Gemengde Berichten. H. K. H. de groothertogin van Saksen, prin ses Sophie der Nederlandenheeft giften geschonken aan de Zondagsschool der Ned.- herv. kerk te Terschelling en aan de ver- eeniging tot oprichting van kinderbewaar plaatsen te 's-Hage. Bij koninklijk besluit is, met ingang van i November 1891, lo. mr. P. F. Hubreeht, secretaris-generaal van liet departement van binnenlandsche zaken, benoemd tot lid van den Raad van Stateen is hem, 2o. eervol ontslag verleend als secretaris-generaal van genoemd departement, met dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten. Bij kon. besluit is bepaald, dat in 1892 de volgende garnizoensveranderingen zullen plaats hebben Van het 1ste reg. infant, het 2e bat.3e comp.nu te Assen, naar Leeuwardenhet 4e bat., Ie comp., nu te Leeuwarden, naar Assen van het 2e reg. inf. de staf van het regiment en 4e bat. van Maastricht naar 's-Hertogenbosch; van het 5e reg. infant, het 3e bat.nu te Grave, naar Amersfoortvan liét 8ste reg. infant, het 5e bat., staf en le, 2e en 3e comp., nu te Arnhem, naar Utrecht van het 3e reg. vesting-artillerie de 8e comp., nu te Gorinchem, naar Arnhem. Deze verplaatsingen zijn bepaald op 30 April a.s. (St.-Ct.) De minister van binnenlandsche zaken heeft van zijnen ambtgenoot van oorlog op gave gevraagd van het getal militairen be neden den rang van officier, van 23-jarigen leeftijd en daarboven, dat in verschillende tijdvakken van het jaar gemiddeld onder de vvppenen is, met vermelding of zij al of niet kunnen lezen en schrijven. Deze opgave staat in verband met de voorbereiding der nieuwe kieswet. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's rijks schatkist op 17 dezer bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 158,593.01 on bij de betaalmeesters - 1,298,830.92 Te zamen f 1,457,423.93 Ter bevordering van een snellere promotie bij den generalen staf zullennaar wij ver- némen de kolonels Kool en Eland, de luit.-kol. Rooseboom, zoomede de majoors Van Moock en Froger achtereenvolgend overgaan bij het wapen der infanterie. De noodwet tot versterking der militie en een voorstel tot het aangaan eener geldlee- ning ten behoeve van den staat zullen eer lang bij de Tweede Kamer worden ingediend. Het plan is beide voorstellen in de sectiën te onderzoeken in de eerste dagen na her vatting der parlementaire werkzaamheden in het begin van November. Men deelt aan de N. 21. Ct. mede: H. M. de Koningin-Regentes wenscht zich voor te behouden de keuze van een kolonel als chef voor het regiment grenadiers en jagers, terwijl de tegenwoordige minister van oorlog vermeent, dat na'sKonings overlijden dat recht op hem is overgegaan. In de najaarsvergadering der Prov. Staten van Zuid-Holland zal behandeld worden het vooi stel om de verbetering van de vaartver binding tusschen de haven en de oude vestte Leiden op te nemen onder de werken tot verbetering van de vaart RijnSchie. De kosten zijn f100.000; voor dat bedrag en f 800.000 overschietend van het onbeschikt gebleven vroeger toegestane bedrag voor die vaartverbetering, wordt een leening van f900.000 voorgesteld, op nagenoeg gelijke voorwaarden als het leeningsplan van 1885, Voorts zal behandeld worden een voorstel van Ged. Staten om nog voor 1892 eene subsidie van f3000 toe te kennen aan de vereeniging «Zuidhollandsche ïeerhoeve voor Zuivelbereiding", maar niet verder, tenzij het onderwijs zoodanig gereorganiseerd worde, dat het meer algemeen aan de landbouw bevolking der provincie ten goede komt. Nader verneemt de N. 2t. Ct., dat het maximum-bedrag van de voor te stellen staats geld leaning zal bedragen 40 millioen gulden, hoofdzakelijk te gebruiken tot consolidatie van vlottende schuld en tot dekking der uitgaven wegens de overname van de Rijn spoorweg-maatschappij De Standaard spreekt het bericht tegen, dat als politieke leider der anti-revolutionnaire Kamerclub is aangewezen jhr. mr. Beelaerts van Blokland. Op grond van zeer vertrouwbare gegevens kan worden medegedeeld dat de heer mr. E. Fokker, griffier van de Staten van Zeeland, is aangezocht als burgemeester van Rotter dam op te treden. De Nederlandsche spoorwegen (staats spoorweg, Hollandsche ijzeren-spoorweg en Noordbrabantsch-Duitsche spoorweg) zullen, ingevolge besluit van den minister van water staat, handel en nijverheid, de eenheid in den spoorwegtijd eerst kunnen invoeren met 1 Mei of 1 Juni '1S92, dat is dus met den aanvang der zomerdienstregeling van 1892. Eveneens is, naar men ons mededeelt, de groote Belgische Centraalspoorweg door de Nederlandsche regeering gemachtigd gewor den om ook op hare, op Nederlandsch grond gebied gelegen lijnen, met 1 Mei of 1 Juni 1891 »den zönentijd" in te voeren, D.) Teylers godgeleerd genootschap te Haarlem heeft vopr het jaar '1892 de volgende nieuwe prijsvraag, waarop de antwoorden vóór 1 Januari 1893 worden ingewacht, voorgesteld Welke resultaten hebben de onderzoe kingen der laatste jaren over de Johanneï- sche Apocalypse opgeleverd ten aanzien van hare samenstelling en den tijd van haar ontstaan Evenzoo worden vóór 1 Januari 1893 de antwoorden ingewacht op de reeds ten vori- gen jare uitgeschreven vraag naar: »Eene geschiedenis van de Rijnsburgers of collegianten". Te Rotterdam is voor rekening van de ïRotterdamsche Lloyd" aanbesteedde onder bouw van twee loodsen, werkplaatsen enz. Er waren 19 biljetten ingeleverd. Laagste in schrijver was de heer H. J. Nederhorst. te Gouda, voor f87,343; hoogste de heer J. J. Hornstra, te Bergen-op-Zoom, voor f99,623. De heer H. Wienhoven van Schiedam, die op de laagste inschrijver volgde, had inge schreven voor f87.600. Naar wij uit goede bron vernemen, za! in de eerste dagen van Januari de dienst voor goederen van Huil op Vlissingen geopend worden met twee stoomschepen, nl. De Minis ter TaJc van Poortvliet en Professor Buys. (rad.) Naar het HM. verneemt, heeft de aannemer van de uitbreiding van het stationsgebouw te Leeuwarden vóór 14 dagen de stad ver laten, zonder orde op de voortzetting van het werk te hebben gesteld. Sedert staan de werkzaamheden geheel stil. De overkapping der perrons, aan den heer Michieis, van Zwolle, opgedragen, vorderen goed. Of alles echter vóór der winter gereed zal zijn, is nog allesbehalve zeker. Eerlang zal te Zwolle een volkskoffiehuis worden geopend met medewerking van de afd. Zwolle en omstreken der «Nationale Christen-geheel-onthouders-vereeniging". Kof fie, chocolade, melk en brood zullen er tegen geringen prijs verkrijgbaar zijn, doch geen alcoholhoudende drank, hoe ook genaamd. Het zal tevens gelegenheid aanbieden voor lectuur en gezellig verkeer en het middel punt vormen voor evangelisatie-arbeid. Een familie te Rotterdam kreeg de vorige week onverwacht bezoek van een tienjarig neefje uit De Lemmer. De knaap had den weg uit Friesland naar Rotterdam te voet afgelegd, onderweg eten en onderkomen verzoekend. Zijn oom had een paar dagen in De Lemmer doorgebracht en daar zulke prachtige tafe- reelen van Rotterdam opgehangen, dat het zijn uitwerking op het gemoed van den knaap niet had gemist. De jongen werd natuurlijk dadelijk per spoor aan zijne doodelijk ongeruste ouders teruggezonden. Maast De tramconducteur A., die aan de Ooster kade te Rotterdam tegen een lantaarnpaal aankwam en van de tram viel, is aan de gevolgen bezweken. Gistermorgen werd in het beursgebouw te Rotterdam van een buitenman zijn welvoor ziene portemonnaie ontvreemd. Te Dronrijp (Fr.) is een 18-jarig jongeling door den bliksem getroffen en gedood. Hij was aan het ploegen met twee paarden, welke dieren ook doodgeslagen werden. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen zekeren M. te Arnhem, die leeft met een vrouw, met wie hij niet gehuwd is, en bij den burgerlijken stand de kinderen als wettig geboren aangaf. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben dieven te MelickHerkenbosch de R.-k. kerk bestolen. Door de rijkspolitie te Rozendaal zijn twee jongens van 17 en 18 jaar, uit Antwerpen, over de grenzen gebracht. Zonder een cent op zakhadden zij zich op een der booten van de »Red Star Line" te Antwerpen ver scholen, met het doel de reis naar Amerika kosteloos mede te rnaken. Meenende in volle zee te zijnkwamen zij te vroeg uit hun schuilhoek en konden nog juist te Vlissingen aan wal gezet worden. Het bericht uit Ede, als zou de geheele familie Knuttel deze gemeente gaan verlaten, is onjuist. Mevrouw K. heeft voor 6 maanden een huis gehuurd te Arnhem. Of de onge regeldheden daarvoor de beweegredenen zijn, blijft de vraag. Een gehuwde zoon heeft reeds te voren naar eene andere woonplaats uit gezien, en een andere zoon, die in het groot het landbouwbedrijf uitoefentheeft geen plan dat bedrijf neer te leggen. Eene op zich zelf wonende dochter gaat vóór den winter op reis volgens een lang te voren beraamd plan. Zaterdagavond was het te "s-Hertogenbosch rustig, Van Vrijdagavond meldt de N.-Brabanter, dat toen eenige personen werden gearresteerd en dat de procureur-generaal in de Verver straat een 12-tal zingende jongens ontmoette, terwijl een dezer op een harmonica speelde. Zijn Edel Groot Achtbare sprong tusschen de jongens, deelde eenige klappen uit en liep toen in vliegenden ren den harmonica speler na. Doch de beenen van ZEd. Gr. Achtb. bleken niet zoo vlug ais die van den kleinen snoodaard. De overige jongens, die zich middelerwijl verzameld haddenhieven kreten aan. Zij kenden blijkbaar den heer niet, die daar was opgetreden. Dezer dagen had een mevrouw uit Aar denburg het. ongeluk bij vergissing te Vlis singen op de mailboot te gaan, meenende dat deze de Breskensche boot was. Toen de boot in zee ging, bemerkte zij op een verkeerde boot te zijn; echter moest zij de reis naar Queensborough meemaken en daar gekomen, hoezeer nog niet hersteld van zeeziekte, weer mee terug de reis aannemen, wijl ze natuui- lijk niet in Engeland kon overblijven, daar ze te A. thuis verwacht werd. Den volgenden morgen werd Vlissingen, het punt van afvaart, gelukkig weer bereikt en kon mevrouw de reis naar Breskens en verder naar A. op de «goede" boot voortzetten. Behalve het onaan gename er van, kostte deze reis haar twee maal de volle passage vracht (f 48). (De Zeemcl) Rotterdam, De gemeenteraad alhier heeft aan de firma Haniel en Lueg, te Grafenberg, de vervaardiging opgedragen van de eerste kraan in ons land, welke door electriciteit wordt bewogen. Deze zal te Fijenoord geplaatst worden. Maassluis. De door burgemeester en wet houders den raad aangeboden begrooting voor 1892 bedraagt in ontvang en uitgaaf f 68,015.22. De kosten van het huishoudelijk bestuur met al hetgeen daarbij behoort, be dragen slechts f 9722. De kosten voor werken en inrichtingen ten openbaren dienst bestemdr zijn geraamd op f12,214, waaronder f8850 voor havens en andere waterwerken. De kosten der openbare veiligheid en van de brandweer zijn geraamd op f9270. Die van het lager onderwijs op f12,670. Die van het armwezen op f3610. Renten en aflossingen van gelaleeningen f12,680. Van de inkomsten noemen wij de opcenten op 's rijksbelastingen, tot een bedrag van f 12,315.87%, gedeelte van de personeele belasting f 7965.67. Inkomstenbelasting f20,500, Heffingen voor het gebruik van- werken en inrichtingen f14,170. Arnhem. De oud-notaris J. B. Dericks- te Winterswijk heeft zijn ontslag ingediend als lid der Prov. Staten van Gelderland, Nede. Op het request van den heer J. ten Hoepen A.Jz. en meer anderen, voor eenigen tijd aan II. M, de Koningin-Regentes gezonden, om te bevorderen dat de rivier de Berkel voor rekening van het rijk worde verbeterd en daarna onderhouden, is Vrijdag vanwege den ministsr van waterstaat bericht ontvangen. Dit bericht luidt, dat eene regeling in voorbereiding is, waardoor men mag onder stellen dat de verbetering van eenige kleine rivieren op voldoende wijze zal worden ver zekerd. 's-IIertogenbosck. Het bericht van het Vaderland, dat de burgemeester onzer ge meente zijn ontslag aan H. M. de Koningin zou hebben aangeboden, kan ten stelligste worden tegengesproken. Of de omstandigheden hem zullen nopen tot dien stap over te gaan, is onzeker. Voor alsnog is het bericht onwaar. Goes. De anti-revolutionnaire kiesver- eeniging alhier heeft beslotengedurende den aanstaanden winter volksvoordrachten te doen houden tot opwekking van politiek leven. Er woedt op dit oogenblik oen zware storm over Groot-Brittannië en Ierland. Op verscheidene plaatsen, vooral op de kusten van Ierland, van Midden-Engeland en het zuiden van Wales hebben overstroominge» plaats gehad. Er is veei vee verdronken, en er worden een aantal zeerampen uit het Kanaal gemeld, met verlies van menschen- levens. De sneltrein no. 2 van Breslau is in den nacht van Zondag op Maandag ten 12.50 ten gevolge- van botsing met eene rangeermachine ontspoord Voor zoover tot nu toe kan worden geconstateerd,, zijn er twee reizigers gedood, en drie passagiers, alsook de machinist of de stoker der rangeer ma chine, gekwetst

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2