Geinengdft Berichten. HAAGSCHE SCHETSEN. '87, te zamen 23000 man, onder de wapenen te roeper, om in Januari gedurende twaalf dagen te Beverloo geoefend te worden in de behandeling van het nieuwe wapen. ZWITSERLAND. Omtrent den te Mendrisio in het kanton Tessin vermoorden liberalen apotheker Buzzi wordt nader uit Bern gemeld, dat de gebroe ders Carlo en Pietri Ortelli de daders moeten zijn, vurige clericalen, die naar Genua de wijk heeten genomen te hebben. De moord moet plaats gevonden hebben in eene herberg of koffiehuis, waar Buzzi met acht dolkstooten in tegenwoordigheid van den waard en zijn gezin, eenige gasten en twee veldwachters doorstoken werd. Men wil dat de Ortelü's niet voor het eerst zich aan zoo iets hebben schuldig gemaakt. Daar de verslagene tot een ultramontaansche familie behoorde, was de haat der clericalen tegen hem te grooter. Men vreest ongeregeldheden bij de begrafenis. OOSTENRIJK. De bladen publiceeren berichten uit Reicher.- berg, waarin wordt gemeld, dat men onder het metselwerk van een viaduct in de nabij heid der stad een kistje heeft gevonden, be vattende een dynamietpatroon. Men zou ter zelfder. plaatse ook nog 2 andere patronen hebben gevonden. De bevolking is zeer opge wonden en ziet hierin een nieuw bewijs voor een anarchistisch komplot, dat een vervolg is van den aanslag te Rosenthal. Van de schul dige is geen enkel spoor te vinden. De Pester Magyar Jlirlap deelt met den noodigen ernst bijzonderheden mede omtrent wijzigingen, die in het Duitsch-Oostenrijksihe alliantie-verdrag zouden zijn gebracht na de toetreding van Italiëomtrent een of- en defensief verbond tusschen Oosten rijk-Hon garije en Rumeniëen eindelijk omtrent eene overeenkomst tusschen Engeland en Italië betreffende de beveiliging van beider belan gen in Afrika. Ongelukkigerwijs voor het Uongaarsche blad verklaart de "Weener Polit. Corresp. zoo beslist mogelijk, dat van al deze rnede- deelingen geen woord waarheid behelst. De schepen van den Oostenrijksch-Hon- gaarschen Lloyd zullen, tot nader order, de haven' van Beyrout niet aandoen, wegens de daar heerschende cholera. De Hongaarsche minister van justitie zal een wetsontwerp indienen, waarbij het huwe lijk van Christinnen met Joden en van Jodinnen met Christenen wordt toegestaan. ITALIË. De minister-president heeft aan den Fran sehen gezant medegedeeld, dat hij een onder zoek heeft bevolen omtrent de klacht van een aantal bedevaartgangei's uit Nantes, die ver klaard hebben dat zij, van Rome naar hun vaderland terugkeerende, aan de stations te »A1 hadt gij mij niet zoo spoedig hier ver wacht," sprak de liandelsraad op een toon die blijk gaf van met moeite bedwongen drift, stoch ben ik, zoo 't schijnt, nog te laat gekomen om te verhinderen, dat men buiten mij om en tegen mijnen wil is gaan handelen en op misdadige wijze met mijne eer en goeden naam is gaan spelen." nik begrijp u niet," zeide mevrouw koel en schijnbaar kalm, zonder dat zij het echter waagde de oogen van den grond op te slaan. sik zal het u terstond duidelijk maken," hernam de liandelsraad, «want het wordt hoog tijd, dat het netwerk van intriges, in het geheim achter mijnen rug gespannen, worde vaneen» gereten. De eenige verontschuldiging, die men zal kunnen inbrengen, zal misschien zijn, dat ik tot nog toe mijn wil op zeker punt niet had doen kennen; doch gij hadt moeten bedenken, dat ik mij nooit door gebeurde zaken van een eenmaal opgevat voornemen laat afbrengen en ik mij niet ten tweeden male dupeeren laat." Die laatste woorden waren met toenemende heftigheid uitgesproken en hadden op mevrouw Cecina, Chiavari, Sestrï en elders door eenige honderden personen aangevallen werden onder dekreten: uWeg met Frankrijk! Dood aan de Fransclien! Leve Pruisen! Leve Sedanenz. Steenen, aldus zeggen zij, wer den naar hen geworpen, waardoor eenigen hunner gekwetst werden. De politie, waar die aan de stations aanwezig was, liet begaan, en de politiedienaren, die op last der regeering te hunner bescherming waren medegereisd, verroerden zicli niet. Het bericht dat de heer Bonghi ont slag genomen heeft als lid en voorzitter der regelingscommissie voor het internationaal vredescongres, heeft zich niet bevestigd. De paus zal In de volgende maand een consistorie houden ter benoeming van eenige prelaten. Bij die gelegenheid zal hij, naar gemeld wordt, eene belangrijke toespraak houden, belangrijk, omdat hij handelen zal over de jongste voorvallen bij de Fransciie bedevaarten. T R K IJ E. De regeering heeft zoo heet liet althans besloten, de Albaneezen te ontwapenen, omdat zij door hun smokkelhandel, vooral in wapenen, de Porte in moeilijkheden met de Montenegrijnsche regeering brachten. Hoe zij dit besluit zou kunnen uitvoeren, is niet duidelijk. Buiten de groote steden zijn het gezag en de macht harer ambtenaren gering en een leger van honderd duizend man zou nauwlijks voldoende zijn om de wilde bergbewoners tot de uitlevering van hunne wapenen te dwingen. Waarschijnlijk is het besluit slechts geno men om aan sommige klachten eene schijn- voldoeriing te geven en zal de uitvoering nooit ernstig worden beproefd. De Times beweert dat de onderhandelingen met de verschillende landen over het verleggen van den Indisehen maildienst over Saloniki reeds zoo ver zijn gevorderd, dat men met 1 Jan. a.s. de opening van deze nieuwe route via Belgrado mag verwachten. De Turksche regeering zou alle noodige maatregelen hebben toegezegd om de mail tegen rooveraanvallen te beschermen. Italië en Oostenrijk beantwoordden de Turksche rondgaande nota betreffende de Dardanellen-quaestie gelijkluidend. Zij ver klaarden, dat zij van de overeenkomst met Rusland kennis namen, maar spraken tevens de overtuiging uit, dat het verdrag betreffende de Dardanellen niet eenzijdig door de Porte kan gewijzigd worden. De sultan verzocht per telegraaf den Pruisischen majoor Stellen zijn post als instructeur der Turksche artillerie zoo spoedig mogelijk in te nemen, daar de quaestie der nieuwe bevestiging van den Bosporus en der Dardanellen dringend is. Keizer Wilhelm verleende terstond aan Steffen verlof. Biüertiers gelaat een trek van opflikkerende fier heid te voorschijn geroepen. Zij sloeg de oogen op, als wilde zij hem weerstaan doch toen zij in zijne oogen niets dan koele gestrengheid en onverbiddelijke wilskracht Jas, scheen de angst in haar gemoed terug te keeren. Met een allesbe halve trotsche beweging strekte zij de liand uit en riep op bijna smeekenden toon «Biückner, ik begrijp niet Voor zij verder kon spreken, viel haar blik op Koenraad, die in angstige verwachting op den drempel van het vertrek stond. «Brückner, wij zijn niet alieen «Neen, dat zijn wij niet," sprak de handels- raad op snijdenden toon nik heb mijn jongen vriend medegebracht, die lid van ons gezin is en dat blijven zal. Ik heb hern verzocht mij te vergezellen, omdat zijne tegenwoordigheid een vereischle is bij hetgeen ik u te zeggen heb. Laat Bianca roepen De toorn scheen mevrouw Brückner haar hooggestemd gevoel van eigenwaarde terug te geven. «En ik," sprak zij koel, «verzoek u mij te AMERIKA. Uit Managua wordt aan de New- York Herald gemeld, dat een moordaanslag ge pleegd is op den president van Nicaragua, Sacaza, door een korporaal van de paleiswacht, Carlos Perez genaamd. De dader werd op het dak, boven de slaapkamer des Presidents, gegrepen. Hij had reeds een gat gemaakt om zich toegang te verschaffen, toen het gedruis den president wekte, die hem door zijne lijfwacht in hechtenis deed nemen. Perez verzette zich, totdat de soldaten (die van hun vuurwapenen geeu gebruik mochten maken) hem half dood hadden geslagen. Heulers Office meldt van gisteren uit Buenos- AyresEenige 'beweging werd hier gister avond veroorzaakt door het gerucht dat gene raal Mitre dreigde zijne candidatnur voor het presidentschap terug te nemen. Heden zegt men dat Mitre dit voornemen niet volhoudt. Er heerscht rust en de regeering heeft alle voorzorgsmaatregelen genomen. De Kamers hebben het ontwerp goedge keurd tot instelling eener Banco Unicoin plaats van de Argentijnsche nationale bank. Volgens nadere berichten uit Uruguay, over New-York, van Woensdag jl., is te Montevideo de staat van beleg afgekondigd. Bij de begrafenis van den aanvoerder der opstandelingen, Pantaleon Perez, die door liet vuur der troepen gedood is, was een talrijke menigte tegenwoordig en werden oproerige redevoeringen gehouden. Er worden nog steeds personen gevangen genomen. De Braziliaansche legatie te Londen heeft de volgende ambtelijke depêche ontvangen: De staatspresident is nagenoeg hersteld. Er heerseht overal volmaakte orde. De oecono- mische toestand is uitmuntendde loopende begrooting toont een overschot aan van ruim 30,000 conto's. CHINA. Een depêche uit Shanghai aan de Ncio- Yorfc Herald luidt, dat Duitschland zich aangesloten heeft bij de tegen China gerichte overeenkomst der groote mogendheden. Grove misleiding dienaangaande vond er te Peking plaats, waar de regeering de hoop voedde dat Duitschland hare partij zou kiezen. De houding van den Duitschen gezant te Peking tegenover zijne ambtgenooten gaf daartoe aanleidinghij zocht alleen voor zich een gehoor bij den keizer om speciale voorrech ten te verkrijgen voor de firma Krupp te Essen, welke het monopolie voor de levering van spoorrails en kanonnen begeert, maar onder de Europeesche gezanten te Peking is nu de harmonie hersteld. De Duitsche gezant dringt thans mede aan op schadevergoeding voor de mishandelde en beroofde Europeanen. verontschuldigen, daar ik niet gewoon ben in tegenwoordigheid van een bediende met u te spre ken, ten minste niet wanneer het gesprek, zooals nu het geval is, familie-aangelegenheden geldt." Mat een nauw merkbare buiging wendde zij zich om, om zich naar een zijkamer te be geven. De heer Brückner strekte de hand uit en riep «Blijf En in dit eene woord lag zooveel kracht en uit den toon, waarop het gesproken werd, sprak zoo veel gezag, dat mevrouw Bi ückner het niet waagde een stap verder te gaan, en haren echtgenoot angstig in de fonkelende oogen staarde. Nog eens echter zegevierden trots en verbitte ring over angst en vrees. Wel beproefde zij bet niet weer heen te gaan, doch met opeengeperste lippen en donkeren blik zette zij zich op de sofa en begon achteloos in haar boek te bladeren, zoo 't scheen besloten om niets meer te verantwoorden op hetgeen haar in tegenwoordigheid van den jongen man gevraagd zou worden. De liandelsraad nam de tafelbel en schelde heftig. Onlangs zou in een beestenspel te Luik een liefhebber met een dierentemmer in het leeuwen- hok gaanmaar de liefhebber kwam niet opda gen. Het publiek gaf zijn ontevredenheid te kennen, en om nu de toeschouwers te voldoen, loofde de directeur van het spel een belooning van 2000 fr. uit voor iemand uit het publiek, die hem in het hok van de leeuwen durfde volgen. Een vrouw uit het volk bood zich daartoe aan en zij volbracht het waagstuk. Zij zag wel wat bleek, maar zij hield zich flink en bleef tot het eind toe in het hok, luide toegejuicht door het- publiek. Het duurste spoorwegstation der wereld is zeker we! dat te Bombay, eerst kort geleden voor het algemeen verkeer opengesteld. De bouw van dit station moet, naar sommigen verzekeren,, tien jaar geduurd en 48 tniliioen gulden gekost hebben. Daarvoor draagt dan ook dit gebouw een hoogst artistieken stempel. De middenkoepel is versierd met een allegorisch reuzenbeeld, den vooruitgang voorstellende, en binnen de groote vestibule staat een groot beeld, voorstellende de keizerin van Indië en de koningin van Engeland, omgeven door allegorische figuren. Overal ziet men versieringen in marmer en beeldhouwwerk in bout. Naar de Times uit Alexandrië verneemt, zijn er twee, tien voet hooge, roode granietbeelden, bedekt met hiërogliefen en voorstellende den tweeden Ramses en zijne echtgenoote Heutmara, te Aboekier ontdekt. Ramses en Ileutmara vormen- eene groep. Ze staat voor hare klasse, dc laagste klasse der overbevolkte school. Terwijl zij haar onderwijs geeft,, verwacht zij met huivering het geluid der schel, ten toeken dat de middagles is afgeloopen. Is het verbeelding, dat de kinderen reeds den heelen middag op haar gelet hebben? Kinderen zien scherp; zij heeft bovendien vele wezenlijk intelligente leerlingen, al zijn ze nog jong, en onder dezen hare uitverkoren lievelingen. Ja, er moet zeker iets vreemds aan haar zijn Zij tracht zich goed te houden. In den vollen bloei van jeugd en schoonheid staat zij voor de klasse en gaat voort hare kennis mee te doelenen. intusschen woelt er van allerlei in haar hoofd. Gelukkig; zij heeft de macht om een kleinen tijd aan eigen overdenkingen te geven; zij doet dc leien te voorschijn komen en laat de woorden naschrijven, die nog van 's morgens op het hord staanEen kind, dat zij-ne ou-ders niet eert, kan niet ge-luk-kig wor-den. Op haar eenvoudig verzoek zijn de kinderen, die over het algemeen veel van haar houden, stil; er wordt slechts een onwelluidend griffelgekras vernomen. Zij zet zich aan haar tafeltje en waagt het, het hoofd met de hand te ondersteunen. „Juf heeft hoofdpijn", leest zij op de gezichtjes der kleinen; en misschien is het er niet ver vandaan, als zij tenminste nog lang zöo moet blijven. De in do voorzaal wachtende huisknecht trad op dit ongewoon luide schellen haastig binnen en de beer Brückner beval hem Bianca binnën te roepen. De nu volgende oogenblikken, gedurende welke de liandelsraad met gekruiste armen door het ver trek schreed en zijne vrouw, schijnbaar onver schillig de bladen van haar boek verkreukelende,, in de sofa lag, schenen Koenraad eene eeuwig heid en zwaar drukte hem de gedachte, dat thans op Bianca's hoofd al de hitte der vaderlijke gramschap zou nederkomen, dat hij getuige zou moeten zijn van het gejammer en geween van liet meisje, dat hij zoo gaarne dit leed be spaard had, voor wier geluk hij reeds de dierste, wenschen zijns harten ten offer gebracht had. Bianca trad binnen, Bianca, nog gelukkig in de-< liefde, die baar geheele wezen bebeerschte en op> haar gelaat dien wonderlijken glans en eigen aardige schoonheid te voorschijn riep, die alleen de beminnende vrouw eigen is en baar slechts- eenmaal in het leven metal hare natuurlijke be valligheid tooit. Wordt vervolgd.)'

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 6