Gemengde Berichten. Onderwijs. Armenzorg. Rechtzaken. stand dier hongerige, van alles beroofde menschen iets noemenswaard te doen. (Ai-ph, Ct De oud-minister vap waterstaat, de heer Havelaar, zou, naar aan het Hbl. medege deeld wordt, in aanmerking komen voor het ambt van voorzitter van den te organiseeren raad van toezicht op het spoorwegwezen. Volgens de Standaard hebben de liberale bladen een loflied gezongen op de zeldzame geschiktheid van den heer Hubrecht voor den werkkring, waartoe hij door zijne benoe ming tot lid van den Eaad van State-ge roepen is. De Standaard schijnt andere liberale bladen te lezen dan wij, want nergens heb ben wij een «loflied hooren weerklinken". Wel venden wij vermeld, dat voor de oplos sing der vele geschillen uit de onderwijswet voortgesproten, de referendaris voor de zaken van onderwijs de aangewezen man was om de oplossing daarvan aan de hand te doen. Als men die erkenning nu een «loflied" gelieft te noemen, heeft de Standaard gelijk. Maar, zegt het blad, in veel hoogere mate zou daarvoor de anti-revolutionnaire minister van Staat geschikt zijn, wiens naam de schoolwet draagt. Wrij hebben dezer dagen nog aangetoond hoe onbesuisd die minister ten aanzien van het schoolwezen is te werk gegaan zoodat hij zelf gedwongen was op zijn eigen besluiten terug te komen. Hij heeft daardoor het bewijs gegeven niet genoeg op de hoogte daarvan te zijnal heeft hij ook aan eene wet «zijn naam gegeven", gelijk de Standaard het voorzichtig uitdrukt. En nu zou dat blad hem juist met de oplos sing dier geschillen willen belasten I ArnhCt.) In de Gelderlander komt het volgende «Ingezonden stuk" voor Mijnheer de Redacteur In het nummer uwer Courant van verleden Zondag vind ik eindelijk het gedeelte van het protocol, hetwelk De Standaard voor goed heeft gevonden te publiceeren. Dit stuk is opgemaakt door de heeren prof. Fabius namens bet centraal- comité der anti-1evolutionaire kiesveieenigingen en den heer Poell als secretaris van den Alge- meenen Bond van R.-k. kiesveieenigingen. Reeds nu kan ik verklaren, dat de paragraaf in zake de defensie verre van volledig is. Wat de heer Lobman destijds gezegd heeft, staat er volstiekt niet in te lezen evenmin wat door den ondergeteekende is in het midden gebracht allerminst de krasse woorden destijds door den heer Schaapman gebezigd. In de maand Januari 1888, toen mij door jhr. De la Court het pro tocol ter inzage werd verstrekt, heb ik dezelfde opmetking reeds gemaakt. Het antwoord van president en secretaris van den atgemeenen bond was toen «die uitvoerigheid was niet noodig. «Alleen de vaste afspraken tusschen partijen «moesten in het protocol beliooilijk vermeld «staan niet alles wat deze of gene gezegd had." Gelukkig dat door den heerA. op de Laak als secretaris van den Provincialen Bond van Zuid- en Noord-Holland notulen zijn gehouden van het gesprokene op de conferentie van 17 December. Deze zijn echter op dit oogenblik niet in mijn bezit. Ik zal ze aanvragen en het ge deelte op de defensie betrekking hebbende, mits onder goedkeuring raijnerovorige bestuursleden, publiceersn. Dus nog eenige dagen geduld. Hoogachtend, Ued. dw. dr. Mr. B. M. Bahlmajjn. Onder verantwoordelijkheid van den mi nister van justitie is tot notaris te Waalre benoemd de candidaat-notaris P. Drenth, die zich als zoodanig in de dagbladen bij advertentie aanbeval voor het uitoefenen van notarieele praktijk. Het Weekblad voor het Notarisambt betuigt daarover zijne veront waardiging. Een minister, zegt het blad, die medewerkt tot de benoeming tot notaris van iemand, die openlijk adverteert dat hij die benoeming niet noodig heeft om de notarieele praktijk uit te oefenen, handelt in strijd met den geest onzer wet. De eerste openbare handeling van den heer Vening Meinesz als burgemeester van Amster dam was een aanschrijving aan de houders der betrokken inrichtingen, dat voortaan des Zondagsmiddags alle publieke vermakelijk heden moeten zijn gesloten. Enkele directeuren gaven geen gehoor aan dit bevel, waarna op grond van de Zondagswet tegen hen proces-verbaal opgemaakt werd. Hetzelfde bevel werd reeds lang geleden te Rotterdam door den heer Vening Meinesz gegeven. De meeste publieke vermakelijk heden zijn daar toen, naar de H. Ct. herinnert, in «sociëteiten" veranderd, waarop de bepa ling niet van kracht is. Volgens een particulier schrijven uit Suri name zijn bij den gouverneur dier kolonie een aantal aanvragen ingekomen, ook uit Demerara en Cayenne, om concessie tot het doen van onderzoek naar goud in het Lawa- gebied. Bij de «Noordbrabantsche Maatschappij van Landbouw" is In voorbereiding de oprichting van eene «Algemeene Hagelver- zekering-Maatschappij" in Noord-Brabant. Aanleiding daartoe heeft gegeven de ernstige hagelslag, welke in dezen zomer den land bouw in een groot deel van dat gewest ge troffen heeft. De ontwerp-statuten zijn gezonden aan Gedeputeerde Staten, met verzoek aan de Provinciale Staten voor te stellen aan de onderneming eene jaarlijksche bijdrage te verleenen, gelijkstaande met een opcent op de hoofdsom der grondbelasting op de onge bouwde eigendommen (geraamd op f 5000) tot het vormen van een reservefonds ten bedrage van f50.000. Naar aanleiding van het toekennen van de zilveren medaille, door de Association pour prévenir les accidents de fabrique te Mulhausen, aan onzen landgenoot den heer "Westerouen van Meeterenwordt er aan herinnerddat die vereeniging medailles geeft voor bijzondere verdiensten in zake het voorkomen van ongelukken in fabrieken en werkplaatsen, en dat eene zilveren medaille in 23 jaar slechts vijf malen verleend is. De groote spaarzaamheid, waarmede der gelijke onderscheidingen worden toegekend, de groote verdiensten welke moeten gebleken zijn alvorens tot die toekenning wordt over gegaan, daarbij de welverdiende reputatie der Mulhausener «Association" en van de Mulhausener «Société Industrielle welke tot deze bekroning medewerkt zijn ver moedelijk de oorzaken waarom de medaille der Association door de meeste industrieelen en ingenieurs hooger wordt gesteld dan menige decoratie. De heer Jan Veth schrijft in bet weekblad De Amst. «Het kan van belang zijn omtrent sommige in omloop zijnde werken van Bosboom uit later tijd eene mededeeling te doen. Bosboom had een arm schilder aan de hand, dien hij voorthielp, een stadsgezichtschilder. Hij teekende hem motieven voor om uit te voeren. Die losse project-teekeningen in Oostindischen inkt zijn prachtig. De ander maakte daar een schilderij naar, dat dan door Bosboom nog weer een beetje opge schilderd werd en om het verkoopbaar te maken met zijn B. geteekend werd. De naam van den zoo genereus geholpen schilder begon ook met een B. Enkele van deze schilderijen zijn in omloop als Bosbooms, terwijl Bosboom aan wat zij zijn toch maar een gering aandeel had." De echtgenoot van ónzen vroegeren land genoot prof. Moleschott te Rome, die reeds geruimen tijd aan zwaarmoedigheid leed, is in een onbewaakt oogenblik uit een raam harer woning gesprongen, met het nood lottig gevolg, dat zij onmiddellijk den geest gaf. In de Friesche gemeente Gaasterland, waar anders in de uitgestrekte bosschen jaarlijks duizenden lijsters worden gevangen, laten deze zich nog steeds wachten. Sedert 1 October is de lijstervangst geopend, doch de vangst bedroeg nog slechts een tiende gedeelte van vroegere jaren, De beste vangers, die er ïn andere jaren, om dezen tijd, 400 vingen, kunnen het tot heden nog niet tot 50 brengen. De slechte vangst wordt aan den wind toegeschreven. Deze moet oost of noord zijn dan komen de lijsters in groote hoeveelheden los op de lijsterbessen in de strikken. Voor hen, die in het lijstervangen een bestaan vinden en daarvoor reeds veel hebben uit gegeven aan bessen en paardenhaar, is het te betreuren, dat deze vogels, welke 10 cents per stuk waard zijn, nog niet te voorschijn komen. Maandagmiddag ontving zekere R. V., sluis wachter aan het Merwedekanaal nabij den Leidschen weg, te Utrecht, een bezoek vau zijne 2I-jarige schoonzuster A. S., aan den Jutfaasschenweg, aldaar, ten huize harer ouders woonachtig. Nadat z.ij daar eenigen tijd had vertoefd, en de kinderen harer zuster, die uit de school moesten komen, langer wegbleven dan ge woonlijk, stelde zij met het oog op het slechte weder voor, hun maar een eind te geinoet te gaan, een voorstel dat door de reeds bezorgde moeder met vreugde werd aangenomen, geens zins vermoedende, dat zij haar zuster niet levend meer zou terugzien. En toch was dit het geval, want toen om streeks een half uur later het meisje met de beide kinderen harer zuster uit de stad terugkwam, bad zij het ongeluk om bij bet passeeren der sluisdeuren, hetgeen een kortere weg is dan over de brug, te struikelen, met het treurig gevolg, dat zij in den ruim 4 meter diepen kolk viel en onmiddellijk in de diepte verdween. Hoewel het ongeluk door den broer van haar zwager werd opgemerkt, en on middellijk alles werd beproefd om de dren kelinge nog te redden, mocht men hierin echter niet slagen. Toen men na verloop van 40 minuten het meisje opvischte, kon de geneeskundige, wiens hulp men had inge roepen, slechts den dood constateeren. Te Winterswijk heeft de eigenaar eener tapperij, R. te L., bij het blusschen van een brand, veroorzaakt door het omvallen van een petroleumlamp, zulke hevige brandwonden gekregen, dat hij twee dagen later aan de gevolgen is overleden. Donderdag viert de weduwe H. Schaken- raad, te Den Dungen (N.-B.), haren lOOsten verjaardag. Zij geniet eene goede gezondheid, maar het gehoor en het gezicht ontbreken haar. De dorpsgenooten zullen haar dien dag een feest bereiden. Te Roermond heeft zich het geval voorge daan, dat een heer, die een perronkaartje had, bij het passeeren van het contrólehek wei gerde, zijn kaartje af te geven. Hij beweerde nl. dat, aangezien die kaartjes een uur gel dig zijn, en bij er nog slechts eenige minuten gebruik van had gemaakt, nog gedurende den overigen tijd van die kaartgebruik te kunnen maken. Men heeft hem toen laten passeeren. Haarlem. Mr. J. P. van Wickevoort Crommelin, de bekende millionnair en grond eigenaar, is alhier in den ouderdom van ruim 61 jaar overleden. De ontslapene stond algemeen bekend als een weldoener van zijn arme natuurgenooten en zijn milddadigheid werd nimmer tever geefs ingeroepen. Gedurende de maand Augustus hebben op de spoorwegen in Duitschland niet minder dan 25 ontsporingen en 20 botsingen, benevens 201 andere ongelukken plaats gehad, waarbij 2 reizigers en 33 beambten gedood en 13 reizigers en 181 be ambten gewond werden. Onder die cijfers zijn niet eens medegerekend de 15 wegarbeiders die gedood en 54 die gewond werden, alsmede de personen die, naar het heet, door eigen schuld op den spoor weg werden gedood of gewond. Ben Tillett sprak op de vergadering van bet Congregational Congress, grootendeels predikanten, te Southport. Hij zeide o. a.«Laat de predikanten zich niet troosten met de gedachte, dat het parle ment het reformatie-wet k zal tot stand brengen. De emancipatie van het volk uit vuile toestanden, onwaardig leven en bedorven omgeving is bet werk der kerk. De leer van Christus is 1800 jaar oud, maar het christendom staat 1800 jaar achter bij de leer van Clmstus". De socialist werd luide toegejuicht. Volgens berichten uit Berlijn aan de Times is nu ook m het Russische district Myslowitz de uitvoer van aardappelen voor Duitschland verbo den. De hoeveelheid aardappelen, van 27 Juli tot 27 Aug. jl. u\t Rusland naar Pruisen gezonden, was vijfmaal grooter dan die, welke in de over eenkomstige periode der voorgaande jaren werd uitgevoerd. Een kozak, Jerauronow genaamd, heeft een soort van vischmeel uitü-vonden, dat wellicht in den tegen wootdigen tijd zeer goed als voedings middel dienst kan doen. Hij maakt deze voedings stof van verschillende vi«cl)koorten en bereidt het aldus vei kregen meel tot een brei of soep, die zeer voedzaam moet zijn. Een groot voordeel van deze nieuwe spijs is bovendien, dat zij geruimen tijd bewaart kan worden. Ook als veevoerder is zij zeer goschikt. Uit Powers in Texas wordt gemeld, dat de regenmakers dezer dagen een schoone overwinning op de natuur behaalden. Na langdurige droogten deden zij op 18 dezer een weldadige regenbui neerdalen, niettegenstaande de barometer rijzende was. Generaal Dyrenforth gaf in do North-American Review van October een verhaal van het door hem verrichte, waarop een critiek volgde van professor Simon Newcomb, waarin bet geheele betoog van Dyrenfoi th bestreden en zijn vveik in een belache lijk licht gesteld wordt. «En toch regent't 1" kan Dyrenforth naar een beroemd vooi beeld antwoorden op het professoraal betoog, dat meer grappig dan overtuigend is. Nabij Monmouih, in den Araerikaanschen staat Illinois, is Dinsdagavond een exprestiein ont spoord, waarbij vier personen, onder wie «Ie machinist en de stoker, zijn gedood en 18 gewond, terwijl aanzienlijke schade i« aangericht. Het on geluk wordt aan kwaadwilligheid toegeschreven. Bij het gisteren te 's-Hage gehouden examen in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek zijn geslaagd mej. W. I, Elberg te Schiedam en de heer P. Verschoor te Vlaai dingen. De vereeniging tot opvoeding en verpleging van idioten en achterlijke kinderen heeft aanvrage gedaan om de aan T. ICortlang in 1891 verleende vergunning tot opening van het gesticht te Ermelo thans aan haar te verleenen en toestemming te verleenen tot oprichting van een gebouw ter vei pleging van vrouwelijke idioten. Te Hoogezand is een jongedames-vereeniging opgericht, zich ten doel stellende schoolgaande kinderen van goede kleederen te voorzien. De Rotterdamsche rechtbank veroordeelde gis teren Van Nieuwkerk, kastelein aan het Alkemade- plein aldaar, wegens moord uit jaloezie op den keilner d, H., tot vier jaar gevangenisstraf. Het vonnis der rechtbank te Heerenveen contra Zwart, in zake de adveitentie, getiteld«stioo- pers", luidtf 150 boete, subs. 30 dagen gevange nisstraf. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch beeft uit spraak gedaan in hooger beroep in de zaak tegen den schoenmaker II. v, B., die door de rechtbank

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 3