Woensdag 21 October. N°. 7868. A0. 1891. ij f - n -v© ©rt gste Jaargang. Versch nt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag. UITGEVER: J. ODÉ. Buitenlandsche Berichten. Binnenlandsche Berichten. COURA Abonnementsprijsper" kwartaal Franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nominers 1.85. - 2.50. - 0.10. RVItEA U BOTER» ?KA AT, E 2T. Advertentieprijs: van 1—10 gewone regets"raet inbegrip van eene Courant./[1.10, Iedere gewone regel meer0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. DUITSCHLA.N1). Op den socialistendag te Erfurt richtte Vollmar Zaterdag eene rede van twee uren tegen Bebeldie van de socialisten een op- marsch in sneller tempo verlangde. Hij stond nog op den bodem derMunchener toespraak en wilde het verkrijgen van politieke macht en bevordering van het parlementarisme, in de hoop dat dit eenmaal de partij zou ten goede komen. De rede te Munchen was eene vermaning aan vredeverstoorders. Van de zijde van Rusland dreigt, ingeval van overwinning, groot gevaar voor de Duitsche socialisten daarom moet men zijn gansche kracht tegen Rusland richten. De socialisten behooren voor den vrede op te treden, daar door oorlog het denkbeeld van nationaliteit versterkt wordt. De heer Vollmar wilde geene verandering in de tactiek, maar een consequent door voeren. De heeren Singer en Liebknecht betitelen de rede van Vollmar als gevaar opleverende voor onrustverwekking. De partij behoort aan •de tegenwoordige vruchtbare partij-tactiek vast te houden. De Staatscourant bevat een telegram van den keizer aan Helmholtzwaarbij zijn titel van werkelijk geheimraad met het prae- dicaat van excellentie wordt vernieuwd. De keizer zegt daarin, dat Helmholtz' geest, die steeds de hoogste en reinste idealen nastreef de al wat door de politiek gedreven wordt ver achter zich laat. De keizer koos voor •deze huldiging den geboortedag van zijn veelgeliefden, onvergetelijken vader, wetende hoe hoog deze Helmholtz schatte en welk een trouw toegewijd vriend en onderdaan hij van den keizer was. Hertog Willem van Wurtemberg, die door het overlijden van koning Karei kroonprins is geworden, heeft den keizer van Oostenrijk ontslag verzocht als veldtuigmeester en bevel hebber van het 13e legerkorps te Gratz en is benoemd tot generaal der infanterie bij het Wurtembergsche legerkorps. F R A N K R IJ K. De stroom van brieven van prelaten aan den minister van justitie en eeredienst, in antwoord op diens circulaire aan de bisschop pen betreflende de bedevaarten te Rome, houdt aan. Dag aan dag deelt de Univers nieuwe epistels van dien aard mede, den een meer, den ander minder scherp tegen den minister. De rustelooze afgevaardigde Laur heeft het denkbeeld geopperd om te Parijs een stand beeld op te richten voor zijn afgod Boulanger, en dadelijk heeft het revisionistische comité in de vier gemeenten van het kanton Neuilly naar de pen gegrepen om voor 500 fr. in te teekenen. Een standbeeld voor Boulanger! -Dat mag inderdaad wel fin de siècle heeten. BELGIE. Dinsdag 11. heeft de koning den heer Buis in particulier gehoor ontvangen, die Z. M. verslag gedaan heeft van zijne zending naar Marseille. Met groote voldoening heeft de koning inzage genomen van de bewijzen, dat de bekende verklaring van den heer Buis eene gunstige uitwerking gehad heeft op de publieke opinie in Frankrijk. ENGELAND. De heer Balfour, staatssecretaris voor Ier land, is benoemd tot eersten lord der schat kist en leader van het Lagerhuis, ter vervanging van wijlen den minister Smith. ZWITSERLAND. Op de grondwetswijziging, waarbij aan den Bond het monopolie op uitgifte van bankbil jetten wordt verleend, alsook op het nieuw tarief van invoerrechten, is bij de volks stemming de groote meerderheid der kantons verkregen. Ten opzichte van het monopolie zijn er 220,000 stemmen voor en 145000 tegen uitgebracht. Ten opzichte van het nieuw tarief waren er 212000 stemmen voor en 140,000 tegen. Thans ontbreekt nog de uitslag in 200 gemeenten. RUSLAND. Naar verzekerd wordt, zal, bij gelegenheid van 'sczaren zilveren bruiloft, de verloving worden aangekondigd van den grootvorst troonopvolger met prinses Olga van Wurtem berg, en zal 's czaren broeder, grootvorst Sergius, zijn ambt als gouverneur van Moskou neerleggen en geruimen tijd te Parijs gaan doorbrengen. De ezaar heeft bepaald dat, met ingang van 1 Jan. a.s., in zijn rijk slechts kerk boeken in de Russische taal mogen worden gebruikt, door welken maatregel voorname lijk de Lutherschen in Finland worden ge troffen. De keizerin heeft twee millioen roebels geschonken aan het fonds tot ondersteuning der noodlijdenden in de door hongersnood geteisterde districten. Naar het comité be rekent, zal 183 millioen roebel noodig zijn om alle noodlijdenden van het noodigste te voorzien. De 27-jarige grootvorst Peter Nikolaje- witsch, een neef van den czaar, gehuwd met prinses Militza van Montenegro, ligt gevaar lijk ziek. De Times verneemt uit Petersburg dat de hongersnood aan het Russische oorlogsmi nisterie een schoon voorwendsel biedt om krachtig te laten voortwerken aan den bouw van strategische sporen en wegenbouw, ook nabij de westergrenzen. De Standard ontving bericht uit Odessa, dat daar een bevel van de hoogere regeering was ingekomen om in Zuid-Rusland de joden vervolging te staken. Daily News verneemt uit Petersburg, dat de czaar voornemens is op zijn jacht eene reis door de Middellandsche zee te maken, en dat er kans bestaat op eene ontmoeting met president Carnot in eene der Fransche havensteden. ITALIË. Te Catanzaro, in Calabrië, heeft onder aanvoering van den syndicus en senator Rossi eene groote manifestatie plaats gehad tegen den paus en de Fransche bedevaart gangers. Alle daar gevestigde vereenigingen en de leden van den gemeenteraad namen er deel aan. De manifesteerenden vormden een grooten stoet en begaven zich naar het hotel der prefectuur, om er hunne manifes tatie voort te zetten. De prefect verscheen toen op het balkon en sprak de menigte aldus toe«Indien de Franschen ons willen beleedigen, laten zij dan in Italië komen, iiiet met den pelgrimsstaf maar met de Vjonet, die de .Italianen wel zullen weten terug te dringen". De bijeenkomst tusschen Von Giers met Rudini moest uit den aard der zaak wel aar leiding geven tot allerlei geruchten. Zoo ook heette het, dat Italië's minister-president den Russischen rijkskanselier den inhoud van het drievoudig verbond zou bekendgemaakt heb ben. Het hielp niet dat dit tegengesproken werd, en de overweging dat Italië, ter open baring van het geheim, de toestemming zijner bondgenooten noodig had, telde men niet; de nieuwtjesjagers gingen hunnen gang. Nu is echter in de Italiaansche bladen eene officieele nota verschenen, waarin uitdrukke lijk het gerucht tegengesproken wordt. De Parijsche Temps verklaart thans op gezag van zijne correspondenten, die, gelijk het blad zegt, geput hebben uit sources autori- se'es, dat het bezoek van Von Giers met de staatkunde hoegenaamd niets te maken had. Dat aan den koning zoowel als aan Rudini is alleen uit hoffelijkheid gebracht, daar hij eenmaal in Italië was tot herstel zijner gezondheid. Het is dan toch waar, dat de heer Bonghi ontslag heeft genomen als voorzitter der regelingscommissie voor het internationale vredescongres. Zijn onbekookte brief aan den Duitschen afgevaardigde Rickert heeft dan toch gevolgen gehad. B L G A R IJ E. Op aandringen van vorst Ferdinand en op raad der diplomatieke agenten van bevriende mogendheden, heeft de minister-president Stambouloff er in toegestemd de Sobranje tegen 27 dezer te Sofia bijeen te roepen, en niet te Tirnovo, gelijk hij van plan was, omdat de bijeenroeping der Kamer te Tirnovo alom in Europa een slechten indruk zou maken. R U M E N I E. Bij besluitZaterdagavond in den minister raad genomen, z\jn de functiën van den heer J. Vacaresco als gezant van Rumenië te Rome met ingang van den 17n October geëindigd. AMERIKA. Uit Buenos-Ayres wordt van 16 dezer gemeld De overeenstemming tusschen de partijen is geheel verbroken. Generaal Mitre trok zijne candidatuur in. Er is sprake van een bijeen roepen der voornaamste personen van alle partijen, teneinde een eenigen candidaat voor het presidentschap aan te wijzen, De minister van financiën nam ontslag. Generaal Mitre maakte een manifest open haar, in zeer gematigde termen vervat en waarin hij verklaart af te zien van de can didatuur, doch te zullen voortgaan mede te werken aan de binnenlandsche politiek, binnen de perken bij de constitutie veroorloofd, ten einde geene onlusten uit te lokken, waarvan hij een tegenstander is. De Senaat, Zondag te Buenos-Ayres in buitengewone zitting vergaderdheeft een votum van afkeuring tegen president Pelle grini aangenomen, omdat deze generaal Mitre heeft aangespoord, terug te komen van zijn voornemen zijne candidatuur voor het presi dentschap in te trekken. Generaal Rocca heeft met zijn gezin de stad verlaten. Het gansche ministerie zal hervormd worden. Aan de New-York Der aid wordt uit Buenos-Ayres geseind dat de staatkundige toestand kritiek is wegens het zich terug trekken der generaals Mitre en Rocca, en dat de regeering voorzorgsmaatregelen heeft genomen orn een te vreezen volksoproer te verhinderen, Luidens een telegram uit Santiago, hebben de algemeene verkiezingen In Chili zonder rustverstoring plaats gevonden. De clericalen beweren de meerderheid te zullen hebben in de Kamer, de liberalen in den Senaat. De juiste uitslag kan echter eerst over eenige dagen bekend zijn. Uit Montevideo wordt gemeld dat de minister van buitenlandsche zaken ontslag genomen heeft. CHINA. Nog altijd worden te Peking verontrus tende berichten ontvangen over de plannen van de Russische expeditie naar Pamir. De nieuwe Chineesche gouverneur van Turkestan, op dit oogenblik onderweg naar zijnen post, heeft opdracht ontvangen geen tijd te ver liezen om Kashgar te bereiken. Intusschen heeft de Chineesche gezant te Petersburg instructies ontvangen om aan de Russische regeering ophelderingen te vragen over de aanwezigheid van Russische troepen op Chineesch gebied. SCHIEDAM, 20 October 1891. De minister van marine, de heer Jansen, begaf zich gistervoormiddag naar het Loo.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 1