Gemengde Berichten. r-4 tot den toestand, gelijk Mackay dien bij zijn optreden vond. Alleen de kweekschool te Nijmegen is nog niet hersteld. Aan den aandrang van sommige heethoof den om nog eene kweekschool op te heffen, heeft de minister echter niet voldaan. Grond voor dien aandrang gaf de bewering, dat er voorloopig niet zoovele onderwijzers zouden noodigzïjn. jilntusschen", zegt d e Nederlander, sis de toestand zoodanig, dat juist het tegen overgestelde van hetgeen beweerd werd, ons waarschijnlijk staat te wachten. Wel zijn er, ten gevolge van het niet volledig uitvoeren der wet op het lager onderwijs, een tijdlang verscheidene onderwijzers te veel geweest, maar dat overcompleet zal spoedig ophouden te bestaan. "Volgens de nieuwe wet moet op 1 Januari 1892 het volgens art. 24 vereischte getal onderwijzers op de openbare scholen aanwezig zijn. Thans begint men reeds aan de uitgeloofde jaarwedden te bemerken, dat de groote overvloed van onderwijzers voorbij is, -en straks als 1 Januari daar is, staat men misschien voor een tekort. Daarenboven moe ten alle bijzondere scholen, die subsidie genie ten, op 1 Januari 1894 beginnen een bepaald getal onderwijzers aan te stellen, dat geleide lijk moet toenemen tot 4 Januari 1899, op welk tijdstip het volle in art. 24 bepaalde getal moet aanwezig zijn. Leveren de bijzon dere kweekscholen, normaallessen en onder wijzers voor dien tijd geen voldoend perso neel wat niet onmogelijk is dan zal het tekort ook moeten worden aangevuld door onderwijzers, die van rijkswege zijn opgeleid." Naar de jV". li. Ct. verneemt, zijn er thans maatregelen genomen, om aan Lieftink, zich noemende koopman" en nog altijd met den even bekenden Van Ommeren wonende aan den-'Noordsingel, te beletten het koninklijk wapen als hofleverancier te voeren, waardoor reeds verschillende handelaren zijn misleid geworden. Bij onderzoek is gebleken, dat hem de titel van hofleverancier verleend werd, tijdens hij te Utrecht poelier "Vas. De Hof- commissie is echter van oordeel, dat hem bij zijn tegenwoordig bedrijf die titel niet meer toekomt. Van hooger hand is daarom aan de politie alhier verzocht toe te zien, dat Lieftink geen gebruik meer make van het koninklijk wapen en den titel van hofleverancier. Het bericht van een eisch tot schadever goeding, tot een bedrag van li/s millioen mark, door den heer Carré tegen het Duitsche spoorwegbestuur ingesteld, wordt gelukkig, mogen wij wel zeggen tegengesproken. Er zijn afzonderlijke aanvragen om schade loosstelling iDgediend, maar tot dusver nog zonder gevolg. (Ar. v. d. D.) Aangaande den geheirnzinnigen dood van den heer K. Benus en zijne echtgenoote te Zuid-Exloërmond valt nog te melden, dat het gerechtelijk onderzoek niets verdachts heeft' aan het licht gebracht, zoodat men mag aannemendat de overledenen een natuurlijken dood gestorven zijn. De lijken zqn Donderdagochtend ter aarde besteld. De Zuidnederlandsche stoomtramwegmaat schappij te Breda zal eene lijn aanleggen van Steenbergen over Zijpe naar Zieriksee. Bij het verrichten van graafwerk in" een- tuin in de Oude Ebbingestraat te Groningen, vroeger toebehoorende aan wijlen mevrouw De Ranitz, thans aan den heer Van Beeten, werd, naar de JV. P. G. Ct. meldt, bij den ingang een grafsteen gevondenwelke door zijne sierlijke en solide bewerking getuigt van de kunst, waarmede in vroegere tijden graf zerken werden vervaardigd. De steen, waarin het destijds bestaande wapen van Groningen is uitgehouwen, bevat de volgende inscriptie, welke door een schild, voorstellende een doek, js omgeven: HarmeaWolthers', oudste borgemester, in Groningen, etc., etc., etc., geboren den 7 July 4659. Christelyk ontslapen den 5 April 4733 en vrouw Anna Wolthers, geboren Emmuis, geb. 4661 en Christelyk ontslapen den 4 Mart 4716. Op Urk is hij het afbreken van een zeer oud huis een aarden potje in den grond ge vonden, bevattende honderd een en twintig Spaansche en Duitsche munten uit den tijd van Maximiliaan, Karei V en Philips IL De meeste hebben de grootte van een kwartje, maar een viertal heeft de grootte van een rijksdaalder en eenige andere die van een gulden. De Spaansche munten maken verre weg de meerderheid uit. Men schrijft aan het Hhl. uit Den Bosch, dd. 21 October: De avond van heden was weder zeer on rustig. Tusschen 8 en 10 uur trokken dui zenden in verschillende optochten door de straten, de bekende liedjes zingende en flui tende. Behalve de burgemeester en de procureur-generaal was een groot aantal agenten op de beendieonder bevel van den inspecteur en den onder-inspecteur, de joelende troepen uit elkander dreven en met hun wapenstokken menigen gevoeligen slag toebrachten. Verschillende oproermakers wer den naar 't politie-bureau overgebracht. Tot het woelige van den avond heeft onge twijfeld bijgedragen de uitspraak van het gerechtshof, dat hedenochtendmet beves tiging van het vonnis der rechtbank, H, van Baardwijk, den dichter en verspreider van de smaadliederen op den commissaris van politie veroordeelde tot eene gevangenisstraf van twee maandenterwijl de kantonrechter, mede hij vonnis van heden, de personen, beklaagd van ssamenscholing", allen van rechtsvervolging heeft ontslagen. De kantonrechter heeft nl, overwogen sdat het feit niet strafbaar is". Te Antwerpen is een internationaal Tehuis' voor zeelieden geopend. Het gebouw, dat plaats heeft voor 450 personen, kost f144,000, waarvan de helft geschonken werd door den beer Grisar een oud-Antwerpenaar. Te Londen is Donderdag een mislukte poging gedaan om den exprestrein van Eastbourne naar Londen te doen ontsporen. Van ijzer vervaardigde voorwerpen waren op de rails gelegd, doch de- locomotief, in volle vaart, reed de voorwerpen door midden. Deze misdadige poging veroorzaakte groote opschudding, omdat twee dergelijke aan-" slagen enkele dagen geleden op den Great- Western-spoorweg waren beproefd. Het snelvarende stoomschip Scot, dat op 3 October Southampton verliet, heeft Dinsdag Kaap stad bereikt, na een reis van 15 dagen en 4 uren. Te Berlijn is een jaar geleden, dank zij den steun van den keizerin-weduwe Victoria, een kinderziekenhuis geopend. Van 1 Aug. 1890 tot 31 Juli 1891 werden er 494 kinderen ter ver pleging opgenomen, van welke 454 hersteld het gesticht verlieten. Thans reeds is er een nieuwe vleugel bijgebouwd voor 80 bedden, en die uit bouw is deze week op feestelijke wijze geopend met een toespraak van den voorzitter des be- stuurs, prof. Virchow, die den stoot tot de stich ting heeft gegeven en nu hulde bracht aan de belangstelling, weke de Berlijners voor haar aan den dag leggen. Door de douanen te Emmerik is een groote kist met anarchistische geschriften in beslag ge nomen. De kist was te Londen afgezonden, als postpapier aangegeven en voor Berlijn bestemd. De verpakking was zoo kunstmatig, dat men oppervlakkig slechts onbedrukt papier kon waar- nemen. Te Ostende houdt taen er tegenwoordig een eigenaardig soort hazardspel op na. Er wordt een .mand met zeer verscbe oesters binnengebracht en eik speler krijgt een oester voor zich, maar tnag die niet aanraken. De oester, die het eerst zgaapt", wint den inzet. Als de oesters goed zijn, is er gewoonlijk veel kans, dat de spelers aan "t gapen gaan vóór de oesters. Een dergelijk spel, door een twaalftal personen te Ostende gespeeld, duurde eens drie uur. De spanning onder de toe schouwers was verbazend en er werden liooge weddenschappen aangegaan, terwijl er toch vol strekt geen reden was om de voorkeur te geven aan de eene oester boven de andere. Eindelijk ging er een open en de sommen, die daardoor gewonnen werden, beliepen niet minder dan 84.000 gulden. De laatste berichten uit het zuiden van Frank rijk spreken van groote verwoestingen, door het water aangericht in den omtrek van Ntmes, Aix en St. Etienne. Op verscheidene plaatsen staan de wegen blank, en het spoorwegverkeer onder vindt groote vertraging. Het dorp Vallabrègues is geheel en al ontruimd moeten worden door de bevolking, die de wijk heeft genomen naar een hooger gelegen terrein. De omstreken van Lar- gentière worden met overstrooming bedreigd te Lugdarès werden boomen ontworteld, huizen en vee door den vloed medegeslaept. De rivieren zijn reeds tot een hooger peil gewassen dan in het vorige najaar. De Rhóne is buiten hare oevers getreden, men verwacht echter dat de ovei stroomingen van korten duur zullen zijn. De Economists Francais bevat een belangrijk artikel over eene statistiek der echtscheidingen, in Frankrijk uitgesproken sedert de nieuwe wet in werking trad, en eene vergelijking met het aantal echtscheidingen gedurende denzelfden tijd in an dere landen. De Fransche wet op de echtscheidin gen kwam den ln Augustus 1884 in werking, en in de laatste vijf maanden van dat jaar werden nog 1657 echtscheidingen uitgesproken, terwij! de cijfers voor de vier volgende jaren waren 4227, 2949, 3636 en 4708. De statistieken, die in Frankrijk openbaar zijn bekendgemaakt, reiken niet verder dan 1888, en in dat jaar werden er, volgens den schrijver in de Economisle Francais, 23.472 verleend in de Vereenigde Staten of bijna 4000 meer dan in Frankrijk, Italië, Duitschiand, Nederland, Zweden, Noorwegen, Oostenrijk, Rume- nié en Canada te zaaien. Bij eene vergelijking der echtscheidingen in Frankrijk en de Vereenigde Staten met die in andere landen worden de vol gende cijfers gegeven: Duitschiand 6161, Rus land 1789, Oostenrijk 4718, Zwitserland 920, Denemarken 635, Italië 556, Groot-Brittanie en Ierland 508, Nederland 339, België 290, Zweden 229, Australië 100, Noorwegen 68 en Canada 12. De rondreis van generaal Booth door Zuid- Afiika, Tasmania, Victoria en Nieuw-Zuid-Wales schijnt een ware triomftocht te zijn. De opbrengst van de Self-denial week, de ofierweek, wordt geschat op 50.000 pond sterling tegen 30.000 p. st. in 1890 en 20.000 p. st. in 1889. Onder handelingen zijn gaande over den aankoop van een stuk grond aan de Theems te Londen, voor het stichten van een groote tCentraal Citadel". Dinsdagnacht is in een sneltrein tusschen War schau en Sosnowice een grondeigenaar uit War schau vermoord en beroofd door twee mannen, die met hem in een coupé zaten en later verdwe nen waren. Zij zijn echter reeds opgespoord en gevangengenomen, nog in bezit van 10.000 roe bels aan bankbiljetter. en eenige kostbaarheden, welke aan hun slachtoffer toebehoorden. Rusland zal o. a. op de Columbia-wereldten- toonstelling te Chicago vertegenwoordigd worden door een geheel Russisch dorp, waarvan de samenstelling meer dan zes ton gouds zal kosten. Men zal er een stuk sRussisch leven" te zien krijgen, roet kozakken, rendieren,misschien wel met een kleine jodenvervolging ter illustratie 1 Het gouvernementsgebouw der Unie op de tentoonstelling is voor 316.757 dollars aanbe steed. Reeds nu is meer dan 40.000 dollars uitgeloofd aan prijzen voor het beste rund- en wolvee op de Chicago-tentoonstelling. Evenals uit Frankrijk en Spanje, komen ock uit Noord-Italié berichten van 'overstroomïngen, door de hevige regens der laatste dagen teweeg gebracht. Op verscheidene plaatsen is de spoor weg TurijnSavona in het ongereede geraakt; ook op de lijn Turijn-Aosta en bij Alessandria hebben verzakkingen plaats gevonden. Te Rome is op klaarlichten dag een meisje ge schaakt door twee mannen. De moeder, die haar dochter wilde verdedigen, werd door stokslagen tot zwijgen gebracht en evenzoo het meisje zelf. toen het zich trachtte te verzetten. Het gedenkteeken voor de in 338 v. Chr. in den strijd tegen Philips van Macedonië gevallen Atheners en Thebeeêrs, de Leeuw van Chaeronea, zal gerestaureerd worden. Een gedeelte van bet monument moet nog worden opgegraven een ander gedeelte is half verloren en half het eigendom, van het Britsch museum dit zal dus moeten- worden nagebootst; met 60,000drachmen en met de hulp van twee Grieksche beeldhouwers en een- buitenlandschen, hoopt men het tot eene eenigszins goede restauratie te brengen. Te Weenen zal in den zomer van 1892 een sGutenberg-tentoonstelling" gehouden worden, gewijd aan de geschiedenis en ontwikkeling van de boekdrukkunst en aanverwante kunsten. Zij gaat uit van het comité voor het Gutenberg-mo nument. Te Belgrado is een dierentemmer verscheurd, toen hij een voorstelling gaf in een kooi mefe tijgers. Den dag te voren gebeurde een ernstig onge luk in een menagerie te Budapest. Daar was een knaap te dicht bij de leeuwenkooigekomen, zoodat een 'der leeuwen hem met een klauw in het hoofdhaar kon pakken en nagenoeg scal peerde. Op het geschreeuw van den knaap meen den de meeste bezoekers, dat de leeuw was losgebroken en verdrongen elkander naar den uitgang, zoodat vele hunner in deze paniek gewond werden. Op Sicilië heeft weder eene ontvoering plaats gehad, en wel van een schatrijken markies. Er zijn terstond pogingen in 't werk gesteld om de roovers op te sporen. Zondag werd te Konstantinopel een particulier telegram uit Damascus ontvangen, waarin ge meld iverd, dat ten gevolge van het uitbreken der cholera aldaar, het verkeer met Konstanti nopel was* gestaakt. Een en dertig gevallen waren geconstateerd, waarvan tien met doodelijken afloop. Men vreest in Konstantinopel dat de cholera in Europeesch Turkije zal kunnen worden overge-, gebracht door troepen die uit Yemen moeten terugkeeren en derhalve is de quarantaine opge legd aan alle schepen die van de Syrische havens- komen. Smokkelaars vinden altijd nieuwe praktijken uit om hunne waar op ongeoorloofde wijze binnen te loodsen. Zoo is thans in Amerika een eigenaardig geval ontdekt. Eene dame in zwaren rouw, wier- zilverwitte haren eene treffende tegenstelling vormden met haar somber gewaad, kwam dik wijls uit Engeland te New-York aan en stak dan binnenkort weer "den Atlantischen Oceaan over. Steeds was zij vergezeld van een Mongoolschen knecht, die aan een gouden ketting een pelikaan geleidde. Daar pelikanen niet in de tarieven van de douane opgenomen zijn, liet men de dame on gemoeid. Het is thans uitgekomen dat de deftige dame diamanten smokkelde en die verborg in den grooten snavel van den vogel. Onlangs moet zij op deze wijze een bedrag aan 30,006 dollars aan diamanten naar Chicago gebracht hebben, voor rekening van eene firma in New-York, welk» evenwel beweert niet geweten te hebben, hoe de diamanten verhandeld werden. De politie zoekt? thans ijverig naar, de dame en nssar den pelikaan. Naar men'uit Pottsville (Pennsylvania) meldt, is Maandag eene locomotief op den Readinge-- spoorweg gesprongen, ten gevolge waarvan vier personen om het leven kwamen. Volgens berichten uit San Juan del Norte zijn de werken aan bet Nicaragua-kanaal in den laatster» tijd nog meer beperkt en zijn weder vele beambten- ontslagen.

Schiedamsche Courant | 1891 | | pagina 2