten jaarwedden van f600 en f500. Dat zijn de onderwijzers 2e en 3e klasse. Die der eerste klasse, op éen na allen plaatsvervangende hoofden, ontvangen f 900. Promotie echter bestaat er bijna niet. Slechts aan éen openbare school zijn tioee onderwijzers tweede klasse werkzaamaan de andere slechts éen, en dit zijn juist onderwijzers, die zeker niet naar elders zullen vertrekken die hier voorgoed gevestigd zijn. Een onder wijzer derde klasse heeft dus het vooruit zicht dit gedurende een lange reeks van jaren te blijven. Zelfs al studeert hij vlijtig, al behaalt hij de hoofdakte, al verkrijgt hij ten gevolge van een examen het recht vreemde talen te onderwijzen, hij ontvangt er geen cent meer voor. Zoo zijn er op dit oogenblik twee onderwijzers met hoofdakte op een salaris van f500 werkzaam, zonder uitzicht op ver hooging. Is liet dan wonder, dat bekwame onder wijzers zoo spoedig mogelijk hier vandaan trachten te komen Maar er is meer. De salarissen der onderwijzers werden met die der ambtenaren bij de politie vergeleken; die der politic-agenten varieeren van f575 tot f050; de hoofdagenten genieten f800; de inspecteurs f 1*100 eu f'1300. Er werd verder gewezen op de beloonin gen van de ambtenaren ter secretarie, die van f 1500 tot f900 bedragen ert verleden jaar juist verhoogd zijn. Weid daartegen aangevoerd dat dit geen verliooging maar promotie was geweest, de opmerking bleef niet achterwege, dat liet resultaat voor hm, die er van hadden geprofiteerd, hetzelfde was, terwijl voor de onderwijzers van geen vei liooging, en slechts zeer zelden van promotie sprake was. We herhalen 't is jammer, dat de burgerij niet beter vertegenwoordigd was, want er is waarheid gesproken waarheid, die niet zoo dadelijk in het oog valt. Eigenlijke bestrijding van het adres werd niet geleverd. De heer W. F. Tak wees er op, dat niet alle onderwijzers het adres hadden geteekend, dat 4*1 op herziening hunner jaar wedden niet op die der overigen aandron gen. De heer Horn, secretaris van «Volks onderwijs", wees er echter op, dat mocht deze uitdrukking al een gebrek in den vorm zijnde beteekenis van het adres duidelijk genoeg was. Hoe dit zijde heer Tak ver klaarde zich voor een herziening der jaar wedden van alle onderwijzers. Een minder gelukkige uitdrukking van den heer Tak over het gedrag van een enkelen onderwijzer werd van de andere zijde met een waardig protest beantwoord. Ten slotte werd een motie van den heer Hijman van dezen inhoud: «De afdeeling Schiedam van de vereeniging «Volksonder wijs" wende zich tot den raad der gemeente om adhaesie te betuigen aan het adres der Schiedamsche onderwijzers tot verbetering hunner jaarwedden" met algemeene stem men aangenomen. Het bestuur onthield zich van stemming, en de heer Tak nam er geen deel aan, daar hij, wegens verplichte tegenwoordigheid in een andere vergadering, vertrokken was. De totaalindruk, door allen, die deze ver gadering bijwoonden, verkregen, zal wel deze zijn«De herziening der jaarwedden van de onderwijzers, hier ter stede werkzaam, is spoedig en dringend noodig". H. M. de Koningin-weduwe-Regentes heeft aan den raad van beheer der vereeniging tot bevordering der Nederlandsche muzikaal- dramatische kunst, waarvan de heer J. G. de Groot, directeur der Ned. opera, lid is, de volgende gunstige beschikking doen toe komen «Ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes heb ik de eer aan Bestuurderen en Leden van den Raad van Beheer der Vereeniging tot bevordering der Nederl. Muzikaal-Dramatische Kunst, in ant woord op hun verzoek van October 1.1. te berichten, dat Hare Majesteit, gunstig be schikkende op dat verzoek, genoemde Ver eeniging onder Hoogstderzelver Bescherming heeft gelieven te nemen, en dit vooral omdat deze Vereeniging zich ten doel stelt het be vorderen van de belangen der Nederlandsche Opera en het Hare Majesteit aangenaam is, op deze wijze een blijk te geven van Hoogstderzelver belangstelling in deze nationale onderneming. (was yet.) de Part. Secretaris van H. M. de Koningin-Regentes S. M. S. de Rakitz". Ter voldoening aan artikel 11 der wet van 5 December 1881 (Staatsllad no. *185), wordt bekendgemaakt, dat op den lsten October 1891 een bedrag van vijf millioen vierhonderd duizend gulden aan schatkistpromessen in omloop was. Blijkens een telegram van den gouverneur- genei aal van Nederlandsch Indië van 14 dezer, wordt de gouvernements-kofile-oogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 380,596 pikols. De heer H. W. H. Stevens, met kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Pal- merston, Port Darwin, is als zoodanig door de Britsche regeering toegelaten. Dezer dagen werd te Amsterdam eene vergadering gehouden van het hoofdbestuur der «Vereeniging ter bevordering van de Nederlandsche vissclierij, onder leiding van den heer T. A. O. de Ridder, te Katwijk. Tot voorzitter en onder-voorzitter werden onderscheidenlijk herkozen de heeren De Rid der en J. W. J. van Harwegen den Breems* te Schiedam. Besproken werd de wijze om tot stand te doen komen een internationaal tarief voor de afgifte zoo mogelijk en anders direct na tehuiskomst van behoorlijk" gemerkte, cp zee gevischte netten. Tot dat doel zal het hoofd bestuur zich wenden tot de zuster-vereenisrin"- in Frankrijk, België, Engeland en Schotland, en tot de verschillende afdeelingen der ver eeniging, met het voorstel om de overgave te doen plaats hebben aan een schipper behoorende tot dezelfde nationaliteit als de schïpper-verliezer, tegen inwisseling van een reju ter waarde van het overeengekomen vischloon van f 2.50, De schipper aan wien de overgave wordt gedaan, zal bovendien van den reeder-verliezer een vischloon ten bedrage van fl kunnen vorderen. Vastgesteld werden adressen: aan den minister van waterstaat tot liet maken van een rijkshaven te Oosterend op Texelaan den minister van marine tot betonning van het Eiexdandsche Gat en tot wegruiming van- belemmerende wrakken in het Westgat en de- Zuiderzee, terwijl tevens tot dat einde een schrijven werd vastgesteld aan den inspecteur van het loodswezen in het 3e district te- Amsterdam aan het bestuur der visseherijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen tot wijziging van den termijn van openstelling der mosselbanken, teneinde krachtiger zaad' te verkrijgen en schade door zeesterren te voorkomen, en aan den minister van marine met dringend verzoek, dat de te IJmuiden- opgestelde stoommisthoorn zoo spoedig mogelijk worde in werking gebracht. Door fabrikanten van vruchtenwijnen hier te lande zal aan den minister van financiën een adres worden verzonden, verzoekende: »1o. den accijns op wijnen uit inlandsche- vruchten, geen uitgezonderd, als van appelenr peren, boschbessen, druiven eDZ., voortaan niet meer te heffen; 2o. restitutie te verleenen van den aceijnsr die betaald wordt op suiker, welke voor het vervaardigen van wijnen uit inlandsche vruchten wordt gebruikt". Blijkens de Standaard bestaat er te Amster dam eene vereeniging «Groen van Prinsterer'V die zich de uitbreiding van de anti-revoluti— onnaire beginselen onder jonge mannen ten doel stelt. Zij hield Dinsdag haar eerste jaar feest en telt ongeveer 40 leden. Door wijlen den heer W. van Cappellen Johz., te Ouderkerk-a/d-IJsel, is aan die ge meente eene schenking gedaan van f 10,000,. onder voorwaarde dat het kapitaal gedurende tien jaar onaangetast zal blijven en de inte ressen gedurende dien tijd zullen strekken tot vermindering van den hoofdelijken omslag. De gemeenteraad heeft de schenking onder deze voorwaarden aanvaard, onder voorbe houd van de door de wet gevorderde goed keuring door Gedep. Staten. P. J. D., geschorst gemeente-ontvanger te Simpelveld, werd Dinsdag door de marechaus sees van Heerlen aangehouden. Men meldt uit Ede aan de N. B. Ct. Een onmiddellijk gevolg van de jongste- ongeregeldheden'alhier is het besluit van de familie Knuttel (vier gezinnen) om deze ge meente te verlaten. Met het oog op de bekende menschlievende gevoelens dezer familie mag dit vertrek een gevoelig verlies heeten. Haar besljait wordt dan ook algemeen betreurd. Wat de geheele zaak in nog treuriger licht stelt, is de omstandigheid, dat men reeds te voren wist dat er iets broeiende was, hetwelk op dien bewusten avond zou uit breken. De noodige bescherming was aange vraagd, doch werd niet verleend; zelfs de burgemeester, een zeer populair man, wiens tegenwoordigheid alleen (het is gebleken). O O

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2